Blogi na dobrychprogramach - Styczeń (19)

Dopiero co świętowaliśmy Nowy Rok, a już jego pierwszy miesiąc minął. W takim razie czas na podsumowanie miesiąca stycznia.

Ogółem

Wczoraj upłynął czas przeznaczony na konkurs o Windows Server 2012. W przedłużonym czasie (cały styczeń) do konkursu zostało zakwalifikowane 24 wpisy. Natomiast przez pełny okres trwania konkursu blogerzy opublikowali okrągłe 90 wpisów, które zaliczały się do tematyki Windows Server 2012.

W sumie w styczniu napisanych zostało 192 wpisy. Spoglądając na analogiczny okres w latach ubiegłych jest to nadal spora tendencja wzrostowa. W 2012 tych wpisów było o 41 mniej, ale patrząc na poprzednie miesiące czyli listopad i grudzień, to widać wyraźny spadek liczby wpisów. Moim zdaniem obniżona aktywność blogerów jest spowodowana zakończeniem konkursu o Windowsie 8 przez co w styczniu pojawiło się niespełna sto wpisów mniej.

Liczba blogerów w porównaniu z analogicznym okresem w latach ubiegłych oczywiście wzrosła, ale porównując styczeń i grudzień to mamy spadek liczby blogerów o dwudziestu czterech.

Na naszej mapie pogodowej pojawiają się komentarze, a wraz z nimi wyjątkowa anomalia. Jak można zauważyć na poniższym wykresie w styczniu został zanotowany spadek liczby komentarzy względem analogicznego okresu w roku ubiegłym. To znaczy, że w styczniu 2012 roku było o ok. 300 komentarzy więcej pod wszystkimi wpisami, niż w styczniu 2013 roku. Gdyby jeszcze porównać styczeń z grudniem to mamy spadek komentarzy aż o ok. 800.

Tylko dlaczego tak się stało, skoro praktycznie cały czas notowany był wzrost?

Pierwsza trójka blogerów według liczby wpisów

(19/01/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Zgodnie z zasadą wprowadzoną w którymś tam podsumowaniu bloger, którego ani jeden wpis nie trafił na stronę główną zostaje wykluczony z zestawienia. Tym razem zaistniała wspomniana sytuacja. Jedna osoba opublikowała 7 wpisów, ale żaden z nich nie znalazł się na głównej, dlatego tej osoby w zestawieniu nie zobaczymy.

Na pierwszym miejscu mamy naszego kochanego, przemiłego i jednego z czterech sprawiedliwych moderatora djfoxera (trzeba się trochę przymilać władzy =P). Na kolejnym miejscu uplasował się bachus, który miał do tego podsumowania przedstawić Głos Ludu. Ale za porozumieniem stron tym razem ja osobiście zajmę się tym punktem programu - czujcie się zaszczyceni (chyba za dużo czytam Maxa). Natomiast na trzecim miejscu znalazło się egzekwo czterech blogerów Chemical Attack, DjLeo, macminik oraz McAlexander.

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy

(19/01/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Najwięcej komentarzy w styczniu zgarnęły dwa wpisy bachusa, ale nie będę się rozpisywał o pozostałych, bo kilka z nich będzie w Głosie Ludu.

Głos Ludu

O co w tym chodzi? Bloger, który chociaż raz w ubiegłym miesiącu został wyróżniony w podsumowaniu tygodnia (news) zgłasza się w komentarzach i tworzy listę pięciu wpisów, które jego zdaniem były najlepsze w trwającym miesiącu (lutym). Jeśli w tym miesiącu napisze jakieś wpisy (bądź wpis), ma za zadanie wytypować najlepszy z nich (jeśli było więcej) i go przedstawić na zakończenie. Wszystko w podobnej formie jak poniżej (z uzasadnieniem) - lub tak jak w poprzednich podsumowaniach.

Jak już wspominałem tym razem wyjątkowo Głosem Ludu zajmę się ja, a będzie w nim po prostu samo życie. Jak zwykle kolejność jest przypadkowa.

1. Specjalista ds. teleinformatycznych - e-WUŚ cz. 30

Był drugi stycznia, obudziłem się w szpitalu, poprzedni dzień pamiętałem jak przez mgłę. Do dziś nie wiem jak to się stało, że uderzyłem głową w lód i miałem wstrząśnienie mózgu. Shaki81 opisał jak wdrażanie systemu e-WUŚ przebiegło w szpitalu, w którym pracuje. Ja do szpitala zostałem przyjęty ok. 23 w nocy 1 stycznia czyli w pierwszy dzień funkcjonowania nowego systemu. Podczas mojego pobytu na oddziale chirurgii dziecięcej często dało się słyszeć z korytarza, że z funkcjonowaniem systemu coś jest nie tak. Tylko czy tam informatycy zostali potraktowani tak samo i nie wysłani na szkolenia?

2. Policja vs Informatyk - Amentia vol.1

DjLeo dość obszernie opisał swoją przygodę ze stróżami prawa. Nie byłoby w tym nic szczególnego. Ale nie każdy potrafi swoim tekstem tak rozbawić czytelnika jak DjLeo zrobił w tym wpisie. W końcu śmiech to zdrowie =)

3. Nie, nie naprawię Twojej zmywarki

Informatyk - osoba często postrzegana jako gość od niczego i wszystkiego za razem. No, bo powinien znać się na wszystkim co się świeci i wydaje jakieś stęki elektronicznego życia. Musi znać się na programowaniu i oczywiście cały cennik sklepu komputerowego mieć wykuty na blaszkę. Ale taki informatyk nic nie robi, przecież wszystko działa. Prócz tego bachus świetnie jeszcze opisał jak to informatycy "chorują" na brak asertywności i przyznam, że sporo w tym racji.

4. Specjalista ds. IT – czyli nikt

bravo opisuje swój codzienny dzień w pracy. Oraz błahe problemy z jakimi dzwonią do niego współpracownicy. Zakres jego obowiązków jest ogromny. Sprzęt, telekomunikacja, księgowość, reklama, ba nawet budowlanka, co to dla niego?

5. Made in China

Wiele przedmiotów jest produkowanych w Chniach, a później ściąganych między innymi do Polski. Chińskie produkty wielu kojarzą się ze złą jakością, na szczęście coraz częściej się to zmienia. Mordzio w swoim wpisie opisuje jak dużo można zaoszczędzić, kupując przedmiot prosto z Chin, zamiast u polskiego pośrednika.

Zasad należy przestrzegać i mimo, że tym razem ja stworzyłem Głos Ludu, to muszę wybrać jeden ze swoich wpisów, który Wam polecę. Tylko po co taka zasada? Gdyż wielu z Was jest zbyt skromnych.

Jako, że w styczniu opublikowałem tylko 3 wpisy z czego dwa to stałe punkty mojego programu czyli podsumowanie i wywiad z redaktorem, to polecam Wam recenzję drukarki EPSON XP-205. Dodam, że to był pierwszy wpis na blogu dobrychprogramów opublikowany w tym roku (1 stycznia 1 w nocy) =)

Na zakończenie

Zgłaszajcie się do Głosu Ludu, ale zanim to zrobicie dokładnie przeczytajcie akapit zaczynający się od "O co w tym chodzi?". Kolejne podsumowanie jak zwykle za miesiąc. Liczę, że ktoś spełniający warunki zgłosi się w komentarzach do Głosu Ludu. Pozdrawiam, Banan =)