Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Lisi Speed Dial

Dawno, dawno temu kiedy Opera była jeszcze synonimem pioniera przecierającego szlaki nowej funkcjonalności wśród przeglądarek internetowych, zadebiutował rewolucyjny Speed Dial. Prosty w założeniu, ekran przedstawiający zakładki w formie klikalnych kafli na ekranie. Przyznam szczerze, że długo całkowicie ignorowałem ten genialny pomysł. Tak długo, że aż... do teraz kiedy odkrywam go na nowo.

Powstało wiele dodatków do Firefoksa, które imitują lepiej lub gorzej oryginalny pomysł ludzi z Opery. Poniższy poradnik poświęcam według mnie najlepszemu z nich: Super Start, który może służyć nie tylko jako glazura (z folderami), ale notatnik, pasek wyszukiwania (odkąd Mozilla usunęła parametr odpowiedzialny za ustawienie wyszukiwarek jako listę na rzecz ikonek, nawet wygodniejszy) i listę ostatnio zamkniętych kart.

Aby łatwiej było wyobrazić sobie nad czym będę się rozwodzić, poniżej przedstawiam dwa zrzuty ekranu:

Przegląd funkcji i opcji

Dostęp do opcji znajduje się pod prawym przyciskiem myszy. Oczywiście nie będę wymieniać wszystkich, a jedynie te które zasługują na chwilę uwagi, ponieważ nie wszystkie zostały przetłumaczone, a niektóre nawet nieco niefortunnie.

  • "Disable Super Start in context menu" usuwa opcję dodawania stron do SS z poziomu menu kontekstowego na stronach internetowych (czyli tego pod prawym przyciskiem myszy).
  • Włączenie "Otwieraj domyślnie w nowej karcie" sprawia, że otwierane strony po kliknięciu w kafle otwierają się nie w tej samej karcie na której jest SS, tylko na nowej.
  • "Open tab next to current one" odpowiada za otwieranie stron w kartach tuż za SS, zamiast za ostatnią w szeregu.
  • "Ilość stron w jednej linii" to tak naprawdę ilość kafelków przypadających na linię.
  • Tryb kompaktowy zacieśnia terakotę, dzięki czemu użytkownik zyskuje więcej miejsca po bokach.
  • Pasek nawigacyjny to pasek, który widać na samej górze, a nie pasek adresowy przeglądarki.
  • "Pokaż przyciski" pokazuje na każdym kaflu przyciski służące do edycji, usuwania etc.
  • "Włącz dostosowywanie" pozwala na ustawienie własnego koloru tła, lub nawet tapety jako tła, podpisów kafli etc. Tła po wybraniu automatycznie są przekopiowywane do "<profil użytkownika w Firefox>\superstart\background-images\"
  • Włączona "Przeźroczystość" sprawia, że cała glazura staje się półprzezroczysta, a dopiero po najechaniu myszą dobrze widoczna. Nie uważam aby to było estetyczne, ale na pewno znacznie bardziej eksponuje wybrany kafelek.

Na pasku nawigacyjnym znajdują się (od lewej):

podgląd ostatnio zamkniętych kart (wymaga włączonej historii w opcjach Lisa, inaczej lista będzie nieklikalna)

dodawanie kafli (można dodawać także z poziomu prawego przycisku myszy)

style kafli (najlepszy jest wg mnie "Silver Light")

pokazywanie i ukrywanie panelu z notatkami skąd można dodawać nowe lub edytować istniejące

Eksport/Import

Super Start umożliwia także zaimportowanie lub eksportowanie wszystkich stron, miniatur i notatek (niestety bez ustawień samego dodatku, te są częścią ustawień Firefoksa). Lokalnie lub do chmury. Wszystko jest spakowane ZIP-em do pliku "*superstart_<data>.ssbackup". Równie dobrze można samemu skopiować po prostu folder "superstart" w profilu Lisa i wyjdzie na to samo. ;)

Dodawanie stron i edycja bazy

Dodawanie stron jest bardzo proste, wystarczy kliknąć w ikonę z plusem lub wybrać stosowną opcję z menu kontekstowego pod ppm. W polu URL oczywiście należy wkleić adres strony, zaś niżej jakoś sensownie ją nazwać. Jeśli nie wybierzesz własnej miniatury, Super Start wygeneruje ją automatycznie albo ze zrzutu ekranu z całej „powierzchni” albo z lewego górnego rogu strony.

