Będzie się działo: w roku 2015 Intel zasypie nas nowościami

Strona główna Aktualności

O autorze

Tik – i Tak. Plotki okazały się nieprawdziwe. Intel ujawnił harmonogram, z którego wynika, że zupełnie nowa, 14-nanometrowa architektura Skylake zadebiutuje już w drugiej połowie przyszłego roku. Na procesory Core szóstej generacji nie będziemy więc musieli czekać do 2016 roku. Co szczególnie ciekawe, nowe desktopowe czipy przyniosą zintegrowaną grafikę 8. generacji, o wydajności mogącej stanowić wyzwanie dla wielu dyskretnych GPU.

Pierwsze 14-nanometrowe Broadwelle, czyli mikroprocesory Core M, zobaczyliśmy po raz pierwszy w tym roku, podczas berlińskich targów IFA. Te przeznaczone dla tabletów i hybrydowych urządzeń „2 w 1” czipy korzystają z tych samych rdzeni, jakie pojawią się w wydajniejszych procesorach Core dla laptopów i komputerów typu All-In-One, przygotowywanych na wiosnę 2015.

Osoby, które zakupiły niedawno Haswelle do swoich komputerów desktopowych nie powinny się specjalnie przejmować tą generacją. Wydajność Broadwelli będzie wyższa może o 5% od Core 4. generacji – chyba że zamierzamy bawić się w overclocking. Zapowiadane na pierwszą połowę 2015 roku odblokowane Broadwelle-K (i5-5000 oraz i7-5000) będzie można wstawić na dostępne już dzisiaj dla Haswelli płyty główne z czipsetem Z97/H97. Dzięki miniaturyzacji ich potencjał podkręcania przy normalnym chłodzeniu powinien być wyższy niż Haswelli. Nowe procesory powinny być za to gratką dla zainteresowanych kupnem nowego laptopa, z dwoma poziomami TDP, zaledwie 15 i 28 W (dla układów montowanych powierzchniowo).

Bitwa na noże na najniższej półce

Co dalej? Pamiętacie, że AMD swoją linią procesorów Kabini – tanich APU ze zintegrowanymi rdzeniami Radeon – zdobyło spore uznanie, głównie za sprawą stosunku wydajności do ceny i energooszczędności. Płytę główną z takim procesorem można nabyć już za ok. 100 dolarów, a konkurencyjny Celeron J1900 nie tylko ustępuje czipom AMD pod względem wydajności, ale i jest konstrukcją niewymienną, podczas gdy wstawiane do gniazdka AM1 procesory Kabini będziemy mogli w przyszłości zastąpić nowszymi czipami. W tym segmencie póki co Intel przegrywa, ale już w przyszłym roku sytuacja może się zmienić.

W drugiej połowie 2015 zadebiutować ma bowiem tania intelowa platforma Braswell, czyli nowe Celerony i Pentiumy. Wykonane w procesie 14 nm czipy pochwalić się będą mogły TDP na poziomie 10 W, i co najważniejsze, grafiką Intela 8. generacji. Zapowiada się na to, że pod względem wydajności zintegrowanej grafiki, Intel będzie mógł bezpośrednio powalczyć z AMD. Spodziewać się możemy tu podwojenia liczby jednostek wykonawczych w stosunku do zintegrowanej grafiki z Haswella, a także wbudowania specjalnej, superszybkiej pamięci eDRAM, która zapewnić ma znaczne zwiększenie szybkości całego potoku grafiki. Oczywiście nowe zintegrowane GPU wspierać będą DirectX 12, a do tego przyniosą sprzętowy kodek VP8, wsparcie dla antyaliasingu 2xMSAA i ulepszonej teselacji.

14 nanometrów? Kup nową płytę główną

Tak samo w drugiej połowie 2015 Intel pokaże pierwsze wcielenie swojej całkowicie nowej mikroarchitektury Skylake. Dostępna w procesorach Skylake-S z serii Core i5-6000 oraz i7-6000, będzie początkowo zablokowana pod względem overclockingu i przyniesie konieczność przejścia na nowe czipsety Z170/H170 i ich pochodne. Przejście to nie przyniesie jakichś większych zmian, można spodziewać się co najwyżej więcej linii PCIe, większej liczby portów w nowym standardzie SuperSpeed USB i interfejsów M.2 do szybkich napędów SSD – oraz oczywiście nowych gniazdek, LGA1151. Na pocieszenie, w większości wypadków będziemy mogli wykorzystać starsze kości RAM, czipy Skylake-S będą zawierały zarówno kontrolery DDR3 jak i DDR4 i to już od producentów płyt głównych zależy, z jakich gniazd skorzystają.

Jeśli chodzi o TDP, to wiadomo już, że flagowe modele Skylake-S, czterordzeniowe i7 z najsilniejszą grafiką Iris Pro, będzie miało 95 W. Słabsze warianty to 65 W, 55 W, 45 W i wreszcie 35 W dla najsłabszych dwurdzeniowych modeli. Wraz z tą generacją należy spodziewać się też nowych układów Wi-Fi/Bluetooth ze wsparciem dla Wi-Gig i nowych modemów LTE.

Chińczycy uratują mobilne Atomy

Wspominaliśmy już niejednokrotnie o problemach Intela na rynku mobilnym. Intel nie ukrywa, że jest ciężko, ale twierdzi, że taka jest cena trzymania się przez całe lata z dala od rynku, zdominowanego dziś przez ARM-y. Obecne Atomy Bay Trail-T nie są w stanie bez dopłat konkurować z tanimi czipami wykorzystywanymi masowo w androidowych tabletach i smartfonach. Chipzilla wierzy, że zmieni się to w przyszłym roku, kiedy pojawią się pierwsze procesory Atom SoFIA, produkowane przez… tajwańskiego TSMC. Już w pierwszej połowie 2015 roku pojawią się takie bardzo tanie dwurdzeniowe Atomy z wbudowanym modemem 3G, wykonane w procesie 28 nm, pół roku później powinna być na rynku już wersja czterordzeniowa.

Oczywiście Intel nie zrezygnuje całkiem ze swoich droższych i wydajniejszych Atomów. Przez cały 2015 rok sprzedawać będzie czterordzeniowe czipy Bay Trail i Moorefield (oba w procesie 22 nm, różnice między nimi sprowadzają się do zintegrowanej grafiki: ten pierwszy korzysta z rozwiązania Intela, drugi zawiera wydajniejsze rdzenie PowerVR). Pod koniec 2015 mogą już jednak się pojawić Atomy Cherry Trail, produkowane w procesie 14 nm.

Jak widać, przyszły rok będzie burzliwy dla Intela na praktycznie każdym froncie. Po zaskakująco dobrych wynikach finansowych tego roku, firma patrzy z optymizmem w przyszłość, deklarując stabilny, jednocyfrowy wzrost. Sytuacja na rynku PC poprawia się za sprawą zainteresowania chromebookami i bardzo tanimi laptopami z Windows, a przyszłoroczna premiera Windows 10 będzie dobrą okazją by wymienić w firmach mające ponad pięć lat pecety – ich liczbę szacuje się na ponad 600 mln.

© dobreprogramy
s