Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

RemixOS, czyli Android systemem na biurko

Panowie i Panie, stanęliśmy o to w obliczu długo oczekiwanego przetasowania na rynku. Detronizacji Windowsa i Mac OS, zrzucenia ich do ról OS-ów uruchamianych na komputerach dla profesjonalistów wykorzystywanych już tylko do tworzenia treści, zamiast ich konsumpcji. Nie bez znaczenia okazały się ceny procesorów kolosów świata x86, schizofrenii Windows 10 dominatus, niewielkiego apetytu na prąd ARM i potopu Androidowych cudaków. I wszystko to za sprawą małej rewolucji (zapożyczając z terminologii PR-owców od WWW) responsywnych UI telefonów-komputerów.

A nie… to jednak był tylko sen. Wciąż mamy 2016 (ale kto wie jak to będzie w 2047). Na szczęście jednak coś ruszyło się już w temacie - Android nieśmiało wkracza na małe komputerki i to nie jak można by oczekiwać za sprawą Google, ale małej nikomu nieznanej firmy startującej na jednym z serwisów croudfoundingowych. Pomysł na taki „responsywny UI” nie jest nowy, nieudolnie i niezwykle opornie wprowadza go Microsoft w mobilnej mutacji Windows 10 (aka funkcja Continuum), Cannonical wciąż tkwi w betach swojego Ubuntu Touch, a Tizen Samsunga póki co osiadł na mieliźnie SmartTV. Firma Jide Technology wydała niedawno publiczną betę swojej wizji Androida-x86, przechrzczonego na RemixOS i jest pierwszą sensowną próbą zrównania obu światów desktopu i mobile, tak przecież różnych w kwestii ergonomii. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

LiveUSB

Twórcy tej egzotyki nie umożliwiają instalacji na dysku twardym (brak instalatora) co oczywiście nie oznacza braku takiej możliwości. Domyślnie jest to dystrybucja typu LiveCD/USB, czyli taka którą można pobawić się bez instalowania czegokolwiek i ewentualnie zapisać zmiany.

RemixOS udostępniany jest w postaci obrazu *.iso który można nagrać na płytę lub na pamięć masową na USB (karta, pendrive, zewnętrzny dysk twardy). W paczce można znaleźć instrukcję i stosowny program, który z zasady ograniczonego zaufania nie uruchomiłem. Zamiast tego wypaliłem ISO za pomocą Rufusa, do którego zaufanie mam już nieco większe (na Linuksie można użyć starego, poczciwego dd klepiąc poematy w terminalu).

Po uruchomieniu i wybraniu opcji Resident (czyli z zapisywaniem zmian, w przeciwieństwie do Guest), RemixOS sprawdzi prędkość nośnika. Autorzy zalecają USB 3.0 i 8GB wolnego miejsca. Na szczęście to tylko psychologia, a rzeczywiste miejsce wymagane to waga obrazu (w buildzie który testowałem 2.2GB, w nowszych skompresowane SquashFS do ~700MB) plus 4GB. Skąd te dodatkowe cztery? Na plik "data.img", który jak zresztą sama nazwa sugeruje, będzie później za każdym razem montowany jako odpowiednik partycji "/Data". Dlaczego tak dziwacznie? Zapewne ze względu na ograniczenia systemu plików FAT32 (co do maksymalnej wielkości pliku i systemu przydzielania uprawnień obecnych w EXT).

Jeśli chciałbyś montować „data” jako fizyczną partycję to potrzebujesz linuksowego boot managera (np. GRUB2) i partycję z systemem plików np. EXT4. Jeśli posiadasz wyłącznie Windowsa, możesz przemordować się z BURGiem. Osobiście testowałem na notebooku Lenovo IdeaPad S210 Touch, który posiada dotykowy ekran i już zainstalowanego Linuksa.

Na początku musisz zdecydować gdzie chcesz umieścić pliki wydłubane z obrazu płyty, czyli: "initrd.img", "install.img", "kernel", "ramdisk.img" i "system.img" (pozostałe są zbędne). W moim przypadku jest to folder "RemixOS" na partycji z "/home" (sdb1). W tym miejscu stworzyłem także folder "data", który będzie służył za Androidową "/Data".

Jeśli posiadasz zainstalowaną dowolną dystrybucję Linuksa z GRUB2 to najlepiej jak będziesz edytował plik "/etc/grub.d/40_custom" (nie zapomnij potem aktualizować skryptu via "sudo grub-update"). Jeśli posiadasz np. Windowsa i do tego sam GRUB2 lub BURG, edytuj od razu "grub.cfg" lub "burg.cfg".

menuentry "RemixOS" --class android_x86 { insmod part_gpt search --file --no-floppy --set=root /RemixOS/system.img linux /RemixOS/kernel root=/dev/ram0 androidboot.hardware=remix_x86_64 androidboot.selinux=permissive quiet SRC=/RemixOS DATA=/home/RemixOS/data initrd /RemixOS/initrd.img }

W ten sposób zabootujesz system z dysku twardego, a jednocześnie będziesz miał (z poziomu Linuksa) dostęp do zapisanych danych przez RemixOS.

Jeśli chcesz bootować system z dysku twardego, ale zapisywać zmiany do obrazu (czyli tak jak wersja LiveUSB), "DATA=" zostaw puste i dodaj "CREATE_DATA_IMG=1".

menuentry "RemixOS" --class android_x86 { insmod part_gpt search --file --no-floppy --set=root /RemixOS/system.img linux /RemixOS/kernel root=/dev/ram0 androidboot.hardware=remix_x86_64 androidboot.selinux=permissive SRC=/RemixOS DATA= CREATE_DATA_IMG=1 initrd /RemixOS/initrd.img }

"system.img", w nowszych wersjach został zastąpiony przez "system.sfs" i taką też nazwę należy przyjąć w powyższym skrypcie. Ja jednak wolę nieskompresowany (czyli *.img) ponieważ szybciej się wczytuje i taki też polecam.

Korzeń

Niby wgrany jest SU, ale o dziwo nie daje dostępu do wszystkich zasobów systemu. Z jego poziomu, niewiele można zrobić dlatego należy albo zamontować "system.img" na „normalnym Linuksie” i wgrać wszystkie pliki dające „dostęp do roota” albo posłużyć się gotową aplikacją dla Windows o wymownej nazwie RMXtools. Program ten potrafi przepakować pliki "system.sfs|system.img" i "data.img", a do tego „zrootować”.

A więc na samym początku wypakuj z obrazu płyty lub przekopiuj z pendrive'a plik "system.img". Uruchom program, wczytaj *.img i kliknij w "Extract". RMXtools wypakuje jego zawartość do folderu "system_" (nie zmieniaj tej nazwy).

W zależności od tego dla jakiej rodziny procesorów przeznaczony jest RemixOS, kliknij w przycisk "Root-32/64". Powinien pojawić się komunikat "Root Files Installed Successfully".

