Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Blogi na dobrychprogramach - Sierpień (14)

Po pierwszym dniu szkoły, czas na podsumowanie miesiąca na blogu!

Ogółem

Sierpień w stosunku do lipca ma o na koncie o 20 wpisów mniej, natomiast na stronie głównej wylądowało, w ubiegłym miesiącu tylko o 11 mniej wpisów, niż w lipcu. Liczba blogerów niemal nie uległa zmianie. Oczywiście porównując do poprzednich lat skok jest ogromny.

Niestety prestiż strony głównej maleje, bo coraz łatwiej się tam dostać. Moim zdaniem było kilka wpisów, które nie powinny się jednak tam znaleźć, a były też wpisy ciekawe, zahaczające nieco o tematykę portalu, ale nie dostały się na stronę główną. Wcześniej było trochę inaczej, takie wpisy również trafiały na stronę główną, a te tematycznie poprawne ale merytorycznie "do bani", nie. Niestety nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje, może to przez zmianę kadencji na stanowisku "sprawdzacza wpisów"? Oczywiste jest to, że im gorsze wpisy będą trafiały na główną, tym będzie coraz niższy poziom na blogu, bo nie będzie się po co starać. Czy blogerzy się ze mną zgadzają? Proszę redakcję, o wzięcie pod obrady mojej sugestii.

Praktycznie we wszystkich wpisach próbowałem być neutralny, ale tutaj się niestety nie dało. Przykro to mówić ale nie za dobrze ostatnio się dzieje z portalem, musiałem wyrazić swoją opinię w szczególności, że prowadzę to podsumowanie od ponad roku.

Liczba wszystkich komentarzy w sierpniu, w porównaniu do lipca niemal bez zmian. Po raz pierwszy mamy również dane z tego samego okresu w roku ubiegłym, wzrost jest dość spory, bo o ok. tysiąc komentarzy.

Pierwsza trójka blogerów według liczby wpisów

(14/9/2012) - (zestawienie/miesiąc/rok)

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy

(14/9/2012) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Webnull rzutem na taśmę trafił do zestawienia, obudził się w ostatnim dniu sierpnia, i opublikował 3 wpisy, brawo! =P

Głos Ludu

O co w tym chodzi? Bloger, który chociaż raz w ubiegłym miesiącu został wyróżniony w podsumowaniu tygodnia (news) zgłasza się w komentarzach i tworzy listę pięciu wpisów, które jego zdaniem były najlepsze w trwającym miesiącu (wrześniu). Jeśli w tym miesiącu napisze jakieś wpisy (bądź wpis), ma za zadanie wytypować najlepszy z nich (jeśli było więcej) i go przedstawić na zakończenie. Wszystko w takiej formie jak poniżej (z uzasadnieniem)

Tym razem w komentarzach zgłosił się X.A.N., a oto wybrana przez niego piątka wpisów: (kolejność nieistotna)

1. DP PostTagger - wtyczka do Chrome tagująca wpisy na blogu dobrychprogr...

Wtyczka do chroma numer jeden, która ma oznaczać wpisy potencjalnie marnujące czas . Choć wątpię, że zdoła ona powstrzymać kogokolwiek przed wejściem do wpisu witacza i rozpoczęciem swojego słodkiego narzekania, to dołączam się do tłumu wielbiących wspaniałość tej wtyczki.

2. "Blogger od kuchni" - wywiad z MaXDemage

Wywiad z wielkim-nieprzedwiecznym (znalazł się ktoś w ze starszą datą rejestracji) dobrychprogramów. Bloger, a także ciekawy człowiek. Jednakże od początku wiedziałem, że ktoś produkujący "takie" wpisy musi mieć coś wspólnego z Japonią.

3. Subiektywne porównanie przeglądarek

Dobre porównanie przeglądarek i debiut nowego blogera na głównej. Zaskakująco obiektywne jak na kogoś, kto uważa się za fanboja Opery. Myślę że, nikt kto kliknie w to porównanie nie będzie zawiedziony.

