Blogi na dobrychprogramach - Grudzień i 2013 rok (30)

Rok za rokiem przemija, lata lecą, ludzie się starzeją, ale niektóre rzeczy wraz z wiekiem nabierają coraz lepszego smaku. Tak dzieje się również z naszym blogiem na dobrychprogramach, który z roku na rok ma coraz większą liczbę twórców, którzy piszą jak nigdzie indziej, bo od serca.

Gdy nastaje nowy rok, a wraz z nim mroźny i śnieżny (teoretycznie) miesiąc styczeń to ludzie w refleksji pochylają się nad starym rokiem i wspominają wszystkie chwile dobre jak i te złe. Jednak przyglądając się temu co minęło cały czas myślimy o tym co przyjdzie wraz z nowym rokiem, życząc sobie by był jeszcze lepszy od ubiegłego. Na blogu dobrychprogramów w swoich podsumowaniach miesiąca pochylam się nad każdym miesiącem i ukazuję Wam w liczbach jak to było przez ostatnie tygodnie. Jednak również mi w styczniu udziela się ten klimat podsumowań dłuższych, bo rocznych. Dlatego już po raz trzeci wraz z podsumowaniem grudnia podsumuję ubiegły rok.

Grudzień - ogółem

Jednak zanim pochylę się nad całym minionym rokiem to podsumuje jeszcze grudzień 2013. Między ubiegłym miesiącem, a grudniem 2012 roku jest dość znacząca różnica 113 wpisów. W tym okresie w 2012 roku trwał konkurs o Windows 8 z cennymi nagrodami, dlatego też liczba wpisów podskoczyła. Jednak na stronę główną bloga trafiło tylko 120 wpisów, czyli o 9 więcej niż w grudniu 2013. Wniosek jest bardzo prosty - blogi rosną w siłę nie ilością lecz jakością wpisów.

Pierwsza trójka blogerów według liczby wpisów

(30/1/2014) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Najwięcej wpisów w ubiegłym miesiącu napisał macminik, a było ich 7. Prawie wszystkie (oprócz jednego) trafiły na stronę główną bloga oraz portalu. Na stronie głównej portalu w grudniu było zaledwie 13 wpisów czyli połowę z nich napisał macminik, gratulacje!

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy

(30/1/2014) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Niby TOP 10, a wpisów w zestawieniu 22. Jak już niejednokrotnie wspominałem członkowie redakcji jeśli mają wystarczającą liczbę np. w tym przypadku komentarzy pod wpisem, żeby trafić do zestawienia to są wyszarzani i nie są liczeni tak jak zwykły bloger. Tym razem aż 8 wpisów członków redakcji trafiło do TOP 10 do tego doszło kilka tekstów egzekwo i mamy aż 22 wpisów. Od czasu kiedy djfoxer oraz lukasamd mają przy nicku napis redakcja są traktowani tak samo jak pozostała część redakcji i do czasu wyjaśnienia tej kwestii tak pozostanie.

Tak duża liczba wpisów w zestawieniu jest spowodowana również małą liczbą komentarzy, bo im mniej komentarzy do wpisów tym częściej może się zdarzyć miejsce egzekwo. Gdy jest więcej komentarzy to często również rozbieżności są większe. Tym razem na szczycie stanął lucas__ ze swoim wpisem "PCLinuxOS 2007 - linuksowy powrót do przeszłości" uzyskał on 75 komentarzy. Jednak na uwagę zasługuje również FadeMind i Patryk Beczkowiak, bo bardzo trudno dostać się ze swoim wpisem do zestawienia nie trafiając nawet na stronę główną bloga.

Komentarze w grudniu i 2013 roku

Przy każdym podsumowaniu przedstawiam wykres z liczbą wszystkich komentarzy pod wpisami. Na wykresie znajdują się wszystkie miesiące od początku bloga dobrychprogramów. Wydaje mi się, że będzie to bardzo dobre przejście do podsumowania roku. Grudzień zaskoczył mnie wyjątkowo małą liczbą komentarzy, bo jest to spadek o ponad tysiąc komentarzy w porównaniu do listopada, a co do grudnia 2012 jest to różnica o 965 komentarzy.

Porównując cały 2012 i 2013 rok pod względem komentarzy to jest pół na pół, bo było w 2013 roku 6 miesięcy przez które pod wszystkimi wpisami było więcej komentarzy niż w analogicznym okresie w 2012 roku i na odwrót. Chociaż w tym miejscu wolałbym napisać, że jest znacznie lepiej.

