Blogi na dobrychprogramach - Kwiecień (22)

Powoli kończący się rok szkolny w ostatniej klasie gimnazjum oraz testy gimnazjalne (które już za mną) sprawiły, że oprócz podsumowania miesiąca w marcu na moim blogu nie powstał żaden inny wpis. Na szczęście luka po mnie została dobrze zapełniona, bo zamiast mojego "znęcania się nad" mamy dość sporą porcję testów od Intela. Swoją drogą muszę podziękować redakcji, że mnie nie wybrali, bo moja uzależniona część mówiła:

- Zgłoś się, co ci zależy?

Natomiast ta bardziej racjonalna:

- Nie zgłaszaj się, masz mnóstwo nauki.

Uległem tej pierwszej, bo testowanie sprzętu uzależnia i chce się coraz więcej obcowania z nowościami. Jednak przy dużej liczbie sprzętu do testów czasami są trudności z wyrobieniem się z recenzjami. Recenzowanie sprzętu to taki dziwny nałóg, a ja właśnie jestem na odwyku. Jednak jak skończą się Intelowe testy oraz poprawię oceny to nie omieszkam wrócić do testowania oraz oczywiście pisania jakichkolwiek innych wpisów niż tylko podsumowań miesiąca.

Ogółem

Jak co miesiąc kopiuje informacje o wpisach i blogerach ze specjalnie przygotowanej przez redakcje do tego strony. Następnie wrzucam do Exela i zaczynam liczyć i tworzyć podsumowanie. Sprawdzam liczbę wpisów i o mało moja herbata nie wylądowała na monitorze.

W ubiegłym miesiącu na blogu był o 1 (słownie jeden) wpis mniej niż w kwietniu 2012 roku. Natomiast na stronie głównej pojawiło się o 7 wpisów mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Nie będę zwalał winy na moderatorów, bo to na pewno moja wina. W kwietniu 2012 napisałem dokładnie 7 wpisów. Jak mogłem tym razem praktycznie nic nie napisać =| (=P)? Na szczęście liczba blogerów wzrosła aż o 19 osób.

Ale mam też bardzo dobre wiadomości. Kwiecień w stosunku do marca wcale nie jest gorszy, ba oba mają po równo po 176 wpisów, a w stosunku do wpisów na głównej to kwiecień jest górą. W marcu na stronę główną bloga trafiło bagatela 109 wpisów, a w kwietniu aż 110. Nie da się ukryć, że jakość wpisów z miesiąca na miesiąc diametralnie skacze w górę.

Komentujący nareszcie wzięli się w garść. Przez kilka miesięcy utrzymywała się tendencja spadkowa komentarzy pod wszystkimi wpisami. W kwietniu nastąpił przełom w stosunku do marca. Wspomniany przełom to wzrost o aż 909 komentarzy pod wszystkimi wpisami. W marcu było 2678 komentarzy, a w kwietniu już 3587.

Pierwsza trójka blogerów według liczby wpisów

(22/05/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

W ubiegłym miesiącu kilku blogerów napisało tak dużo wpisów, więc aż żal by było pokazać tylko pierwszą trójkę. Trzecie miejsce w ubiegłym podsumowaniu mieli blogerzy z 5 wpisami na swoim koncie dlatego w tabelce do tej liczby wpisów umieszczę blogerów z dalszych miejsc.

Nie da się ukryć, że naprawdę daliście czadu. Gratuluję szczególnie pierwszej trójce.

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy

(22/05/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

W tym momencie tworzenia podsumowania zacząłem rozmawiać z gowainem na GG. Podczas rozmowy zauważyłem, że coś jest nie tak z liczbami. Gowain zgadywał, który wpis będzie pierwszy w TOP 10, a ja tego wpisu nawet na liście nie miałem. Okazało się, że nieuważnie kopiowałem i nie skopiowałem ok. 60 wpisów. Jakieś 2 godziny poszły na marne, tylko pierwsza trójka blogerów według liczby wpisów była poprawna, bo za nią odpowiadała oddzielna tabelka. Przez ten długi okres tworzenia podsumowań miesiąc w miesiąc zdarzały się różne problemy, rzadziej wynikające z mojego błędu ale i takie się zdarzały. No, to siup jedziemy od początku.

