Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Blogi na dobrychprogramach - Grudzień i 2012 rok (18)

Jak napisał gowain pod poprzednim podsumowaniem:

Banan jak zawsze dobra robota! A na Sylwestra nie szalej za bardzo :P

no właśnie... Sylwester Sylwestrem, a na Nowy Rok wylądowałem w szpitalu przez co byłem zmuszony przesunąć w czasie podsumowanie. Mam nadzieję, że jego treść podsumowująca ubiegły miesiąc, rok (i nie tylko) zrekompensuje Wam oczekiwanie =)

Chociaż... z drugiej strony w ostatnim podsumowaniu pisałem, że to może się trochę przeciągnąć, tak jakbym coś przeczuwał. A z resztą...

Grudzień - ogółem

Sięgnąłem dalej w historię bloga i wyobraźcie sobie, że przez cały miesiąc wszystkie wpisy trafiają na stronę główną bloga. W grudniu 2009 roku tak właśnie było. Na blogu mieliśmy 22 wpisy, a blogerów było zaledwie szesnastu. Natomiast już w grudniu 2012 roku mieliśmy niemal 300 wpisów i aż 123 blogerów, a średnio na każdego z nich przypadał jeden wpis na głównej. Tak, wiem konkursy i masa blogerów, która może blogować tylko by wygrać =|

W tym miejscu normalnie byłby wykres z liczbą komentarzy, ale to podsumowanie jest specjalne, więc wyjątkowo o komentarzach opowiem w nieco dalszej części wpisu.

Pierwsza trójka blogerów według liczby wpisów

(18/1/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Największą liczbę wpisów opublikował deepone, było ich 14, ale to Shaki81 ma aż 8 wpisów na głównej. Co ciekawe 3 jego wpisy nie trafiły na stronę główną, a jest moderatorem, więc moderatorzy grają fair. To znaczy nie dzieje się to, czego się obawiano, czyli że wszystkie wpisy każdego z moderatorów będą trafiały na główną.

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy

(18/1/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Tym razem najwięcej waszych komentarzy zdobył wpis, który napisał Shaki81. Wspomniany wpis należy do serii "Specjalista ds. teleinformatycznych", a w nim autor opisuje pomysł wdrożenia na kilku szpitalnych komputerach jednej z dystrybucji Linuxa.

Głos Ludu

O co w tym chodzi? Bloger, który chociaż raz w ubiegłym miesiącu został wyróżniony w podsumowaniu tygodnia (news) zgłasza się w komentarzach i tworzy listę pięciu wpisów, które jego zdaniem były najlepsze w trwającym miesiącu (styczniu). Jeśli w tym miesiącu napisze jakieś wpisy (bądź wpis), ma za zadanie wytypować najlepszy z nich (jeśli było więcej) i go przedstawić na zakończenie. Wszystko w podobnej formie jak poniżej (z uzasadnieniem) - lub tak jak w poprzednich podsumowaniach.

W poprzednim podsumowaniu do Głosu Ludu zgłosił się gowain:

Grudzień, mimo że to zimowy miesiąc, sprawił, że blogi rozkwitły jak oszalałe :) Jak wiadomo konkurs o Win8 zrobił swoje – wpłynąłem na suchy przestwór oceanu, żeby wyłowić 5 prawdziwych, jak dla mnie, pereł. Kolejność losowa.

1. Naprawa zasilacza do laptopa

Przydatny poradnik napisany przez deepone. Dzięki temu wpisowi, odrobinie szczęścia i umiejętności majsterkowania można zaoszczędzić trochę grosza naprawiając samemu zasilacz.

2. Oddajemy naszego smartphone'a do serwisu, czyli jak to się robi w Polsce (czytaj - jak z telefonu zrobić 'cegłę')

Cała seria wpisów, których autorem jest _tommy_. Warto wiedzieć na jaki "legendarny" serwis uważać i co można zrobić przed oddaniem telefonu na reklamację. Seria idealna "ku przestrodze".

3. Quo vadis, Dobreprogramy?

Wpis, który niejako sprowokował do wypowiedzenia się części Redakcji na temat sytuacji na naszym ukochanym :P portalu - mi osobiście szkoda, że nie ma (tak jak chyba na HZ wspominaliśmy) takiego miejsca na DP, gdzie Redakcja mogłaby informować choćby raz na miesiąc co się dzieje w DP itp.

