Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Blogi na dobrychprogramach - Marzec (21)

Pogodzie ani trochę nie przeszkadza, że od ponad tygodnia na kalendarzu mamy już wiosnę. Wczoraj zmienialiśmy czas na letni, a dzisiaj mamy Prima aprilis i oblewany poniedziałek w jednym. Wszystko wrzucone do jednego kotła i wymieszane. "Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata". Ja poproszę to drugie na wynos. Mam ogromną ochotę na wyprawę rowerem w dobroprogramowym krótkim rękawku, poszukując skrzynek czy od święta szkieletów...

...mam nadzieję że pogoda wreszcie na to pozwoli.

Ogółem

W ubiegłym miesiącu na blogu pojawiło się o 8 wpisów mniej niż w tym samym miesiącu w 2012 roku. Natomiast liczba blogerów zwiększyła się aż o 25 osób, czyli więcej osób napisało mniej wpisów. Nie zdziwi mnie jeśli to wszystko spowodowane jest przez pogodę, przez co jesteśmy bardziej przygnębieni i nic nam się nie chce. Chociaż z drugiej strony jakby było ciepło to sporo osób wybrałaby się na pole (dwór) i wpisów nadal powstawałoby mało.

Dość niepokojący jest również ciągły, znaczny spadek liczby komentarzy. W każdym miesiącu w 2012 roku było więcej komentarzy pod wszystkimi wpisami niż w marcu 2013 roku. W ubiegłym miesiącu było tylko 2678 komentarzy, jest to najniższa wartość od bardzo długiego czasu. Ostatni niższy wynik był aż w październiku 2011 roku i było to 1641 komentarzy. Znaczny spadek liczby komentarzy postępuje już od stycznia bieżącego roku.

Pierwsza trójka blogerów według liczby wpisów

(21/03/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Tym razem żeby nie było nieporozumień wytłumaczę jak postępuje robiąc zestawienie pierwszej trójki blogerów według liczby wpisów. O miejscu w tym zestawieniu decyduje liczba wszystkich wpisów z danego miesiąca, jeśli dwóch lub więcej blogerów będzie egzekwo wówczas o hierarchii w tabelce decyduje liczba wpisów na głównej. Dla przykładu w zestawieniu poniżej macminik wraz z chrome_9 są na pierwszym miejscu ale macminik jest wyżej w tabelce ponieważ ma komplet wpisów na głównej. Gdyby się zdarzyło tak, że oboje mieliby po tyle samo wpisów na stronie głównej to wtedy zostaliby posegregowani alfabetycznie. Natomiast jeśli dany bloger napisałby wystarczająco dużo wpisów żeby trafić do zestawienia ale żaden z nich nie pojawił się na stronie głównej, to wówczas ten bloger zostałby wykluczony z zestawienia, gdyż limitem jest jeden wpis na stronie głównej. Ponadto jak zawsze gdyby członek redakcji miał dostateczną liczbę wpisów, to w tabelce pojawiłby się w miejscu, które by mu przysługiwało lecz nie byłby liczony, a jego wyniki byłyby na szaro. Podobnie te zasady działają w pozostałych zestawieniach.

macminik postarał się i napisał, aż 7 wpisów o historii komputerów firmy Apple - bajeczne wpisy. Natomiast chrome_9 pisał na różne tematy ale zazwyczaj związane z Windowsem, bądź Microsoftem przy okazji zahaczając o Google =)

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy

(21/03/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

W ubiegłym miesiącu najwięcej komentarzy trafiło do wpisów o tematyce Linuxowej oraz do ekranu wyboru przeglądarki =P

Głos Ludu

O co w tym chodzi? Bloger, który chociaż raz w ubiegłym miesiącu został wyróżniony w podsumowaniu tygodnia (news) zgłasza się w komentarzach i tworzy listę pięciu wpisów, które jego zdaniem były najlepsze w trwającym miesiącu (kwietniu). Jeśli w tym miesiącu napisze jakieś wpisy (bądź wpis), ma za zadanie wytypować najlepszy z nich (jeśli było więcej) i go przedstawić na zakończenie. Wszystko w podobnej formie jak poniżej (z uzasadnieniem) - lub tak jak w poprzednich podsumowaniach.

