Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Banan znęca się nad drukarką EPSON XP-205

Gdy przyjechała do mnie drukarka EPSON XP-205 od razu ją rozpakowałem i postawiłem na biurku w miejsce mojej HP Photosmart C4680 i zabrałem się za podłączanie. Kabel zasilający jest, teraz USB... ale gdzie on się schował. Szukam, szukam w pudełku i nic... o jest, a nie - to instrukcje i płytka. No cóż producent nie dołączył kabla USB do drukarki, jakoś z tym trzeba żyć. Sięgnąłem ręką do góry, by wydobyć kabel z mojej drukarki, którą wysłałem na odpoczynek na szafę. Dobra, XP-205 podłączona, drukuje, skanuje, no i spokój.

Minęły niespełna dwa miesiące, a ja przez ten czas używałem drukarki, gdy była mi potrzebna. Przy okazji odkryłem, że nie ma ona wejścia na karty SD, przez co moja drukarka wróciła pod biurko do moich stóp, by mi służyć, a dokładniej by odczytywać karty, bo w komputerze czytnika nie miałem. W efekcie ciągle musiałem przekładać kabel USB między jedną a drugą drukarką. Przez nieuwagę w końcu złamałem podstawkę na papier w mojej drukarce, ale cóż poradzić - moja wina.

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta*, nie, znaczy to też, ale nadeszły święta. Na biurku nie było miejsca, a trzeba było gdzieś postawić choinkę, więc padło na drukarkę. Moją połamaną podłączyłem... w szafie (tak nadal drukuje) na wypadek gdyby w czasie świąt trzeba było coś wydrukować, natomiast EPSONA zaniosłem do pokoju piętro wyżej niż mój (mieszkam w domku jednorodzinnym). Ów pokój zagospodarowałem sobie do nagrywania filmików i robienia zdjęć, chociaż filmiki czasem źle wychodzą, bo pokój jest tylko otynkowany i jest w nim pogłos, natomiast w zimie temperatura na piętrze spada czasem nawet poniżej zera (piętro nie jest ocieplane gdyż nie ma takiej potrzeby) wtedy ciężko tam cokolwiek robić. Ale co ja to miałem.... i postawiłem tam drukarkę. Po świętach przyszedł czas, żeby napisać, co wyszło z mojego znęcania.* Ewangelia (Łk 2, 1-14)

Drukarka została wyposażona w Wi-Fi, więc postanowiłem jej nie ruszać z góry i dalsze testy prowadzić po sieci bezprzewodowej. Zacząłem ponowną instalację oprogramowania do drukarki, bo niechcący odinstalowałem je wcześniej. Tym razem przy instalacji miałem wybrać opcje z Wi-Fi.

Do wyboru miałem zalecaną konfiguracje za pomocą przewodu USB, którego nie ma w zestawie i konfiguracje za pomocą technologii AOSS/WPS, jeśli takową mój router obsługuje. Szukałem w konfiguracji routera, ale wspomnianych technologii nie znalazłem, więc albo nie obsługuje, albo krzywo szukałem. Dobra co tam ja, a gdyby zwykły użytkownik zatrzymał się na tym punkcie, a w domu nie miałby wspomnianego kabla USB? Musiałby lecieć po kabel, do dopiero co kupionej drukarki. Nie wiem, kto wymyślił w EPSONIE schodzenie z ceny kosztem kabla, ale moim zdaniem jest to bezsensowny zabieg, bo często kabel i tak trzeba będzie kupić.

Zniosłem z powrotem z piętra drukarkę podłączyłem za pomocą kabla od mojej drukarki do komputera i jest wreszcie połączenie Wi-Fi skonfigurowane. Jako że nadal nie miałem miejsca, to drukarkę ponownie podłączyłem w pokoju nad moją głową. Włożyłem do środka instrukcje obsługi i odpaliłem program do skanowania, który zainstalował się z płytki.

Podoba mi się to! Ja sobie siedzę na parterze, drukarka jest na pierwszym piętrze, nie słyszę jak skanuje, a efekt jest. Tylko jeden kabelek zasilający jest podłączony do niej i nie trzeba ciągnąć kabli po całym domu.

