Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kamerkę za grosze proszę

Moja dotychczasowa kamerka internetowa Labtec 1200 nie sprawowała się najlepiej. Obraz był niewyraźny (rutinoskorbin =). Poza tym chciałem, żeby dobrze się sprawowała na każdym systemie czy byłby to Windows, czy Linux. Ta kamerka od Labtec-a nie działała od razu w Skypie, a żeby zadziałała ze swoim niewyraźnym obrazem trzeba było użyć polecenia (np. Ubuntu):

LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l2convert.so skype

które i tak nie zawsze dawało pożądane efekty.

Zniesmaczony działaniem swojej kilkuletniej kamerki udałem się na Allegro. Czego dokładnie szukałem? Sprawdzonego, taniego i renomowanej firmy urządzenia, które będzie działać na Linux'ach i Winows'ach od razu po podpięciu do usb czyli PLUG & PLAY. Wymagania może wygórowane, ale nie koniecznie.

Opierając się o wiki.edubuntu.org znalazłem bardzo fajną i godną polecenia kamerkę. Za 55 zł z przesyłką.

Tą kamerką jest Creative Live!Cam Sync.

Ogólnie o kamerce:

Nagrywanie z przędnością 30 klatek na sekundę z rozdzielczością 800 x 600.
Robienie zdjęć w rozdzielczości 1,3 MP.
Matryca światłoczuła VGA CMOS (640 x 480)
Działa zaraz po podłączeniu (PLUG & CHAT (PLAY))
Długość kabla 150 cm
USB 2.0
Wymiary ok. 6 cm x 2,5 cm (przód)

Teraz żeby nie było za nudno kilka zdjęć.

Nareszcie mogę powiedzieć, że kamerka działa jak trzeba. A ja mogę sobie spokojnie rozmawiać ze swoimi znajomymi. 

sprzęt internet

Komentarze

0 nowych
Jaahquubel_   13 #1 03.12.2011 19:25

Za niecałe dwa razy więcej kupiłem Creative Live!Cam Chat HD i też działa bez problemu.

  #2 04.12.2011 09:24

Jeśli mogę kilka słów... ja ze swojej strony polecam te, które widoczne są pod tym linkiem, ale od razu zaznaczam: cena niekoniecznie musi być tak wysoka jak na tej stronie, ponieważ w sieci sklepów 'ElectroWorld' albo na wspomnianym Allegro można je nabyć za znacznie, znacznie niższą cenę. Bogate opcje, trwałość, obraz jak brzytwa, mnogość opcji, wierne odwzorowanie kolorów, itd. - to cecha kamer Logitech :)
http://www.logitech.com/pl-pl/webcam-communications/webcams
*) trochę niewygodne jest menu na tej stronie, trzeba przesuwac suwakiem aby zobaczyć wszystkie 12 modeli.
Pozdrawiam :)

Banan   10 #3 04.12.2011 10:40

@sebt

Chyba nie przeczytałeś dobrze. Ja szukałem kamerki takiej, w której obraz nie będzie niewyraźny.
"Czego dokładnie szukałem? Sprawdzonego, taniego i renomowanej firmy urządzenia, które będzie działać na Linux'ach i Winows'ach od razu po podpięciu do usb czyli PLUG & PLAY."

  #4 04.12.2011 10:48

"Moja dotychczasowa kamerka internetowa Labtec 1200 nie sprawowała się najlepiej. Obraz był niewyraźny (rutinoskorbin =). Poza tym chciałem, żeby dobrze się sprawowała na każdym systemie czy byłby to Windows, czy Linux. Ta kamerka od Labtec-a nie działała od razu w Skypie, a żeby zadziałała ze swoim niewyraźnym obrazem trzeba było użyć polecenia (np. Ubuntu):"

Pomijając kwestię jakości obrazu, to na system niszowy raczej się peryferiów nie projektuje. Jak chcesz by Ci wszystko działało to szalej na Windowsie lub MacOS (duży udział w rynku USA). Wtedy wszystko będzie Ci chodziło bez problemu :)

Linuksiarze zachowują się tak, jak miłośnicy samochodów z lat 30 XX w. Ciągle się dziwią, że nikt nie produkuje części do nich... A oni przecież używają auta z 1935 r. Więc jak tak można... :)

Saskatchewan   8 #5 04.12.2011 11:00

> "Ciągle się dziwią, że nikt nie produkuje części do nich... A oni przecież używają auta z 1935 r."
Tak, bo Linux powstał w 1935 roku i od tamtego czasu w ogóle się nie rozwija...

pysiu   13 #6 04.12.2011 12:45

Mam Taką samą i powiem że jestem z niej zadowolony obraz dobry jest no i zero kłopotów :)

4lpha   10 #7 04.12.2011 14:17

@Banan | 04.12.2011 10:40
Tak jak sebt, mi również wydaje się, że selekcja była znikoma.
Obecnie znakomita większość kamerek pracuje z Ubuntu OOTB.
Naprawdę trzeba sporo kombinować, by kupić nienadającą się do użytku.

A z tą ostrością, to możliwe, że wystarczyło pokręcić przy obiektywie. Tak jest w jednej z moich kamerek.

  #8 04.12.2011 18:08

Półtora roku temu kupiłem za 30zł kamerkę firmy Omega 1.3mpx z wbudowanym mikrofonem. Muszę powiedzieć że nie mam do tej pory z nią problemów, działa od razu pod ubuntu, debianem, fedorą, opensuse, dostałem do niej płytkę ze sterownikami której nawet raz nie użyłem bo na systemie Vista i 7 działa zaraz po wpięciu. Z początku miałem problemy z ostrością delikatne, ale tak samo jak w przypadku "sunbeam96" przy obiektywie trochę pokręcić i już wszystko ok.

MaRa   9 #9 04.12.2011 21:59

Plud&Play to ma każdy sprzęt podłączany do USB, nawet jakby wymagał sterowników. Funkcja ta tylko umożliwia rozpoznanie sprzętu. Otóż w dawnych czasach nie wystarczyło tylko podłączyć urządzenie do komputera, ale jeszcze trzeba go było ręcznie skonfigurować, łącznie z przerwaniami procesora.

Co do kamerek, to pod każdym systemem (linux, Windows XP SP2 wzwyż, MacOS 10.4.10 wzwyż, Xbox itd.) działają kamerki UVC (Universal Video Class), system je rozpoznaje i instaluje własny sterownik. Niektóre Creative mają oznaczenie UVC na pudełku, u Logitecha nie pisze, ale gdzieś na własnej stronie mają listę takich kamerek.