Blogi na dobrychprogramach - Marzec (21)

Pogodzie ani trochę nie przeszkadza, że od ponad tygodnia na kalendarzu mamy już wiosnę. Wczoraj zmienialiśmy czas na letni, a dzisiaj mamy Prima aprilis i oblewany poniedziałek w jednym. Wszystko wrzucone do jednego kotła i wymieszane. "Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata". Ja poproszę to drugie na wynos. Mam ogromną ochotę na wyprawę rowerem w dobroprogramowym krótkim rękawku, poszukując skrzynek czy od święta szkieletów...

...mam nadzieję że pogoda wreszcie na to pozwoli.

Ogółem

W ubiegłym miesiącu na blogu pojawiło się o 8 wpisów mniej niż w tym samym miesiącu w 2012 roku. Natomiast liczba blogerów zwiększyła się aż o 25 osób, czyli więcej osób napisało mniej wpisów. Nie zdziwi mnie jeśli to wszystko spowodowane jest przez pogodę, przez co jesteśmy bardziej przygnębieni i nic nam się nie chce. Chociaż z drugiej strony jakby było ciepło to sporo osób wybrałaby się na pole (dwór) i wpisów nadal powstawałoby mało.

Dość niepokojący jest również ciągły, znaczny spadek liczby komentarzy. W każdym miesiącu w 2012 roku było więcej komentarzy pod wszystkimi wpisami niż w marcu 2013 roku. W ubiegłym miesiącu było tylko 2678 komentarzy, jest to najniższa wartość od bardzo długiego czasu. Ostatni niższy wynik był aż w październiku 2011 roku i było to 1641 komentarzy. Znaczny spadek liczby komentarzy postępuje już od stycznia bieżącego roku.

Pierwsza trójka blogerów według liczby wpisów

(21/03/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Tym razem żeby nie było nieporozumień wytłumaczę jak postępuje robiąc zestawienie pierwszej trójki blogerów według liczby wpisów. O miejscu w tym zestawieniu decyduje liczba wszystkich wpisów z danego miesiąca, jeśli dwóch lub więcej blogerów będzie egzekwo wówczas o hierarchii w tabelce decyduje liczba wpisów na głównej. Dla przykładu w zestawieniu poniżej macminik wraz z chrome_9 są na pierwszym miejscu ale macminik jest wyżej w tabelce ponieważ ma komplet wpisów na głównej. Gdyby się zdarzyło tak, że oboje mieliby po tyle samo wpisów na stronie głównej to wtedy zostaliby posegregowani alfabetycznie. Natomiast jeśli dany bloger napisałby wystarczająco dużo wpisów żeby trafić do zestawienia ale żaden z nich nie pojawił się na stronie głównej, to wówczas ten bloger zostałby wykluczony z zestawienia, gdyż limitem jest jeden wpis na stronie głównej. Ponadto jak zawsze gdyby członek redakcji miał dostateczną liczbę wpisów, to w tabelce pojawiłby się w miejscu, które by mu przysługiwało lecz nie byłby liczony, a jego wyniki byłyby na szaro. Podobnie te zasady działają w pozostałych zestawieniach.

macminik postarał się i napisał, aż 7 wpisów o historii komputerów firmy Apple - bajeczne wpisy. Natomiast chrome_9 pisał na różne tematy ale zazwyczaj związane z Windowsem, bądź Microsoftem przy okazji zahaczając o Google =)

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy

(21/03/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

W ubiegłym miesiącu najwięcej komentarzy trafiło do wpisów o tematyce Linuxowej oraz do ekranu wyboru przeglądarki =P

Głos Ludu

O co w tym chodzi? Bloger, który chociaż raz w ubiegłym miesiącu został wyróżniony w podsumowaniu tygodnia (news) zgłasza się w komentarzach i tworzy listę pięciu wpisów, które jego zdaniem były najlepsze w trwającym miesiącu (kwietniu). Jeśli w tym miesiącu napisze jakieś wpisy (bądź wpis), ma za zadanie wytypować najlepszy z nich (jeśli było więcej) i go przedstawić na zakończenie. Wszystko w podobnej formie jak poniżej (z uzasadnieniem) - lub tak jak w poprzednich podsumowaniach.

Do Głosu Ludu w komentarzach pod poprzednim podsumowaniem zgłosił się djDziadek.

Miałem podać pięć (5) wpisów z uzasadnieniem, wybór był naprawdę ciężki, ponieważ interesujących wpisów jest znacznie więcej. Kolejność przypadkowa:

1. Dr Max Demage i jego magiczny wehikuł czasu

MaXDemage opisał jak szybko zmieniają się czasy i jak błyskawicznie postępuje rozwój technologii, który w wielu przypadkach zaskoczył nawet twórców fantastyki, oczywiście zrobił to w swoim, iście Orwell-owskim stylu. Bardzo fajna sprawa dla młodszej części bractwa dobroprogramowego, która w wielu przypadkach nie pamięta czasów Windows 95, że o początkach internetu, że o słynnej melodii modemu nie wspomnę.