Bardzo spodobała mi się również usługa Epson Connect; wystarczyło się zarejestrować przy pomocy programu pobranego ze strony EPSONA i dostawało się unikalny e-mail drukarki. Następnie wystarczy wysłać maila do drukarki, a ona wydrukuje treść wiadomości. Dla mnie bomba =)

Co do samego drukowania, to wewnątrz paszczy smoka mamy 4 kartridże na kolor: czarny, niebieski, różowy i żółty. Postanowiłem sprawdzić jakość i szybkość wydruku w zależności od rodzaju papieru. Zainspirowany wpisem DjLeo przygotowałem pasek, który jest równowartością 5% zapełnienia kartki A4, tylko że wspomniany pasek nie będzie czarny, lecz w pozostałych kolorach tuszy znajdujących się w drukarce. Ów pasek wypełniłem po 33,(3)% każdym z tych kolorów tyle że w różnych odstępach po fragmencie danego koloru, aby sprawdzić czy kolory nie zlewają się ze sobą na danym rodzaju papieru. Oczywiście z czarnego też będzie ciągnęło, ale nie wiem czy mi go wystarczy, dlatego używam przede wszystkim kolorów.

Do testu użyję pięciu rodzai papieru, będą to:

  • EPSON Photo Paper

  • EPSON Photo Quality lnk Jet Paper

  • zwykły papier do drukarek

  • najlepszej jakości papier fotograficzny HP

  • EPSON Premium Glossy Photo Paper

Trzy pierwsze rodzaje papierów z listy są w formacie A4, natomiast dwa pozostałe są w formacie 10 x 15 cm i na nich zastosuje przeskalowany pasek 5 x 7,5 cm, czasy będę zaś porównywał oddzielnie. Czasy będę liczył od momentu "wessania" papieru przez drukarkę, do jego całkowitego powrotu. Na pierwszy ogień idzie zwykły papier do drukarek, wszystkie ustawienia będą standardowe. Start! Kurde, ja w bojowym nastawieniu, kiedy by tu stoper włączyć, a drukarka wyłączona =|, więc falstart. Poszło!

  • Czas 7 sekund

Kolejny idzie EPSON Photo Quality lnk Jet Paper, taki sam z obu stron, więc wkładam jak leci, według informacji na opakowaniu jest to papier do drukowania tekstu, wykresów itp. No to drukujemy.

  • Czas 17,2 sekundy

Tym razem EPSON Photo Paper czyli papier do zdjęć, zobaczymy jak sobie poradzi, najpierw czasowo, później porównam jakość. Po raz kolejny startujemy.

  • Czas 36,1 sekundy

Teraz drugi format czyli 10 x 15 cm, gdzie zapełniona będzie połowa strony, najpierw papier konkurencji czyli HP. Czas start!

  • Czas 33,9 sekundy

No i ostatni test, 10 x 15 cm EPSON Premium Glossy Photo Paper. 3...2...1...

  • Czas 33,5 sekundy

Skany i zdjęcie, ale i tak w pełni nie oddają prawdziwych kolorów, bo np. różowy na ostatnim skanie nie jest aż tak ciemny w rzeczywistości.

Nie mogłem się powstrzymać i jeszcze skany z mojej drukarki

Nadszedł czas na porównanie. W przypadku papieru w formacie A4 jakość wydruku szła w parze z czasem, jaki drukarka musiała spędzić na drukowaniu. W przypadku zwykłego papieru drukarce wydruk zajął zaledwie 7 sekund, ale jakość na zwykłym papierze w porównaniu do papieru EPSON Photo Quality lnk Jet Paper jest znacznie gorsza. Papier EPSONA mimo o 10 sekund dłużej trwającego wydruku ma głębokie, intensywne, żywe kolory, a nie wyblakłe jak na zwykłym papierze. Tyle, że zwykły papier kosztuje jakieś 10 - 15 zł za 500 kartek, jeśli się dobrze orientuje, natomiast EPSON Photo Quality lnk Jet Paper (dłuższej nazwy nie mogli wymyślić =|) kosztuje ok. 45 zł za 100 kartek, ale jeśli liczy się jakość wydruku, to myślę, że warto zainwestować... Ale się cieszę, że zostało mi jeszcze trochę testowych egzemplarzy tego papieru =P