4. Realia dzisiejszego świata internetowego - Wędka i ryba

Całkiem ciekawy tekst, o idei jak najbardziej słusznej. Wiele o nim można się domyśleć z tytułu. Oczywiście nie odbyło się bez "za moich czasów było lepiej...".

5. Inne spojrzenie na "wirtualnych wokalistów" (AKB48 i ni...

Czy nasi celebryci istnieją? Dokąd zmierzamy? Niezbyt długi tekst, który może wzbudzić w nas zaskoczenie, zadumę. Co prawda wpada on w pewnym miejscu w tematy, których nie lubię, ale to niemienia faktu, że jest zdecydowanie ciekawy.

Jeszcze mój wpis. Stwierdziłem, że w tym miesiącu najlepsza jest jest moja recenzja Xperi Ray. W sumie to długo zastanawiać się nie musiałem.

A według Banana?

Tym razem Głos Ludu był nie wystarczający, bo jednak mimo wszystko znalazło się kilka perełek, o których wspomnę.

Wpis, który na samym początku miesiąca mnie zaskoczył wpis Axlesa "Ciekawe zastosowania naszego smartfona. Część pierwsza - geocaching". Dzięki niemu dowiedziałem się o bardzo fajnej zabawie, jaką jest geocaching i miałem co robić przez resztę wakacji. Do tego czasu zdążyłem znaleźć już 19 skrzynek i założyć 3 swoje. Chociaż wakacje się skończyły nie zamierzam zaprzestać poszukiwań, ale jednak będzie się to odbywać rzadziej niż na wakacjach. Autorowi składam serdeczne podziękowania i gratulacje, za świetny wpis.

Kolejnym ciekawym wpisem jest tekst redaktora dobrychprogramów Tomka Bryji "A czy Ty sprawdzałeś ostatnio swój rachunek z Orange?". Tomekb opisuje w nim jak Orange oszukuje na fakturach, nawet redakcje, i to nie za małą kwotę.

Godnym polecenia jest również wpis Webnulla, który stworzył program na systemy Linuxowe, powiadamiający o nowych komentarzach do obserwowanych wpisów. Jego tytuł to "dpnotify - integracja blogów dobrychprogramów z Linuksowym p..." (to skracanie linków też mi się nie podoba).

Nie podarował bym sobie, gdybym nie wspomniał jeszcze o wpisie DjLeo "Inwazja obcych na planetę Brother". Jest to może trochę odrażająca, lecz bardzo ciekawa i nietypowa historia, powiązana z tematyką portalu, dlatego nie rozumiem
dlaczego nie trafiła na główną.

Pozostał mi jeszcze jeden "O tempora, o mores! ... c.d.n.n." Pangrysa. Interesujący wpis o całej prawdzie... przeczytajcie sami. Wygląda on jak pożegnanie Pangrysa z portalem, mam nadzieję, że to tylko błędne przypuszczenia. Ten wpis również nie trafił na główną, ale tym razem zgodzę się z redakcją, bo nie jest on za bardzo związany z tematyką portalu.

Prócz nie najlepszych wpisów znalazło się kilka bardzo dobrych. Pewnie byłoby jeszcze kilka perełek, ale ja wybrałem te, które według mnie zasługują na wyróżnienie.

Zakończenie

Na koniec jak zwykle zapraszam do zgłaszania się do Głosu Ludu. Poza tym liczę na pełną argumentów dyskusję na poruszone przeze mnie tematy. Pozdrawiam, Banan =) 

internet

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 03.09.2012 22:24

Czyli co? Nasz blog się rozwija i bardzo dobrze. Tylko, czy aby poziom wpisów na głównej jest niski? Nie sądzę.

  #2 03.09.2012 22:32

Chcesz powiedzieć że wpisy Guildosa są na poziomie DP ??