4. Samsung Galaxy Note 10.1 - wspaniały gadżet... do kuchni

Jak zawsze, niezawodny command-dos w iście swojskim klimacie testuje Galaxy Note 10.1. Nie wiem jak, nie wiem czemu - ale ta recenzja podobała mi się ostatnio najbardziej ze wszystkich :)

5. Porównanie tabletów 7-calowych w cenie do ~1000 zł

Wpis doceniam za to, że autorowi chciało się odwalić kawał dobrej roboty. Potężne i chyba wyczerpujące temat zestawienie tabletów. Kompendium wiedzy dla tych, którzy są akurat na etapie kupna.

Z moich trzech wpisów napisanych w grudniu polecam „Czas na Playbo...oka :)”, który spotkał się z miłym przyjęciem ze strony czytelników – jak nie braknie sił to będzie coś więcej w tym miesiącu o BlackBerry :)

Na koniec...

oczywiście żartuje mam dla Was jeszcze sporo, mam nadzieję ciekawych danych =)

Ogólnie - od początku bloga i poszczególne lata

Blog dobrychprogramów wystartował 24 sierpnia 2009 roku, a pierwszy wpis o godzinie 21:24 opublikował redaktor TomekB, a jego tytuł to "Witamy na łamach bloga czytelników! :-)". Krótki blogowy rok na dobrychprogramach zakończył się wtedy na liczbie 93 wpisów czyli jakąś 1/3 tego co napisaliście w ubiegłym miesiącu =P W 2010 roku, dokładnie 18 sierpnia oprych pobił swoim wpisem komentarzowy rekord. Był to wpis "Ubuntu x64 10.04 - Tydzień I - Ostateczna porażka?" i zdobył aż 248 komentarzy. Rok 2010 był pierwszym całym rokiem dla bloga dobrychprogramów i w czasie jego trwania na blogu pojawiło się aż 784 wpisy. Rekord oprycha z 2010 roku musiał czekać aż niespełna rok na pobicie, 27 lipca 2011 roku msnet opublikował wpis pod tytułem "Steam - zachęta do piractwa...", który tylko nieznacznie poprawił wcześniejszy rekord, bo miał 266 komentarzy. Dwa dni później po opublikowaniu rekordowego wpisu blogera msnet, ja napisałem pierwsze w historii "Blogi na dobrychprogramach - Lipiec", wyniki w nim zawarte liczyłem za pomocą kartki i długopisu. Dlatego, że spodobała wam się moja idea liczbowego podsumowania miesiąca, to tworze je do dziś dzięki danym od redakcji, a jak na razie od pierwszego podsumowania minęło półtora roku. W 2011 roku liczba wpisów w porównaniu do roku 2010 praktycznie się podwoiła, bo wynosiła ich aż 1550. No i pozostał jeszcze ubiegły, 2012 rok. 15 listopada ubiegłego roku masakra z Microsoftu postanowił opublikować wpis "Windows 8: Fakty i mity". Tekst pracownika firmy z Redmond pobił wszelkie rekordy pod względem komentarzy uzyskując ich aż 306. Co ciekawe pół roku wcześniej czyli 8 czerwca DjLeo opublikował wpis, który jak dotychczas otrzymał najwięcej komentarzy ze wszystkich wpisów, które nie trafiły na stronę główną bloga. Ten wpis to "Euro2012 - przewodnik kibica" i zdobył 253 komentarzy. W tej kategorii bardziej spodziewałem się, że najwięcej komentarzy będzie miał wpis jednego z założycieli dobrychprogramów, czyli Krogulca ze swoim blogiem o Nokii N9, ale jednak się myliłem, chociaż nie dużo, bo jego wpis jest zaraz na drugim miejscu za tekstem DjLeo i ma 218 komentarzy. W 2012 po raz kolejny, rok po roku został pobity rekord liczby wpisów, było ich aż 2231. Nie da się ukryć, sporo. Kolejny 2013 został rozpoczęty przeze mnie, o godzinie pierwszej w nocy 1 stycznia opublikowałem pierwszy wpis w tym roku "Banan znęca się nad drukarką EPSON XP-205" czyli kolejna recenzja w mojej serii wpisów. Początek dnia zaczął się wpisem, ale dzień skończył się wstrząśnieniem mózgu i pobytem w Rzeszowskim szpitalu na Chirurgii Dziecięcej. Jeszcze musiałem się tam wlec, bo w Leżajsku nie ma takiego oddziału =(