I cóż, wygląda to co najmniej kiepsko…

Miniatury można grupować w „foldery”, wystarczy chwycić którąś i zatrzymać się na innej. Super Start wtedy stworzy grupę z obu. Jeśli chcesz dodać więcej stron, wystarczy poprzeciągać je do istniejącego „katalogu”. Niestety nie ma prostej metody na „rozgrupowanie” wszystkich naraz, pozostaje więc żmudne wydłubywanie stron „na zewnątrz” lub skasowanie wszystkich „wewnątrz”.

Wygenerowane „ikony” trafiają wprost do "<profil użytkownika w Firefox>\superstart\snapshots\" z losową nazwą pliku.

Możesz przygotować własne miniatury, najlepiej o proporcjach 16:9 (a więc np. o absurdalnej wielkości 1920x1080, przyszłościowej 512x288 lub optymalnej 386x217). Obsługiwanych formatów jest bardzo dużo: GIF, PNG, JPEG, a nawet SVG, AI czy PSD. Pamiętać jednak należy, że wszystkie pliki będą automatycznie w locie skalowane do pasującego, aktualnie używanego rozmiaru kafla, a więc im więcej grafik w wysokich rozdzielczościach, im więcej grafik wektorowych i im większy ich rozmiar tym dłużej będą skalowane, tym większe będzie obciążenie sprzętu i dłuższe oczekiwanie na wyświetlenie.

Osobiście używam blisko dwustu bitmap, w większości są to 512x288 PNG, prawie połowa ośmiobitowa i oczekiwanie na zapełnienie glazury po włączeniu Firefoksa to prawie 1.5s na sprzęcie średniej klasy.

Miniatury, które użytkownik sam wskaże trafiają do "<profil użytkownika w Firefox>\superstart\castomize-images\", również z losową nazwą pliku.

I w tym miejscu proponuję mały fortel. :) Jeśli stron masz dużo, a chciałbyś utrzymać kilka konfiguracji kafli np. dla rodziny, to przez panujący tutaj totalny chaos będzie to bardzo uciążliwe. Dlatego na swoje potrzeby wymyśliłem, aby wszystkie ikony nazwać po ludzku i powrzucać do folderów odpowiadającym różnym kategoriom.

Na przykład żółtego ludka z powyższego przykładu nazwałem "ufolud.png" i strąciłem do katalogu "test".

Oczywiście Super Start o tym nie wie, więc trzeba edytować plik "sites.v1.json". Problem w tym, że JSON to nie jest zwyczajny plik tekstowy i nie można użyć dowolnego prostego edytora tekstu jak to najczęściej bywa w przypadku plików konfiguracyjnych różnych programów. Większość aplikacji, która otwiera ten format, pozwala tylko na podgląd, a nie edycję i zapis. Na szczęście znalazłem całkiem sensowny, a do tego przenośny JSONedit.

Zamknij Firefoksa, uruchom wspomniany wcześniej program i otwórz „bazę danych” ze stronami.

Przejdź do widoku drzewa i otwórz gałąź ze stroną, której lokalizację miniatury chcesz edytować. Na powyższym przykładzie są tylko dwie, a do tego niezgrupowane dlatego znajdują się tuż pod "sites" jako "[0]" i "[1]". W przypadku grup, zagnieżdżenie będzie po prostu większe, a w przypadku większej ilości stron będzie więcej gałęzi.

