Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Banan znęca się nad nastoma pendrivami

Jakiś miesiąc temu dostałem od Kingstona, Transcenda i Zalmana kilka pendrivów do testów, dorzuciłem do tego kilka swoich i kolegi Arka. Kolega udostępnił mi swój komputer, a dokładniej jego porty USB 3.0, bo ja takich nie mam w swoim gruchocie. Większość z testowanych pendrivów to najnowsze modele, niektóre dopiero wchodzące na rynek. Pomiary wykonywaliśmy programem CristalDiskMark 3.0.3. Każdy pendrive był poddawany dwóm testom, próbka danych 50 MB i dwa powtórzenia oraz próbka danych 1000 MB z pięcioma powtórzeniami. Wszystkie pamięci były formatowane do NTFS. Zatem test porównawczy czternastu pendrivów czas zacząć! =)

Przedstawienie poszczególnych modeli

(kolejność przypadkowa)

Transcend JetFlash 760 16 GB

Transcend JetFlash 760 jest wysuwanym plastikowym pendrivem w czarnej obudowie o pojemności 16 GB, który pracuje na USB 3.0. Przy próbce 50 MB i zapisie sekwencyjnym pamieć uzyskała 19 MB/s, natomiast przy odczycie 67 MB/s. Przy próbce 1 GB i 5 próbach pendrive uzyskał szybkości wyższe o 2 MB/s zarówno dla odczytu jak i zapisu. Pamięć kosztuje ok. 29 zł.

ADATA S102 Pro 64 GB

Producent deklaruje, że prędkość odczytu 64 GB pamięci A-DATA S102 Pro wynosi 100 MB/s, a zapisu 50 MB/s. Jednak według testów odczyt i zapis waha się w okolicach 40 MB/s. Obudowa pendriva, który pracuje na USB 3.0 została wykonana z aluminium, a jego cena to ok. 115 zł.

GOODRAM 32GB EDGE SILVER

Pamięć GOODRAM EDGE SILVER o pojemności 32 GB dostałem jako nagrodę od dobrychprogramów. Pendrive jest bardzo małych rozmiarów, jeśli włożymy go do portu USB to pochłonie on jakąś połowę całej obudowy. Podczas używania zauważyłem, że bez doczepionej jakiejś smyczy czy sznurka do pendriva nie można się obejść, bo czasami jest problem w ogóle z wyciągnięciem pamięci z komputera. Małe jest piękne, a sznureczek możemy sobie do czegoś przypiąć i zawsze mieć przy sobie ważne dane.

Obudowa została wykonana z aluminium, a w tej wersji oprócz loga GOODRAMA, pojemności i wersji USB czyli 3.0 na krawędzi obudowy ma również logo portalu dobreprogramy. Przy próbce 50 MB maksymalna prędkość odczytu wynosiła 112 MB/s, a zapisu 17 MB/s. Natomiast przy próbce 1000 MB i pięciu powtórzeniach, pendirve osiągnął prędkość 149 MB/s dla odczytu i 21 MB/s dla zapisu. Pamięć kosztuje ok. 70 zł, oczywiście w wersji bez loga dobrychprogramów, bo taką można wygrać tylko uczestnicząc w portalowych konkursach.

Pendrive stadion Poznań EURO 2012 4GB

Kiedyś dostałem w prezencie taką pamięć USB, która z obudowy miała przypominać Stadion Miejski w Poznaniu. Po bardzo krótkim czasie gumowa obudowa ogromnych rozmiarów zirytowała mnie do tego stopnia, że teraz została z tego pendriva tylko właściwa, metalowa obudowa, która jest znacznie mniejszych rozmiarów.

Nie znalazłem żadnych informacji na temat firmy, która wyprodukowała tego pendirva. Jednak pamięć ma tylko 4 GB i pracuje na USB 2.0. Maksymalna prędkość odczytu to zaledwie 12 MB/s, a zapisu 6,5 MB/s. Co ciekawe taki pendrive można kupić za horrendalną cenę 66 zł, w dodatku nie wliczając kosztów wysyłki. Zawsze w szkole w piórniku trzymam tego pendriva, bo nigdy nie wiadomo kiedy trzeba będzie coś zgrać, a jeśli go zgubię to wcale nie będzie mi go szkoda.

Zalman SLC 16GB

Zalman SLC o pojemności 16 GB według producenta może osiągnąć maksymalną szybkość odczytu na poziomie 104 MB/s, a zapisu 102 MB/s. Na próbce 50 MB pendrive osiągnął prędkość zapisu o 11 MB/s mniejszą od deklarowanej, natomiast prędkość odczytu różniła się o 6 MB/s. Jednak przy próbce 1000 MB różnice szybkości z testów i deklarowanych przez producenta są tak minimalne, że z pewnością można przyznać Zalmanowi rację. Pamięć oczywiście pracuje na USB 3.0, ma aluminiową obudowę oraz diodę świecącą na zielono. Pendriva można kupić za ok. 127 zł.

