Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Tokonda - polski multikomunikator webowy

Tokonda jest pierwszym w Polsce multikomunikatorem webowym. Został wprowadzony na rynek w październiku 2008 roku. Obsługuje takie protokoły jak GG, Tlen, XMPP (Jabber) czyli siłą rzeczy również czat Facebooka, NK, GTalk, które oparte są o ten protokół. Tokonda wspiera również MSN.

Wczoraj (27.04.2012) na dobrychprogramach pojawił się news, w którym czytamy, iż Palringo nie będzie już wspierał obcych protokołów, tylko swój. Moim zdaniem najbardziej to ugodzi w Androidowych użytkowników tego komunikatora. Uważam tak, ponieważ w Google Play na próżno można szukać alternatywy dla Palringo, która obsłuży i GG, i Jabbera naraz, ale... No właśnie, to ale to Tokonda, która przedwczoraj (26.04.2012) pojawiła się w sklepie Googla. Niestety jak na razie jest to tylko widget z małymi możliwościami. Przejdę do opisu Tokondy na desktopa.

Wchodzimy na tokonda.pl i rejestrujemy się. Po zalogowaniu ukazuje nam się kreator kont wraz z oknem komunikatora i całym "pulpitem".

Po wypełnieniu wybranych pól komunikator łączy nam się z danymi protokołami (bądź protokołem). Od teraz możemy rozmawiać z naszymi znajomymi pobranymi z serwerów GG, Facebooka itd. Wszystkie rozmowy i "aplikacje" mamy na dolnym pasku. Tymi "aplikacjami" są RSS, gra Snake (spróbuj mnie pobić =P), czy Sudoku.

Ciekawe są też żółte karteczki, które możemy sobie gdzieś przypiąć i zapisać jakąś notatkę, aby nie zapomnieć. Mamy również możliwość zmiany koloru "pulpitu" i okienek na jasny. Tokonda oferuje nam również rozmowy video nawet z piątką znajomych jednocześnie, ale muszą być oni zalogowani na tym multikomunikatorze. Niestety video nie jest jeszcze zbyt płynne, a dźwięk z mikrofonu za cichy. No chyba, że to tylko u mnie i Wooqasha tak było.

Chyba o większości funkcji już wspomniałem. Natomiast jak wygląda mobilna wersja? Otóż nie ma ona zbyt rozbudowanych funkcji, ale jest wystarczająca do prowadzenia rozmów i konferencji ze znajomymi, bądź dodawania kontaktów. Dostępna jest pod adresem m.tokonda.pl.

Niestety aplikacja na Androida to zwykły widget. W dodatku nie jest on zbyt funkcjonalny. Przekazuje nam jedynie ostatnią wiadomość kontaktu, który jako ostatni do nas pisał. Czyli nie widzimy całej rozmowy, a po resztę odsyła nas za pomocą linku do mobilnej wersji tego multikomunikatora. Ten link jest na widgecie w logu Tokondy. Niestety u mnie on nie działa =|

Teraz apel do twórców. Nie idźcie tą drogą! Zróbcie pełnowartościowy mobilny multikomunikator na Androida, który będzie miał i GG, i Jabbera, czego nie ma konkurencja. Mam nadzieję, że programiści innych multikomunikatorów, w których nie ma GG, dodadzą ten protokół do swojej aplikacji. Zawsze też można stworzyć nowy program. Tylko czy są chętni? Pozdrawiam, Banan =) 

oprogramowanie internet urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
WooQash   9 #1 29.04.2012 13:58

"gra Snake (spróbuj mnie pobić =P)" Challenge Accepted :D

WooQash   9 #2 29.04.2012 14:03

Po za tym sam pomysł jest dobry, ba nawet świetny. Nie ma innego webowego multikomunikatora na którym znajdowało by się GG, Tlen, XMPP w jednym. Z wyglądu nie jest to może piękne, ale działa i daje rade. Na prawdę dobrym pomysłem i reklamą dla twórców była by wersja mobilna na Androida, OSa, WP i Symbiana. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że pomimo tego, że projekt ma 4 lata większość ludzi w tym ja nie słyszałem o tym.

  #3 29.04.2012 22:22

Ciekawe jak z bezpieczeństwem haseł. Ale forma ciekawa.

kuba144   5 #4 30.04.2012 18:02

To ja standardowo ponarzekam, że wygląda tragicznie :) Przynajmniej wersja dekstopowa, mobilna wygląda ok.

Też szukałem czegoś co połączy GG, FB chat, Gtalka. Najbliżej jest właśnie Parlingo tylko chciałbym mieć komunikator, który łączy wszystkie kontakty. Przykładowo w Parlingo miałem 3 razy ten sam kontakt z różnych protokołów przez co lista była dłuuuuuuga. Podobno standardowa apka w WP7 takie coś oferuje. Polecam jeszcze IM+, nie obsługuje GG ale całkiem dobry komunikator

Tyśka016   3 #5 01.05.2012 20:48

Wygląd to rzeczywiście nie jest mocna strona tego programu, ale cóż, to funkcjonalność jest najważniejsza ;) Skorzystać, skorzystam, ale czy komunikator na stałe zagości na moim komputerze, to nie wiem :)

krzysztof171   1 #6 05.07.2017 10:33

witam mam taki problem chodzi o komunikator Tokonda nie mogę się w nim zalogować na fb podaje imeil taki jak na fb mam nie przyjmuje w pisuje login też nie przyjmuje cały czas pisze ze prawidłowo nazwę użytkownika znajdziesz pod adresem http://www.facebook.com/username wchodzę pod ten adres i pokazuje mi się strona logowania na fb i nie wiem już co mam zrobić czy komuś udało się zalogować w tym tokonda proszę może ktoś wie jak się zalogować do fb