Porównując EPSON Photo Quality lnk Jet Paper z EPSON Photo Paper widać wyraźnie lepsze odwzorowanie kolorów w przypadku tego drugiego. Na tym papierze z długą nazwą mamy wyraźnie ciemny niebieski, natomiast na EPSON Photo Paper mamy wyraźnie błękitny, tak jak na oryginalnym pasku wyżej, z różowym i żółtym jest podobnie. Ale oczywiście na papierze fotograficznym drukuje się znacznie dłużej czyli 36,1 sekund, a przecież to tylko 5% kartki. Tyle, że papier EPSON Photo Quality lnk Jet Paper (znowu ta nazwa, grrr...) ma jeszcze jedną zaletę - na nim można spokojnie drukować świetnej jakości tekst i dobrej jakości obrazy, natomiast nikt o zdrowych zmysłach nie będzie na papierze fotograficznym drukował tekstu.

skany i zdjęcie

No i pozostały do porównania dwa ostatnie papiery. Wydruk papierem fotograficznym HP jest znacznie bardziej błyszczący niż papier fotograficzny EPSONA w formacie 10 x 15, ale to EPSON jest na swoim podwórku i jakość wydruku jest lepsza niż na papierze HP.

Na koniec drukowanych testów wydrukowałem sobie jeszcze dwa zdjęcia, które znacie z recenzji mojej Xperii P. Swoje zdjęcie wydrukowałem na prawie całej stronie A4 papierem EPSON Photo Paper; dlatego prawie, bo po bokach zostały dwa białe paski, ale to nic. Czas drukowania w najlepszej jakości wydruku trwał aż 8 min... no ale jaki efekt =)

Drugim zdjęciem do druku był widoczek zachodzącego słońca na papierze o formacie 10 x 15 cm EPSON Premium Glossy Photo Paper tam również zostały dwa białe paski, a czas wydruku to 3 minuty i 31 sekund.

Teraz tylko oprawić te paski w ramki i będę miał na pamiątkę razem ze zdjęciami =P

Bardzo spodobało mi się, że w EPSON XP-205 można spokojnie otworzyć pokrywę podczas drukowania i podejrzeć pracę drukarki w innych drukarkach już dawno wyskakiwałyby błędy drukowanie, by się skończyło i czar by prysł, a w EPSONIE tak nie jest.

Chyba mi coś umknęło, aaa.... no właśnie! Nie napisałem jeszcze o wyglądzie drukarki. EPSON XP-205 został wykonany z czarnego matowego plastiku, dzięki czemu nie zbiera śladów palców, a kurz nie jest tak widoczny, jak w przypadku śliskiego plastiku Piano, który niepotrzebnie producent zastosował na panelu dowodzenia, czyli w miejscu najczęściej dotykanym.

Wspomniany panel dowodzenia można podnosić do góry, jeśli przyjdzie taka potrzeba. Drukarka oczywiście ma również wysuwaną tackę na wydruki jak i oddzielną na kartki, którą również łatwo schować.

Przed konfiguracją drukarki i w czasie jej eksploatowania kilka razy musiałem zapoznać się z instrukcją obsługi - tak czasem czytam. Instrukcje są cztery i każda z nich jest w czterech innych językach, czyli razem 16 języków, w tym polski. Producent zamiast zrobić instrukcję w jednej książeczce podzielonej na dane języki, dał nam 4 płachty A2 i macie: sobie czytajcie... Albo użyjcie jako schronienie przed deszczem, jeśli wam nie potrzebne =|

Wracając do samych tuszy według strony producenta oryginalne kartridże kosztują nieco ponad 30 zł i każdy z kolorowych (żółty, niebieski, różowy) ma zaledwie 3,3 ml, natomiast za 5,2 ml czarnego przyjdzie nam zapłacić ponad 40 zł. Są jeszcze tusze XL z podwójną pojemnością co do kolorów, ale i cena jest praktycznie podwójna, można zaoszczędzić jakieś 3 zł na jednym tuszu. Natomiast przy czarnym kartridżu XL cena jest dokładnie podwójna, natomiast pojemność jest większa niż podwójna czyli 11,5 ml.