Triniti888   5 #3 03.09.2012 22:36

Według mnie redakcja niekiedy nie patrzy na treść, a na autora.

guildos   4 #4 03.09.2012 22:59

Zgłaszam się do głosu ludu.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #5 04.09.2012 00:32

Banan na Ciebie zawsze można liczyć :). A co do mojego wpisu jak sam stwierdziłeś jest to "trochę odrażająca" historia. Więc masz odpowiedź dlaczego nie znalazła się na głównej :). Choć po cichu liczyłem, że jednak trafi chociażby po to aby w pewnym sensie przygotować co poniektórych na tego typu niespodzianki. Ale w cale się nie dziwie, że nie trafiła na główną. Jak już to pisałem to byłem prawie pewny, że nie trafi. SAME ZDJĘCIA SĄ "TROCHĘ" ODRAŻAJĄCE!!! A jednak prawda jest taka, że jak coś nie trafi na główną to jest prawie niewidoczne.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #6 04.09.2012 00:35

Aha inna kwestia której pojąć nie mogę to umieszczenia wpisów w liście blogów. Wpis webnulla leżał na głównej prawie 4 dni. Już się zastanawiałem czy w redakcji ktoś nie zaspał. Dlatego niektóre wpisy były lepiej "promowane" a to też jest istotne. Któryś z moich wpisów kiedyś na głównej wisiał jakieś kilka godzin, bo była taka rotacja a czasami wpisy tak jak w tym wypadku wiszą kilka dni. Dziwne to trochę ja bym to jakoś uregulował. Nie wiem jak ale może warto by się było nad tym zastanowić.

  #7 04.09.2012 01:17

Banan też mam takie wrażenie odnośnie poziomów wpisów na głównej... kiedyś może i rzadziej się zmieniały, ale za to w 90% były konkretne i rzetelne - teraz jakby brakuje tej konkretności, a co ważniejsze też rzetelności wpisów... jeszcze nie dawno wchodząc na blogi z głównej zawsze (podkreślam zawsze!) dowiadywałem się czegoś ciekawego, nowego - czyli było to co lubię, a teraz często to są wojenki, przepychanki, wpisy pisane na kolanie, bez sprawdzenia źródła czy poprawności zawartych tez. Ale co tam, może będzie lepiej, wakacje się skończyły... :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #8 04.09.2012 02:22

@gowain

"wakacje się skończyły" - no i jednym zdaniem sam sobie odpowiedziałeś na własne wątpliwości. A prawdę mówiąc coś w tym może być.

djfoxer   19 #9 04.09.2012 08:48

Również zauważyłem, że jakość wpisów poleciała w dół. Co więcej, im wpis bardziej bzdurny, nic nie wnoszący do tematu, ale z krzykliwym przesłaniem, tym więcej zainteresowanych, chcących "nawrócić autora". Ewidentny przykład to tekst webnulla o kamerce. Wpis o tym jak ktoś nieudolnie próbował podłączyć kamerkę do xpka. Jeszcze, żeby miało to jakiś sens, wskazówki, porady. Nie. Tekst o niczym. Autor bez żadnej wiedzy z Windowsem próbuje wysnuwać jakieś tezy. Zresztą, pierwsza trójka (nie mówię tu o świetnym tekście tomkab) potwierdza moją tezę: zero merytorycznej treści, ale za to głośno i z przytupem.

Widzę, że nie jestem odosobnionym przypadkiem. Oprócz głosów tutaj, dodam, że po rozmowie telefonicznej z jednym z czynniejszych użytkowników na portalu, doszliśmy do wniosku, ze coraz częściej odechciewa się komentować takich wpisów i ogólnie czytać bloga. Mówiąc dosłownej, czasem szkoda czasu. Wspomniana pierwsza trójka to taka papka o niczym.

Pomarudziłem, bo musiałem się wyżalić :P

@X.A.N.
Dzięki za wspomnienie o wpisie :) Planuję w wolnym czasie dodać możliwość tagowania konkretnych użytkowników, taka blacklista ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #10 04.09.2012 09:18

@djfoxer

Przyznaję, że mam podobne odczucia. Niektóre tematy z czołówki są w pewnym sensie totalnie nie merytoryczne i po prostu kiepskie, albo zawierają okropnie subiektywne opinie. Nie niosą żadnej konkluzji, nie są w nich zawarte żadne wartościowe argumenty. Ale szum jest i to się liczy.

