RemixOS, czyli Android systemem na biurko

Panowie i Panie, stanęliśmy o to w obliczu długo oczekiwanego przetasowania na rynku. Detronizacji Windowsa i Mac OS, zrzucenia ich do ról OS-ów uruchamianych na komputerach dla profesjonalistów wykorzystywanych już tylko do tworzenia treści, zamiast ich konsumpcji. Nie bez znaczenia okazały się ceny procesorów kolosów świata x86, schizofrenii Windows 10 dominatus, niewielkiego apetytu na prąd ARM i potopu Androidowych cudaków.

Składamy tani komputer dla gracza!

Na wstępie pragnę życzyć wszystkim szczęśliwego nowego roku, nadchodzącego, już przecież bagatela, dwa tysiące czterdziestego siódmego! Chwała Imperium Lechickiemu!

Nie tak dawno na łamach "bardzodobreprogramy.pub.lech" (węzeł fa77a16d90b2bafd), opublikowany został poradnik prowadzący za rękę świeżo upieczonych graczy chcących za relatywnie niewielkie pieniądze zbudować swoją jednostkę centralną.

NUCnik, pogromca ATX

Standardy ITX (i ich mutacje) znane są od lat, ale dopiero teraz za sprawą miniaturyzacji względnie wydajnych i energooszczędnych procesorów, nabierają sensu. Zaraz po Chińczykach i Jabłku, okazję wyczuł Intel odkrywając na nowo mini komputery (umownie dotychczas nazywane HTPC ).

Piramida użyszkodników

Dawno temu, jeszcze za czasów nieodżałowanego programu pt. „Sonda ”, w odcinku traktującym o „płytach wizyjnych” (Laser Disc i Compact Disc), jeden z prowadzących przewidział pojawienie się nowego człowieka – „człowieka informatycznego”. I rzeczywiście, dziś każdy z nas jest nim w mniejszym lub większym stopniu. W niniejszym wpisie przedstawię podział tego nowego „sapiens sapiens” na kategorie - lub może lepiej – na szczeble rozwojowe.

Impregnacja mózgu

Nieszczęsnym Linuksem! Tak, będzie to kolejny wpis z cyklu pingwiniej implementacji na desktopie/laptopie, choć od innej strony bo mentalnej, mitycznego zwykłego użytkownika. Czyli przekraczanie bariery już nie dość, że ceglanej (od przebijania głową muru) co wręcz tytanowo-irydowej. Będzie to poradnik dla młodego ewangelisty-sekciarza jak przewartościować komuś „spojrzenie na komputer”, „jak uwolnić orkę” i dlaczego to i tak nie ma sensu (ale o tym to akurat na końcu). Wszystkie perypetie z autopsji.

Wirtualna wizytówka

Przyznam szczerze, że od bardzo dawna nie czułem potrzeby spisywania kontaktów, maili, obrazków z facjatami, numerów komunikatorów etc. w komputerze. Rozstrzał formatów i cierpienia producentów telefonów na syndrom NIH zniechęcił mnie na długie lata do prób przeniesienia celulozowej kopii na jej nowocześniejszy odpowiednik.

Eximius OS – mój system marzeń

Jak samo określenie zobowiązuje, jest to system zrodzony w mojej bujnej wyobraźni i póki co działający tylko na tej konkretnej i dość powiedzieć: specyficznej platformie. Jako informatyk serwisant, kiepski programista, qa tester i artysta, wydaje mi się dostrzegać kilka do tej pory nierozwiązanych problemów jakie trapią bez wyjątku wszystkie obecne systemy operacyjne. Jeśli nie szkoda ci czasu na ten przydługi i stylistycznie pełen błędów przekaz pewnej idei to zapraszam do lektury. :)

Systemy plików

Zacznijmy od systemu plików.

Permanentna inwigilacja

Temat zbierania i przechowywania informacji o użytkownikach bez ich wiedzy i woli, co jakiś czas powraca jak bumerang. A to przy okazji wycieków zdjęć z nagimi idiotkami, a to Snowden próbuje o sobie przypomnieć, a to właściciel Wikileaks okazuje się być pedofilem (bo za coś przecież skazać go trzeba), a to ten nieszczęsny, utyrany i dziurawy jak ser szwajcarski Windows po cyklicznym wysypie zero day'ów. Wyliczać można długo.

Własna partycja recovery

Bardzo często kupując komputer z preinstalowanym systemem, producent dorzuca do niego mnóstwo zbędnego oprogramowania, a co gorsza również do tzw. recovery. Jakby tego było mało, użytkownik nie ma kontroli nad tym co się w nich znajduje, nie są skompresowane (lub słabo) i zwykle rozbite na bardzo wiele partycji.

Poniższy poradnik kieruję do zaawansowanych użytkowników, którzy wolą to zrobić po swojemu, wydajniej i czyściej, a przede wszystkim mając pełną kontrolę nad zawartością takiej partycji.