W tym miejscu możesz także wrzucić od razu swoje aplikacje do "/system_/app/<nazwa aplikacji>/" (przykład niżej) lub wyrzucić niechciane systemowe.

Na koniec spakuj wszystko z powrotem do pliku "system.img" klikając w przycisk "Repack".

Po chwili powinien pojawić się plik o nazwie "RePacked.img", który zmień na "system.img" i zastąp nim oryginalny.

W nowszych wersjach niż ta którą testowałem, "system.img" spakowany jest dodatkowo do "system.sfs". W takim przypadku po prostu pierwszą czynnością będzie kliknięcie w "Unpack" i wskazanie *.sfs. Program wypakuje *.img do folderu "UnpackedSFS". Reszta jest bez zmian. Analogicznie ostatnią czynnością będzie wskazanie przerobionego "system.img" i kliknięcie w "Pack".

Zwiady

Po uruchomieniu systemu i przebiciu się przez wstępną, uproszczoną konfigurację (języka polskiego nie ma na liście, ale jest w ustawieniach systemu – niestety niepełny, zaś polskiej klawiatury po zainstalowaniu nie widać w opcjach do wybrania), użytkownika wita znany z telefonów Android, w paskudnej stylistyce Material Design. Gdzie jest zatem ta (r)ewolucja? W opakowaniu okien dekoracjami: minimalizuj (czyli zamróź), maksymalizuj i zamknij. De facto całym Launcherem i dedykowanymi aplikacjami.

Pulpit

Pierwsze moje skojarzenie to nieślubne dziecko Windows 10 z Elementary OS. ;) Z pierwszego zapożyczono niespójną stylistykę (kolorowe, ubogie w detale, płaskie ikony, do tego brak przezroczystości, kontrastowa kolorystyka, pasek śmiertelnie czarny, zaś belki i dash białe). Z drugiego – delikatnie mówiąc – prostotę.

W lewym rogu znajduje się przycisk, który wywołuje menu ze wszystkimi aplikacjami. Niestety w testowanej wersji niemożna żadnej ukryć, ani nie są w żaden sposób kategoryzowane. Na domiar złego, w ogóle się nie powiększa adekwatnie do ilości zainstalowanych programów. Pojawia się za to... suwak.

Każdą aplikację można przypiąć na stałe do paska (pod ppm, ewentualnie przytrzymując chwilę palcem na ikonie) lub przeciągając na pulpit utworzyć do niej aktywator (skrót). Wszystkie oprócz systemowych, można także w ten sposób usuwać.

Menu - lub jak kto woli dash - można przeszukiwać, sortować programy (po nazwie, dacie i częstości używania). Tutaj także wyłącza się komputer, usypia i restartuje.

Drugi w kolejności przycisk na pasku odpowiada strzałce w telefonie (w nowszych: trójkątowi, który znajduje się także w dekoracji okien). Służy do cofania się w menu, wychodzenia z aplikacji etc. Trzeci zamraża wszystkie programy.

Dalej osadzane są ikony uruchomionych (lub tylko przypiętych programów) skąd można je np. zamykać. Zamrożone oznaczane są krótką kreską, rozwinięte długą, nieuruchomione a tylko przypięte nie mają żadnej.

W zasobniku znajdziesz „prędkościomierz”, który pokazuje zajętość RAM wyrażoną zarówno procentowo jak i w MB (niestety brakuje informacji z ilu). Klikając w „Memory cleanup”, usuniesz wszystkie zamrożone programy. Dalej jest Bluetooth i suwak głośności. Wszystkie trzy można zwinąć klikając w strzałkę.

W kolejnej grupie znajdują się „klawiatura” gdzie można szybko przełączyć się na inną, Wi-Fi i prosty kalendarz z datą i godziną (można szybko przeskakiwać pomiędzy miesiącami – tego mi brakuje na Windows i Linuksie).

W wersjach sprzed lutego 2016, brakowało ikonki informującej o stanie naładowania baterii, ba w ogóle w systemie takiej funkcji. Na szczęście już jest i w moim przypadku działa poprawnie.

Ostatnia ikona to centrum powiadomień, w którym pojawiają się wszystkie komunikaty systemu i używanych programów. Tak jak na Androidzie można jednym przyciskiem usunąć wszystkie lub przesunięciem myszką/palcem tylko wybrane. Na samym dole znajdują się ikony:

 • Dzwonek „do not disturb”. Prawdopodobnie używany przez komunikatory (nie testowałem).
 • Włączenie lub wyłączenie automatycznego obracania ekranu.
 • Włączenie lub wyłączenie automatycznego ukrywania paska.
 • Skrót do wykonywania zrzutów ekranu - choć łatwiej i szybciej jest wcisnąć Prt Scr na klawiaturze.
 • Skrót do ustawień systemu.

Okna

Wszystkie programy „zamykane” są w oknie – tak jak na każdym innym biurkowym OS-ie. Problem jednak w tym, że aplikacje nie są i nigdy nie będą do tego dostosowane. W praktyce wyglądają dobrze albo w pionowym prostokącie, albo zmaksymalizowane albo na całym ekranie (domyślny widok można zdefiniować w opcjach dla każdej z osobna). Kiedy użytkownik postanowi zmienić rozmiar okna, większość GUI albo na to nie zareaguje albo zacznie glitchować. Dobrym przykładem jest Calculator++. Rozszerzony na cały ekran wygląda tak jak na telefonie w poziomie, gdy jednak zmieni się rozmiar na niestandardowy (co zresztą działa w testowanej wersji dość ociężale), nie są wyświetlane wszystkie zakładki, a cyferblat ma poucinane grafiki.

Oprogramowanie

Czy wszystkie aplikacje działają? Tylko te, które całe napisane są w kodzie zarządzanym. Ale tak jak na „zwykłym Androidzie”, tak i tutaj wiele zależy od wsparcia karty graficznej i bliżej nieokreślonych rzeczy. ;) Na przykład 2048 Plus wyświetla się od połowy w górę, SketchBookX nie pokazuje w ogóle obszaru do malowania, a Papyrus pozwala malować wyłącznie palcem, ignorując podłączoną myszkę.

Aplikacje systemowe, czyli domyślne dołączone do systemu są bardzo proste i ubogie (z wyjątkiem MX Player). Ale taka jest filozofia tego OS-u i jeśli komuś to nie odpowiada to zawsze możne dograć własne tak jak na każdym Androidzie (mając nadzieję, że będą u niego poprawnie działać – również jak na każdym Androidzie ^^).

Zacznę od managera plików, czyli jednym z kluczowych programów w każdym systemie operacyjnym. Po jego uruchomieniu użytkownika wita "My Remix", który jest po prostu katalogiem głównym partycji "/Data" (fizycznie "/data/media/0/"). Znajdują się tam przyporządkowane foldery mediom, dokumentom, śmietnikowi i pulpitowi (podpięte także pod "Bookmarks") plus cały bałagan jaki robią programy innych deweloperów...

