Blogi na dobrychprogramach - Luty i Banan (20)

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Mamy 3 marca - rozpogodzone niebo raczy nas garściami promieni słonecznych. Już nie mogę się doczekać, jak będę mógł wyjść w samej koszulce z krótkim rękawem, albo chociaż w bluzie, bo kurtki i ciężkie buty mi już zbrzydły. W końcu będę mógł na moim zielonym rowerku przemierzać pobliski las, a raczej to co z niego zostało (szczegóły wkrótce w recenzji). Nie przedłużając dłużej przejdźmy to podsumowania ostatniego czysto zimowego miesiąca - lutego.

Ogółem

Luty w przeciwieństwie do analogicznego okresu w roku ubiegłym zanotował tendencje wzrostową. W 2012 roku miał mniej wpisów i blogerów w porównaniu do 2011 roku. Natomiast w lutym 2013 roku ponownie nastąpił wzrost zarówno do 2011 jak i do 2012 roku. Co ciekawe, wydawałoby się, że w styczniu było więcej wpisów z racji trwania konkursu o Windows Serwer 2012. Jednak symbolicznie ale więcej o 3 wpisy było w lutym niż w styczniu.

Co ciekawe wzrost liczby wpisów i blogerów wcale nie przyczynił się do wzrostu liczby komentarzy, było wręcz przeciwnie. W ubiegłym miesiącu było ok. 2900 komentarzy czyli o jakieś 150 mniej od analogicznego okresu w roku ubiegłym oraz niespełna 250 komentarzy mniej w porównaniu do stycznia 2013 roku.

Panie i panowie komentujący, mam nadzieję, że wreszcie obudzicie się z tego zimowego snu =)

Pierwsza trójka blogerów według liczby wpisów

(20/02/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

W ubiegłym miesiącu aż 12 wpisów napisał parranoya, niestety tylko 2 z nich trafiły na stronę główną. Natomiast wpisy pozostałych wyróżnionych blogerów zostały wyróżnione przez moderatorów u każdego po sześć razy, dlatego z czystym sumieniem uważam, że MaXDemage, DjLeo oraz lukasamd mogą spokojnie czuć się tak, jakby byli na pierwszym miejscu.

Jeszcze dodam, że MaXDemage opublikował 8 wpisów, a DjLeo oraz lukasamd po 6 wpisów.

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy

(20/02/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

DjLeo ze swoją propozycją przestawioną we wpisie "DjLeo proponuje: Wishlist & Checklist - by żyło się lepiej, na nas... " znalazł się na szczycie zestawienia zdobywając najwięcej komentarzy. Tym razem kilku blogerów znalazło się dwa razy w TOP 10 wpisów według liczby komentarzy. Drugi wpis DjLeo, który znalazł się w zestawieniu może przydać się stałym czytelnikom dobrychprogramów.

Drugie miejsce zajął lukasamd ze swoim wpisem "Android czyli definicja szmelcu ", który miał wywołać burzę w komentarzach i jak widać udało się. Jego drugim wpis, który zagościł w zestawieniu znalazł się na 9 miejscu. Co ciekawe wyjątkowy przypadek sprawił, że aż 5 wpisów znalazło się na 9 miejscu z 43 komentarzami.

Na trzecim miejscu znalazł się mój wpis "Avatar - obrazek, którym opowiadasz o sobie (w innym kontekście) ". Natomiast mój drugi wpis, który trafił do zestawienia to poprzednie podsumowanie miesiąca, a znalazło się ono na miejscu 9.

Ostatnią osobą, której wpisy dwa razy pojawiły się w zestawieniu jest biomen. Oba jego wpisy trafiły egzekwo na 9 miejsce =P

Głos Ludu

O co w tym chodzi? Bloger, który chociaż raz w ubiegłym miesiącu został wyróżniony w podsumowaniu tygodnia (news) zgłasza się w komentarzach i tworzy listę pięciu wpisów, które jego zdaniem były najlepsze w trwającym miesiącu (marcu). Jeśli w tym miesiącu napisze jakieś wpisy (bądź wpis), ma za zadanie wytypować najlepszy z nich (jeśli było więcej) i go przedstawić na zakończenie. Wszystko w podobnej formie jak poniżej (z uzasadnieniem) - lub tak jak w poprzednich podsumowaniach.