TOP 10 blogerów według liczby wpisów i według liczby komentarzy w 2012 roku

(18/1/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Dane w tej kwestii dla poprzednich lat podawałem już w poprzednim podsumowaniu roku. Dlatego tym razem zapoznamy się tylko z 10 blogerami, którzy byli najaktywniejszy w 2012 roku pod względem wpisów i 10 blogerów, których wpisy budziły najwięcej emocji.

Jak można zauważyć w czołówce są tylko blogerzy, którzy napisali całkiem sporo wpisów. Różni bywają blogerzy, niektórzy poprzez kilka wpisów, które ruszają drażliwe tematy potrafią zdobyć mnóstwo komentarzy, bywają i tacy, którzy piszą dużo wpisów, a do każdego dostają po kilka komentarzy. Takie grosz do grosza, a będzie kokosza. Wystarczy popatrzeć na tabelkę, żeby nie mieć już większych wątpliwości.

Na pierwszej pozycji uplasował się lucas__ z 1384 komentarzami, tuż za nim na drugim miejscu Shaki81 z 1364 komentarzami, natomiast ja wpadłem na trzecie miejsce na podium z 1175 komentarzami.

Według liczby wpisów pierwsze trzy pozycje zajmują te same osoby, co według liczby komentarzy, ale pozmieniali się trochę miejscami. Tym razem na miejscu pierwszym jest Shaki81 z 60 wpisami w 2012 roku, następnie ja z 57 wpisami i oczywiście lucas__ z 54 wpisami.

Liczba wpisów, komentarzy, blogerów w poszczególnych miesiącach 2012 roku - porównanie

Tym razem chciałbym odświeżyć Wam pamięć i przedstawić pełną liczbę wpisów, komentarzy i blogerów z poszczególnych miesięcy 2012 roku i porównać je ze sobą.

W tabelce można zauważyć jak z roku na rok rosła liczba wpisów, choć zdarzały się wyjątki, ale one tylko potwierdzają regułę. Zerknijmy np. na październik w 2009 było tylko 11 wpisów, a już rok później blogerzy opublikowali 100 wpisów. W 2011 wpisów było wyjątkowo mniej niż w roku 2010, natomiast w 2012 nastąpił wzrost o połowę w stosunku do 2010 roku.

Tym razem wziąłem 4658 wpisów, czyli wszystkie opublikowane od początku istnienia bloga, do końca 2012 roku i ich komentarze posegregowałem od największej do najmniejszej wartości, a następnie zrobiłem wykres.

Na poniższym wykresie (najlepiej przybliżyć klikając w obrazek) możemy zauważyć, że aż połowa wpisów na blogu nie osiąga 10 komentarzy, a zaledwie jakieś 250 wpisów przekracza barierę 50 komentarzy.

Skoro już jesteśmy przy komentarzach, to przygotowałem kolejną tabelkę. No i powiało nudą... miesiąc w miesiąc mamy tendencje wzrostowe, żadnych spadków tylko uśmiechnięta buźka =P

Na początku wpisu opuściłem publikowany przy każdym podsumowaniu wykres słupkowy komentarzy, żeby tym razem pojawił się w pełnej okazałości, czyli ze wszystkimi komentarzami od początku historii bloga.

Na poniższym wykresie można zauważyć spadek liczby komentarzy w stosunku do pozostałych miesięcy zawsze w październiku. Wiecie może czym to jest spowodowane?

Blogerzy również nie próżnują, ba jest nas coraz więcej! Tylko w lutym 2012 roku można zauważyć spadek o ok. 10 blogerów względem analogicznego okresu w roku 2011 ale to tylko pojedyncza wpadka. Najlepsze, że coraz więcej osób chce pisać - w dodatku bardzo dobrze =)

Kiedy publikujemy wpisy - poszczególne lata

Zastanawialiście się może w jaki dzień tygodnia publikujemy najwięcej wpisów?