Cena samej drukarki EPSON XP-205 jest według mnie bardzo niska, producent deklaruje ok. 300 zł za tą drukarkę, ale na allegro można ją kupić już za 240 zł z przesyłką i nawet dodają ten felerny kabel, który mnie tak wkurzył, a raczej jego brak. Moim zdaniem taka cena za urządzenie wielofunkcyjne z Wi-Fi i różnymi bajerami jest po prostu rewelacyjna. Jeśli moja drukarka długo nie pociągnie to raczej uzbieram sobie na takiego EPSONA, ale teraz muszę sobie kupić nowy monitor, mam nawet już połowę kwoty uskładane. Dobra lecę jeszcze wydrukować materiały do moich nowych skrzynek geocaching. Szczęśliwego nowego, 2013 roku! Pozdrawiam, Banan =) 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
Kpc21   10 #1 01.01.2013 01:32

"Podoba mi się to! Ja sobie siedzę na parterze, drukarka jest na pierwszym piętrze, nie słyszę jak skanuje, a efekt jest. "
No tak, tylko teraz leć piętro wyżej wsadzić do skanera to co chcesz zeskanować, wracaj na dół włączyć skanowanie i leć znów na górę zabrać arkusz. Tu chodzi o poprawienie kondycji fizycznej użytkownika, szczególnie przy skanowaniu wielu stron?

sgj   12 #2 01.01.2013 01:52

Epson chyba liczy na to że każdy ma ruter z WPS. Do niedawna kable USB były w każdym modelu z WiFi. U konkurencji są nadal, ale pewnie już niedługo, bo w końcu skoro "nie są potrzebne" do drukarek przewodowych to tymbardziej po co je dawaćdo tych, które przewodów nie potrzebują.

Autor edytował komentarz.
Eleks   10 #3 01.01.2013 01:52

"Nie wiem, kto wymyślił w EPSONIE schodzenie z ceny kosztem kabla, ale moim zdaniem jest to bezsensowny zabieg, bo często kabel i tak trzeba będzie kupić."

Ostatnio zakupiłem Brothera DCP-J125 i oczywiście kabelka USB również nie było. Podejrzewam więc, że to nie tylko EPSON stosuję taką marną politykę. W Twojej sytuacji ratowała Cię jeszcze konfiguracja przez WiFi, a jeśli jego brak? Niebywałe...

@sgj Jesteś pewien, że posiadają?
Temat z 2009 roku : http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=119394
Dla pokazania, że Brother jednak swoje też ma za uszami : http://www.dj24.pl/pl/p/Urzadzenie-wielofunkcyjne-Brother-DCP-J315W-kabel-USB-GR...

Autor edytował komentarz.
sgj   12 #4 01.01.2013 01:57

@Eleks

Do drukarek przewodowych od lat żaden producent nie daje kabli. Z drukarkami wifi jest nieco inaczej bo do niedawana były w każdej właśnie z powodu braku możliwości konfiguracji wifi, ale odkąd pojawiły się funkcje takie jak WPS widać że i tu oszczędzają(tylko nie wiadomo na czym bo cena kabla jest wręcz śmieszna)

Eleks   10 #5 01.01.2013 02:08

@sgj
Masz rację, pod troszkę innym kątem odczytałem Twój komentarz...

Pytanie zasadnicze, czy cena kabelka USB rekompensuje im niezadowolenie klientów, którzy woleliby, aby ich zakupiony produkt był gotowy do użycia bez dodatkowych zakupów? Pewnie nie.
Co do wpisu: urządzenie godne uwagi, sam korzystam akutalnie z EPSONA i raczej jestem zadowolony.

  #6 01.01.2013 12:29

Czy cena oryginalnych kartridży rekompensuje im niezadowolenie klientów, którzy woleliby kupić trochę droższą drukarkę, ale potem tusze nabywać po rozsądnych cenach?

  #7 01.01.2013 12:44

Ja w swoim życiu kupowałem jak dotąd trzy nowe drukarki: dwie HP i Jedną Epson i w żadnej nie było kabla komunikacyjnego, czy to był LPT czy USB.

  #8 01.01.2013 12:58

Patrząc na czasy druku,aż sie dziwie że nie jest napisane nic w desen ,,CO TAK DŁUGO!???'''
W końcu 30 sec to NAPRAWDE sporo...

oprych   14 #9 01.01.2013 13:00

Cóż ja już dawno nie widziałem drukarki, która miała kabel USB, nawet bezprzewodowe HP takiego kabla nie posiadały

Canaletto   13 #10 01.01.2013 13:09

Do mojego Brothera DCP-J125 również nie dołączono kabla USB. To jakby sprzedawać telefon komórkowy bez akumulatora.