Wybierz parametr "customizeImage" i w polu po prawej nową lokalizację i nazwę pliku. Dla przykładu z ufoludem, będzie to więc "test/ufolud.png". Przed nazwą folderu nie ma slasha, ani ścieżki bezwzględnej do systemu plików i punku montowania, zaś same slashe są uniksowe. Po pomyślnej edycji, zapisz plik, uruchom Lisa/Pandę Małą i ciesz się większym porządkiem we wszechświecie. ;)

Aha, tak spreparowanych miniatur nie można usunąć z poziomu Super Start. Co prawda dalej działa kasowanie kafli, ale po pierwsze wymaga to odświeżenia karty (F5), a po drugie pliki miniatur zostają tam gdzie były. Autor nie przewidział takich modyfikacji i dlatego nie działa to poprawnie (co akurat uważam nie za bug, a feature ;)).

Jeśli nie masz czasu, chęci i sił na walkę z miniaturami, możesz pobrać gotową paczkę ze stronami które przygotowałem. Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy na ekranie Super Start, wybierzesz opcję importu i wskażesz pobrany plik.

Mogę także poświęcić swój czas na stworzenie miniatury specjalnie dla ciebie. Oczywiście pod warunkiem że nie będzie to strona porno, naruszająca obyczajowość, antychrześcijańska lub antypolska. ;)

Jeśli podobał ci się poradnik i chciałbyś od czasu do czasu przeczytać coś podobnego, nie zapomnij zagłosować w konkursie blogowym na początku każdego miesiąca. Dziękuję.

W kaflach użyłem kilku tapet znalezionych w internecie (autorzy nieznani), ikon (1) (2) (3) (4), grafik poszczególnych kanałów na YouTube i logo różnych firm i sklepów. Jeśli jesteś autorem/właścicielem, któregokolwiek z wyżej wymienionych materiałów i nie życzysz sobie takiej darmowej reklamy, proszę o kontakt a usunę. 

oprogramowanie internet porady

Komentarze

0 nowych
kosmoski   7 #1 14.07.2017 09:43

W Edge jest coś podobnego, tylko że jest to na tyle intuicyjne i proste w uzyciu, że nie trzeba tworzyć aż tak przydługiego, ani nawet krótkiego opisu...
U mnie wygląda to tak:

http://s1.fotowrzut.pl/O2111Y4PSR/1.jpg

Autor edytował komentarz w dniu: 14.07.2017 09:44
Berion   16 #2 14.07.2017 09:50

@kosmoski: To są po prostu zakładki i są w każdej przeglądarce od niepamiętnych czasów. ;)

bystryy   12 #3 14.07.2017 09:51

@Berion: Skoro polubiłeś kafle w przeglądarce, to może i do Windows 10 się (kiedyś) przekonasz ;)

  #4 14.07.2017 09:52

@bystryy: "Skoro polubiłeś kafle w przeglądarce, to może i do Windows 10 się (kiedyś) przekonasz ;)"

Kafle w menu start (i to "żywe") nie są takie złe ;-P

kosmoski   7 #5 14.07.2017 09:54

@bystryy: "Skoro polubiłeś kafle w przeglądarce, to może i do Windows 10 się (kiedyś) przekonasz ;)"

Też o tym pomyśłałem

slaviusanonim   1 #6 14.07.2017 09:55

Też się kiedyś bawiłem w te SpeedDiale, nawet jeden Desktop (już nie rozwijany) mi się spodobał. Ale kiedy znalazłem rozszerzenie SiteLauncher, całkowicie się na niego przestawiłem. Moim zdaniem i wygodniejszy i szybszy. Jedyna wada to taka, że nie ma katalogów i nie można w nieskończoność dodawać nowych zakładek. Ale ja i tak używam go do najpopularniejszych, najczęściej odwiedzanych stron, więc nie mam z tym problemów.

Kiedyś autor opracował skrypt do Firegestures, ale niestety, od którejś aktualizacji przestał od działać.

A tutaj podaję linki
Firefox https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/sitelauncher/
Chrome https://chrome.google.com/webstore/detail/sitelauncher-speed-dial/calhgleedaaigm...