Ogółem

Względem ubiegłego miesiąca oraz analogicznego okresu w roku 2012 liczba wpisów w kwietniu wzrosła o niemal 60. Natomiast liczba wpisów na stronie głównej w stosunku do kwietnia 2012 roku wzrosła o 35, a porównując z marcem 2013 jest to wzrost o 43 wpisy. Liczba blogerów w stosunku do marca wzrosła o 4 osoby, natomiast w stosunku do kwietnia 2012 jest to aż 19 osób więcej.

Wykres wyżej z fenomenalnym wzrostem o 909 komentarzy również jest poprawny. Więc wyszło na to, że nie było aż tak dużo do poprawy i mogę przejść do TOP 10.

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy

(22/05/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

W tym miejscu chciałbym pogratulować Gowainowi, który zawładną TOP 10 swoimi testami komputerka od Intela. Chyba pierwszy wpisy jednej osoby są tutaj aż 4 razy!

Głos Ludu

O co w tym chodzi? Bloger, który chociaż raz w ubiegłym miesiącu został wyróżniony w podsumowaniu tygodnia (news) zgłasza się w komentarzach i tworzy listę pięciu wpisów, które jego zdaniem były najlepsze w trwającym miesiącu (maju). Jeśli w tym miesiącu napisze jakieś wpisy (bądź wpis), ma za zadanie wytypować najlepszy z nich (jeśli było więcej) i go przedstawić na zakończenie. Wszystko w podobnej formie jak poniżej (z uzasadnieniem) - lub tak jak w poprzednich podsumowaniach.

Tym razem do Głosu Ludu zgłosił się macminik na blogu znany ze swoich wpisów o Apple.

Trochę się wkopałem z tym Głosem Ludu, gdyż akurat były testy sprzętu intela a co za tym idzie, wpisy pojawiały się tak szybko, że ledwo nadążałem z czytaniem. Na początku może wyjaśnię jakimi kryteriami kierowałem się przy wyborze. Ciekawa treść, jasny i prosty przekaz potrafiący wciągnąć. Chciałem docenić tych, którzy robili własne zdjęcia, filmiki, testy, tabelki itp. Na koniec postanowiłem, iż nie mniej ważne będą komentarze czytelników pod wpisem bo to naprawdę miarodajna skala czy wpis jest ciekawy czy nie. A więc o to moje typy wpisów kwietniowych (kolejność przypadkowa):

1. Intel NUC - wstrząśnięty, nie zmieszany

Gowain testował Intel NUC'a w sposób bardzo nietypowy. Zazwyczaj testy komputerów ludzie przeprowadzają przy użyciu oprogramowania, stoperów…. Gowain zastosował nieco bardziej wyrafinowane metody testowania NUC'a. Postanowił go pozrzucać ze stołu. Tak unikalny pomysł na testy zasługuje na uznanie. Wpis może i nie za długi, jednak jego potęgą jest bardzo porządny film wideo oraz niecodzienny pomysł. Użyć do testowania komputera stołu, podłogi i grawitacji… tego jeszcze nie grali.

2. Samsung Galaxy Note 2 - smartfon na rozdrożu

Opis Samsunga Galaxy Note 2 sporządzony przez djfoxer'a jest przykładem wpisu który przyciąga uwagę i widać, iż autor włożył bardzo dużo pracy by Samsunga Galaxy Note opisać jak najdokładniej. Djfoxer nie tylko opisał szczegółowo wygląd ale zawarł też swoje osobiste spostrzeżenia i uwagi co do obudowy telefonu. Mnie ujęły zdjęcia, które są na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Oczywiście wpis nie dotyczy tylko wyglądu, autor poddał Samsunga kilku testom i świetnie je udokumentował. Cały wpis przy tym jest w mojej ocenie obiektywny i przydatny tym, którzy noszą się z zamiarem zakupu Galaxy Note 2.