Eru   5 #11 01.01.2013 13:41

Jak ja kupowałem swoją HP DeskJet F4180 to sprzedawca mnie uprzedził, że nie będzie miała ona kabla w zestawie i od razu zakupiłem kabel... Nie wiem co to za polityka firm teraz...

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #12 01.01.2013 15:19

Przynajmniej od 10 lat żaden producent drukarek (tych z Wifi jak i tych bez) nie dodaje kabla USB, a Wy się temu dziwicie:)
Co do samych testów to musiałeś się nieźle ulatać góra-dół, aby wykonać te wszystkie skanowania i wydruki.

patryk9200   8 #13 01.01.2013 15:19

Świetny wpis, a propos długiej nazwy, nie ma co narzekać, ja się dzisiaj spotkałem z taką oto nazwą sportowej odzieży firmy Nike - "Nike Pro Combat Hyperwarm Dri-FIT Max Mock" :-D

Eleks   10 #14 01.01.2013 16:32

@Shaki81
Nie dziwimy się, tylko oceniamy wartość merytoryczną wpisu. To autor tekstu pierwszy sobie ponarzekał z tego tytułu, być może nie wiedział, że to nie wymysł EPSONa.

sgj   12 #15 01.01.2013 17:06

@ Shaki81 "Przynajmniej od 10 lat żaden producent drukarek (tych z Wifi jak i tych bez) nie dodaje kabla USB, a Wy się temu dziwicie:) "

HP jakoś kable do większości modeli wifi dać potrafi...

Autor edytował komentarz.
bachus   23 #16 01.01.2013 17:31

Rok temu za małe pieniądze kupiłem SX235W (bardzo podobny model). Sam proces instalacji to jakiś koszmarek, można dostać jobla podłączając to do sieci domowej. Sterowniki to kolejny kosmos, dodatkowo przedziwne wirtualne porty zamiast standardowego 'po IP'. Faktem jest jednak, że ładnie drukuje (w kolorze bardzo powoli, ale to sprzęt do domu a nie do fabryki). No i najważniejsze... Można zamówić 'pusty' zbiorniczek zastępczy na tusze (łatwy w resetowaniu) a zamienne tusze są z dziesięć razy tańsze, jakby kupować oryginalne.

Humanoid   5 #17 01.01.2013 22:02

Shaki81 (moderator bloga) | 01.01.2013 15:19
"Przynajmniej od 10 lat żaden producent drukarek (tych z Wifi jak i tych bez) nie dodaje kabla USB, a Wy się temu dziwicie:)"

Jak ja kupowałem swoją drukarkę z kilka lat temu (około 5), to jakoś kabel dali.... Zwykła najzwyklejsza drukarka, w zasadzie urządzenie wielofunkcyjne firmy HP - wówczas - za 150 złotych.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #18 01.01.2013 22:54

A co powiecie na to. Kupiłem drukarkę Brothera (bez kabla w środku), która do konfiguracji wymaga wyłącznie USB :). Fajny wpis Banan!

soanvig   10 #19 01.01.2013 23:42

To ja mam drukarkę bez WiFi, ale i tak nie dali kabla. Albo ja o czymś nie wiem...

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #20 02.01.2013 00:09

W poprzednim komentarzu chodziło mi oczywiście o drukarkę z WiFi i Lanem.

xomo_pl   24 #21 02.01.2013 12:09

z tym kablem to nic nowego- od lat jest standardem, że nie ma kabla w zestawie, czasem sklep daje od siebie bo przecież koszt nie wielki a klient zadowolony.
Mnie ciekawi jedno: czy da się wydrukować nie mając jakiegoś tuszu: np chcę wydrukować czarnym zwykły dokument worda, mam tylko tusz czarny- drukarka wydrukuje?
wiem, że niektóre drukarki wymagają aby wszystkie tusze były aby móc w ogóle drukować, co jest chore...

"
AOSS/WPS"

to chyba to samo co QSS u TPlinka, praktycznie wszystkie nowe routery z ostatnich 2-3 lat to mają tylko pod różnymi nazwami...

Humanoid   5 #22 02.01.2013 22:20

@zomo_prl | 02.01.2013 12:09
Na niektórych drukarkach da się. Ale to też zależy od sterownika i systemu.

xomo_pl   24 #23 04.01.2013 00:06

@up to wiem, że na niektórych się da bo sam mam taką, że brak tuszu kolorowego nie przeszkadza by drukować czarnym ale często nie ma tak dobrze :)

Humanoid   5 #24 05.01.2013 20:04

@up
No wiem. Ja mam jeszcze lepiej u siebie: nie mam tuszu czarnego i drukuję na czarno z koloru. Windows'owy, domyślny sterownik się kłania.

