Bazy danych pod Linuksem

Strona główna Aktualności

O autorze

Użytkownicy systemu spod znaku pingwina, chcący łatwo tworzyć i zarządzać relacyjnymi bazami danych mają do dyspozycji dwa narzędzia. Pierwsze z nich, to program Base, składnik pakietu biurowego OpenOffice, jednak przez niektórych jest on uznawany za niezbyt wygodny w użyciu i dość powolny, zwłaszcza w dużych projektach. Powstaje jednak inny program, który pozbawiony jest wad konkurenta.

Projekt Kexi jest tworzony przez zespół programistów związanych z projektami KDE i KOffice. Głównymi założeniami jest stworzenie programu dla firm, organizacji i do celów edukacyjnych. Niedawno opublikowano wersję betę pierwszego stabilnego wydania aplikacji, w której wprowadzono wiele ciekawych usprawnień. Program potrafi teraz importować i eksportować dane w formacie CSV, poprawiono wczytywanie baz tworzonych w formacie MS Access, oraz zapis w natywnym formacie .kexi. Możliwości można także rozszerzać poprzez system wtyczek bazujących na językach Python i Ruby. Twórcy zajęli się także aspektem istotnym zwłaszcza dla początkujących użytkowników - instrukcją, która ma być wydana wraz z finalną, stabilną wersją, planowaną na 22 marca tego roku.

Mimo, iż program jest w wersji beta, więc może działać nieprawidłowo, to jednak twórcy twierdzą, że proces tworzenia programu zapewnia, że podczas używania programu nie powinno dojść do utraty danych. Programiści zapraszają do testów programu, dostępnego w wersji beta pakietu KOffice. W przygotowaniu jest także wersja pod Windows.

© dobreprogramy
s