Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Mobilny Excel w Office 365... jak wkleić?

Kilka dni przed zakończeniem roku szkolnego wziąłem sobie do testów budżetowy model z Windows Phone 8 czyli Nokię Lumię 620. Sądziłem, że wracając z warsztatów Huawei przez cały dzień pociągiem z Warszawy uda mi się 1 lipca napisać podsumowanie miesiąca, korzystając z Office 365. Nigdy bym nie pomyślał, że to jest praktycznie niewykonalne. Pod koniec testów Lumii okazało się, że ma jakiś defekt głośnika przez co nie mogę jej odpowiednio zrecenzować. Jeszcze na tylnej obudowie miała oderwane I ale to już szczegół, że dostałem NOK_A... Skoro nie mogę napisać recenzji to chociaż opiszę co mi przeszkadzało w tym Office, a dokładnie mobilnym Excelu, że podsumowanie miesiąca powstało dzień później na moim stacjonarnym komputerze.

Zazwyczaj gdy zaczynam tworzyć podsumowanie to wchodzę na specjalnie przygotowaną stronę z danymi i kopiuję wszystko do arkusza kalkulacyjnego. W takim razie wchodzę na stronę w mobilnym Internet Explorerze, kopiuję zawartość i próbuję wkleić do Excela. Ale niestety jedyne co mogę zrobić to zablokować okienko. Szukałem w opcjach i nie mogłem znaleźć, a dużo tych opcji nie ma. Czyli do Excela nic nie można wkleić? Już mógłbym skończyć wpis ale dam Excelowi jeszcze jedną szansę. Załóżmy, że mam przygotowany arkusz, który wrzuciłem na SkyDrive. W arkuszu świeże dane oraz stare tabelki wypełnione danymi z poprzedniego miesiąca.

Niestety nawet z arkusza do arkusza nie da się przekopiować danych i zrobienie mojego podsumowania miesiąca jest niewykonalne. Swoją drogą jeśli jednak jest możliwość kopiowania danych to ta opcja naprawdę dobrze ukryta. Nie wiem czy jest sens pisać czego w mobilnej wersji Excela nie ma, po prostu napiszę co jest.

Jeśli wypełnimy arkusz liczbami to mobilny Excel daje możliwość tworzenia różnych wykresów. Słupkowych, kołowych czy innych i tylko w tym sensie są różne, wszystkie mają ten sam styl i kolor, a ładny czarno-kolorowy wykresik można co najwyżej zrobić na komputerze i otworzyć na komórce. Co ciekawe wtedy spokojnie można dodawać nowe kolumny w wykresie i wszystko jest wyświetlane tak jak należy. Czyli wyświetlić można, edytować można, ale już zrobić od podstaw we własnym stylu się nie da.

W mobilnym Excelu jest dostępnych mnóstwo funkcji, mam na myśli sumy, wartości, jeżeli i takie tam. Całkiem możliwe, że są tu dostępne wszystkie funkcje z desktopowej wersji Excela. Całkiem fajnie, tylko jeszcze żeby było na czym operować tymi funkcjami (dane)...

Ponadto można przeglądać arkusze. Najśmieszniejsze, że oprócz trzech już dodanych arkuszy nie ma możliwości stworzenia kolejnego czwartego arkusza, a jeśli już mamy zaimportowany plik z SkyDrive to mamy tyle ile stworzyliśmy na desktopowej wersji, więcej dodać nie możemy. Ale gdy już tworzymy wykres w mobilnej wersji to on od razu leci na nowy arkusz, w którym nie można zrobić nic prócz patrzenia się na wykres.

Najlepiej przemyślaną opcją jest ukrycie pod jednym przyciskiem funkcji suma, średnia, max, min, ile.liczb wystarczy tylko zaznaczyć kilka komórek z liczbami. Jest też opcja na posortowanie zaznaczonego zakresu według kilku kryteriów. Można także przeszukać dokument, zastosować filtr, dodać komentarz, cofnąć operację, ponowić, zapisać, zapisać jako, otworzyć lokalizację, a teraz najważniejsze czyli formatowanie komórki.

Mamy możliwość pogrubienia, pochylenia, podkreślenia, zapisania w formie daty, dodania złotówek czy procentów. W tym momencie drogi czytelniku jeśli coś jesz, to najlepiej przełknij i czytaj dalej. Gdy pierwszy raz to zobaczyłem to nie mogłem przestać się śmiać. Ale tak na prawdę powinienem chyba płakać, mamy do wyboru trzy kolory czcionki i trzy kolory wypełnienia. Dlaczego akurat te trzy kolory to chyba nigdy się nie dowiem, ale jak mogło tu zabraknąć jakiejś palety kolorów czy coś tego typu. Nawet o obramowaniu komórki możemy sobie pomarzyć.