Przez cały miesiąc byłem pewny, że w tym podsumowaniu Głosu Ludu nie będzie i umrze on śmiercią naturalną. Luty był miesiącem oczekiwania, jednak nikt się nie zgłaszał. Wczorajszego dnia nagle obudził się Scorpions.B i zgłosił się do Głosu Ludu, a 11 minut później odezwał się kolejny śpioch (oczywiście bez obrazy dla Was) czyli McAlexander, ale już było o te 11 minut za późno =P Mam nadzieję, że tym razem nie będę musiał czekać miesiąca na kolejną osobę, a tymczasem przejdźmy do Głosu Ludu stworzonego przez Scorpions.B. Kolejność jak zwykle przypadkowa.

Postanowiłem w końcu spróbować swoich sił w Głosie Ludu ;)

1. Powiadomienie o nowych komentarzach na DP - i nic Cię nie ominie!

Jako użytkownik serwisu, który często udziela się w danym temacie mam problem z sprawdzaniem wszystkich moich wypowiedzi, bardzo często unika mi wiele wypowiedzi. Zawsze chciałem, aby w dp pojawiło się coś na wzór powiadomień z facebooka. Jednak na chwilę obecną niema takiej opcji. Bardzo zaciekawił mnie wpis, w którym użytkownik DjLeo pokazuje ciekawie dodatki do przeglądarki pozwalające na śledzenia naszych wypowiedzi. Mimo tego ciągle czekam na wprowadzanie mechanizmu w samym serwisie.

2. Migrujcie z XP na Xubuntu!

Jak wszyscy dobrze wiemy wsparcie do Windows XP skończy się za rok, a wielu producentów oprogramowania, a zwłaszcza gier już skończyło wsparcie do tego systemu. Windows XP był bardzo długo na rynku, nadal dzielnie się trzyma, ale w końcu wsparcie do każdego oprogramowanie kończy się. Użytkownicy Windows XP muszą, albo przesiąść się na nowszą wersję Windows, jednak może wiązać się to ze zmianą sprzętu. Mimo tego, iż Windows 8 jest systemem bardzo lekkim(co to jest zużycie 0,7 GB RAM w stanie spoczynku w wersji 64 bitowej dla dzisiejszych komputerów, tym bardziej, że Windows 7 brał u mnie 0,9 GB RAM) to często za ciężkim do sprzętów z Windows XP. Kiedyś poleciłbym Ubuntu, ale system ten nie jest już takki lekki i lepiej poszukać czegoś innego. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie Xubuntu, dystrybucji opartej na Ubuntu jednak z lżejszym środowiskiem graficznym. Z pewnością wiele osób stwierdzi, że Xfce jest brzydkie ze względu na niskie wymagania. Jednak jest ono piękne ;) Gorąca polecam zapoznać się przed instalacją Xubuntu z wpisem fervi.doctor. Szkoda, że bez obrazków, ja tak lubię je przeglądać ;P
Linux nie gryzie, warto spróbować ;)

3. Harlem Shake - spróbuj to ogarnąć! Gangnam Style to przeżytek! Fl...

Mnie takie akcje nie kręcą w ogóle, muzyka chociażby z Harlem Shake po kilku chwilach robi się mocno drażniąca dla uszów, ale z nudów przyjemnie jest pooglądać takie filmiki na YT. Jednak tych nudnych chwil mam ostatnio nie wiele, więc nie chcę mi się wyszukiwać dobrych filmików tego typu. Podsumowanie wykonane przez DjLeo mocno ułatwiło mi tego typu "zabawę". Moim ulubieńcem w tym zestawieniu jest: "Wersja bikini".

4. 27 rad jak postępować z laptopem

Wpis ten przedstawia w dość ciekawy (bardzo przyjemnie się to czyta) jak postępować z laptopem. Większość rad pokazuje jakich błędów nie powinniśmy popełniać podczas codziennego użytku laptopa. Niestety, ale zauważyłem, że sporo osób nie spełnia niektórych warunków postępowania wymienionych przez MaXDemage, dlatego też wpis ten polecam każdemu użytkownikowi laptopa oraz każdemu kto zamierza kupić tego typu sprzęt. Dużo osób zapomina, że dbanie o laptop to nie tylko dbanie o jego obudowę, czyszczenie regularne, ale również dbanie o system. Dla wszystkich, którym Windows uruchamia się 10 minut polecam wskazówki dotyczące oprogramowania.

