Będzie apelacja po wyroku SAP vs Oracle

Będzie apelacja po wyroku SAP vs Oracle

Wojciech Cybulski
24.11.2010 23:48, aktualizacja: 25.11.2010 02:22

SAP - jedna z największych firm informatycznych na świecie - oświadczyła, że jest rozczarowana werdyktem amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, który zasądził od niej na rzecz Oracle 1,3 miliarda dolarów odszkodowania w procesie o kradzież własności intelektualnej. SAP zapowiedział, że prawdopodobnie odwoła się od tego wyroku i będzie domagał się zmniejszenia ustalonej kwoty odszkodowania.

Werdykt kalifornijskiego sądu jest wynikiem głośnego procesu SAP kontra Oracle w sprawie o naruszenie praw autorskich. Zdaniem Oracle'a należąca do SAP spółka zależna TomorrowNow nielegalnie pobrała z jego firmowych serwerów miliony plików. Następnie uzyskane niezgodnie z prawem oprogramowanie było odsprzedawane. W konsekwencji SAP został oskarżony o kradzież własności intelektualnej i szpiegostwo przemysłowe. Kierownictwo niemieckiej firmy przyznało się do winy i wyceniło straty Oracle'a na 40 milionów dolarów - ten jednak uznał kwotę za niewystarczającą i domagał się przed sądem odszkodowania w wysokości 1,65 miliarda dolarów. Ostatecznie amerykański wymiar sprawiedliwości uznał winę SAP i w swoim werdykcie orzekł na rzecz Oracle'a odszkodowanie w wysokości 1,3 miliarda dolarów.

Warto zauważyć, że kwota 1,3 miliarda dolarów to prawdopodobnie najwyższe w historii odszkodowanie za naruszenie praw autorskich. Nic więc dziwnego, że SAP nie może pogodzić się z tym wyrokiem. Firma zapowiedziała, że użyje wszelkich dostępnych środków by zmienić niekorzystny dla siebie werdykt sądu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że SAP nie uchyla się od odpowiedzialności za działalność swojej spółki-córki. Kierownictwo korporacji chce naprawić błędy swojej firmy, jednak uważa, że zasądzona kwota jest zdecydowanie zbyt wysoka. SAP chce zmniejszyć odszkodowanie co najmniej dziesięciokrotnie.

Przedstawiciele SAP nie chcieli określić, kiedy można spodziewać się formalnego odwołania od wyroku kalifornijskiego sądu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)