Dodałem wszystkie komentarze z poszczególnych lat i w 2012 roku wyszło mi ich aż 41010, a w 2013 roku 39889 czyli o 1121 mniej niż w roku 2012. Piszcie komentarze, bo one często zachęcają blogerów do dalszego pisania, a gdy bloger natrudzi się, a obok tekstu widzi 0 komentarzy to może się zniechęcić.

Największy skok komentarzy w porównaniu do poprzednich lat nastąpił w czerwcu, bo była to różnica ponad tysiąca komentarzy. Jednak może nie tak bardzo, ale również znaczący miał miejsce w sierpniu i październiku, gdzie wzrost wyniósł ok. 500 komentarzy. Jak można zauważyć na powyższym wykresie słupkowym czy poniższej tabelce największa różnica na niekorzyść ubiegłego roku miała miejsce w grudniu czyli w minionym miesiącu. Mimo tak dużej różnicy grudzień nie był miesiącem z najniższą liczbą komentarzy. Ten tytuł otrzymał wrzesień z 2243 komentarzami.

TOP 10 blogerów według liczby wpisów w 2013 roku

(30/1/2014) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Wykluczenie djfoxera i lukasamd z tego zestawienia byłoby według mnie krzywdzące, bo ów wspomniany wcześniej dopisek i pisanie newsów przez tych panów nie ma miejsca na pewno dłużej niż pół roku dlatego wszystkie ich wpisy z ubiegłego roku zostaną zsumowane i będą tak samo brane pod uwagę.

Ja nie mogę w to uwierzyć. Zaczął pisać na blogu w ubiegłym roku i od razu zasłyną ze swojej pasji, a niewątpliwie wszystko co związane z Apple jest jego pasją. W 2013 roku opublikował na blogu aż 92 wpisy! Czyli gdyby liczbę wpisów podzielić przez liczbę wszystkich dni w roku to wyjdzie, że na 4 dni przypadał jeden wpis macminika, bo właśnie o nim mowa. Gratuluję Ci zaangażowania, chęci i pasji. Tylko skąd bierzesz na to czas? Dodam jeszcze, że z tych 92 wpisów tylko dwa nie trafiły na stronę główną bloga. Natomiast na stronę główną portalu trafiło 21 wpisów, a przypominam, że można się tam dostać dopiero od sierpnia ubiegłego roku.

Trzeba przyznać, że lukasamd również bardzo dużo pisze, bo nie dość że opublikował 74 wpisy w 2013 roku to jeszcze pisze newsy na portalu. Na trzecim miejscu znalazł się Shaki81, który napisał 58 wpisów w tym znalazły się również jego serie "Specjalista ds. teleinformatycznych" czy wywiady z blogerami.

TOP 10 blogerów według liczby wpisów od początku historii bloga

(30/1/2014) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Nie wszyscy blogerzy zaczęli pisać na blogu w 2013 roku, niektóry są związani z portalem znacznie dłużej. Zastanawialiście się który bloger ma na swoim koncie najwięcej wpisów?

Pomijając Krogulca, który opublikował aż 252 wpisy o Nokii N9, Salfishu czy Jolli. To najwięcej, bo 163 wpisy na swoim koncie ma Shaki81, który swój pierwszy wpis opublikował 28 stycznia 2011 roku, a na portalu jest zarejestrowany od 18 lutego 2010 roku. Niewątpliwie zasłynął na blogu przede wszystkim swoją serią, w której opisuje swoją pracę w szpitalu jako informatyk. Ostatnio pojawił się wpis kończący serię, jednak mam nadzieję, że specjalista do spraw teleinformatycznych będzie miał swój dalszy ciąg =)

Na drugim miejscu znalazł się lucas__, który napisał 141 wpisów, a pierwszy z nich pojawił się nieco później niż u Shakiego czyli 14 kwietnia 2011 roku. Jego konto również zostało założone trochę później, bo 26 listopada 2010 roku. lucas__ pisze przede wszystkim o różnych dystrybucjach Linuxa oraz środowiskach graficznych, a z nich główne o KDE. Oczywiście od czasu do czasu napisze o czymś innym =)