GOODRAM CUBE 16GB

Dwa lata temu opisywałem jak to za jednego pendriva OCZ ATV 16GB dostałem dwa GOODRAMy CUBE 16GB. Niestety teraz został mi tylko jeden pendrive - niebieski. Czerwona wersja gdzieś zawieruszyła się we wrześniu czy październiku i tyle ją widziałem.

Pendrive ma aluminiową obudowę i w bardzo łatwy sposób można go rozebrać, wyciągając ze środka cieniutką płytkę Toshiby. W testach na próbce 50 MB i 1000 MB widać dość dużą różnicę transferów. Przy 50 MB mamy 20 MB/s zapisu, a przy 1 GB już tylko 7 MB/s, analogicznie przy odczycie też jest różnica z 27 MB/s do 21,5 MB/s. Jeżeli dobrze pamiętam to kiedyś te pendrivy kosztowały 55 zł, teraz ich cena to 22 zł. CUBE działa na USB 2.0.

Kingston DataTraveler 8 GB

Dość wysłużony 8 GB pendrive Kingston DataTraveler kolegi Arka ma plastikową obudowę, działa na USB 2.0. Jego szybkość to 19 MB/s / 9 MB/s przy odczycie/zapisie na próbce 50 MB oraz ok. 20 MB/s i 11 MB/s dla odczytu/zapisu przy próbce 1 GB. Najprawdopodobniej nie ma go już w sprzedaży.

Platinet X-Depo 32GB

Kolejny dość mocno używany pendrive Arka. Pamięć działa na USB 2.0, ma 32 GB pojemności, a producent deklaruje prędkości na poziomie 22 MB/s dla odczytu i 8 MB/s dla zapisu. Deklarowane wartości mniej więcej prasują do tych, które pokazał CristalDiskMark 3.0.3, a nawet przy próbce 1000 MB są delikatnie wyższe dla zapisu. Pendriva można kupić za 49 zł.

Transcend JetFlash 770 16 GB

Transcend JetFlash 770 jest wyższą wersją opisywanego na początku pendriva Transcend JetFlash 760. Również jest wysuwany i plastikowy, różni się tylko kolorem obudowy (zamiast czarnego plastiku, biały plastik) i delikatnie transferami. Jednak przy próbce 1000 MB szybkości obu pendrivów niemal się pokrywają. Pendirve również pracuje na USB 3.0 i kosztuje jakieś 41 zł czyli o 12 zł więcej od 760, a oba pendrivy różnią się praktycznie tylko kolorem obudowy.

Kingston DataTraveler Ultimate G3 64GB

Kingston DataTraveler Ultimate G3 jest największym gabarytowo testowanym pendrivem, ma aluminiową wysuwaną obudowę oraz niebieską diodę. Pracuje na USB 3.0 i ma pojemność 64 GB. Spodziewałem się po tym pendrive dość dużych transferów i niestety się zawiodłem. Producent podaje na opakowaniu deklarowane prędkości jako 150 MB/s dla odczytu i 70 MB/s dla zapisu. Ale w najlepszym dla niego wariancie testowym czyli przy próbce 1000 MB Kingston nie osiąga nawet 1/3 podanych przez producenta wartości dla odczytu i ledwie wyciąga połowę tego, co było deklarowane dla zapisu. Pendrive kosztuje 170 zł.

Kingston DataTraveler DT Locker+ G3 32 GB

Kingston DataTraveler DT Locker+ G3 o pojemności 32 GB odróżnia się od innych pendrivów przede wszystkim dzięki zastosowaniu szyfrowania sprzętowego. Po włożeniu pamięci do USB pendrive przedstawia się jako 10 MB Stacja dysków DVD RW DTL+ G3. Po kliknięciu zostaje wywołany program do ustalania hasła, a następnie oddzielnie (niczym nowy nośnik) pojawiają się pozostałe GB pendriva.

Przy każdym kolejnym włożeniu Kingstona do USB będziemy musieli wpisać hasło, a jeśli nie będziemy go pamiętali to pozostaje nam sformatowanie pamięci. Co ciekawe dziesięciokrotne wpisanie niepoprawnego hasła skutkuje samoczynnym formatem. Jedynie po wpisaniu poprawnego hasła możemy formatować nośnik do wybranego formatu plików oraz oczywiście wgrywać na niego dane. Niestety pendrive działa tylko na Windowsie i Macach. Dla pewności pobrałem najnowszego Netrunnera ale on widział tylko pliki jakie znajdują się na tym niby DVD. Ponadto z pendriva nie zrobimy nigdy bootowalnej pamięci.