5. Producenci sprzętu i oprogramowania - mają Nas co raz bardziej gdzieś....

Bravo przedstawia prawdę jak ostatnio jesteśmy traktowani przez producentów. Jako gracz komputerowy, chociaż obecnie mogę użyć stwierdzenia "były gracz" jestem wstrząśnięty poczynieniami producentów. To co wyprawiają takie firmy jak EA czy Activision woła o tylko jedną reakcję, nie kupować ich produkcji. Płatne DLC, słaba optymalizacja na PC, olewanie graczy oraz coraz krótsze gry to kpina. Dlaczego wcześniej użyłem stwierdzenia "były gracz", ponieważ od premiery Wiedźmina 2 nie grałem zbytnio w nic, a z tego co widzę graczem zostanę dopiero przy premierze trzeciej odsłony Wiedźmina, bo CD Project RED wie jak dbać o graczy. Jednak nie tylko producenci oprogramowania mają nasz gdzieś. Jak pokazuje użytkownik bravo podobnie jest na rynku sprzętu, podając przykład producentów urządzeń z Androidem.

Teraz jak dla mnie najtrudniejszy moment podsumowania, czyli wybór mojego blogu. Ostatecznie postanowiłem wybrać mój wpis dotyczący problemów z aplikacjami Modern UI w Windows 8. Dlaczego wybrałem ten wpis? Ponieważ zauważyłem, że sporo osób ma problemy z poprawnym działaniem tych aplikacji, sam też miałem pewien problem z nimi. Mam nadzieję, że ten wpis komuś pomoże ;)

Podsumowanie mojej dotychczasowej działalności na blogu dobrychprogramów

Na pewno zastanawialiście się co oznacza dopisek w tytule. Otóż postanowiłem podsumować to co już napisałem na blogu, bo trochę się tego nazbierało przez lata. Data i czas publikacji wpisu, czyli 03.03.2013 19:52, lecz nawiązują do momentu mojej rejestracji na dobrychprogramach tyle, że cztery lata temu.

Mój pierwszy wpis na blogu opublikowałem 02.01.2010 o godzinie 15 był to wpis "O drukarkach " i trafił wówczas na stronę główną bloga. Zachęcony do blogowania dwa dni później powstał wpis "Przeglądarka internetowa na co dzień ", który też znalazł się na głównej. Z perspektywy czasu treść wspomnianych wpisów po prostu mnie śmieszy, ale nie dziwne, w końcu gdy je pisałem miałem 12 lat =D

Kolejny wpis pod tytułem "Konta pocztowe" opublikowałem dopiero 13 lipca 2010 roku i był to jedyny wpis, który napisałem w wieku 13 lat. Prawdziwe blogowanie według mnie zaczęło się dopiero od 1 maja 2011 roku, gdy opublikowałem wpis "Rejestr - Okienkowe kolorki. ". Uważam tak, ponieważ od tego czasu regularnie miesiąc w miesiąc publikuję wpisy.

Osoby, które czytają mojego bloga od dawna na pewno wiedzą, że często miewałem problemy z moimi urządzeniami, które oddawałem na gwarancję. Następnie reklamacyjne historie opisywałem na blogu, a zaczęło się od wpisu "Moja przygoda z zestawem Microsoft Wireless Desktop 3000 ", później były inne wpisy tego typu "Moja przygoda z pamięcią flash firmy Kingston ", "Czy to tylko pech? Czy może coś więcej? ", "Już nie rzucę pendrivem w ścianę =| ", a nawet "Moja przygoda z Pocztą Polską " =D

W lipcu 2011 roku rozpocząłem serię wpisów o oszustwach na Allegro. Pierwsza historia została opisana w trzech pierwszych częściach "Allegro - złodzieje są wśród nas cz. 1 ", "Allegro - złodzieje są wśród nas cz. 2 ", "Allegro - złodzieje są wśród nas cz. 3 ", natomiast druga historia w czwartej części "Allegro - złodzieje są wśród nas cz. 4 ". Raczej nie śpieszy mi się kontynuować tej serii, ale oszuści mogą być innego zdania.

Pod koniec lipca 2011 roku wpadłem na pomysł tworzenia podsumowań miesiąca, pierwsze podsumowanie "Blogi na dobrychprogramach - Lipiec " stworzyłem przy pomocy małych karteczek i długopisu. Pomysł przypadł do gustu czytelnikom bloga i nadal jest realizowany już od 20 miesięcy. Od pewnego czasu tego nie pisałem, bo po części sama redakcja tego nie chciała, ale to właśnie dzięki redakcji, a w szczególności Liskowi mam szybszy dostęp do danych z których tworzę podsumowanie. Wielkie dzięki!