Jednym z podstawowych problemów z kiepskimi jakościowo wpisami jest taki, że wiele osób wchodzi w zbędną dyskusję aby udowodnić rozmówcy swoje racje. Skrytykować, opier..., pouczać itp. Ludzie jednak mają taką okropną cechę, ze chcą za wszelką cenę pokazać wyższość swoich racji. A nie ma nic lepszego jak wytknięcie błędu i żerowanie na nim do końca, aż rozmówca padnie na kolana. Każdy kolejny komentarz tylko powoduję, że robi się zamieszanie i taki wpis jest coraz bardziej popularniejszy. No ale cóż tak to jest już.

revcorey   8 #11 04.09.2012 10:41

Jest pewien z problem z wpisami dobrej i bardzo dobrej jakości. Trafią one zazwyczaj w węższą grupę ludzi. Np. jakieś wpisy o pythonie itd. Większość czytelników dp to nie programiści tylko zwykli ludzie.

tfl   8 #12 04.09.2012 10:59

@revcorey

"Większość czytelników dp to nie programiści tylko zwykli ludzie."

Wieloznacznosc tego zdania fascynuje mnie jak wstega mobiusa :)

revcorey   8 #13 04.09.2012 11:14

"Wieloznacznosc tego zdania fascynuje mnie jak wstega mobiusa :)"
coś z serii " Wcześniej byłem normalny później poszedłem na polibudę" :D
Chodziło jak wiadomo o to że większość to młodzi ludzie nie mający styczności z szeroko pojętym IT. Są po prostu nie techniczni.

oprych   14 #14 04.09.2012 12:09

W takim razie programiści to nadludzie czy podludzie, a może jeszcze inny gatunek? :)

Jaahquubel_   13 #15 04.09.2012 13:52

Jak w reklamie: "Prawdziwi ludzie, nie aktorzy". :)

Niektórych wpisów, które były na głównej, ja bym na główną nie wpuścił. Ale i redakcja wpuszcza najlepsze z tego, co jest. Jak będzie więcej dobrych, nie będzie miejsca na głównej na słabe wpisy.

Axles   18 #16 04.09.2012 14:00

Jak zwykle wpisy Banana ciekawe i dają do myślenia, a to lubię :) Też jestem zdania, że wpisy na głównej powinny być bardziej hmm wyszukane i powinno ich być tak z 15% mniej, czyli jednym słowem same rodzynki powinny się tam znaleźć.

guildos   4 #17 04.09.2012 14:35

Ciekawe co o tym sądzi redakcja :-D Wpis genialny.

Banan   10 #18 04.09.2012 15:00

@guildos

Spełniasz wymagania, więc nie mogę nic innego powiedzieć, jak zgodzić się, żebyś to ty w przyszłym miesiącu wybierał wpisy do Głosu Ludu.

Wpis trafił na główną, jak wszystkie dotychczasowe podsumowania. Mam nadzieję, że nie mechanicznie, czyli podsumowanie = główna. Nie chciałbym również żeby mój wpis trafił w sposób opisywany przez @Triniti888. Oby to była przemyślana decyzja, jeśli tak to znaczy, że redakcja nie boi się krytyki. Mam nadzieję, że przedstawiciel redakcji ustosunkuje się do mojej wypowiedzi zawartej w podsumowaniu i do komentarzy.

andrewi   15 #19 04.09.2012 15:03

Fajnie Banan, że robisz te podsumowania :) można z nich wyłapać te wpisy, które faktycznie są perełkami :) szczególnie jeśli ktoś nie przegląda regularnie blogów :) Wielki szacun dla Ciebie za chęci i za to co robisz :)

  #20 04.09.2012 15:07

Heh.
Ostatnio rozmawiałem ze znajomym, który też się żalił na niską jakość niektórych wpisów na głównej. Ja jakoś zawsze klikałem w te ciekawsze wpisy.