Producent na opakowaniu deklaruje, że ten metalowy pendrive osiągnie na USB 3.0 prędkość zapisu 40 MB/s, a odczytu 135 MB/s. Jednak po przeprowadzaniu testów doznałem lekkiego szoku. Przy pięciu powtórzeniach na próbce 1000 MB pendrive osiągnął prędkość odczytu 157 MB/s, a zapisu ponad dwa razy więcej niż deklaruje producent czyli aż 92 MB/s! Warto jeszcze wspomnieć, że oprócz solidnej metalowej obudowy, pendrive ma też niebieską diodę i kosztuje ok. 100 zł.

Transcend JetFlash 780 16 GB

Kolejny nośnik danych od Transcenda, który jest wyższym modelem od wcześniej opisywanego. Tym razem również dostajemy plastikową obudowę w czarno-szare kwadraciki, jednak USB nie jest już wysuwane z obudowy, tylko zamykane zatyczką. JetFlash 780 o pojemności 16 GB działa na USB 3.0, a na opakowaniu producent deklaruje odczyt na poziomie 140 MB/s i zapis 40 MB/s. Przy 1 GB próbce deklarowane prędkości zostały przekroczone o 17 MB/s dla odczytu i 2 MB/s dla zapisu. Zatem producent nie kłamie na opakowaniu. Pendirve kosztuje 58 zł.

Kingston DataTraveler Micro 32 GB

Kingston DataTraveler Micro jest jednym z mniejszych testowanych pentrivów, ale pojemnościowo wcale najmniejszy nie jest. Pendrive ma 32 GB i działa na USB 2.0, producent nie podaje na opakowaniu deklarowanych transferów. Na opakowaniu jedynie jest informacja o 5 letniej gwarancji oraz naklejka, że zmontowano na Tajwanie.

Zarówno przy odczycie, jak i przy zapisie różnica pomiędzy próbką 50 MB, a 1000 MB to było jakieś 2 MB/s. Zazwyczaj przy próbce 1 GB transfery są lepsze, jednak tym razem było inaczej. Maksymalna prędkość odczytu przy próbce 50 MB wynosiła ok. 22 MB/s, natomiast prędkość odczytu to było 7,5 MB/s. Plastikowego maluszka można kupić już za 50 zł.

Transcend JetFlash 380S 16 GB

Transcend JetFlash 380S o pojemności 16 GB, pracujący na USB 2.0 jest bardzo ciekawym malutkim, metalowym pendrivem. Oprócz zwykłego złącza USB, pendrive dostał również port microUSB i wsparcie dla Androidowego OTG, dzięki czemu możemy przenosić dane z komputera na smartfona czy tablet z Androidem nawet jeśli nie mamy przy sobie kabla.

W teście programem CristalDiskMark 3.0.3 pendrive uzyskał wynik 29 MB/s dla odczytu i niemal 9 MB/s dla zapisu przy próbce 1000 MB. Pendriva można kupić już za kwotę 34 zł.

Którego pendriva wybrać?

Ogólne zestawienie według prędkości zapisu na próbce 1000 MB

Tak na prawdę tylko dwa pendrivy mogły powalczyć na polu prędkości zapisu. Mowa o Zalmanie SLC o pojemności 16 GB, który miał aż 99,77 MB/s zapisu oraz Kingstonie DataTraveler DT Locker+ G3 o pojemności 32 GB, którego zapis wyniósł 92,47 MB/s. W prędkości zapisu wygrywa Zalman ale cenowo Kingston jest od niego o 27 zł tańszy, a jego pojemność jest dwa razy większa i na dodatek ma szyfrowanie sprzętowe. Jedyną obroną dla Zalmana może być fakt, że z Kingstona nie zrobimy bootowalnego nośnika oraz nie otworzymy go na żadnej dystrybucji Linuxa.