Jak można zauważyć na powyższych wykresach bardzo często wpisy publikowane są we wtorek. Najwięcej wpisów opublikowanych w ten dzień tygodnia było w 2010 i 2011 roku, a na drugim miejscu w tych latach był poniedziałek. Natomiast w 2009 i 2012 roku najwięcej wpisów było publikowanych w czwartek, a w 2012 również w poniedziałek było sporo. Z powyższych danych można wywnioskować, że publikując w środę, piątek, sobotę i niedzielę mamy szanse, że nasz wpis przeczyta więcej osób.

W takim razie w jaki dzień miesiąca najczęściej publikowane są wpisy?

Na powyższych wykresach można zauważyć, że w poszczególnych latach wpisy były publikowane nie równomiernie. Ciężko jest wskazać zależności, ale gdyby się przyjrzeć to często na początku i w środku miesiąca można wypatrzyć wzmożoną aktywność blogerów.

Pozostał jeszcze podział opublikowanych wpisów według godzin.

W przypadku godzin zależność z każdym rokiem jest taka sama i można ją zobaczyć gołym okiem. Otóż najwięcej wpisów jest publikowanych między godziną 11 a północą. Natomiast od północy do 11 na wykresie można zauważyć "dołek". Najciekawsze jest to, że o 3-4 w nocy blogerzy publikują więcej wpisów niż o 6 rano.

Na zakończenie

Po raz kolejny przepraszam za to, że podsumowanie pojawiło się tak późno. Zapraszam również kolejnych blogerów do zgłaszania się do Głosu Ludu tym razem do podsumowania stycznia, które opublikuję w lutym. Kolejne podsumowanie roku oczywiście za rok. Polecam również newsa na dziesięciolecie portalu, w którym między innymi została podana pierwsza dziesiątka blogerów według wpisów od początku powstania bloga, w kolejności od najaktywniejszego blogera. Pozdrawiam, Banan =) 

internet inne

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 15.01.2013 23:43

Świetne podsumowanie. Dodałbym nieskromnie, że mój wpis o EURO był najwyżej komentowanym wpisem poza główną, przez najmniejsza proporcjonalnie ilość osób :) Bo nie wiem czy nie było tak z 5-6 osób może komentujących. Musiałbym policzyć :) Choć to żaden powód do dumy.

Ale jak tak napisałeś, że Twój wpis był pierwszym w nowym roku, to nieskromnie napiszę, że mój wpis był ostatnim wpisem w roku 2012. Tego to już nie napisałeś! :) (żart)

Autor edytował komentarz.
underface   14 #2 16.01.2013 00:00

Od siebie dodam, że co poniektórzy to nawet po studiach nie potrafią takich wykresów robić w excelu;p
nawet ja się załapałem w jednej ze statystyk

bachus   23 #3 16.01.2013 00:07

@Banan: Uuu - a gdzie tak wyrżnąłeś, że wstrząśnienie mózgu? Normalnie to bym napisał, że jesteś ofiarą losu, ale jak byłem dokładnie w Twoim wieku postanowiłem skoczyć w szkole z całej długości schodów - jak się ocknąłem w szpitalu to się dowiedziałem, że w połowie lotu "zdjęła"mnie belka przy suficie. Od tego czasu jest tam namalowany wielki żółty pas a nowi uczniowie są instruowani o niebezpieczeństwie, że był kiedyś w szkole jakiś debil, co postanowił sprawdzić wytrzymałość konstrukcyjną budynku.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #4 16.01.2013 00:14

@bachus

Błędnie obliczyłeś trajektoria lotu, albo wieża podała Ci złe koordynaty.
No ale widzisz raz porządnie w banie dostałeś i jakie wpisy trzaskasz :) czyli się opłacało :)
Poza tym będziesz wiecznie pamiętany w tej szkole i będą krążyć legendy o Tobie :)