Elementy znajdujące się w folderach można sortować względem nazwy, rozmiaru, typu i daty modyfikacji. Z jakiegoś tajemniczego powodu, katalogi wyświetlane są za plikami i nie można tego w żaden sposób zmienić. Widok może być albo w formie kafelkowej dużych ikon albo szczegółowy. Brakuje najprzydatniejszego, czyli kompaktowego/listy. W widoku szczegółowym odstępy pomiędzy elementami są zbyt duże, a do tego ikony „zgniecione”. Z kolei w widoku kafelkowym długie nazwy są ucinane.

Nawigacja po drzewie też jest dziwna. Deweloperzy RemixOS zdecydowali się umieścić „pasek adresowy” na samym dole okna i nie da się wprowadzać własnych ścieżek (w zasadzie to nie jest nawet nawigacja po folderach, a po ich abstraktach). Niektórych nie da się usunąć (np. "Alarms"), a w trybie dotyku aby zaznaczyć kilka pozycji, trzeba najpierw dotknąć ikony z ptaszkiem. Mało tego, z poziomu tego programu w ogóle nie można nawet podejrzeć zawartości partycji systemowej.

Czy można podłączyć pamięć masową (np. pendrive, czytnik kart itp.)? Można, jest automatycznie wykrywana (a przynajmniej FAT32 i NTFS na MBR – innych nie sprawdzałem) i montowana. Tak jak na Windows czy Linux, pojawia się po lewej w panelu pod nazwą taką jak etykieta partycji. Aby jednak nie było za kolorowo, wszystkie takie pamięci traktowane są jak "/ext_card", przez co wszystkie programy które używają tego punktu montowania, zapiszą tam swoje ustawienia. Sam Remix z automatu stworzy foldery: ".android_secure", ".Trash" (czyli śmietnik) i "LOST.DIR".

A jak wyglądają ustawienia? Zupełnie nijak. :) Można jedynie włączyć pokazywanie ukrywanych plików i folderów (czyli tych, których nazwa zaczyna się kropką) i wyłączyć pokazywanie wybranych „zakładek”.

W tym menu wyświetlane są także bardzo ogólne informacje o systemie - na domiar złego nieprawdziwe. Błędnie zlicza wagę typów plików i pojemność partycji. W tym konkretnym przypadku "/System" jest zamontowany z obrazu (2.2GB), zaś "/Data" to tak naprawdę "/home/RemixOS/data/", którego zawartość Linux oblicza na ~200MB, a gdzie ilość wolnego na całym home (czyli sdb1) jest ~460GB.

Następna aplikacja nad którą się „powyżywam” to Galeria. Obsługuje pliki graficzne i z jakiegoś powodu muzyczne.

W przypadku zdjęć brakuje widoku z wszystkimi plikami, folderami i ich nazwami etc. Co również jest karygodne, nie można wybranego ustawić na tło pulpitu, ani nawet przesłać na telefon przez Bluetooth. Jedyne co ten program potrafi to wyświetlić aktualnie otworzony plik graficzny z poziomu managera plików i ruchem myszki/palca w lewo bądź prawo przechodzić na kolejne… Dlatego zalecam od razu zastąpić go QuickPic.

Podobnie jest z muzyką i filmami, ale tutaj od razu można wybrać preinstalowany MX Player.

Google Play

Na chwilę obecną nie ma możliwości wgrania aplikacji i usług Google – ewentualnie ja tego nie potrafię. RemixOS w testowanej wersji bazuje na Androidzie 5.1.1. Pobrałem "gapps-5.1-x86-2015-07-17-15-08", zastąpiłem zawartość "common" i "arch" na partycji systemowej, ale tylko kilka aplikacji Google pojawiło się na liście, niestety bez sklepu i bez usług (z ZIP niemożna zainstalować, ponieważ nie ma recovery takiego jak w telefonach i tabletach ;)).

Ktoś napisał program GMSInstaller, który wszyscy polecają i opisują w poradnikach, a który ściąga potrzebne pliki (nie wiadomo skąd, nie chciało mi się sprawdzać) i nie wiadomo do końca co robi (też nie chciało mi się tego sprawdzać). Z komentarzy na YT, różnych serwisach i tematu autora programu, wynika że nie jest to skuteczne narzędzie. Jeśli nie boisz się utraty swojego konta Google lub nie masz zamiaru trzymać żadnych prywatnych danych na tym systemie, możesz zaryzykować...

Robale

Oprócz przy okazji wymienionych wyżej w tekście błędów i mankamentów, znalazłem jeszcze sporo innych:

 • niespójna kolorystyka GUI - ikony płaskie, mdłe, pasek niemal czarny, a wszystkie menu białe z niebieskim akcentem
 • lekko rozmyte czcionki
 • niektóre okna da się maksymalizować, inne nie (bez względu na ustawienia w opcjach dotyczących aplikacji)
 • nie można usunąć śmietnika z pulpitu
 • nie działa dodawanie widget-ów na pulpit
 • brak windowsowych skrótów klawiaturowych pod Fn
 • brak interoperacyjności (np. kopiując dane z pędraka, nie można nic innego robić w managerze plików)
 • brak możliwości ustawienia tapety w domyślnym managerze plików pod ppm. Można to zrobić jedynie za pomocą zewnętrznych programów
 • manager plików nie pyta o nadpisanie pliku/folderu tylko automatycznie zmienia nazwę nowemu
 • brak możliwości ukrywania ikon w menu
 • brak możliwości usuwania aplikacji systemowych (z poziomu ustawień systemu
 • instalując programy (można z po za sklepu, wystarczy dwukliknąć w *.apk), dodają się skróty zarówno do dasha jak i pulpitu (dla niektórych to akurat może być zaleta)
 • system wykrywa podłączenie słuchawek, ale dźwięk jest znacznie cichszy niż na głośnikach

Bezpieczeństwo

Czy jest to system bezpieczny? Z racji popularności Androida nie jest - lub może inaczej - zależy to od tego czy twórcy RemixOS będą aktualizować swojego forka i od tego czy użytkownik sam nie wgra sobie złośliwego oprogramowania z chomików lub innych e-sklepów (włączając w to także Google Play). Pamiętaj że jest to Android-x86 w przebraniu, czyli port z ARM na x86 Androida jakiego znasz z telefonów i tabletów. Nie montuje systemów plików wewnętrznej pamięci masowej, a zmiany zapisywane są do obrazów partycji (o ile nie zechcesz inaczej), więc trudno tutaj nawet o przekazanie ładunku innemu OS-owi (chyba, że via wykrywany przez wszystkie programy antywirusowe autorun dla Windows lub przez infekcję UEFI (ale to temat na zupełnie inny wpis i takich zagrożeń na Androidzie nie ma i pewnie jeszcze długo nie będzie)).