3. Jak (nie za)instalowałem linuxa na tablecie

Bardzo ciekawy wpis dotyczących nie udanego usiłowania zainstalowania Ubuntu na tablecie Samsung. Bardzo ciekawy i przejrzysty wpis, który potrafi zainteresować nawet niezainteresowanego. W dodatku jak wynika z komentarzy, nie jest to moje odosobnione zdanie. Komentarze stanowią także merytoryczne rozwinięcie tematu, gdyż można tam znaleźć parę innych porad na rozwiązanie problemy TFL'a. To naprawdę duża sztuka zainteresować czytelników na tyle, by wywołać komentarzową dyskusję na wysokim merytorycznie poziomie. W tym wypadku wpis i komentarze to dla mnie nierozerwalna całość.

4. Intel - dzień z życia mechanika

Bardzo ciężko przejść obojętnie obok opisu montażu komputera na podzespołach otrzymanych od Intela jaki sporządził DJLeo. Oczywiście opisów jak złożyć komputer jest dużo, jednak DJLeo naprawdę się postarał. Bardzo bogata dokumentacja fotograficzna sporządzona przez autora bez wątpienia ułatwi każdemu złożenie komputera opartego nie tylko na podzespołach Intela. W opisie DJLeo zawarł także kilka sposobów na rozwiązanie problemów i "haczyków" które mogą dopaść szarego mechanika podczas składania komputera. To problemy z serii tych rozwiązywalnych ale upierdliwych i denerwujących, wtedy zamiast dumać polecam zajrzeć właśnie do tego opisu. Kawał dobrej i potrzebnej roboty.

5. Buldożer vs. Morele.net , czyli koparka opada…

Ten wpis dotyczy problemów z serwisem znanego sklepu internetowego i nie tylko - Morele.net. Autor bardzo dokładnie opisał problem i swoje perypetie związane z koniecznością wymiany zakupionego komputera. Opis o tyle interesujący, iż przedstawia bardzo obrazowo podejście a raczej "olewactwo" serwisu na problemy użytkownika. Temat jest także i bliski mojemu sercu, bo także miałem problem z serwisem tej firmy i mogę przyznać, że autor nic nie koloryzował a wykazał się anielską cierpliwością. Dlaczego ten opis zasługuje na wyróżnienie ? Ano dlatego, że wzbudził szeroką dyskusję której prześledzenie może pomóc w przyszłości nie jednemu czytelnikowi borykającemu się z uciążliwymi sprzedawcami czy serwisantami. Warto znać swoje konsumenckie prawa a wpis wraz z komentarzami umożliwia nam ich poznanie.

Co do mojego wpisu, chyba najbardziej zapadł mi Macintosh Portable. Długo się do tematu zbierałem i wyjątkowo ciężko mi szło. Nie dlatego, że brakowało weny, lecz dlatego że ciężko "puścić" tekst gdy ma się z jednej strony wrażenie że jest za długi a z drugiej pewność, że jeszcze na ten temat wiem zbyt mało i jakby poczekać z tydzień, będzie więcej….

Rozstrzygnięcie konkursu

W poprzednim podsumowaniu ogłosiłem konkurs, w którym do wygrania był klucz Steam do gry Legend of Grimrock. Do konkursu zgłosiło się 15 osób z których wylosowałem zwycięzcę.

Jeśli pierwsza wylosowana osoba nie zgłosi się w ciągu 5 dni od dnia opublikowania w komentarzach czyli do niedzieli włącznie to nagroda przechodzi na kolejną wylosowaną osobę. Gdyby się zdarzyło, że żadna z 3 wylosowanych osób nie da znaku życia w komentarzach to losowanie zostanie powtórzone i opublikowane w kolejnym podsumowaniu. Klucz wyślę zwycięzcy poprzez prywatną wiadomość na forum dobrychprogramów. Gratuluję wygranej =)

Na zakończenie

Oczywiście jak zwykle zapraszam do zgłaszania się do Głosu Ludu. Tym razem mogliście się przekonać jak to jest z tworzeniem podsumowania miesiąca. Pozdrawiam, Banan =)