Banan   10 #5 16.01.2013 00:22

@bachus

Na oblodzonej drodze pośliznąłem się i poleciałem do tyłu na prawy bok, uderzając prawym ramieniem i prawą stroną głowy o lód. Ale to opis świadków, ja tamten dzień pamiętam jak przez mgłę, a po wypadku pamiętam dopiero szpital.

bachus   23 #6 16.01.2013 00:24

@underface: a ja od siebie dodam, że nadal Banan mnie zadziwia swoim profesjonalnym podejściem, wyciąganiem wniosków itd. Czasem mam wrażenie, że ktoś mu pisze tektsty a on tylko karmi... bananami :-)

bachus   23 #7 16.01.2013 00:26

@Banan: domyślam się o czym piszesz; ja też mam wyrwany dzień z życiorysu, pierwsze co pamiętam to wirujący świat i problemy z poczuciem grawitacji po pęknięciu błony bębenkowej :>

Over   9 #8 16.01.2013 01:08

Głos ludu i gowain= samo zło i bany co co komentarzy o piractwie ;)
Nie jest to dobre połączenie.. moim zdanbiem...

Autor edytował komentarz.
... ... ...   3 #9 16.01.2013 05:04

Spadki liczby komentarzy w okresie wrzesień-październik powinniśmy skojarzyć z 1 września i 1 października. I poza tym ten spadek w tym roku nie byłby tak widoczny gdyby nie ten listopad i grudzień z spamem o nowej windzie, i narzekaniem na niego. Magia konkursu.

djfoxer   19 #10 16.01.2013 07:59

Ciekawe staty. Roboty było trochę widzę :)

  #11 16.01.2013 08:32

Właśnie się tak ostatnio zastanawiałem gdzie jest Banan, bo nigdzie ani komentarzy, ani wpisów. Już się bałem, że nas opuścił. Jednak nawet poważne problemy zdrowotne nie były w stanie odciągnąć go od swoich wpisów. Brawo!

Spadek ilości komentarzy można tłumaczyć wieloma powodami. Oto moim zdaniem najgłówniejszy: "Znowu jesień! Będzie padał deszcz, pogoda będzie na P i w ogóle nawet nie chce mi się ruszyć tyłka do spożywczaka po kawę, lub kakao. Idę spać, obudźcie mnie w maju!". Mnie raczej ten powód nie dotyczy, gdyż należę do mniejszości ludzi, którzy lubią deszcz i takie właśnie deszczowe klimaty.

deepone   13 #12 16.01.2013 08:51

Interesujące podsumowanie, zwłaszcza te wykresy i statystyki.

  #13 16.01.2013 13:12

@Banan powtórzę po raz kolejny - świetna robota, zestawienie genialne. Kupa pracy z przewagą pracy :)

Spadek liczby komentarzy to właśnie nowy rok szkolny i nowy rok akademicki. Ludziom pewnie co innego wtedy w głowie :)

Cieszy, że blogi się rozwijają tak dynamicznie, społeczność coraz większa, tylko żeby jeszcze ten nowy layout był w miarę szybko wdrożony :P

@Overclocker i jak zawsze piszesz bez sensu. Nawet nie wiesz co to Głos ludu, a w dodatku nawet nie potrafisz sklecić dwóch zdań poprawnie... brak słów.

Axles   18 #14 16.01.2013 13:16

Cholerka Banan ile czasu zajmuje ci zebranie tego wszystkiego do kupy? Kawał dobrej roboty.

Banan   10 #15 16.01.2013 13:22

Zapomniałem jeszcze dodać, że wszystkie dane są aktualne. Chodzi o to, że jeśli ktoś usunął wpis np. z 2010 roku to nie jest on liczony. Poza tym nadal czekam na chętnego do Głosu Ludu =)

@Axles

Tym razem ciężko jest to określić, bo po wstrząśnieniu byłem bardzo słaby i pisałem to podsumowanie po fragmenciku przez kilka dni, żeby wreszcie opublikować. Natomiast normalne podsumowanie miesiąca piszę jeden wieczór.