Obowiązkowa jest instalacja programu do kontroli reguł ogniomurka (polecam AFWall+), aby móc zarządzać ruchem wychodzącym i przychodzącym. Dobrze byłoby też kontrolować uprawnienia aplikacji, aby móc decydować do jakich zasobów będzie mieć dostęp. W tej wersji pozostaje tylko Xposed Framework z XPrivacy, ale tych nie testowałem (więc mogą nie działać zgodnie z oczekiwaniami). Pamiętaj też aby nie dawać zwiększonych uprawnień aplikacjom, które (posługując się własną logiką i wiedzą) ich nie potrzebują.

Podsumowanie

W czym lepszy jest RemixOS od Androida-x86? Jedynie w dedykowanym launcherze, o którym rozpisałem się kilka akapitów wcześniej. Na protoplaście nie da się używać systemu na notebookach, ponieważ te zwykle nie posiadają ekranu dotykowego (lub bez wielodotyku) i nie ma możliwości łatwej zmiany orientacji ekranu, a to jest już ekstremalnie uciążliwe. I tak jak Androida-x86 wgrałem kiedyś dla zabawy i jeszcze tego samego wieczora wyrzuciłem, tak RemixOS zagości u mnie na dłużej właśnie dlatego, że jest to pierwszy Android jakiego da się używać na desktopie.

Linux czy RemixOS? Nawet dla zwykłego użytkownika lepszy będzie Linux. Choćby tylko ze względu na wsparcie osprzętu (drukarki, skanery itd.) i na oprogramowanie, które potrafi coś więcej niż wyświetlić trzy opcje na krzyż. Po za tym to wciąż stadium alpha i nie zaleca się powierzania takiemu systemowi żadnych istotnych danych. Szczerze powiedziawszy nie wiem komu polecić ten wynalazek. Nawet dla ZU okaże się za ubogi. Może dla dziecka? Na pewno dla nerdów do zabawy na dwa wieczory. W końcu to co wyśniło mi się na początku wpisu, zaczyna się powoli spełniać. Dziś stawiane są pierwsze kroki, a za kilka lat - kto wie - może będzie to już norma. 

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
AlbatrosZippa   14 #1 01.03.2016 21:19

Android na PC jakoś nie kupuje tego. Użyteczne to dla mnie nie jest, bo nie wyobrażam pulpit na 22" monitorze oraz używania aplikacji z wymuszoną rozdzielczością

Berion   16 #2 01.03.2016 21:29

@AlbatrosZippa: Rozdzielczości jako takich ustalonych nie ma, są proporcje. Albo na cały ekran, albo na cały bez desktopowego paska i dekoracji okna, albo w pionie a la telefon. Możesz jednak sobie sam te okna rozszerzać co starałem się pokazać na obrazkach i co zaznaczyłem w tekście (i nie zapamiętuje ich, ani nawet pozycji okna).

Widzę w tym inną ułomność. Brak prawdziwego multi taskingu, co w zasadzie sprowadza się powrotem do czasów DOS.

Aby to zobrazować: gramy np. we Frozen Bubble, ale chcemy przyciszyć dźwięk. Wciskamy przycisk Fn za to odpowiedzialny albo zjeżdżamy myszką na tray i gra jest zamrażana.

Na razie to co zobaczyłem napawa mnie optymizmem. To są same początki. Być może Google dostrzeże potencjał i zrobi to co Jide tylko lepiej.

Autor edytował komentarz.
Jaro070   17 #3 01.03.2016 21:47

U mnie Google Play działa :)

Ale Bad Piggies nie działa :( W ogóle prawie żadna gra nie działa.

Autor edytował komentarz.
Berion   16 #4 01.03.2016 21:54

@Jaro070: Instalowałeś ręcznie czy przez tę aplikację? Przez GMSI działa, ale podobno często się wysypują się Google Services. Czytałem też że kradnie konta (być może nieprawda).

U mnie działa Kami i Frozen Bubble. 2048+ niby też ale wyświetla tylko połowę ekranu, więc można przyjąć że nie. Mam jeszcze gdzieś Strata i gry z kilku Humble Bundle, które mogę sprawdzić jeśli ktoś chce.

Autor edytował komentarz.
Azerty2   7 #5 01.03.2016 21:56

@Berion: "Być może Google dostrzeże potencjał i zrobi to co Jide tylko lepiej"

Klient chciałby a korporacje swoje :( Znając możliwości Google taki system pewnie nie byłby trudny do napisania ale tutaj niestety decyduje model biznesowy. Zarabiają duże pieniądze na obu swoich systemach i po co kombinować. Apple podobnie, ani myśli łączyć systemy.

Jaro070   17 #6 01.03.2016 22:38

@Berion: Instalowałem przez GMSI. Services się nie wysypały ani razu, ale system testowałem tylko 3 dni (czyli ok. 10 godzin). Kradzieży konta się nie obawiam, bo specjalnie założyłem nowe.

Berion   16 #7 02.03.2016 12:17

@Azerty2: Jak się takie "dystrybucje" jak Phoenix czy Remix rozhuśtają to zmienią zdanie. Chyba, że okażą się porażką to wtedy nie... A mogą.

Z Apple to trochę inna sytuacja, oni mają rozwinięty system na desktopy i zupełnie inny system na telefony. Google z kolei ma rozwinięty system na telefony i system-terminal na desktopy, z którego mogliby z czystym sumieniem zrezygnować.

@Jaro070: A to chyba, że tak. :)

  #8 02.03.2016 13:06

"W czym lepszy jest RemixOS od Androida-x86?"

Pytanie może w momencie pisania aktualne, "na dziś" raczej akademickie http://webcrunches.com/news/remix-os-android-x86-join-hands-to-take-on-windows-10/

  #9 02.03.2016 13:31

@Berion: Nie znasz może innych "okienkowych" klonow Remix OS lub Phoenix OS? Na początku stycznia pojawiło się wiele artow na temat Remixa i ktoś napisał pod jakimś wpisem o lepszym zamienniku (podał odsyłacz), ktory podobno lepiej działa i szybciej. Nie mogę tego już znaleźć, a miałem go jeszcze niedawno na dysku ;/ Też był spakowany obraz w folderze razem z dedykowanym programem do nagrania na pena.I nie chodzi o tego opisywanego ostatnio przez eimiego Light Biz OS.

paneres   3 #10 02.03.2016 15:11

Interesujący wpis, aczkolwiek dla mnie Android na desktopy jest jakoby sztuką dla sztuki - co mi po systemie skoro nie mogę na nim zainstalować chociażby takiej drukarki (bez pośrednictwa Google). Aczkolwiek kto wie jak to będzie wyglądało za jakiś czas.
Parę lat temu GNU/Linux na desktopy przypominał układankę z niezbyt dopasowanych do siebie klocków. Dzisiaj można spokojnie z tego korzystać. Może w przyszłości taki Android da drugie życie starszym maszynom?