command-dos   18 #21 04.09.2012 15:57

@andrewi - "Fajnie Banan, że robisz te podsumowania :) można z nich wyłapać te wpisy, które faktycznie są perełkami" - nie można, mojego nie ma ;)

Cebula REDAKCJA  19 #22 04.09.2012 15:59

Wpis o zjadliwych mrówkach się nie ukazał na głównej bo był nieco... ciężko przyswajalny ;) Mógł spowodować niekontrolowane reakcje żołądkowe, a tego byśmy nie chcieli :)

Teraz słówko odnośnie jakości wpisów i wymagań stawianych wpisom aby mogły ukazać się na stronie głównej. Weźmiemy Wasze sugestie pod uwagę i "przykręcimy korbkę" ;) Banan - mam nadzieję, że się jeszcze załapiesz ;)

Temat publikacji na głównej stronie wpisów bardzo luźno związanych z tematyką IT - często okrzyki, że takie wpisy wrzucamy podnosili właśnie oburzeni Czytelnicy. Jednak jak są chociaż luźno powiązane, a przy tym naprawdę ciekawe i dobrze napisane - na główną, jak najbardziej. Przy okazji "okrzyków", wielokrotnie pojawiają się krytyczne komentarze względem blogerów publikujących wpisy nie związane nawet luźno z IT, że to nie miejsce itd... Chciałbym więc podkreślić, że nigdzie nie ma takiego zastrzeżenia. Każdy może pisać o czym chce, jego sprawa. Po prostu jeśli pisze o gotowaniu albo budowaniu domu jego wpis nie wejdzie na główną...

...aha, nie zmieniła się kadencja :) Przy okazji, prośba do wszystkich blogerów, po wykreowaniu swych wpisów, zwróćcie uwagę na formę, na to czy wszystko jest czytelne, pamiętając że tekst najlepiej się czyta jak jest rozsądnie podzielony na akapity (nie za krótkie i nie za długie), a wartości wpisu nie podnosi wcale używanie w co drugim zdaniu H2. To oczywiście tylko sugestia, ale pod kątem publikacji na głównej istotna sprawa.

Jaahquubel_   13 #23 04.09.2012 16:03

Dla uzupełnienia, Regulamin DP, IV.3:
"Wybrane wpisy o tematyce związanej z nowymi technologiami (komputery, oprogramowanie, telekomunikacja) będą publikowane dodatkowo na podstronie ogólnego bloga Użytkowników Portalu."

Edit:
@Cebula
Wpis o gotowaniu parówek był na głównej. ;)

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #24 04.09.2012 17:13

@Cebula
Myślę, że nie chodzi tu o tematykę wpisów co i ich jakość i nastawienie autora (nic nie mam do przekazania, nie orientuję się w temacie, ale wbiję kij w mrowisko, niech "próbują" mnie przekonać, że nie mam racji), pisałem o tym wyżej. Wpisy poza tematyką IT naprawdę bywają świetne np. wpis o alkoholu w Finlandii, przeczytałem na jednym oddechu :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #25 04.09.2012 17:41

@Jaahquubel_

A wpis o "Gotowanie z DjLeo" też był na głównej :) (żarcik)

@Cebula

Ale na poważnie to nie przesadzajmy co do konsekwencji takich działań. Jak się co jakiś czas coś na głównej pojawi co trochę odbiega od tematyki to chyba nic strasznego. Mnie np. trochę mdli już jak w temacie widzę kolejny wpis o W8 czy Modern ale to mnie mdli i to moja sprawa :)

Problem Cebula jest po prostu taki, że niektóre wpisy są z założenie kiepskie jak ten np. o tym ile informatyk powinien zarabiać. Już w temacie nie ma logiki - pomijam burzę w komentarzach i kontrowersyjne wypowiedzi kolegi autora tego wpisu. Albo ten wpis o płycie głównej dla gracza czy laptopie. Chyba dość łatwo rozróżnić wpis wartościowy merytorycznie od tego który jest tak subiektywną niepopartą argumentami opinią autora. Dodatkowo nie wnoszącą nic do tematu. Już nawet wpisy które np. informują o jakimś wydarzeniu czy akcji (np. promocja w Google Play) są dla mnie o wiele bardziej atrakcyjniejsze, choć to tylko zwykła informacja.