Berion   16 #7 14.07.2017 09:55

@bystryy: A niech mnie Matka Boska broni! ;]

To zupełnie inna funkcjonalność. Kafle w Windows 8/8.1 zasłaniają istotne informacje i utrudniają nawigację po programach. W dziesiątce zresztą jest podobnie bo nie można osadzać tam aplikacji winapi (no chyba że się coś zmieniło od premiery). Pod względem estetycznym to też lipa bo nie ma tam żadnej kontroli nad wyglądem. Tutaj mamy po prostu do czynienia z inną formą listy stron z zakładek, tak jak w przykładzie wyżej z Edge, z ulubionymi z tych zakładek jako niezależną od nich listą.

Autor edytował komentarz w dniu: 14.07.2017 09:58
kosmoski   7 #8 14.07.2017 09:58

@Berion: "To są po prostu zakładki i są w każdej przeglądarce od niepamiętnych czasów. ;)"

No właśnie :)
Mam tylko wrażenie, że w Edge działa to lepiej, bardziej intuicyjnie i o wiele prościej, niż tworzenie elementów Lisi Speed Dial, czy zakładek w Chrome.

Autor edytował komentarz w dniu: 14.07.2017 10:00
bystryy   12 #9 14.07.2017 10:06

@Berion: Skróty do programów "tradycyjnych" można jak najbardziej przypinać do ekranu startowego. Co do zmiany wyglądu takiego przypiętego, to można póki co wybrać kolor pod ikoną i wielkość kafelka. Niewiele, ale zawsze coś - poza tym, nie patrzysz się na to w nieskończoność, tylko do kliknięcia :)

Wreszcie, cały ekran startowy ("menu start") można ukryć i mieć samą przewijaną listę programów sortowaną alfabetycznie (od Creators Update, wcześniej chyba tego nie było).

Berion   16 #10 14.07.2017 10:10

@bystryy: W starych Windowsach to menu jest lepiej rozwiązane.

kosmoski   7 #11 14.07.2017 10:20

@Berion: "W starych Windowsach to menu jest lepiej rozwiązane."

Pewnie tak, ale nowe rozwiązanie jest odpowiedzią na dotykowe ekrany.
Ja zdążyłem się przyzwyczaić i już nie tęsknię z starym.

2099   8 #12 14.07.2017 10:37

@kosmoski: Autor wskazuje konkretne rozwiązanie - notabene bardzo udane i ułatwiające życie. Mocną stroną jest DOSTOSOWYWANIE wyglądu i użyteczność. "Ulubione" w edge raczej nie dadzą się tak łatwo układać, podpisywać . Kto raz spróbował Opery ten wie -że speeddialom nie powie już nie.

AntyHaker   23 #13 14.07.2017 10:41

@Berion Dodatek dodatkiem (moim zdaniem zbędny, nigdy nie potrafiłem korzystać z tego na dłuższą metę), ale motyw systemu masz strasznie brzydki ;x Te małe przyciski (zamknij, powiększ, minimalizuj) + okropna przezroczystość, bleee :)

Canaris1978   10 #14 14.07.2017 10:53

Między innymi ze względu na Speed Dial porzuciłem Lisa dla Opery po kilkunastu latach wspólnego pożycia. I nie żałuję. Lis cały czas obiecywał, że będzie szybszy, zwinniejszy a z wiekiem robił się coraz bardziej powolny, ślamazarny. W końcu nie wytrzymałem i powiedziałem, ze odchodzę. Opera jest szybka, zwinna niczym górska antylopa a Speed Dial bardzo ułatwia pracę. No i wyglądem cieszy oko. Ponadto Opera posiada wiele wtyczek rozszerzających jej możliwości. Raczej nie wrócę już do Lisa.

frankopan   5 #15 14.07.2017 11:05

A jak zrobić w edge coś takiego?

http://s1.fotowrzut.pl/O2111Y4PSR/1.jpg

Domker   8 #16 14.07.2017 11:18

Przeglądarka Vivaldii też coraz bardziej mi się podoba.
Całkiem wygodne jest nadanie skrótu zakładce np. dobreprogramy.pl => "dp" i potem po naciśnięciu F2 (przeszukiwanie) wystarczy wpisać skrótowo "dp" i ładnie zakładka się podświetla do otwarcia.

kosmoski   7 #17 14.07.2017 11:35

@2099: "w edge raczej nie dadzą się tak łatwo układać, podpisywać "

W Edge można przesuwać myszką elementy na liście i podpisywać, jak się chce.