Ogólne zestawienie według prędkości odczytu na próbce 1000 MB

Jeśli komuś bardziej zależy na odczycie niż na zapisie to w grę wchodzi Transcend JetFlash 780 o pojemności 16 GB, który osiągnął prędkość odczytu aż 167,50 MB/s. Ponadto wart uwagi jest jeszcze Kingston DataTraveler DT Locker+ G3 z odczytem 157,70 MB/s oraz mały GOODRAM EDGE SILVER o pojemności 32 GB i odczycie 149,30 MB/s. Cena Transcenda JetFlash 780 to 58 zł, a za 100 zł możemy mieć Kingstona, którego pojemność jest dwa razy większa. Oczywiście jeśli nie przeszkadzają nam wyżej opisane wady pendriva z szyfrowaniem. GOODRAM jest znacznie mniejszy gabarytowo od Transcenda i na dodatek jego obudowa jest wykonana z aluminium, a nie jak Transcenda z plastiku. Cena GOODRAMa to 70 zł. Niestety prędkość zapisu tego malutkiego pendriva jest dwa razy mniejsza od Transcenda, a z kolei Transcenda jest ponad dwa razy większa od Kingstona. Jednak jeśli komuś zależy tylko na odczycie to powinien wybrać Transcenda lub pojemniejszego i nie wiele droższego GOODRAMa.

Ogólne zestawienie według ceny

Jak można zauważyć Zalman wbił się ze swoją ceną pomiędzy dwa pendrivy 64 GB, które nie mogły pochwalić się jakimiś szalonymi transferami. Cena tego Zalmana jest dwa razy większa od kolejnego 16 GB pendriva, jednak uważam, że możliwości jakie posiada usprawiedliwiają jego cenę. Niestety ceny pendriva Stadion Poznań EURO 2012 o pojemności 4 GB nic nie usprawiedliwi. Kto zapłaci 66 zł za tak słabą pamięć?

Reasumując

Przystępna cena jak na swoje możliwości, szyfrowanie sprzętowe i świetna obudowa. Moim zdaniem najlepszym pendrivem z całego testu jest Kingston DataTraveler DT Locker+ G3. Jeśli komuś przeszkadza szyfrowanie sprzętowe to polecam zastanowić się nad Zalmanem SLC 16 GB, który chociaż kosztuje 127 zł, to swoimi możliwościami wystarczająco wynagradza wydane pieniądze. Natomiast jeśli ktoś nie potrzebuje więcej niż 16 GB, zależy mu na odczycie i nie chce wydać bardzo dużych sum oraz nie przeszkadza mu plastikowa obudowa, to dobrym wyborem dla takiej osoby będzie Transcend JetFlash 780. Na wyróżnienie zasługuje również Transcend JetFlash 380S, który działa na USB 2.0 i obsługuje zarówno pełny port USB jak i microUSB.

Liczę, że ten test porównawczy 14 pendrivów pomoże komuś w wyborze odpowiedniej pamięci przenośnej. Pozdrawiam, Banan =) 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
tomeeek64   11 #1 12.04.2014 20:18

Świetny test. Zresztą, jak zwykle :)
Jak gustuję w modelach "niszowych" pendrive`ów :P 16 GB przy 15 MB/s zapisu i 30 MB/s odczytu za cenę 25 zł mi w zupełności wystarcza.
Swoją drogą ciekaw jestem jak menedżer urządzeń rozpoznaje pendrive stadionowy (jaka jest jego nazwa w menedżerze) :) Może to po prostu jakiś tani nośnik przerobiony.

  #2 12.04.2014 20:27

przydał by się jeden chociaż mały :D ...

Songokuu   15 #3 12.04.2014 20:28

Dzięki. Właśnie się zastanawiam nad nowym pendrivem i szukałem jakiegoś testu porównawczego a tych jakoś ostatnio brak.
Sporo włożonej pracy. Zagłębię się w tekst jak będę miał trochę więcej czasu...ale już widzę kandydata na zakup :)

flaszer   10 #4 12.04.2014 20:47

Dzięki za test. Tak się ostatnio zastanawiałem nad wyborem jakiegoś konkretnego modelu 16GB i już wiem co wybiorę - Transcend ;)

x6030x   3 #5 12.04.2014 20:51

Hej @Banan, dobry test, jednak mam mała uwagę. Posiadam pena ADATA S102 PRO i tak patrze na test i strasznie słabo, mógłbyś powtórzyć go dla tego pena?
Moje wyniki: http://i.imgur.com/epAeGVf.jpg :)

Jaro070   17 #6 12.04.2014 21:13

@Banan

"GOODRAM 32GB EDGE SILVER"
Tabelki do poprawy. To jest model POINT 3.0 - wiem, bo też wygrałem xD
http://images.okazje.info.pl/p/komputery/1207/goodram-point-32gb-pd32gh3grposr10...

A tak w ogóle, to dlaczego ten wpis jest na głównej portalu, a nie ma go na blogach?

KaMaLL1990   5 #7 12.04.2014 21:18

Może by tak test modeli Micro-USB (dwustronne)
Mam taki od PQI i muszę przyznać, że to sensowny i praktyczny pomysł jak się ma tablet i telefon obsługujący pamięci USB.