Banan   10 #25 05.01.2013 20:33

@Shaki81

Tylko raz skanowałem tak, że ja byłem na dole, a drukarka na górze. Później przyniosłem drukarkę i testy przeprowadzałem u mnie w pokoju, bo nie byłbym w stanie dobiec do drukarki, żeby poprawnie mierzyć czas.

@zomo_prl

Nie wiem jak tylko z czarnym tuszem, bo właśnie mi się skończył, ale wiem, że z kolorowymi, a bez czarnego tak nie szło

@Humanoid

Tak samo jak ty mówisz jest w tej drukarce, skończył mi się tusz czarny, to dostałem propozycje zmieszania kolorów.

  #26 06.02.2013 12:15

cześć, a ja 2 tygodnie temu kupiłem Epsona xp-205 i mam kabelek usb w komplecie. Elegancko fabrycznie zapakowany.
Może sprzedawcy was skubią z kabelków?

pzdr.

  #27 31.03.2013 23:30

Gdzie ochrona środowiska ? za to że tuszu jest tylko 3 ml a w większości epsona są kupowane nowe tusze a te do kosza bo nikt nie chce wymieniać to takich magików od pomysłu powinno się wieszać albo palić na stosie to może ktoś by zaczął myśleć

  #28 12.04.2013 20:56

Zainstalowałem oprogramowanie tej drukarki i nie wiem dlaczego nie drukuje. Natomiast skaner działa.
Także kopiowanie działa - idealnie odwzorowała kolory. Drukarka jest połączona kablem USB. Wgrywałem ponownie oprogramowanie z płytki instalacyjnej, ale nic to nie dało. Wyświetla się, że "drukarka drukuje"
i ... cisza. Laptop ma Windows 7. Sterowniki zainstalowały się"pomyślnie". Jak ją skutecznie skonfigurować? Drukarka kupiona nowiutka. Nie znam j. angielskiego i słabo orientuję się w sprzęcie. Jako emeryt proszę o poradę ,,łopatologiczną". Poproszony młody sąsiad nie dał rady uruchomić normalnego drukowania. Przez WiFi drukarka odezwała się drukując :" Epson Status Sheet" na dwóch kartkach. Co jest nie tak?

  #29 15.04.2013 10:29

Podłączyłem drukarkę poprzez inny kabel USB i drukarka działa w pełnym zakresie !!! UFF!

  #30 19.05.2013 01:28

a moj epson nie instaluje sterownikow z plyty .Co jest grane.Pomozcie.system windows8

  #31 19.05.2013 02:11

nie moge zainstalowac sterownikow z plyty na epson xp 205 .SO W-8.Dlaczego. Prosze o pomoc.

marek.m   1 #32 19.05.2013 13:33

Witam.mam pytanie,dlaczego epson xp205 nie chce drukowac na W8.Nie moge tez zainstalowac sterownikow z plyty instalacyjnej.Prosze o wskazowki.

  #33 15.07.2013 23:12

kupilem epsona xp305 i byl to najgorszy zakup w moim zyciu, takiego szajsu to nawet chinczyki nie robia, bo akurat moj model byl made in tailand :), predkosc dzialania walca drogowego, jakosc wydruku jak sprzed 20 lat, tusz konczy sie po kikunastu stronach kolorowych i nie dziwota bo kiedy sie otworzy to "cudenko" jest cala wysmarowana nim w srodku. o zamiennikach zapomnijcie, wiecznych kartridzach czy systemie ciaglego napelniania, nawet jesli zadzialaja drukarka zepsuje sie bardzo szybko bo tak jest zrobiona zeby sie psula na zamiennikach, oryginalny komplet tuszy przewyzsza cene urzadzenia prawie dwukrotnie bo jest to wydatek rzedu 500zl innymi slowy zlodziejstwo w bialych rekawiczkach wiec nie dajcie sie nabrac na opinie na forach pozytywne bo generuja je sprzedawcy tego szajsu, biznes sie kreci a frajerow sie latwo goli... pozdro

  #34 20.08.2013 20:28

witam

nie potafie skanowac na tej drukarce, prosze o podpowiedzi jak moge to zrobic bo przeciez mozna skanowac? juz zgupialam.
drukuje, kopiuje ale nie skanuje, nie wiem jak mam to w ogole wlaczyc

dzieki

  #35 18.09.2013 20:23

po poprawnym zainstalowaniu urządzenia na pulpicie Twojego monitora pojawiła się ikona "EPSON Scan" klikasz na nią i skanujesz:)

  #36 14.10.2013 23:53

Banan: jaką gramaturę papieru przyjmuje ta drukarka? 250gr. pociągnie?