Do Głosu Ludu w komentarzach pod poprzednim podsumowaniem zgłosił się djDziadek.

Miałem podać pięć (5) wpisów z uzasadnieniem, wybór był naprawdę ciężki, ponieważ interesujących wpisów jest znacznie więcej. Kolejność przypadkowa:

1. Dr Max Demage i jego magiczny wehikuł czasu

MaXDemage opisał jak szybko zmieniają się czasy i jak błyskawicznie postępuje rozwój technologii, który w wielu przypadkach zaskoczył nawet twórców fantastyki, oczywiście zrobił to w swoim, iście Orwell-owskim stylu. Bardzo fajna sprawa dla młodszej części bractwa dobroprogramowego, która w wielu przypadkach nie pamięta czasów Windows 95, że o początkach internetu, że o słynnej melodii modemu nie wspomnę.

2. Rozpoznaj cwaniaka!

Meszuge (tak jak i często ja w swoich tekstach) zwraca uwagę na rzecz tak bardzo istotną i bardzo zaniedbywaną przez użytkowników – regulaminy. Ponieważ portal DP jest ściśle związany z zagadnieniami zbliżonymi do IT, oprócz newsów i informacji o nowych technologiach powinien spełniać (i spełnia :P) funkcje edukacyjne. Dobrze jest przypominać ludziom jak łatwo wdepnąć w … - wiecie w co :P i dać się nabić w butelkę przez nieznajomość tego co się potwierdza zaznaczając krzyżykiem (lub ptaszkiem) słynne pole „zapoznałem się z regulaminem”.

3. iMac - Hello (Again)

Jak wiecie jestem oportunistą jeśli idzie o sprzęt i politykę firmy spod znaku ogryzka, jednak cała seria wpisów „macminika” prawie złamała moje serce i wzruszyła mnie do łez… Miło powspominać jakie kiedyś były zabawki Apple’a i dlaczego ich sprzęt był obiektem westchnień. Te wpisy pokazują również jak rodził się słynny efekt „WOW”...

4. Gracze wspierają Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

RoninPn opisał jak można połączyć zabawę w sieci z realną edukacją. Bardzo fajny pomysł na wsparcie muzeum broni pancernej przez twórców i graczy gry… pancernej. Jest to jeden z niewielu przykładów, potwierdzających, że inteligentni ludzie wiedzą co zrobić z zarobionymi pieniędzmi, a przy okazji jak zbudować sobie odpowiedni marketing. Oby więcej takich pomysłów, ale niech nie udzielają się twórcy i gracze „Grand Theft Auto”.

5. Mleko, śmietana, laptop, czyli komputer z... Biedronki!

Wpis „kubuta” o tym jak przy okazji zakupów chleba, mleka i masła z Biedronki (jak oni to robią), można kupić sobie niezłego laptopa. Bardzo podoba mi się, że użytkownicy potrafią używać coraz swobodniejszej formy literackiej przy opisywaniu sprzętu. Oczywiście odpowiednia dawka humoru również jest zaletą takich tekstów. Przy okazji, ten wpis pokazuje, że sprzęt będący w „sieciowej dystrybucji” wcale nie musi być zły i że można go kupić nie martwiąc się, czy przypadkiem w środku nie ma jakieś sera (może nawet pleśniowego).

Co do mojego wpisu – ja robię to co potrafię, czyli wiercę dziury przedstawicielom różnych firm aby otworzyli się na społeczność DP, tak więc tym razem zadałem Wasze pytania rzecznikowi prasowemu firmy Sony – Piotrowi Papajowi i opublikowałem jego odpowiedzi, co z tego wyszło i jakie są odpowiedzi przedstawiciela firmy, która w najbliższym czasie ma udostępnić konsolę 4-ej generacji, możecie przeczytać w moim wpisie.

Na zakończenie

Na dobrychprogramach panuje zwyczaj umieszczania zdjęć psów czy kotów we wpisach. Jako, że mamy Wielkanoc to odbiegnę nieco od reguły.