Jaro070   17 #8 12.04.2014 21:20

@Songokuu

W przyszłym tygodniu postaram się wrzucić test kilku innych modeli (Kingston DataTraveler R3.0, TRANSCEND JetFlash 700, A-DATA DashDrive UV150 i parę innych modeli USB 2.0)

@Banan

Pendrive'y kupowałeś czy dostałeś?

Banan   10 #9 12.04.2014 21:28

@tomeeek64

Ten pendrive przedstawia się jako "General USB Flash Disk USB Device" =D

@x6030x

Zadzwoniłem do kolegi, sprawdził tego pendriva jeszcze raz i to pod różnymi systemami plików. Nic się nie zmieniło w testach. Jesteś pewny, że to ten sam pendrive, może ma taką samą obudowę ale o inny model?

@Jaro070

Sam się nad tym zastanawiałem dlaczego test jest na głównej portalu, a nie ma go na głównej bloga. Co do drugiego pytania, to wystarczy przeczytać pierwsze zdanie z tego wpisu...

Banan   10 #10 12.04.2014 21:29

P.S. Ten GOODRAM jest zarówno tak jak i tak nazywany, wystarczy zajrzeć tutaj http://www.ceneo.pl/24054844

Jaro070   17 #11 12.04.2014 21:31

@Banan

"Co do drugiego pytania, to wystarczy przeczytać pierwsze zdanie z tego wpisu..."

Ale wtopa... Od razu zescroolowałem do wyników.

soanvig   10 #12 12.04.2014 21:34

SanDisk Extreme USB 3.0
http://www.ceneo.pl/17302219

i wykonany przeze mnie przed chwilą test (na CrystalDiskMark):
http://i.imgur.com/Ub2Wteg.png

Na płycie:
MSI 870A-G46,
złączu USB 3.0 i sterowniku Renesans Electronics Corp.

x6030x   3 #13 12.04.2014 21:43

@Banan, oto zdjęcie pena http://i.imgur.com/hfE4eUT.jpg

tomeeek64   11 #14 12.04.2014 21:48

@Jaro070, @Banan to jest wpis widmo - na stronie głównej jest wyświetlony w kategorii "Ostatnio na blogu", a po wejściu w blogi nie ma go na stronie głównej :P Odwrotna sytuacja jest zrozumiała ze względu na odświeżanie sekcji, ale takiej zupełnie nie rozumiem ;)

  #15 12.04.2014 21:48

Jeden z wartościowszych wpisów na blogach ostatnimi czasy. Szacun za włożony wysiłek.

  #16 12.04.2014 21:54

Pozwólcie, że wrzucę swoje 2 grosze i mam nadzieję, że weźmiecie je pod uwagę w następnych testach.

1.
Testy powinny obejmować test zapis/odczyt na portach USB 3.0 i 2.0.
Niejednokrotnie peny sprawujące się całkiem całkiem pod 3.0 zupełnie beznadziejnie wypadają w portach 2.0. Wydawać by się mogło, że jak obsługuje 3.0, to w 2.0 musi chodzić na maksa czyli jakieś trzydzieści parę MB/s a wcale tak nie musi być. Trafiłem kiedyś na takiego, który pod 3.0 miał transfery na poziomie 80/50, a w porcie USB 2.0 18/4 - tragedia - dałem go dziecku i wcale nie żałowałem jak zgubił gdzieś w szkole.

2.
Nikt nie porusza kwestii konstrukcji, a jest to element bardzo ważny, gdy nosi się je w kieszeni spodni, szczególnie gdy te spodnie są obcisłe. Peny "z kapturkiem" już sobie odpuszczam - połamałem większość jakie miałem. Dla mnie liczy się tylko wysuwany.

O cenie nie będę dyskutował, bo każdy kupuje to na co go stać i co mu jest potrzebne, ale dla mnie królem królów jest wspomniany wyżej SanDisk Extreme USB 3.0
http://www.ceneo.pl/17269397
choć obudowa bardzie mi leżała ta z SanDisk Cruzera
http://www.ceneo.pl/2341963

  #17 12.04.2014 22:05

Rzadko coś napiszę, ale w tym przypadku biję zrobię wyjątek. Krótko i bez zbędnego "pierniczenia". Szkoda tylko, że brakuje typowych, życiowych testów: np. skopiowanie filmu ok. 2GB na pena. Brawo Banan! Czuć, że to rzetelny test, bez wpływu na wyniki jednej czy drugiej korporacji.