Na trzecim miejscu znalazłem się ja. W ubiegłym roku bardzo mało pisałem, bo opublikowałem tylko 29 wpisów, jednak dzięki temu, że jeszcze wcześniej dużo pisałem to nadal utrzymałem się dość wysoko w zestawieniu. Dotychczas opublikowałem 113 wpisów, jednak oddech innych blogerów bardzo wyraźnie mogę poczuć na swoim karku, bo djfoxer ma tylko jeden wpis mniej, a tylko dwa wpisy mniej i już jest lukasamd i januszek. Swój pierwszy wpis opublikowałem 2 stycznia 2010 roku, a konto mam od 3 marca 2009 roku i paradoksalnie jestem najstarszym stażem blogerem z tej trójki i najmłodszym wiekiem, bo nadal nie mogę wziąć udziału w HotZlocie, który jest od 18 roku życia. Swój pierwszy wpis opublikowałem gdy miałem 12 lat i byłem w podstawówce (trafił na główną =D), pisałem przez całe gimnazjum i teraz jestem w technikum na kierunku technik informatyk.

TOP 10 blogerów według liczby komentarzy od początku historii bloga

(30/1/2014) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Nie zawsze duża liczba wpisów oznacza również dużą liczbę komentarzy. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Shaki81, który ma również największą liczbę wpisów, jednak na drugim miejscu z liczbą 3177 komentarzy znalazł się Scorpions.B.

Scorpions.B swój pierwszy wpis opublikował 20 sierpnia 2012 roku, a 5 lutego tego samego roku założył konto czyli nie jest weteranem, jednak 66 wpisów i 3177 komentarzy to nie jest mała liczba. Nie będę pisał o czym pisze Scorpions.B tylko po prostu zacytuje jego wypowiedź z wywiadu, który przeprowadził z nim Shaki81.

"To dzięki możliwości przetestowania Della XPS 12 Duo postanowiłem spróbować swoich możliwości w recenzjach innego sprzętu. Oczywiście pewną inspiracją były dla mnie świetne wpisy Banana. Jakby ktoś rok temu powiedział mi, że będę pisał recenzję laptopów czy smartfonów to popukałbym się w czoło. Dzisiaj nie wyobrażam sobie miesiąca bez wpisu na moim blogu, chyba się trochę uzależniłem ;P"

Niewiele mniej komentarzy od Scorpions.B pod swoimi wpisami ma lucas__ o którym pisałem szerzej w poprzednim zestawieniu. Co ciekawe lucas__ ma 3096 komentarzy pod 141 wpisami, a Scorpions.B ma ich ponad dwa razy mniej.

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy w 2013 roku

(30/1/2014) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Niektórzy pod wpisami dostają mnóstwo komentarzy, bo ich wpisy są mocno kontrowersyjne, natomiast inni, bo po prostu odwalili kawał dobrej roboty.

Najchętniej komentowanym wpisem 2013 roku była recenzja Samsunga Galaxy Ace 2. Większość komentarzy pochodzi od niezalogowanych użytkowników portalu, z którymi autor bardzo chętnie wdawał się w dyskusję. Scorpions.B, bo o nim mowa, napisał pod tym wpisem na oko 1/3 komentarzy. Jest to drugi co do liczby komentarzy wpis w całej historii bloga. Najchętniej komentowany wpis ze wszystkich dotychczasowym wpisów jakie pojawiły się na blogu dobrychprogramów ma 311 komentarzy. Natomiast wpis Scorpions.B ma zaledwie 3 komentarze mniej.

Na drugim miejscu z liczbą 203 komentarzy znalazł się wpis januszka pod tytułem "Toshiba U925T - after dead - cz. 3 czyli Ubuntu", a trzecie miejsce przypadło wpisowi macminika "MacBook Pro... - gdzie jest moja śpiąca dioda ???", który zdobył 194 komentarze.

Liczba wpisów ogółem, wpisów na stronie głównej bloga oraz portalu

W 2013 roku najwięcej wpisów pojawiło się w okresie kwiecień-czerwiec. W każdym z tych miesięcy na blogu dobrychprogramów blogerzy publikowali ponad 200 wpisów z czego najwięcej w maju - 251. W 2013 roku przypadało średnio 186 wpisów na miesiąc, natomiast w 2012 roku średnia wynosiła 179 wpisów, a w 2011 roku było ich już tylko 128.

Nie wszystkie wpisy nadają się na stronę główną bloga. Po przesianiu przez moderatorów zostaje tylko pewna (ta lepsza) część wpisów. Najwięcej wpisów na stronie głównej bloga pojawiło się jak dotąd w maju 2013 roku, a było ich 165. Średnia wpisów na stronie głównej bloga przypadającej na miesiąc to było odpowiednio 115 dla 2013 roku, 106 dla 2012 roku oraz 86 dla 2011 roku.