Poza tym jakieś dwa miesiące temu Axles organizował konkurs, a nagrodą był klucz Steam do gry Legend of Grimrock. Niestety bardzo mało osób przysłało avatary na konkurs. Chcąc pomóc Axlesowi również ja wziąłem udział w konkursie i w efekcie wygrałem go. Jednak nie jestem zapalonym graczem, a na komputerze gram jedynie w Super Meat Boya. Dlatego ogłaszam konkurs, w którym udział może wziąć każdy użytkownik dobrychprogramów zarejestrowany do 31 marca. Zgłaszać się można w komentarzach pod podsumowaniem do 26 kwietnia, a konkurs zostanie rozstrzygnięty w wyniku losowania w sposób tradycyjny (na karteczkach). Nick zwycięzcy i filmik z losowania udostępnię w kolejnym podsumowaniu miesiąca. Zgłoszenia należy zamieszczać w następujący sposób:

#Zgłaszam się do konkursu

Zgłoszenia inne niż powyższe nie będą uznawane. Ponadto powyższa fraza powinna znajdować się w pierwszej linijce komentarza, a dopiero poniżej opcjonalnie dalszy komentarz.

Zachęcam również do zgłaszania się do Głosu Ludu osoby, które spełniają warunki. Poza tym mam też do sprzedania myszkę Genius DeathTaker - cena do negocjacji =P Pozdrawiam, Banan =) 

internet inne

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 01.04.2013 19:40

3 wpisy w top 10 - niezły mam wynik :) Teraz gdy pojawiło się info o kolejnym HotZlocie ilość wpisów zapewne się zwiększy i bardzo dobrze :) Mam nadzieje, że w następnym podsumowaniu Banan napisze, że komentarzy i wpisów było więcej niż rok temu.

Meszuge   16 #2 01.04.2013 19:47

Wiesz banan, bez Ciebie DP to już nie byłoby to samo. :-) Tworzysz klimat tego "miejsca" w najbardziej pozytywnym sensie.

A zając jest fantastyczny! :-)

WooQash   9 #3 01.04.2013 21:05

Jaka szczecina Banan :D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #4 01.04.2013 21:22

@Meszuge
Zgadzam się, użytkownik Banan robi naprawdę kawał świetnej roboty dla tego portalu ;) Uwielbiam jego podsumowania.

KyRol   19 #5 01.04.2013 23:06

@Banan: Mam nadzieję, że królik nie stanowił głównej potrawy wielkanocnej ;P Przyjemny zwierz;)

Banan   10 #6 02.04.2013 00:14

Dzięki wielkie, cieszę się bardzo, że podoba Wam się to co robię. Królika miałem tylko tydzień na wakacjach, przemyciłem go ukradkiem ale rodzice kategorycznie byli przeciwni i musiałem oddać go do reszty jego rodziny. Pieszczoch jest niestety tylko wakacyjnym wspomnieniem.

Poza tym dziwne, że jeszcze nikt nie zgłosił się do konkursu. Czekam również na chętnego do Głosu Ludu, a i na myszkę może ktoś będzie miał chrapkę?

Over   9 #7 02.04.2013 06:57

Fajny królik, ciekawe co by mój kot zrobił z tym królikiem :)
A podsumowanie jak zwykle świetne ;)
@Shaki81
Ilość wpisów się zwiększy, ale czy nie lepiej sukcesywnie publikować coś raz w miesiącu lub 2 razy, niż później przed zlotem w 4 miesiące na "wariata" publikować po 3-4 wpisy na miesiąc??
Bo generalnie wychodzi na to że gdy nie ma info o zlocie to blog jest olewany przez Userów, a gdy info się pojawia to "sztucznie" jest większy ruch na blogu tylko po to aby przymilić się redakcji i dostać imienne zapro...
Jak ktoś jest blogerem to sukcesywnie coś publikuje przez cały rok, a nie tylko przed zlotem.
Nie wiem, mogę się mylić ale z mojej perspektywy to tak mniej więcej wygląda.