  #37 25.10.2013 10:10

Ja mam fatalne wspomnienie z EPSONEM,koszmar mojego życia...nowa drukarka może chodziła z 4 miesiące rzadko używana tyle ile musiałam,jakość wydruku do bani,głośna awaryjna skan fatalny,po paru miesiącach poszła głowica....w serwisie coś wymyślili jak zawsze...reklamacja nie uznana. Nikomu nie polecam takiego zwykłego DZIADOSTWA....!

  #38 05.11.2013 18:47

Mój XP205 nie drukuje liter i nie używa czarnego tuszu. Drukarka nowa. Wiecie co może być powodem?

  #39 18.11.2013 15:42

Jak nie drukuje na czarno to tusz albo się skończył albo głowica zaschła. Ot powód :-) Nie podejrzewam żeby głowica padła bo w epsonie są nie do zdarcia. Sam używam kilku epsonów od 4 lat na okrągło w firmie. Drukują głównie w trybie foto całe strony A4.... kilkadziesiąt dziennie... Mam do nich pozakładane CISS-y. Leję tylko tusz z butelek i drukuję. Swoją drogą polecam zaopatrzyć się w takiego CISS-a albo tak zwane "wieczne kartdridźe" do których się tylko dolewa strzykaweczką tuszu. Przy stosowaniu dobrej jakości tuszu koszty wydruku wychodzą śmieszne a i głowica żyje sobie dobrze. Tanie szajse potrafią zatkać głowicę doszczętnie... tak że tylko do serwisu można wysłać. Buteleczka tuszu INKMATE kosztuje jakieś 10 zł za 100ml. Czyli za 40 zł macie 400 ml tuszu :-) i drukujecie ile dusza zapragnie. Dobre sprawdzone tusze to INKMATE i LYSON. Jakość wydruków na nich praktycznie nie do odróżnienia od wydruków na oryginalnym tuszu. Nie polecam za to najtańszych na allegro zamienników. Leją tam szajs jak ich mało. Głowica zatkana w 5 minut. Pomijam fakt że tusz potrafi śmierdzieć jak g**wno :-( Tym którzy nie lubię wężyków przy drukarce polecam kartdridźe napełnialne i samemu lać DOBRY tusz. Tanio i dobrze :-)

  #40 22.12.2013 18:51

Porażka muszę na jutro rano wydrukować dokument pisemny a skończył mi się jeden z kolorów i klapa.
Normalnie chyba zaraz przez okno wyleci.

  #41 08.01.2014 11:39

wszystko działa idealnie, ale występuje problem przy skanie: po uruchomieniu skanowania na podglądzie i zapisanym dokumencie, zdjęciu itp. występuje ciemniejszy pas o szer 2-3 cm przez środek (wzdłuż) dokumentu. Nie wiem jaka jest przyczyna i nie mogę się tego pozbyć. Może ktoś się orientuje, byłbym wdzięczny za podpowiedź.

  #42 19.11.2014 21:14

Kicha, po wymianie tuszu kardridże rozpoznawane, ale wydruk wychodzi pusty.
O co chodzi? Czy ktoś wie?

  #43 10.02.2015 11:23

Cokolwiek elektronicznego kupisz, masz KOLEJNY kabel USB. Ja mam ich już całe pudełko, a Ty byś chciał, żeby jeszcze Epson zaśmiecał Ziemię plastykiem i miedzią? Dobrze, że producenci opamiętali się i już nie wkładają na siłę kabli do każdego produktu.

  #44 30.06.2015 19:25

Mam epsona xp305 od kilku lat a to dopiero dziś odkryłem ze ta sz...ta nie drukuje mi dokumentów za to wyrwałem jej wnecznosci tęsknie za moja HP ona nigdy mnie nie zawiodła !!!