Dopiero pod koniec pisania tego wpisu znalazłem opcję wklejania do Excela. Taka możliwość jest dopiero gdy kliknie się w daną komórkę, a następnie rozpocznie pisanie. Ikonka wklejania pojawia się nad klawiaturą, ale co z tego skoro kopiując tabelki zamiast wkleić wiersze i kolumny to wszystko wkleja się tylko do jednej komórki. Może gdzieś jest schowana opcja wklejania hurtowo, ale już szukać nie zamierzam.

Excel na urządzenia mobilne jest dość ubogi w funkcje, a niektóre są bardzo dobrze schowane. Ale powinien wystarczyć do drobnych poprawek czy obliczeń, szczególnie, że jest za darmo. Pozdrawiam, Banan =) 

urządzenia mobilne Office

Komentarze

0 nowych
Dimatheus   23 #1 11.07.2013 12:15

Hej,

Generalnie jakaś masakra. :) Ale może takie jest założenie firmy - że w mobilnym produkcie będą nanoszone minimalne zmiany - zresztą praca na takiej niewielkiej powierzchni ekranu misi być mordęgą...

Pozdrawiam,
Dimatheus

djfoxer   19 #2 11.07.2013 13:40

Po pierwsze to wersja mobilna, więc nie licz na funkcje np. z hurtowni danych w mobilnym Excelu :)

Ale nie o tym chciałem napisać. Przyczepić się muszę do zdania:
" Według mnie Excel na urządzenia mobilne powinien być dostępny za darmo, a płacenie za to uważam za kpinę ze strony Microsoftu. "
Problem jest taki, że na Windows Phone pakiet biurowy OFFICE JEST ZA DARMO :) Wykupienie Office 365 nic nie zmienia :D Mały fail ;)

Banan   10 #3 11.07.2013 13:46

@djfoxer

Możliwe, że tego nie zauważyłem łącząc od razu z kontem Microsoftu. Poprawiłem tekst.

Autor edytował komentarz.
Szuri21   17 #4 11.07.2013 16:46

Widzę, że jednak nie doczekamy się mobilnego pakietu Office'a od Microsoftu,v który oferowałby coś więcej niż konkurencja. Ba! Konkurencja potrafi na tą chwilę więcej (mam na myśli rozwiązania mobilne na WP, iOS, Android).

Scorpions.B REDAKCJA  23 #5 11.07.2013 18:02

Miałem napisać wpis o mobilnym Office, ale jednak byłeś pierwszy. Chociaż czuję, że nie znalazłby czasu :D Bawiłem się trochę mobilnym Office na Lumii 820 i zgodzę się z Twoim podsumowaniem. Zaskoczony byłem jednak funkcjami z mobilnym Excelu, spodziewałem się co najwyżej sumy, średniej itp, a jak się okazało dostępnych opcji jest znacznie więcej. Szkoda, że nie przeczytam recenzji Lumii 620 w Twoim wykonaniu :(

corrtez   12 #6 11.07.2013 18:02

No cóz mala porazka ale moze MS to poprawi z WP8.1?

arlid   16 #7 11.07.2013 18:18

Wygląda jak wygląda. Oczywiście zapewne nie ma mocy przerobowej i funkcji rodem z desktopa tak jak wspomniał @djfoxer, ale da radę :P ;)

Pablo_Wawa   9 #8 14.07.2013 23:25

@Banan: strasznie marudzisz - jeśli czegoś w mobilnym Office 365 nie ma, to widocznie użytkownikom nie jest to potrzebne - śmiesz wątpić w nieomylność Microsoftu - przecież on już na pewno na milionach użytkowników sprawdził, co oni potrzebują i z czego najczęściej korzystają i im to właśnie dał. A Ty się czepiasz i marudzisz, zamiast bić pokłony wielkiemu producentowi małego pakietu Office.
To było żartem, a tak na poważnie, to dzięki za tę recenzję - będę omijał takie produkty z daleka.

Autor edytował komentarz.
thegroke   2 #9 15.07.2013 08:42

Tego to się nie spodziewałem, choć wydaje mi się, że to bardziej niedopracowanie ze strony Microsoftu niż ograniczenie mobilnego systemu z logo Windows.

Jeszcze nasuwa mi się takie pytanie: na stronie swojego konta Office 365 można wybrać instalację tego pakietu na urządzenia mobilne z Windows Phone, jak to się ma do już preinstalowanego pakietu Office na tym systemie?

  #10 28.12.2015 23:29

Ech, prosta sprawa, chciałem skopiować regułę w dół kolumny - czyli to, co w normalnym excelu robię pociągając za krzyżyk w prawym dolnym rogu komórki. I co ? I nie da się. Czyli praktycznie nic się nie da.