2099   8 #18 14.07.2017 12:05

@kosmoski: Miałem na myśli układać w przejrzyste foldery, które widzisz co zawierają bez otwierania ich. Co prawda brakuje Operowego "otwórz wszystkie" z danego folderu ale masz tu Miniatury z możliwością aktualizacji.Sprawia to, że niektóre strony np. pogoda wygląda jak kafelek z modern z info o pogodzie

kosmoski   7 #19 14.07.2017 12:09

@frankopan: "A jak zrobić w edge coś takiego? http://s1.fotowrzut.pl/O2111Y4PSR/1.jpg"

Przygotowałem króciutki filmik na YT
https://www.youtube.com/watch?v=Qx6LJKSyyjA

tylko_prawda   11 #20 14.07.2017 13:01

Wpis jak zwykle ciekawy, ale samego dodatku raczej nie będę używał, bo nie potrzebuję. ;)

PokerFace   10 #21 14.07.2017 13:46

@Berion: Takie zakładki są wygodniejsze, nie trzeba otwierać nowej karty aby zobaczyć swoje ulubione strony. + O wiele więcej zmieści się na pasku niż kafli na ekranie... ewentualnie można mieć obie te rzeczy ;)
https://i.imgur.com/dD2qmch.jpg

@AntyHaker: Bardziej czepiał bym się że ten motyw marnuje miejsce (pasek nad kartami FF).

Autor edytował komentarz w dniu: 14.07.2017 13:49
  #22 14.07.2017 15:18

Chromiarze niech sprawdzą Humble New Tab Page. Skromna lista zamaiast wielkich kafli...

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #23 14.07.2017 15:25

Rozwiązanie może i ciekawe, ale dla mnie standardowy Speed Dial w Operze spełnia wszystkie moje potrzeby

  #24 14.07.2017 18:25

@kosmoski: Płacą ci za reklamowanie tego kastrata czy jak?

Edge nie ma startu do żadnej przeglądarki, może poza IE.

Berion   16 #25 14.07.2017 21:54

@AntyHaker: Szkło, przezroczystość i "dyskretyzm" są tak brzydkie, że Microsoft do niego teraz wraca, a Apple zgapiło po Windows 7. To ma sens. :)

@PokerFace: To nie motyw marnuje miejsce tylko programiści Firefoksa. Tak wygląda Lis kiedy nie jest na pełnym ekranie tylko w oknie. A przynajmniej tak na Windows 7. Nie mógłbym tak używać przeglądarki, nerwowo by mnie ta pusta przestrzeń wykończyła. ;) Ale do screenów wygląda to super.

Autor edytował komentarz w dniu: 14.07.2017 21:55
AntyHaker   23 #26 15.07.2017 00:58

@Berion: Tak szczerze mówiąc, to mało mnie interesuje co i do czego wraca :) To jest po prostu brzydkie :D Skoro już mowa o Win10 - tam masz efekt akrylu, a to tutaj to zwyczajne szkło. Notabene znacznie gorsze wizualnie ^^

Berion   16 #27 15.07.2017 01:39

@AntyHaker: Nie chcę Ci niszczyć światopoglądu, ale "efekt akrylu" i "efekt szkła" to dokładnie to samo... Ten nowo odkryty fluent ma po prostu mocniejszy blur.

Poza tym ten styl dekoracji okna jakiego używam w siódemce jest... rewelacyjny. Dopracowany pod każdym względem, dyskretny i bez cukierków jak w domyślnym stylu siódemki. Szkoda, że Windows nie pozwala na zmianę ikon i przycisków w stylach bo to jedyne co bezcześci pracę autora skóry Shine 2.0. I tak, wiem że można wydłubać je z DLL i zastąpić cudzymi, ale nie ufam cudzym DLL.