jakubm87   3 #11 02.03.2016 15:34

Przeniesienie Androida na x86 to ciekawy, ale trochę bez sensu pomysł na obecnym etapie rozwoju. Gdyby nastąpił jakiś znaczny wzrost wydajności tego urządzeń mobilnych i poszłoby za tym dobre oprogramowania, to możliwe stałoby się zastąpienie sporej liczby komputerów stacjonarnych Androidem nazwijmy go w wersji Continuum. Teraz byłby na to dobry moment, ale nic takiego nie ma miejsca. Windows wprowadzając 10 sporo ludzi wyprowadził z równowagi, zrobili to naprawdę beznadziejnie i nas siłę. Przypuszczam, że do 2020 w profesjonalnych zastosowaniach dalej będzie rządził Windows 7 (desktop) i Red Hat (serwer). Na urządzeniach mobilnych Android wciąż będzie liderem. Nie widzę większego sensu w ChromeOs, FirefoxOs, jak i sporej liczbie dystrybucji Linux. Jest spory ferment, ale moim zdaniem niewiele z tego wyniknie.

Astraltrooper   6 #12 02.03.2016 16:34

@paneres: Przecież już dziś wszyscy liczący się producenci drukarek mają w google play specjalne aplikacje do drukowania bez udziału google print. Warunek to tylko kompatybilna drukarka sieciowa.

umcs   4 #13 02.03.2016 17:04

Jak to nie ma szybkiego przeskakiwania miesięcy w kalendarzu w Linuksie? Np w Plasma 5 jest. Działa nawet kółko myszki ;)

Berion   16 #14 02.03.2016 18:42

@internauta xyz (niezalogowany): E522, ale z nazwy linka wnioskuję współpracę. I super wiadomość bo goły Android-x86 nie nadaje się na nic innego niż mobile.

@j0siah/aszx (niezalogowany): To niestety nie kojarzę. Jedyna trójka jaką znam.

@jakubm87: Podzielam Twoje przypuszczenie, aczkolwiek takie mini OS-y widzę w roli platform do facebooka itp. dla niewymagających konsumentów treści. Zresztą wiele zależy od popularyzacji miniaturowych komputerów, i mówię tutaj o naprawdę miniaturowych (coś a la Raspberry Zero czy nawet Pi) gdzie Windows ze swoimi zaszłościami się kompletnie nie nadaje, a gdzie Linuksy ze swoją ubogą bazą oprogramowania (z punktu widzenia tego konsumenta, przypominam) i czarnym PR nie zdobędą takiej popularności jaką mogą np. RemixOS. To są pierwsze kroki, ale już teraz w tej wersji alpha nadaje się to dla osoby zupełnie nietechnicznej i niewymagającej po przygotowaniu środowiska (zrobienie łatwego recovery, selekcja oprogramowania które działa).

@umcs: Tak myślałem, że powinienem doprecyzować to, że mam na myśli Cinnamona. ;)

Autor edytował komentarz.
Lawstorant   9 #15 02.03.2016 18:42

@Berion: Myślę że deweloperzy trochę ci zepsuli wpis. Wczoraj wyszła nowa wersja...

Berion   16 #16 02.03.2016 18:54

@Lawstorant: Tak to jest z wersjami alpha, beta, rc... release. ;d

Tekst powstawał na wersji ze stycznia, jak skończyłem pisać to wyszła nowsza więc ją podmieniłem, okazało się że 90% błędów i niedociągnięć mogłem zostawić bo nie zostały naprawione. Także nie sądzę aby wiele się zmieniło. Aha, dziś odkryłem że wersja z lutego (na screenie z Rufusa) nie radzi sobie z obrazem Data - rwie i szarpie, a po chwili wyrzuca komunikat o wywrotce jakiegoś procesu i zwiecha. Na luźnym data za to wszystko jest ok.

Rodzi się w bólu. ;)

Autor edytował komentarz.
Lawstorant   9 #17 02.03.2016 20:58

@Berion: Masakra, ludzie na furum-androidx86 robią wersje androida z kenelem 4.4, sterownikami nvidii i innymi bajerami. Działa to na moim frankenpadzie R61 bardzo fajnie, RemixOS... No ciągłe FC SystemUI i ogólna ociężałość...

eimi REDAKCJA  17 #18 02.03.2016 21:04

Dzięki za bardzo ciekawy wpis. Pozostaje teraz obczaić jeszcze Phoenix OS-a.

Wcześniej jednak postaram się Wam przedstawić jeszcze Shashlika, czyli środowisko uruchomieniowe Androida w KDE.

  #19 02.03.2016 21:04

Miałem, sprawdziłem, testowałem. Gry takie jak Asphalt, nie obsługują klawiatury, albo ja takiej opcji nie znalazłem, przez co, zrezygnowałem z Remix OS, bo przecież nie będę grać na myszce samej.

michal.d98   9 #20 02.03.2016 21:17

@AlbatrosZippa: Instalowałeś czy walisz w ciemno?

Berion   16 #21 02.03.2016 21:29

@Lawstorant: A to chyba ten sam problem o którym wspomniałem wyżej. Olej data.img i zamontuj do istniejącego systemu plików. Jak masz na dysku tylko Windowsa i nie chcesz tego ruszać to możesz zrobić na pendrive druga partycję w np. EXT4 i w syslinux z oryginała zmodyfikować jak w moim wywodzie dla GRUB (może być pusta, RemixOS zapełni ją sam z install.img). Powinno pomóc (nie miałem tego problemu na 2016011402).

Być może cała dotychczasowa para poszła w dedykowane aplikacje i launcher, a na integrację z nowszym kernelem niż 3.9 jeszcze przyjdzie czas. Zgaduję.

@eimi: Ależ nie ma za co. Mnie odstrasza ich upload ~60KB/s i konieczność dłubania w *.exe. Ale chętnie poczytam (rootowanie via RMXtools ponoć działa też i z feniksem).

Szaszłyk podobno jeszcze w powijakach. Chętnie przeczytam czy już i do czego się nadaje.

Azerty2   7 #22 02.03.2016 21:34

@Berion: "system-terminal na desktopy, z którego mogliby z czystym sumieniem zrezygnować"

Nie żartuj, to jedyny system, który naprawdę jest bezawaryjny. Po drugie, to tylko chromebooki mają wzrosty przy kurczącym się rynku PC.

Berion   16 #23 02.03.2016 21:50

@Azerty2: To nie ma żadnego znaczenia dla tezy, że ChromeOS jest w zasadzie terminalem do usług Google. ;)

Rynek PC się nie kurczy tylko nierośnie. Ludzie nie wymieniają już tak często sprzętu ponieważ przyrost na wydajności jest znikomy dla przeciętnego Kowalskiego. Branża 'ludzi generujących treści' w dalszym ciągu będzie potrzebowała tradycyjnego blaszaka.