Zdaję sobie jednocześnie sprawę, że niektóre wpisy ciężko uporządkować do jednej lub drugiej grupy (dobry/nie dobry). I na pewno nie macie w tej kwestii lekko.

Autor edytował komentarz.
Cebula REDAKCJA  19 #26 04.09.2012 17:41

@Jaahquubel_

Oj tam, oj tam... Był Linux we wpisie? Był. Więc parówka była związana z technologią ;)

@djfoxer

Tak jak pisałem troszkę przykręcimy śrubkę wymagań jakościowych ;) Z tematami stricte poza IT to już jest stąpanie po grząskim gruncie, staramy się jednak nie być zbyt sztywni ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #27 04.09.2012 17:44

Aha jeżeli jest fajny wpis luźno związany z IT to myślę, że nikt go nie obrzuci jajkami.

guildos   4 #28 04.09.2012 17:53

@Cebula ja osobiście polecam dokręcić tą śrubkę bardzo mocno podłączyć do prądu, tak na wypadek jakby ktoś chciał luzować.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #29 04.09.2012 17:58

dokręcić "tę" śrubkę... :)

Banan   10 #30 04.09.2012 18:15

@Cebula

"Banan - mam nadzieję, że się jeszcze załapiesz ;)"

To znaczy, że piszę aż tak źle? =P

guildos   4 #31 04.09.2012 19:34

Raczej, że poziom będzie nadludzki :-P

  #32 04.09.2012 19:36

Ideał sięgnął bruku, obrócił się w popiół stworzony z marzeń ogółu.
Marzeń o ciekawym,poprawnym,idealnym wpisie lecz marzeń kruchych jak pękająca kra na rzece.
Ginąca w szybkim biegu rzeki.
Tak ginie marzenie iście utopijne.
O idealnym blogowym wpisie.


Hmm....

A morał dość prosty choć i skomplikowany, im więcej komentujących tym gorzej dla ocenianych.

Cebula REDAKCJA  19 #33 04.09.2012 19:44

Właśnie, nadludzki ;)

Scorpions.B REDAKCJA  23 #34 04.09.2012 20:16

Świetny wpis ;) Sam piszę blogi od niedawna, wiem że nie są zbyt wysokich lotów, ale za każdym razem jest lepiej, a moje starania większe.

Banan na osobę odpowiedzialną za blogi na dobreprogramy.pl!!!

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #35 04.09.2012 20:22

@Scorpions.B - te, nie odbieraj redakcji pracy :)

Autor edytował komentarz.
Scorpions.B REDAKCJA  23 #36 04.09.2012 20:38

@Shaki81
E.. tam nie odbieram, chociaż sam bym z chęcią zasilił wasze szeregi...


zamiast kogoś :>

:D

guildos   4 #37 04.09.2012 21:32

Tak gwoli przypomnienia, redakcja to założyciele DP. Adma zaś zniszczy tylko cracker lub inny adm.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #38 04.09.2012 22:50

Ja bym chyba nie do końca chciał zasilić szeregi DP bo bym się musiał użerać z takimi jak ja. A to mi nie do końca pasuje :)

  #39 04.09.2012 22:54

@guildos
A zdajesz sobie sprawę że żaden z twoich wpisów nie nadawał się na Główna ?? Twoje wpisy były żenujacej jakości wręcz całkowicie bezsensowne.

Over   9 #40 05.09.2012 00:12

@djfoxer
Mój tekst nie jest merytoryczny, odpowiednio?
Podkresla wage cenności czasu do wykonanej pracy, z facetami jest jak z tymi co stoja przy ulicy..
facet musi sie szanować i wiedzieć co i za ile a nie co łaska... to nie w tym kraju ...

Autor edytował komentarz.
djfoxer   19 #41 05.09.2012 09:16

@Overclocker
Rozpędziłem się, sorki ;)

Over   9 #42 05.09.2012 11:09

@djfoxer
Spoko ;)