Belgijska platforma radiowa Radionomy kupiła Winampa i Shoutcasta

Strona główna Aktualności

O autorze

Gdy poinformowaliśmy w listopadzie o zbliżającym się końcu Winampa, wciąż jednego z najpopularniejszych na świecie odtwarzaczy muzyki, wielu z Was wyraziło w komentarzach i e-mailach do redakcji żal z tego powodu, a zarazem wskazywało lepsze, alternatywne odtwarzacze. Takiego obrotu spraw można było się spodziewać: właściciel odtwarzacza i powiązanych z nim usług, dziś już nieco skarlały gigant internetowy AOL, nie potrafił przez ostatnie lata znaleźć żadnej dobrej metody na zarabianie na Winampie. W sprawie zaszedł jednak nieoczekiwany zwrot.

Zarówno Winampem, jak i towarzyszącą mu usługą streamingową Shoutcast, zainteresowała się belgijska firma Radionomy. Prowadzi ona platformę internetową, pozwalającą użytkownikom na łatwe tworzenie własnych kanałów radiowych, a także promowanie ich i zarabianie na emitowanych treściach. Obecnie na Radionomy znaleźć można ponad 7 tysięcy stacji, mających łącznie ponad 40 mln słuchaczy miesięcznie.

Szczegółów transakcji nie ujawniono, ale źródła redaktorów TechCruncha mówią, że w grę mogła wchodzić kwota od 5 do 10 mln dolarów oraz 12% udziałów w belgijskiej firmie. To niewiele, w porównaniu do 80 mln dolarów, jakie AOL zapłacił za Winampa w 1999 roku (czyli 112 mln dolarów na dzisiejsze pieniądze) – ale najwyraźniej nie było żadnych innych chętnych, wymieniany wcześniej wśród potencjalnie zainteresowanych Microsoft nie złożył żadnej oferty.

Dla użytkowników Winampa to jednak bardzo dobra wiadomość. Nowy właściciel nie tylko kupił aplikację i towarzyszące jej usługi. Zamierza intensywnie je rozwijać. Winamp ma uzyskać wsparcie dla 60 formatów audio i wideo, zaś Shoutcast będzie wykorzystany jako host dla 60 tysięcy strumieni audio. W ten sposób Radionomy chce stworzyć największą platformę na rynku streamingu audio.

Wzbogacona o Winampa i Shoutcasta platforma Radionomy nie będzie się ograniczała tylko do klasycznych desktopów czy telefonów (obecnie Winamp dostępny jest na Windows, OS-a X i Androida). Alexandre Saboundjian, szef Radionomy, chce wyjść z ofertą do kierowców – odtwarzacz miałby stać się integralną częścią samochodowych systemów audio.

© dobreprogramy

Komentarze