@eimi: Pobrało się, 7-Zip rozpakował bloatware, a w środku przyjazne kernel i obrazy. ;) Patrząc po filmikach, prezentuje się i lepiej i bardziej przypomina mi tradycyjny desktop (i nie dlatego, że jest "menu start" tylko takie drobiazgi jak kafelkowanie okien i nielagująca zmiana ich rozmiarów). Ale po chińsku to ja dziękuję. ;p

Autor edytował komentarz.
Azerty2   7 #24 02.03.2016 21:59

@Berion: Nie chce mi się szukać źródła, ale chyba rok do roku był spadek 10%? HP zanotowało nawet 13% jak dobrze pamiętam. Tak samo już więcej osób przegląda internet z mobilnych urządzeń niż z komputera.

Berion   16 #25 02.03.2016 22:05

@Azerty2: Ale to spadek gotowych zestawów do kupienia w sklepach lub które oferują firmy je składające. Prosi i gracze składają je sami, a firmy kupiły dawno temu np. Delle które jeszcze działają i pani jadzi do Excela szybsze nie są potrzebne.

Ponieważ teraz na mobilach w ogóle da się ten internet przeglądać i robią to w drodze do pracy, szkoły i krainy snów.

Bez paniki. Biurka mają się dobrze.

Azerty2   7 #26 02.03.2016 22:13

@Berion: Kodak też się miał dobrze, od 1881 roku !

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #27 02.03.2016 22:28

Czyli w dalszym ciągu Android na kompa to mrzonka i moje stwierdzenie z przed kilku dni o realnym zagrożeniu dla Linuxa to kompletna bzdura.

lucas__   13 #28 02.03.2016 22:41

@eimi: Udało ci się to uruchomić? Próbowałem tego na Netrunnerze, Kubuntu i Archu i nic. W sensie przyciski wyświetla i nic więcej ;p

Autor edytował komentarz.
Berion   16 #29 02.03.2016 23:24

@Azerty2: A ma się teraz źle? Wybacz, ale nie śledzę branży fotograficznej. Wydaje mi się że ludzie wolą robić zdjęcia lustrzanką niż wydmuszką w telefonie (chyba że u cioci na imieninach plus danie w restauracji). Ale może źle mi się wydaje.

@Shaki81: Dzisiaj tak, ale za kilka lat jeśli Windows nie porzuci swojego ulubionego zszywacza usług i programów i nie zrobi normalnego Windowsa to zacznie być wypierany przez mini komputery dla Kowalskich. Remix jest już dziś używalny: internet: Chrome/Dolphin, zdjęcia: QuickPic/wbudowana galeria, filmy i muzyka: MX Player, manager plików: wbudowany, wystarczy przeciętnemu konsumentowi, dokumenty: aplikacje Google'a, MS i Adobe, drukowanie: dedykowane aplikacje (niestety ;p). I czy trzeba czegoś więcej do codziennej konsumpcji treści? Dla nas się nie nadaje, szajs, ale zwróć uwagę na grupę docelową.

Autor edytował komentarz.
  #30 03.03.2016 00:12

Wpis ciekawy, nie powiem. Mam tylko pytanie, po co mi samochód, który niby jeździ, ale:
a. Ma trzy koła z prawej strony i jedno z tyłu
b. Ma sześciobiegową skrzynię, ale jeden bieg do przodu, a reszta w lewo
c. Ma klimatyzację, lecz tylko w bagażniku
d. Zamiast kierownicy ma rumpel na dachu, a zamiast hamulca - wzmocnione
podeszwy do butów, które muszę sobie dokupić i doinstalować samodzielnie
e. Pali na kilometr 3/4 litra gorzały, którą muszę wypić, żeby nie oszaleć w czasie
tej magicznej podróży po bezdrożach donikąd
Mógłbym dokończyć ten alfabet, ale szkoda na to i waszego, i mojego czasu.
No i musiałbym lecieć do nocnego...

  #31 03.03.2016 08:11

Jest jeszcze Phoenix OS, może autor przetestuje.
https://www.youtube.com/watch?v=yHeCGa7OSB8

jakubm87   3 #32 03.03.2016 09:21

@Berion: Szczerze powiedziawszy to nie jestem nastawiony tak optymistycznie do mini komputerów. Raspberry Pi nie wydaje mi się rozwiązaniem wielu problemów. Do jakieś domowej elektroniki typu inteligenty dom się nadaje. Problem polega na tym, że lepsza wersja z akcesoriami kosztuje prawie 300zł (w PL oczywiście), do tego dochodzi monitor i urządzenia wskazujące. W zasadzie taki zestaw jest słaby i większość nawet starych komputerów zjada go na śniadanie. Nowy Celeron z SSD kosztuje jakieś 900 zł - co nie jest wcale majątkiem, a wydajność jest przyzwoita do zastosowań typu filmy i internet. Raspberry miał rozwiązywać problemy 3 świata, ale do pewnych zastosowań przyjął się w 1 świecie. Większy potencjał mają telefony z Androidem. Za 300 zł masz urządzenie z ekranem o parametrach zbliżonych do Raspberry. Podłączenie takiego Androida do dużego ekranu i urządzeń wskazujących wydaje mi się lepszym pomysłem.

Berion   16 #33 03.03.2016 13:34

@jakubm87: Za kilka lat wydajność tych miniatur będzie wystarczająca dla ZU. Zbiegnie się to w czasie z dopracowaniem tych Mini-Androidów, Mini-Linuksów itp. Ja to tak widzę.

jakubm87   3 #34 03.03.2016 14:18

@Berion: Ja to widzę trochę inaczej, będziesz za kilka lat podpinać telefon do monitora, klawiatury i myszki, albo czegoś przypominającego laptopa (ekran, klawiatura i touchpad) i korzystać przeważnie z Androida. Mała komputerki widzę raczej jako elementy domowej automatyki/elektroniki.PC będzie występowało raczej jako stacja robocza albo maszyna do gier.

Waka   10 #35 03.03.2016 17:00

Nie chcę się czepiać, ale piszesz głupoty o tym, że nie udostępniają instalatora ;) Po prostu ściągnąłeś nie tę wersję co trzeba:
http://www.jide.com/en/remixos-for-pc

Berion   16 #36 03.03.2016 17:17

@Waka: I gdzie tam widzisz instalator? Ja widzę tylko program dla Windows do kopiowania obrazów partycji na pendrive i wgrywający nań syslinux. :P

Instalator partycjonuje nośnik, rozpakowuje paczki na poszczególne partycje, edytuje pliki itd. Jest w każdym BSD, Linuksie, Windows, a nawet Haiku. Tutaj go nie ma bo nie jest jakoś szczególnie potrzebny.