Autor edytował komentarz.
MaXDemage   19 #16 16.01.2013 14:51

Tak swoją drogą... styczeń będzie cieniutkiiii... jak barszcz. :D

Ave5   8 #17 16.01.2013 15:00

Świetna robota :>

A tak ode mnie, wniosek niepoparty niestety wieloletnimi statystykami własnymi, ale ilość i poziom bloga szybuje nam w górę aż miło, jak dołączyłem było mniej i gorzej a teraz to aż za dużo tej fajności bo człowiek nie nadąża czytać :P

MaXDemage   19 #18 16.01.2013 15:26

@ave5
Z tą ilością Ave to się zgodzę, ale jakość? Poza jednym dobrym blagerem, który pisze cudne teksty reszta to same połomyje ;p

A tak serio. Śmiem trochę się posprzeczać - poziom urósł, ale od dłuższego czasu trzyma się na tej samej linii, którą ustalili stali blagerzy jak np. Ty ;) Wydaje mi się iż okolice zeszłorocznego(2011) HotZlotu były punktem kulminacyjnym. Od tamtego okresu mamy albo dobre wpisy od sprawdzonych osób na które można liczyć niczym na szwajcarski zegarek, albo rewelacyjne okazjonalne perełki, albo szmelc made in China. Ot.

Bo ci którzy mieli dobić do pewnej granicy to dobili i ją trzymają. Reszta dostosowuje się - czy to dobrze, czy źle. Nie mi oceniać.

Taka jest opinia ma. Przemówiłem. Howgh!

  #19 16.01.2013 15:55

@MaXDemage czemu ostatni wpis Mordzia nazywasz szmelcem... :P

Ja czekam jak zaczną blogować więcej Ci, którzy przy okazji konkursu o Win8 pojawili się i zarzekali się, że będą dalej blogować...

Ave5   8 #20 16.01.2013 17:50

@ Gowain słusznie zauważył, że konkurs o Win8 ciut namieszał bo z jednej strony już się zakończył, a z drugiej jakby brak nowych twarzy. Zobaczymy, jak to wyjdzie :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #21 16.01.2013 18:45

Wiem, że będę nudny, ale odwaliłeś kawał dobrej roboty.
A wnioski? Blog się rozwija i tyle.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #22 16.01.2013 20:19

Ja jestem nową twarzą na blogach :) Rok z hakiem. Gdybym liczyć mój staż na blogu, jak urodziny dziecka. To mniej więcej teraz bym się uczył chodzić i potrafiłbym może już powiedzieć "mama" :D

bachus   23 #23 16.01.2013 20:35

Ja DP od dawna, na blogu od ledwo-co, zmotywowałowało mnie blogowanie o Win8, ale zostanę niestety z Wami na dłużej :> Czy wredny obserwator może się też zgłosić do głosu ludu?

Banan   10 #24 16.01.2013 20:40

@bachus

Spełniasz wymogi, więc oczywiście tak. Gratuluję, wybierzesz pięć wpisów ze stycznia, które według Ciebie zasługują na wyróżnienie, a Głos Ludu zostanie opublikowany w kolejnym podsumowaniu czyli w lutym. 1 lutego czekam na maila od Ciebie =)

lucas__   13 #25 16.01.2013 20:45

Yep, opracowanie tylu danych to kupa roboty, tym bardziej należy się pochwała... za wytrwałość ;)

bachus   23 #26 16.01.2013 20:59

@Banan: dostaniesz - miejmy nadzieję, że gorąca dyskusja powiązana z wpisem z 31/01/2012 z godziny 23:14 ucichnie do wieczora 1 lutego i będzie uwzględniona w podsumowaniu :-)

Banan   10 #27 16.01.2013 21:11

@bachus

Nie wiem o czym mówisz ale wszystkie wpisy bez wyjątku znajdą się w podsumowaniu. Dane do podsumowań dostaję od redakcji.

Jaro070   17 #28 19.01.2013 09:14

@Banan
Jak zawsze wysoki poziom wpisu.


@gowain
Dziękuję za wyróżnienie mojego wpisu o tabletach.

Jaahquubel_   13 #29 29.01.2013 16:45

No, fajne podsumowanie. Bardzo spodobały mi się wykres i podsumowanie liczby komentarzy dla poszczególnych wpisów.

Moje ego cierpi tylko, że nie dostałem się do żadnej tabelki. ;P
Było blisko - 24 wpisy w ub. roku.