Over   9 #18 12.04.2014 22:18

Brakuje mi corsaira i patriota do testów bo nie czarujmy się ale niektorzy wybieraja inna jakość ;)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #19 12.04.2014 22:18

Kapitalny wpis - przy okazji czytania okazało się, że i u mnie z 10 różnych pendrive leż i o dziwo na każdym trzymam coś co mi jest potrzebne.

JaceQQ   4 #20 12.04.2014 22:27

Mam Kingstona DataTraveler 8 GB i 2x1GB. Sprawuja sie b. dobrze. KGT 8 BG upadl mi z laptopem na ziemie i metalowa czesc pena zostala zgieta pod katem prawie 90 stopni. Jak go odgialem i wlozylem ponownie do portu i o dziwo nadal dzial. To samo mialem z KDT 1GB. Nadepnalem na niego i poszedl w rozsypke. Po zlozeniu (sklejeniu tasma) tez dzialal bez zarzutu. Nie do zajechania peny.
Natomiast pen EMTEC 8 GB to szrot. Nowka pochodzila z miesiac i zaczelo sypac bledami przy zapisie. Po 2 miesiacach calkowity pad i poszedlw kosz.

  #21 12.04.2014 22:47

od dawna przeglądam ciekawą stronę z realnymi wynikami testów... oto ona jak i poprzednie...

http://forum.pclab.pl/topic/320598-Wielki-test-pendrive%C3%B3w-u%C5%BCytkownik%C...

  #22 12.04.2014 23:32

A mnie ciekawi czy i jakie są różnice pomiędzy tymi samymi modelami pamięci przenośnej. Ktoś ma dwa takie same pendrivy i mógłby to sprawdzić?

deimos-3x   2 #23 13.04.2014 00:05

Fajny test, ale jak dla mnie zabrakło testów wszystkich tych pendrive na usb 2.0.
Tak wiem 2.0 to już przestarzała technologia, ale nie każdy goni za nowinkami.
Pewnie się nie chciało. Po za tym takie programy do testów mogą przekłamywać wyniki.
Więc przydał by się dodatkowy test zwykłego kopiowania jakiegoś dużego pliku jakimś programem, który pokazuje
prędkość kopiowania (np. total commander) pod usb 2.0 i 3.0. Tak dla porównania.

squzeezebox   7 #24 13.04.2014 00:10

świetny wpis :) zastanawiałem się niedawno nad kupnem pendriva 16GB i już wiem który wybiorę :)

djDziadek   17 #25 13.04.2014 10:18

@banan, mogłeś śmiało podpiąć moje wyniki do tabelek :)
http://www.dobreprogramy.pl/djDziadek/Kingston-DataTraveler-HyperX-3.0-64GB-mark...

stasinek   12 #26 13.04.2014 10:35

a wystarczyło nad jednym Goodram Point 32GB USB 3.0 :P
http://allegro.pl/goodram-point-32-gb-usb-3-0-pendrive-mini-metalowy-i4117797430...
lub dodatkowo większy gabarytowo ale USB 2.0
http://allegro.pl/pendrive-goodram-valentine-32gb-usb2-0-metalowy-i4133521508.html
Point -> 100MB/s odczyt, 20MB/s zapis
cena i rozmiar konkurencyjny do Kingston TravelerMicro, a jakość wykonania
- można gryźć i nie pogryziesz, a Valentine -> jestem ciekaw? i czy jest wersja 3.0?
dobrze chociaż wiedzieć jak na tle innych wypada Point ;)
także dzieki banan za test

mam dwa zamontowane w karcie ExpressCard USB 3.0 służą jako przenośne "ssd"
w laptopie HP 2710p zamiast
http://allegro.pl/adata-ssd-xpg-sx300-128gb-msata3-przyspiesz-komp-i4141640135.html
i to sie całkiem dobrze sprawdza(jeśli potrzeba przenośności)
dokumenty na jednym 32GB, programy(wersje przenośne) na drugim 32GB
+ skrót w menu start do katalogu ze skrótami który jest na penie
(windows potrafi rozwijać taki pojedynczy skrót tak jakby jego podfoldery były umieszczone w menu)
a skróty naprawione rewelacyjnym dobrymprogramem Shortcuts Search And Replace
(polecam jest najlepszy - wiem bo sprawdzałem naście innych)
http://jacquelin.potier.free.fr/ShortcutsSearchAndReplace/
i tym sposobem jednym skrótem na kilku komputerach podpiętym internetem mobilnym -> chmura jest niewygodna i weź spróbuj synchronizować 2x200 tyś plików
można mieć ten sam zestaw programów,
i ten sam zestaw dokumentów + przyspieszone działanie