@jakubm87: I tak też może być. :)

Autor edytował komentarz.
Waka   10 #37 03.03.2016 17:28

@Berion: "Instructions to launch Remix OS for PC

• For Hard Disk Installation:
NOTE: Currently, installation tool only supports Windows 7, Windows 8 or Windows 10, with a minimum capacity of 8GB. Users of other operating systems, please install on USB flash drive.
1. Download the Remix OS for PC package, which contains the Remix OS for PC ROM & Installation Tool.
2. Open the Remix OS Installation Tool and follow the instructions to install Remix OS for PC on your hard disk.
3. Reboot your PC.
• NOTE for UEFI boot: press special key (F12 for Dell, F9 for HP, F12 for Lenovo, Option Key for MAC) while booting to enter boot menu and ensure that Secure Boot is disabled.
4. Select Remix OS in Windows Boot Menu."

Berion   16 #38 03.03.2016 17:59

@Waka: Czyli zmienili. Choć nie próbowałem, podejrzewam że w dalszym ciągu niczego nie instaluje tylko wgrywa obrazy na już istniejącą partycję i dopisuje się do bootmanagera. ;p

@szon (niezalogowany): Na jakiś czas wystarczy mi już tych Androidów. Zaczekam na wersje bardziej dopracowane i może wtedy jakieś małe porównanie.

@Pupcia jak orzeszek (niezalogowany): Kwestia potrzeb i oczekiwań. Po za tym zwracam uwagę na to, że dziś ma trzy koła, jutro może mieć cztery. Każdy projekt gdzieś zaczynał od jakiejś podstawowej funkcjonalności. Te same pytania padają zawsze przy okazji Linuksa, Haiku, Hurd, FreeBSD, ReactOS, QubeOS itd. Różne celują w różne grupy docelowe, niektóre nawet nie z zamiarem zdominowania rynku.

Autor edytował komentarz.
  #39 04.03.2016 17:41

@Berion:
Toteż ja nie mówię o czasie przyszłym, tylko o teraźniejszości. W przyszłości możliwe jest niemal wszystko (pomijam sensowność W 10, oczywiście, bo jemu żadna przyszłość nie pomoże) i to będę oceniać w przyszłości. Teraz jest kicha. Co do 'prawdziwych' Linuksów, to kocham je już od lat i obym w przyszłości nie przeżył zawodu miłosnego...

Berion   16 #40 04.03.2016 18:39

@Pupcia jak orzeszek (niezalogowany): W teraźniejszości to zabawka dla kota. Cóż. :)

Berion   16 #41 11.03.2016 22:44

Jakby to kogoś interesowało to testowałem swoje gry z Humble Budnle:

Edge v1.92.2HB i Edge Extended - działają, ale są rozciągnięte w poziomie.
Fieldrunners - wyłącza się po dotknięciu Play
OsmosHD (tablet) v1.2.16HB - działa
SpaceChem - wyłącza się po rozpoczęciu tutorialu
Spirits - działa
World of Goo v1.0.5 - działa
Worms 2 Armageddon v1393612545 - nie uruchamia się

Berion   16 #42 13.04.2016 14:47

Informacje dotyczące rootowania są już przeterminowane. Ale ktoś postanowił zrobić "custom-img" (nie testowałem, ale z opisu brzmi apetycznie ;)):
http://forum.xda-developers.com/remix/remix-os/remix-os-pc-hacked-edition-ota-v2...

bollokollo   4 #43 13.04.2016 20:04

@Berion: Po przebojami z różnymi "Andkami x86" na laptopie z dx9 i open gl2.0,cpu 2 core. W wersi 2.0 RemixOS pujdzie gra Royal Revolt ? Tego lapka używam na codień :)

Autor edytował komentarz w dniu: 13.04.2016 20:07
Berion   16 #44 13.04.2016 20:35

@bollokollo: Dopóki nie spróbujesz sam to się nie dowiesz. Nie mam tej gry i szczerze powiedziawszy to nie chce mi się sprawdzać. W każdym razie nie da się tego przewidzieć. Gdybyś miał RemixOS na jakimś ARM to z dużym prawdopodobieństwem można by stwierdzić, że będzie działać ok. Ale na x86 wiele nigdy nie będzie ponieważ wiele nie używa wyłącznie kodu zarządzanego (w szczególności gry właśnie). Z gier, które testowałem perfekcyjnie działają tylko Osmos i World of Goo, reszta ma większe lub mniejsze problemy.

bollokollo   4 #45 13.04.2016 21:02

@Berion: Dięki za fatyge, a dodam że ze wszystkiego co sprawdzałem na tym "Szaraczku" (specyfikacja jak na górze) ta gra działa jak na razie na "Bluue stack jakoś tak) na Saraczku. Czyrzby kiepska emulacja kodu natywnego (ARM) ?!?

Berion   16 #46 13.04.2016 21:23

@bollokollo: Nie wiem czy BlueStack jest emulatorem czy translatorem, ale RemixOS jak wszystkie Android-x86 jest po prostu portem. :) Niczego nie emuluje, niczego nie wirtualizuje, niczego nie tłumaczy. To jest po prostu Android natywnie dla architektury x86 ze swoim specyficznym userlandem takim jak na telefonach.

  #47 14.04.2016 20:49

Autorze, nie odstraszaj od Linuksa. Nie trzeba używać terminala i dd by obraz ISO "zainstalować" na pendrajwie.
Jest do tego przyjemny program obsługiwany myszką: UnetBootIN.

bollokollo   4 #48 14.04.2016 21:26

@Berion: TAK ja Myślałem OK poczekam :(

Berion   16 #49 16.04.2016 11:05

@hering75 (niezalogowany): No można i tak. Zapomniałem o tym programie. Być może i MintStick też by się nadał.

  #50 18.04.2016 13:57

Testowałem 32 bitową wersję Remix OS ze strony jide na lapku HP z procesorem AMD x 64 (2.2 GHz), Sklep Play mi działa i pobrałem You Tube i Angry Birds, you tube działa jednak na jakości 720p zaczyna zamulać, Angry Birds się włącza i zawiesza

  #51 18.04.2016 14:03

Dodam jeszcze, że MX Player mi nie działa, i wydaje mi się, że ekran mam ciemniejszy a nie mogę znaleźć funkcji rozjaśniania ekranu, a przyciski funkcyjne z Fn rzeczywiście nie działają

daras28-82   9 #52 09.06.2016 18:25

Czy ktoś testował jak to działa ze starymi netbookami typu Eee PC?
Może to jest szansa na to że jeszcze będą użyteczne bo normalnego systemu nie są już w stanie uciągnąć...

Berion   16 #53 09.06.2016 20:19

@daras28-82: Ja testowałem tylko z tym, którego wymieniłem.

daras28-82   9 #54 09.06.2016 22:28

@Berion: Bardziej chodziło mi o stare jednordzeniowe Atomy.

Berion   16 #55 09.06.2016 23:23

@daras28-82: Wiele zależy od sterowników w Androidzie x86. Podejrzewam, że by sobie poradził (o dziwo, jeśli w SquashFS to późniejsza wersja którą testowałem rwała, dlatego lepiej to rozpakowywać i ładować także z HDD zamiast USB).