Przez wiele miesięcy blogowania oprócz podsumowań pisałem na tematy różne, związane z tematyką portalu. Dla przykładu, rzucałem pendrivem o ścianę "Co prócz oczywistego? Pendrivem w ścianę ", czy zachęcałem blogerów do publikowania obrazków w swoich wpisach "Blogerzy! Zero kosztów, lepszy efekt ". Dzięki wpisowi "Tokonda - polski multikomunikator webowy " zachęciłem twórców do stworzenia multikomunikatora na Androida, który będzie łączył w sobie jednocześnie Jabbera i GG, a gdy już w Google Play znalazła się ich aplikacja to napisałem co należy w niej poprawić "Tokonda - polski multikomunikator webowy cz. 2 " =P

We wrześniu reaktywowałem serię wywiadów z redakcją (wcześniej przeprowadzał je Ruzby), pierwszym który przeprowadziłem był "Redakcja od kuchni" - wywiad z Kristov_pl ", później był wywiad DanKarem, Cebulą - jednym z założycieli portalu, tomickiem, Nicolassem i mWilQ. Wkrótce prawdopodobnie nastąpi zakończenie serii, a kolejny wywiad może nie zostać opublikowany na czas.

Od listopada zacząłem również dostawać różne sprzęty do testów, oczywiście wcześniej recenzowałem już własne smartfony, jednak na początku ciężko mi się było w tym odnaleźć, bo na testy i recenzje miałem zazwyczaj dwa tygodnie, po czym urządzenie odsyłałem z powrotem. Pierwsze testy były najczęściej zbyt krótkie i sporo z nich nie trafiło na główną. Jednak jestem trochę zły na siebie za test Samsunga Galaxy S III na który miałem tylko tydzień i wpis wyszedł tak fatalnie, że nawet go nie podlinkuje. Jednak 2 tygodnie to czas optymalny. Kilka testów wydaje mi się, że na prawdę mi się udały "Banan znęca się nad smartfonem Samsung Galaxy Beam " czy "Banan znęca się nad notebookiem HP Pavilion dv6-7070ew ". Natomiast "Banan znęca się nad notebookiem Acer Aspire M3 touch " oraz "Banan znęca się nad drukarką EPSON XP-205 " uważam za własne perełki. Wkrótce opublikuje jeszcze dwie recenzje i może po pewnym czasie również recenzje własnego nowego smartfona. Ale do wakacji testów będzie znacznie mniej, gdyż opuściłem się przez nie nieco w nauce, bo zajmują okropnie dużo czasu.

Odkąd bloguję napisałem bardzo dużo wpisów i ciężko byłoby je teraz wszystkie wymienić i opisać. Wiele z nich to były tylko tematy na jeden tekst, dlatego opublikuję statystyki dotyczące moich wszystkich wpisów oraz zestawienia 10 najczęściej wyświetlanych i 10 najczęściej komentowanych moich wpisów. Dane na dzień 01.03.2013.

Wszystkich wpisów (nie licząc tego) stworzyłem i opublikowałem 91. Na stronę główną trafiło 65 wpisów, a poza nią zostało 26 wpisów.
Pod wszystkimi wpisami otrzymałem 1985 komentarzy co daje średnio ok. 22 komentarze na wpis.
Wszystkich wyświetleń moich wpisów było 176146, a średnia wyświetleń to 1936 na wpis.

Pierwsza 10 wpisów według liczby wyświetleń

Bardzo cieszy mnie, że właśnie wpis "Banan znęca się nad smartfonem SONY Xperia P " czyli recenzja mojego poprzedniego smartfona zyskała najwięcej wyświetleń. Najciekawsze, że ten wpis powstał u rodziny na wakacjach, a nie na moim komputerze =) Poza tym wszystkie wpisy pochodzą z ubiegłego roku, a jeden z bieżącego to znaczy, że wtedy moje wpisy były najchętniej czytane.

Polecam również "Mój biały black - czyli recenzja LG Swift Optimus Black White Edi....

Pierwsza 10 wpisów według liczby komentarzy

Wcześniej tego nie zauważyłem ale jak widać trzy z czterech wpisów z serii o Allegro to jedne z najczęściej komentowanych moich wpisów. W zestawieniu znalazły się również aż trzy podsumowania blogów z czego jedno jest na pierwszym miejscu.

Na zakończenie

Mój pierwszy wpis powstał w wieku 12 lat. Teraz mam 16 lat i nadal zamierzam miesiąc w miesiąc publikować wpisy na moim blogu. Właśnie jestem w ostatniej klasie gimnazjum, po jego skończeniu prawdopodobnie wybiorę się do pobliskiego Technikum na Technik informatyk, ale nic jeszcze nie jest przesądzone. Zapraszam do zgłaszania się do Głosu Ludu, żeby nie było przebudzenia jak ostatnio. Pozdrawiam, Banan =)