PS banany na kanapkę zamiast kiełbasy albo z bułką są ekstra ;)

bachus   23 #27 13.04.2014 10:37

Pocałuj mnie w... Banan: od paru dni nie mogę puścić właśnie wpisu o GOODRAM 32GB EDGE SILVER od DP ;-) No ale już wiem, że testu prędkości nie muszę robić :D
p.s. dobry tekst

stasinek   12 #28 13.04.2014 11:01

przesadziłem sekwencyjny point ma dobry, odczyty też całkiem dobrze, gorzej z random(fatalnie)
aczkolwiek mój jest na NTFS nie na FAT32
wyniki 1000MB 5 powtórzeń
https://dl.dropboxusercontent.com/u/10755180/goodrampoint32_ntfs_renesasusb3.0_c...

StarterX4   11 #29 13.04.2014 11:21

Kingston DataTraveler Ultimate G3 64GB wygląda ciekawie, 64 GB za 170 zł :D szkoda tylko, że jest na USB 3, bo ja mam tylko wejścia USB 2 i USB 1 xdd

tomeeek64   11 #30 13.04.2014 13:08

@Starter4X, ale przecież USB 3.0 jest wstecznie kompatybilne. Możesz takiego pendrive użyć z portem USB 2.0 (nieoznaczony niebieskim wejściem). Co najwyżej nie uzyskasz pełnej prędkości pamięci.

nr47   7 #31 13.04.2014 13:22

Goodram Point bardzo mi się spodobał, to chyba będzie mój następny pendrive.
Wielkie dzięki za wpis, prawdopodobnie oszczędził mi sporo czasu, który spędziłbym na poszukiwaniach ;)

Wolfgar   7 #32 13.04.2014 13:26

Banan zabrakło mi jeszcze jednej tabelki do naprawdę dobrego wpisu. A konkretnie koszt "uzyskania" 1GB w każdym pendrive.

StarterX4   11 #33 13.04.2014 13:26

@tomeeek64
no ok, spoko.ja myślałem, że nie jest wstecznie kompatybilny, i że trzeba będzie mieć USB 3 xdd

darek_d   5 #34 13.04.2014 13:30

Ciekawy test, choć dla mnie niepełny. Mnie interesowałaby informacji jak oprócz współpracy z komputerami te pendrive współpracują z telewizorami. Taka współpraca jest coraz powszechniejsza. Niestety z doświadczenia wiem (przerabiam ten problem teraz) że tv od 1000 do 1500 zł niestety większość z nich nie widzą. Mimo iż działają na droższych modelach. Niestety, ale ani producent tv, ani producent pendriva nie wiedzą co jest przyczyną tego problemu (może po prostu nie chcą powiedzieć?). Czy FAT czy NTFS - jest bez różnicy.

  #35 13.04.2014 14:11

Fajny pomysł z głazami w tle.

ziupo   6 #36 13.04.2014 14:12

Bardzo przydatne porównanie, dzięki!

Natomiast sam tytuł sugerował mi raczej zabawy typu: podduszanie, podtapianie, przypalanie, zrzucanie, itp udręki codziennego użytkowania pendrive`a.

Banan   10 #37 13.04.2014 14:17

@Wolfgar

Zastanawiałem się nad tym ale uznałem, że za cenę pendriva nie odpowiada sama pojemność ale też parametry czy materiał z jakiego jest wykonana obudowa. Wydaje mi się, że takie liczenie miałoby sens, gdybym miał dużą ilość pendrivów o takich samych parametrach.

@ziupo

"Banan znęca się nad" to moja seria wpisów, w których recenzuje i testuje różne urządzenia =)

Axles   18 #38 13.04.2014 15:20

Ten pendrive DP faktycznie niezły sprzęcik, mogę się pochwalić dwoma takimi no i nie potrafię się obejść bez nich.

arlid   16 #39 13.04.2014 16:09

Bardzo fajny wpis i ciekawy test - z pewnością ułatwi wybór - jeżeli ktoś akurat szuka pamięci :)

  #40 13.04.2014 18:31

Jaki noob z tego StarterX4...

sh4rky   8 #41 13.04.2014 20:26

Ale dlaczego testujecie jakieś GoodRamy a nie testowaliście żadnego SanDiska? I to ma być porządny test? Bitch, please!

  #42 13.04.2014 20:37

@esowd: "A mnie ciekawi czy i jakie są różnice pomiędzy tymi samymi modelami pamięci przenośnej. Ktoś ma dwa takie same pendrivy i mógłby to sprawdzić?"