A jaki to konkretnie model? Przecież na pewno pociągnie XP.

daras28-82   9 #56 10.06.2016 09:58

Konkretnie to może niekoniecznie Atom ale moc nie wiele większa.
Acer V5 121 z AMD C-70 córki, nie koniecznie musi mieć na nim Windowsa na którym fakt, działa to dość płynnie i radzi sobie ze wszystkim ale prostszy i lżejszy system pozwolił by jak sądzę zaoszczędzić trochę energii a i gry dostępne na Androida jakby działały to była by bajka.

Berion   16 #57 10.06.2016 10:58

@daras28-82: Na gry bym się nie nastawiał, z większością są problemy. Z tą baterią to nie wiem, ale sądzę że dłużej będzie trzymać Windows z racji sterowników od producenta, które są zwykle dopracowane.

Konfiguracja całkiem mocna, więc teoretycznie wszystko powinno śmigać płynnie.

Dopóki sam nie sprawdzisz to się nie dowiesz, tak już jest z Linuksami, a tym bardziej z Androidami. Nie musisz instalować, odpalisz z pendrive.

daras28-82   9 #58 10.06.2016 23:07

@Berion: Konfiguracja tragicznie słaba, sam się dziwię że to na dwóch rdzeniach 1Ghz daje radę.
Na Win10 działa znośnie, WoT Blitz idzie płynnie, filmy i bajki w 1080 nawet dźwiga,
myślę że mała będzie zadowolona.
Od sprzętu za dwie stówki nie ma co więcej wymagać ale podjąć próby ulepszenia można.

Berion   16 #59 11.06.2016 18:57

@daras28-82: Jak na miniaturkę to mocna. ;)

daras28-82   9 #60 11.06.2016 20:30

@Berion: Mój dziadek (bo ma 6 lat) ma tylko 0.4" więcej i i5 540m więc nawet wśród miniaturek to straszna słabizna.

izok1980   8 #61 20.06.2016 04:38

@Berion: Mam pytanie czy można instalować to coś na dysku twardym po wypaleniu na płytkę np.: za pomocą CdBurnerXP?

Berion   16 #62 20.06.2016 11:28

@izok1980: Ciężko tutaj mówić o instalacji. RemixOS w trybie zapisu, tworzy obraz partycji do której będzie zapisywać dane użytkownika - w miejscu z którego został uruchomiony. Jeśli "instalator" dalej wygląda tak jak kiedy to testowałem, to wówczas z płyty z oczywistych względów nie można (można odpalić tylko w trybie gościa, bez zapisu).

Ale możesz zrobić tak jak ja w poradniku. Przerzucić obraz płyty na jakąś partycję na HDD i nawet na tej samej partycji założyć katalog użytkownika (lub także obraz partycji), a w GRUB/BURG podmontować oba. Potrzebny do tego oczywiście normalny Linux.

Jeśli chcesz sprawdzić jak i czy to w ogóle działa na Twoim komputerze lepiej (wygodniej) po prostu użyć pendrive'a. Może być byle jaki, nawet na USB 2.0 (w ogóle nie sugeruj się tym co napisali Jide na swojej stronie bo to marketingowe bzdury).

Autor edytował komentarz w dniu: 20.06.2016 11:31
izok1980   8 #63 20.06.2016 14:00

Właśnie problem w tym że nie mam pendriva dlatego chciałem wypalić na cd myślałem że zainstaluje się normalnie jak np linux

Autor edytował komentarz w dniu: 20.06.2016 14:00
izok1980   8 #64 20.06.2016 16:51

Berion: Uadało mi się wypalić remix os na płytce DVD jednak ani jedna opcja nie działa ani druga chciałem zobaczyć czy live CD się uruchomi a tu nic tylko zapętla się na logo remix os więc nie robiłem osobnej partycji na instalację

Autor edytował komentarz w dniu: 20.06.2016 16:51
Berion   16 #65 20.06.2016 22:17

@izok1980: Nie, RemixOS nie ma żadnego instalatora, dlatego nie da się go zainstalować bez dziergania samemu.

Jeszcze nie wszystko stracone. Uruchom Remix'a nie ze SquashFS tylko normalnego obrazu, usuń też media scanner.

izok1980   8 #66 21.06.2016 05:00

@Berion: można zainstalować remix os na dysku http://www.download.net.pl/remix-os-jak-zainstalowac-na-usb-lub-dysku-twardym/n/.../

tylko ja nie mogę tego systemu uruchomić w żaden sposób bo się zapętla na logo remix os

Autor edytował komentarz w dniu: 21.06.2016 05:00
Berion   16 #67 21.06.2016 11:17

@izok1980: O, a to tego parametru nie znałem.

Więc zrób to co napisałem w poprzednim komentarzu.

izok1980   8 #68 21.06.2016 15:33

@Berion: Niestety nie wiem co to squashfs i jak mogę coś usunąć skoro remix os nie chce się uruchomić pojawia się jego logo na przemian z zielonym robotem takie zapętlenie

Berion   16 #69 21.06.2016 21:22

@izok1980: Za pomocą Remix Tools wypakuj SFS, potem wypakuj obraz i usuń z niego wskazany program z "/system/app/". Spakuj z powrotem, ale już nie pakuj do SFS.

izok1980   8 #70 22.06.2016 04:45

@Berion: Ja mam remix os wypalony na płytkę DVD gdyż wspomniałem, że nie mam pendrive więc uruchamiam tą płytkę z nagranym obrazem iso tak jak każdą inna z systemem windows czy linux no i niestety staje w miejscu. Ale dzięki za chęci pomocy.

Berion   16 #71 22.06.2016 11:27

@izok1980: Więc wypakuj wspomniane dane z płyty/obrazu płyty a potem po modyfikacjach zrób go jeszcze raz.

  #72 23.03.2017 09:29

System super zwłaszcza z procesorem 100Mhz zrobimy wszystko co na smartphonie 2 dni użytkowałem jako internet komunikatory multimedia oraz aplikacji kilka one note chmury poczta i pracuje super czyli napisem referat na remix poczte odbierzemy skontaktujemy z bliskimi nawet przez wiele komunikatorów wszystko po za grami jak na ms win i profesjonalnym aplikacją to prawie wszystko zrobimy tylko brak mi notatnika tak jak w win jest możliwości posiadania osobnej partycji na pliki 500gb marnuje się

Berion   16 #73 23.03.2017 13:46

@bos_kg1 (niezalogowany): W artykule/poradniku który komentujesz, podałem przepis na wydzielenie partycji Data do fizycznej o dowolnym rozmiarze. ;)

Autor edytował komentarz w dniu: 23.03.2017 13:46
Berion   16 #74 07.07.2017 21:41

@INFI18 (niezalogowany): Angry Birds już działa. ;)