Fanboj O   9 #28 15.07.2017 10:39

Odbiegnę nieco od tematu. Bo niezależnie jaką wizję SpeedDial-a kto polubi to musi liczyć się z ciekawą przypadłością z którą przyjdzie się zmagać.
Ten skądinąd pożyteczny wynalazek spowoduje... zawężenie internetu. Z czasem coraz bardziej przeglądanie internetu będzie się przekształcało w rutynowy przegląd "co nowego" w moich zagregowanych kafelkach. Coraz bardziej i bardziej internet stanie się nudny a wyjście poza zestaw stron ze speeddiala coraz rzadszy. Bo przecież "mam tu wszystko czego potrzebuję".

Autor edytował komentarz w dniu: 15.07.2017 10:40
AntyHaker   23 #29 15.07.2017 11:13

@Berion: Nie chce Ci niszczyć światopoglądu, ale porównaj sobie Aero Glass (efekt szkła) i Fluent Design (efekt akrylu) - jeśli dla Ciebie to jest to samo, cóż :)

Poza tym, "Dopracowany pod każdym względem, dyskretny i bez cukierków" - brak mi słów na taką tęczę. Chyba znamy inny Windows 7.

Berion   16 #30 15.07.2017 11:58

@AntyHaker: Tak, to jest to samo. I jak już pisałem, we FD jest jedynie większy blur... Wygląda na to, że wystarczy, kiedy ktoś nazwie kwadrat kołem i dla Ciebie jest to już nowy kształt.

Tak znasz Windows, że nawet nie zauważyłeś że mój Windows 7 nie używa domyślnej skóry i to o niej się wypowiadałem, skoro to o niej stwierdziłeś że jest strasznie brzydka. Nie szkodzi, znam ludzi dla których szablony UI, zwane chyba tylko przewrotnie Modern są piękne. Nie dziwi mnie już nawet koprofilia. Cóż, gusta.

@Fanboj O: Własny SS budowałem dobre półtora roku. Jeśli znajduje jakąś fajną stronę, wartą wyeksponowania do glazury, to ją dodaję. Więc mnie to chyba nie dotyczy. Ale nawet gdyby, to co w tym złego? Znam wielu ludzi, którzy używają historii przeglądania stron jako zakładek. :))

Autor edytował komentarz w dniu: 15.07.2017 12:04
AntyHaker   23 #31 16.07.2017 11:06

@Berion: Ja nie patrzę na nazwy, patrzę na efekt końcowy. Masz genialne błędy w logice "to samo, ale z większym blurem" - czyli nie to samo :) Typowo męskie spojrzenie. Nie ważne, że kolory mają różne odcienie, liczy się tylko czerwony, zielony i niebieski, tak?

Zauważyłem, ale i Twoja i domyślna jest brzydka, więc bez różnicy ^^

Berion   16 #32 17.07.2017 02:07

@Statler_ (niezalogowany): To jest to samo co rozwijana lista zakładek. Moim zdaniem nie ma to sensu.

A co do kafli: można sterować ich wielkością edytując css lub pośrednio bawiąc się ustaloną liczbą wyświetlanych, do tego można jeszcze włączyć widok kompaktowy, który jeszcze bardziej je pomniejszy.

kosmoski   7 #33 17.07.2017 19:26

@Anonim (niezalogowany): "Płacą ci za reklamowanie tego kastrata czy jak?
Edge nie ma startu do żadnej przeglądarki"
Czy mam pytać cię o pozwolenie, na używanie tego, co mi najbardziej pasuje?

  #34 20.07.2017 13:33

@kosmoski: "Czy mam pytać cię o pozwolenie, na używanie tego, co mi najbardziej pasuje?

"

Nie. Poprostu nie wpychać się z reklamą tego tworu przeglądarkopodobnego w miejsca, gdzie pisze się o porządnych przeglądarkach. Napisz sobie wpis na swoim blogu gloryfikujący ten downloader przeglądarek, a nie wpychasz się na obcy blog. Te twoje komentarze w stylu: "A edge blabalbalba to i blabala tamto" pod wpisem opisującym Firefoksa są niepotrzebne. Nikogo to nie obchodzi.