2. Rozpoznaj cwaniaka!

Meszuge (tak jak i często ja w swoich tekstach) zwraca uwagę na rzecz tak bardzo istotną i bardzo zaniedbywaną przez użytkowników – regulaminy. Ponieważ portal DP jest ściśle związany z zagadnieniami zbliżonymi do IT, oprócz newsów i informacji o nowych technologiach powinien spełniać (i spełnia :P) funkcje edukacyjne. Dobrze jest przypominać ludziom jak łatwo wdepnąć w … - wiecie w co :P i dać się nabić w butelkę przez nieznajomość tego co się potwierdza zaznaczając krzyżykiem (lub ptaszkiem) słynne pole „zapoznałem się z regulaminem”.

3. iMac - Hello (Again)

Jak wiecie jestem oportunistą jeśli idzie o sprzęt i politykę firmy spod znaku ogryzka, jednak cała seria wpisów „macminika” prawie złamała moje serce i wzruszyła mnie do łez… Miło powspominać jakie kiedyś były zabawki Apple’a i dlaczego ich sprzęt był obiektem westchnień. Te wpisy pokazują również jak rodził się słynny efekt „WOW”...

4. Gracze wspierają Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

RoninPn opisał jak można połączyć zabawę w sieci z realną edukacją. Bardzo fajny pomysł na wsparcie muzeum broni pancernej przez twórców i graczy gry… pancernej. Jest to jeden z niewielu przykładów, potwierdzających, że inteligentni ludzie wiedzą co zrobić z zarobionymi pieniędzmi, a przy okazji jak zbudować sobie odpowiedni marketing. Oby więcej takich pomysłów, ale niech nie udzielają się twórcy i gracze „Grand Theft Auto”.

5. Mleko, śmietana, laptop, czyli komputer z... Biedronki!

Wpis „kubuta” o tym jak przy okazji zakupów chleba, mleka i masła z Biedronki (jak oni to robią), można kupić sobie niezłego laptopa. Bardzo podoba mi się, że użytkownicy potrafią używać coraz swobodniejszej formy literackiej przy opisywaniu sprzętu. Oczywiście odpowiednia dawka humoru również jest zaletą takich tekstów. Przy okazji, ten wpis pokazuje, że sprzęt będący w „sieciowej dystrybucji” wcale nie musi być zły i że można go kupić nie martwiąc się, czy przypadkiem w środku nie ma jakieś sera (może nawet pleśniowego).

Co do mojego wpisu – ja robię to co potrafię, czyli wiercę dziury przedstawicielom różnych firm aby otworzyli się na społeczność DP, tak więc tym razem zadałem Wasze pytania rzecznikowi prasowemu firmy Sony – Piotrowi Papajowi i opublikowałem jego odpowiedzi, co z tego wyszło i jakie są odpowiedzi przedstawiciela firmy, która w najbliższym czasie ma udostępnić konsolę 4-ej generacji, możecie przeczytać w moim wpisie.

Na zakończenie

Na dobrychprogramach panuje zwyczaj umieszczania zdjęć psów czy kotów we wpisach. Jako, że mamy Wielkanoc to odbiegnę nieco od reguły.

Poza tym jakieś dwa miesiące temu Axles organizował konkurs, a nagrodą był klucz Steam do gry Legend of Grimrock. Niestety bardzo mało osób przysłało avatary na konkurs. Chcąc pomóc Axlesowi również ja wziąłem udział w konkursie i w efekcie wygrałem go. Jednak nie jestem zapalonym graczem, a na komputerze gram jedynie w Super Meat Boya. Dlatego ogłaszam konkurs, w którym udział może wziąć każdy użytkownik dobrychprogramów zarejestrowany do 31 marca. Zgłaszać się można w komentarzach pod podsumowaniem do 26 kwietnia, a konkurs zostanie rozstrzygnięty w wyniku losowania w sposób tradycyjny (na karteczkach). Nick zwycięzcy i filmik z losowania udostępnię w kolejnym podsumowaniu miesiąca. Zgłoszenia należy zamieszczać w następujący sposób:

#Zgłaszam się do konkursu

Zgłoszenia inne niż powyższe nie będą uznawane. Ponadto powyższa fraza powinna znajdować się w pierwszej linijce komentarza, a dopiero poniżej opcjonalnie dalszy komentarz.

Zachęcam również do zgłaszania się do Głosu Ludu osoby, które spełniają warunki. Poza tym mam też do sprzedania myszkę Genius DeathTaker - cena do negocjacji =P Pozdrawiam, Banan =)