Belkin, Linksys i Wemo w rękach Foxconnu – fabryki iPhone'ów z ambicjami

Belkin, Linksys i Wemo w rękach Foxconnu – fabryki iPhone'ów z ambicjami

Belkin, Linksys i Wemo w rękach Foxconnu – fabryki iPhone'ów z ambicjami
27.03.2018 13:47

Przez lata przyzwyczailiśmy się do myślenia o tajwańskiej firmie Foxconn jako o nie wnoszącej nic ciekawego fabryce, w której Apple i inni producenci zamawiają swoje smartfony. To się jednak może zmienić, gdyż Foxconn stara się kupić amerykańską firmę Belkin, a wraz z nią kilka znanych marek elektronicznych.

Foxconn zapłacił 866 milionów dolarów w gotówce za firmę, do której należy między innymi marka Linksys. W Polsce jest dobrze znana i ceniona za dobrze sprawujące się routery, w tym nieśmiertelny model WRT54GL.

Poza tym Foxconn wszedłby w posiadanie marki Belkin, produkującej między innymi przedłużacze, ładowarki, przewody, przejściówki, futerały i wiele innych drobnych akcesoriów do telefonów i laptopów. Pod marką Wemo zaś można kupić akcesoria dla połączonego domu, jak smartgniazdka, nianie elektroniczne, włączniki i sterowane „żarówki”.

Transakcja nie została jeszcze sfinalizowana. Jej zatwierdzenie zależy od decyzji Amerykańskiej Komisji Inwestycji Zagranicznych i wciąż jest szansa, że zostanie zablokowana tak samo, jak przejęcie firmy Qualcomm przez Broadcom. Powodem była obawa o bezpieczeństwo narodowe i osłabienie pozycji handlowej Stanów Zjednoczonych na rzecz krajów Azji. W przypadku Foxconnu pod znakiem zapytania stoi także ochrona środowiska. Tajwańskie przedsiębiorstwo obiecało zainwestować 10 miliardów dolarów w fabrykę w Wisconsin, ale stan zezwolił na budowę z pominięciem badań wpływu na środowisko naturalne.

Gdyby jednak Foxconnowi udało się kupić amerykańskiego producenta, oznaczałoby to, że firma będzie samodzielnym graczem na rynku elektroniki użytkowej i akcesoriów. To ciekawa sytuacja, gdyż bez siły wytwórczej i doświadczenia Foxconnu rynek ten byłby uboższy, ale Foxconn jako marka zupełnie na nim nie istnieje (chyba że ktoś znajdzie naklejkę z nazwą firmy na swojej karcie graficznej). Po przejęciu kilku marek z ugruntowaną pozycją i portfolio produktów Foxconn mógłby zrzucić metkę „fabryki iPhone'ów”, jedynie odtwarzającej produkty innych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)