Od sierpnia 2013 roku wraz z nową odsłoną portalu pojawiła się możliwość promowania przez redakcję wpisów na stronie głównej portalu. Trafiają tam tylko najlepsze z najlepszych wpisów, które już są na stronie głównej bloga. Jak dotąd liczba wpisów na stronie głównej portalu była bardzo bliska dwudziestki i krążyła wokół tej liczby. Jednak w minionym miesiącu największe zaszczyty spotkały tylko 13 wpisów, z których wybiorę wpis, który najbardziej przypadł mi do gustu i go króciutko opiszę.

Tym razem ze wszystkich wpisów, które znalazły się na stronie głównej portalu najbardziej spodobał mi się tekst, który napisał lucas__. Mowa o wpisie "Plasma 2 "Technology Preview" wydana ", w którym autor prezentuje uroki Plasmy 2, która jest dopiero na wczesnym etapie prac. Wpis może nie należy do najdłuższych, ale prezentowane w nim piękno na pewno na długo pozostanie w pamięci.

Liczba blogerów

W 2013 roku najwięcej blogerów opublikowało swoje wpisy w czerwcu i było ich 112. Na miesiąc przypadało średnio 92 blogerów w 2013 roku, 88 w 2012 roku i 63 w 2011 roku. Różnica 4 blogerów nie jest zbyt duża, ale zawsze to na plus. Oby w 2014 roku było nas jeszcze więcej.

Jak można zauważyć na poniższym wykresie najwięcej blogerów swoje wpisy publikowało w listopadzie 2012 roku i było ich 116. 2013 rok jest pod względem blogerów delikatnie powyżej 2012, ale wyraźnie widać mniejszą liczbę blogerów gdy przyjrzymy się takim miesiącom jak listopad czy grudzień.

W jaki dzień tygodnia publikujemy najwięcej wpisów?

W 2010 i 2011 roku wtorek był dniem, w którym najczęściej były publikowane wpisy. Jednak w 2012 roku środa stała się ulubionym dniem na publikację. Z kolei w 2013 roku zdecydowanie najwięcej wpisów pojawiało się w poniedziałki. Z poniższego wykresu można dostrzec również pewną zależność. Otóż każdego roku niedziela ma najmniejszą liczbę wpisów.

W jaki dzień miesiąca najchętniej publikujemy?

Bardzo ciężko mi było zrobić wykres do tego punktu, bo gdybym zrobił jak wyżej to byłby nieczytelny, gdyż często występują podobne wartości. Dlatego zrobiłem taki dość ciekawy wykres. Na osi pionowej mamy zsumowaną liczbę wpisów publikowanych w dany dzień miesiąca ze wszystkich miesięcy danego roku. Natomiast na osi poziomej mamy dzień miesiąca od 1 do 31.

W 2013 roku najwięcej wpisów pojawiło się 11 dnia miesiąca i było ich aż 88, a dwa wpisy mniej przepadły dla 15 dnia miesiąca. Natomiast najmniej wpisów w 2013 roku było publikowanych 6 dnia miesiąca (57 wpisów).

W jakich godzinach publikujemy wpisy

W tym przypadku na osi pionowej jest tak samo czyli liczba wpisów, natomiast na osi pionowej mamy godzinę publikacji. W 2013 roku najwięcej wpisów, bo aż 173 zostało opublikowanych o godzinie 21. Co ciekawe o godzinie 22 zostało opublikowanych tylko 112 wpisów. Piszę tylko, bo godzinę później już mamy kolejną godzinę o której najchętniej były publikowane wpisy czyli 23, a wpisów o tej godzinie pojawiło się 158.

Na zakończenie

Ale ten czas leci, pierwsze podsumowanie miesiąca opublikowałem 2,5 roku temu. Czas w końcu wyjść ze świata liczb, wykresów i tabelek. W 2013 roku redakcja wznowiła nagradzanie blogerów, dzięki czemu żaden miesiąc nie pozostał bez nagrody. Do dzisiaj można głosować na grudniowe wpisy, a następnie redakcja nagrodzi najlepsze z nich cennymi nagrodami, które zwycięzcy będą mogli sobie wybrać. Oby 2014 rok był jeszcze lepszy nie tylko na blogu, ale również dla Was w Waszych domach i sercach. Pozdrawiam, Banan =)