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #8 02.04.2013 08:06

Over - masz absolutną rację. Ale mam nadzieje, że ze względu na info ilość wpisów jednak się podniesie. A nóż z tych nowych kilku zostanie z nami na dłużej.

arlid   16 #9 02.04.2013 10:25

Fajny zwierz :P Prawdziwy pieszczoch :D Wpis super, jak każde Twoje podsumowanie. Można się zagubić we wszystkich wpisach i czasem coś przegapić, a tak dzięki podsumowaniu odnajdujemy się w tym labiryncie :) Swoją drogą, jakie jest zadanie konkursowe?:P

Banan   10 #10 02.04.2013 10:30

@arlid

Po prostu w pierwszej linijce komentarza dodajesz frazę:

#Zgłaszam się do konkursu

djDziadek   17 #11 02.04.2013 10:53

#Zgłaszam się do konkursu

A co do podsumowania - @Banan - kawał naprawdę dobrej roboty :)
Powinieneś od redakcji dostać jakiś honorowy tytuł :)

Autor edytował komentarz.
guildos   4 #12 02.04.2013 11:18

#Zgłaszam się do konkursu

wojtekadams   19 #13 02.04.2013 12:50

#Zgłaszam się do konkursu

Miło że załapałem się w podsumowaniu ;]
Jak zawsze wpis na poziomie ;)

kubut   19 #14 02.04.2013 15:01

O, dzięki za wybór w "głosie ludu" :) Miło mi :) Dziwi trochę, ze przy większej ilości blogerów mamy mniejszą ilość wpisów w tym roku.

P.S.
Co do OC, nieźle się wstrzelili bo akurat w ten dzień (1 kwietnia) byłem szukać kesza w bunkrach podziemnych w których natknąłem się na szkielet sarny

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #15 02.04.2013 16:51

#Zgłaszam się do głosu ludu i będzie mi miło jeśli moja kandydatura zostanie wzięta po uwagę.

Banan   10 #16 02.04.2013 17:12

@macminik

Kratka nie potrzebna, bo dotyczy tylko konkursu. Bardzo się cieszę, że się zgłosiłeś. Monitoruj bloga i w ostatnich dniach kwietnia prześlij mi na maila poglądową wersję Głosu Ludu, a ja ci powiem czy wszystko jest jak należy. Natomiast końcowa wersja 5 według Ciebie najlepszych wpisów z kwietnia żeby trafiła do mnie do godziny 12 w 1 dzień maja. Jeszcze raz dzięki =)

Yushe   1 #17 04.04.2013 15:55

#Zgłaszam się do konkursu
Jak zwykle rzetelne podsumowanie, że też ci się tak chce Banan xD

Kaworu   14 #18 07.04.2013 17:59

A te kosciste nogi to czyje? ;P

Banan   10 #19 07.04.2013 18:49

@Kaworu

Moje =P

Kaworu   14 #20 08.04.2013 12:55

Hobbit mi się jakos przypomniał :D

arlid   16 #21 08.04.2013 14:09

#Zgłaszam się do konkursu

Troszkę z opóźnienie, ale niestety troszkę natłok zajęć :)

4lpha   10 #22 22.04.2013 23:04

#Zgłaszam się do konkursu

larto   1 #23 23.04.2013 08:13

#Zgłaszam się do konkursu

krzychh   2 #24 23.04.2013 08:42

#Zgłaszam się do konkursu

psuja-winxp   2 #25 23.04.2013 13:54

#Zgłaszam się do konkursu

Alleluja i do przodu!

Kornika   1 #26 23.04.2013 19:52

#Zgłaszam się do konkursu

Jaki słodki ten pieszczoch!Moja Łatka też była taka słodka,ale zmarła;(

LonngerM   12 #27 24.04.2013 07:53

#Zgłaszam się do konkursu

Miyazawa   4 #28 25.04.2013 21:59

#Zgłaszam się do konkursu

Ciekawe czy tendencja spadkowa odnośnie napisanych komentarzy się utrzyma ;o Dosyć zaskakujące statystyki.

maciekdem   7 #29 26.04.2013 08:01

#Zgłaszam się do konkursu

wajdzik   6 #30 26.04.2013 15:26

#Zgłaszam się do konkursu
Żeby nie było, że mało zgłoszeń do konkursu :P

ale123   2 #31 26.04.2013 21:39

#Zgłaszam się do konkursu

Banan   10 #32 27.04.2013 13:47

Dziękuję wszystkim za zgłoszenia. W kolejnym podsumowaniu zamieszczę filmik z losowania spośród zgłoszonych 15 osób. Bądźcie czujni =)