Ano jest z tym różnie, a nawet mogę powiedzieć, że beznadziejnie. Dwa identyczne peny różniące się datą produkcji o 3 miesiące potrafią mieć zupełnie inne flaki i osiągi. Trochę ich sprzedaję, więc uwierzcie mi, że te różnice, to nawet 50% w testach. Nie będę wymieniał marki, ale Kingstona już nie kupię.

djDziadek   17 #43 13.04.2014 20:45

@sh4rky - wiekszość testujących testuje to, co ma, nie zarabia na tym, więc i nie wykłada zbędnie kasy, nie da się przetestować wszystkiego co jest na rynku w pojedynkę i bez wsparcia, więc wyluzuj :) please... bez bitch...

  #44 14.04.2014 02:23

Gdzie można kupić tego Transcend JetFlash 760 w tak niskiej cenie ~29zł? :D

  #45 14.04.2014 11:11

Też gratuluję ciekawego testu. :)
Podpiszę się pod prośbami, aby w następnym teście sprawdzić również:
- prędkości pod usb 2.0 oraz 3.0
- współpracę z telewizorem (niektóre telewizory widzą tylko FAT format)

  #46 14.04.2014 11:45

dla SanDisk'a nie znalazło się miejsce?

  #47 14.04.2014 15:35

Trochę bez sensu ten test Porównywac peny stare z nowymi i takie pod 2.0 i 3.0 razem To tak jakby porównywać w osiągach starą syrenkę z nową Lepiej było się skupić na testach z 4 penów

edmun   13 #48 14.04.2014 17:59

Ja osobiście odradzam SSK 64GB USB3.0 z amazonu. Cena fajna, wygląd i wykonanie fajne, jednakże 2 miesiące po zakupie partycje się wysypały do formatu RAW i nawet testdisk nie pomógł, a po kolejnych czterech miesiącach (czyli tydzień temu) nie dość że wysypały się partycje to jeszcze pendrive ustawił się w tryb tylko do odczytu, tak, że nawet GParted ani Paragon Partition nie pomógł w utworzeniu nowej partycji NTFS.
O danych które na pendriv'ie były - nawet nie wspominam.

  #49 14.04.2014 21:58

@tetbit: "To tak jakby porównywać w osiągach starą syrenkę z nową"

Stara syrenka od nowej aż tak się nie różniła. Miałem 104 i 105lux, to wiem co mówię :-)

  #50 15.04.2014 15:31

Straszliwy chaos we wpisie. Lubie ogarnąć po całości a tu mieszanka wybuchowa. Ciężko się czyta. Tabelki nie pomagają.

  #51 15.04.2014 19:49

Hi Banan gcache master!
kiedys czytalem takie opisy i wiem ze sa pogramy ktorymi mozna odczytac rozne ciekawe dane (nie majac nawet napisu na obudowie), takze jaki 'driver' zastosowano. tego tu zabraklo. wtedy bys wiedzial np. co to jest ten stadionowy.
ale mnie oczywiscie interesuja nie tylko predkosci, ale i zywotnosc (ze jak wloze nastepnym razem to sie nie okaze ze wszytko poszlo w las), ale producenci traktuja to jak imponderabilia.
btw, czy pendrive przetrzyma fale EMC ? {moze ktos zrobi test..}
ten test wymownie uswiadamia, iz mimo usb3, to jednak jest duza rozpietosc predkosci zapis/odczyt od 5-20..100 / 20-40..160 [M]. to uzmyslawia jak mozna sie nadziac.

DobreProgramy proponuje wam nowy dzial [TESTY-KB]. Kolega Banan przetestowal 16 modeli, a wiadomo ze jest ich wiecej. Wiadomo ze nie ma organizacji konsumenckiej ktora zrobi takie testy wiekszosci sprzetu. Gdyby tam stworzyc procedure testowa, wtedy kazdy kto ma jakis model, moglby przetesowac i wyslac wyniki badan do was. taka baza to zrodlo wiedzy, to juz potezny orez w rekach konsumentow.

Wolfgar   7 #52 17.04.2014 16:35

Banan to jest 1 (słownie: jedna) dodatkowa kolumna w 1 (słownie: jednej) tabelce ;) Także nie jest to nadwyraz wiele pracy a jak kogoś to nie będzie interesowało to poprostu to pominie.

Dimatheus   23 #53 19.04.2014 13:24

Hej,

Świetny wpis. Bardzo się przydał.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Kylek   7 #54 19.04.2014 22:42

Szkoda, że zabrakło urządzeń SanDiska i Verbatima - obie firmy robią porządne i szybkie pendrive-y. Sam mam Verbatima V3 32 GB i jest on bardzo szybki na USB 2.0 (nie mam niestety w domu kompa z USB 3.0).

  #55 19.05.2014 23:26