Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Składamy tani komputer dla gracza!

Na wstępie pragnę życzyć wszystkim szczęśliwego nowego roku, nadchodzącego, już przecież bagatela, dwa tysiące czterdziestego siódmego! Chwała Imperium Lechickiemu!

Nie tak dawno na łamach "bardzodobreprogramy.pub.lech" (węzeł fa77a16d90b2bafd), opublikowany został poradnik prowadzący za rękę świeżo upieczonych graczy chcących za relatywnie niewielkie pieniądze zbudować swoją jednostkę centralną. Jako że wzbudził on wiele kontrowersji, postaram się przedstawić sprzęt w mojej ocenie niepomiernie wydajniejszy od proponowanego, a który tylko nieznacznie przekroczy widełki cenowe z założonej kwoty.

Aby uatrakcyjnić niniejszy poradnik, postanowiłem wzbogacić go o serię historycznych zdjęć, aby przybliżyć młodszemu pokoleniu początki obecnie używanych technologii, czyli „jak to drzewiej bywało”. Zapraszam!

Obudowa

Na samym początku musisz zdecydować się na standard gabarytowy swojego przyszłego komputera - to od niego będzie zależeć ile modułów będziesz w stanie zmieścić w środku, w jakim standardzie i de facto w jakich będą cenach. Skoro składasz „komputer dla gracza” nie możesz dać się porwać miniaturyzacji za wszelką cenę!

Jeden z prototypów komputerów modułowych. Razer® Christine. Piękny nie jest, ale pamiętaj, że były to szalone lata 2015!

Gwiazda w twoim komputerze

Każdy gracz wie jak szalenie istotnym jest wydajny i stabilny „zasilacz” (wciąż nie mogę się odzwyczaić od tego określenia). Na rynku zdążyły się upowszechnić dwa ich typy: Tokamaki i Stellaratory. Tokamaki choć są większe to mniej awaryjne i będą pracować dłużej. Z kolei Stellaratory są mniejsze, ale częściej będą wymagały wymiany. Ceny są zbliżone. Za przykładowy model Jagiełło® ITERMINI-HX15MW można dać już niecałe 80zł, zaś za Bajkonur® GAGARIN-Z16MW 60zł. Rozpatrzeć można też chińskie modele, są jednak droższe a wcale nie lepsze od wyżej wymienionych.

Czy nie lepiej po prostu podłączyć się do lokalnej sieci elektrycznej?

Teoretycznie tak, jednak wtedy tracisz niezależność energetyczną i moim zdaniem jest to powrót do początków XXI wieku…

Historyczne zdjęcie wnętrza Tokamaka "JET" z projektu ITER.

Schemat budowy reaktora typu Stellarator i przepływu plazmy.

Historyczne zdjęcia przekroju i wnętrza dopiero powstającego Stellaratora "Wendelstein 7-X". Greifswald, byłe Niemcy (obecnie Kalifat Niemiecki).

Optyka i kwanty

Nie oszczędzaj na procesorze optycznym. Budżetowe Optalysis® i Lenslet®, których wydajność w porywach nie przekracza 28 eksa flopów na sekundę, nie może się nawet równać z rodzimymi Zakładami im. Józefa Piłsudskiego (przed wojną znane jako Digital Core Design®) czy choćby Tianhe®. Warto dopłacić te 30zł i mieć święty spokój. Polecam D256PROJ23R102.

Schemat interoperacyjności pierwszych procesorów optycznych.

Pierwszy zaprezentowany światu przez Izraelską firmę Lenslet®, procesor optyczny osadzony na eksperymentalnej płycie głównej. Jak pewnie zdążyłeś zauważyć, w przeciwieństwie do wcześniejszych układów, nie marnuje energii, a więc nie wymaga żadnego chłodzenia.

W porządku, a co z zaawansowaną sztuczną inteligencją w grach?
Co z emulacją na poziomie tranzystorowym?

Do tego celu musisz dodatkowo zaopatrzyć się w moduł z procesorem kwantowym. Ze względu na specyfikę ich działania, większość deweloperów wręcz wymaga obecności tego rodzaju procesorów - i tutaj uwaga – z minimum 65536 kubitami. Niestety technologia ta wciąż jest w powijakach i wymaga chłodzenia ciekłym azotem – dolicz więc dodatkowe koszty eksploatacji na zakup stale ubywającego chłodziwa. I tym razem polecam produkt nadwiślański: SAWA14.

Zabytkowy procesor D-Wave ze 128 kubitami.

Równie zabytkowe dwie „szafy” z „komputerami półkwantowymi” D-Wave.

Pamięć uniwersalna

Po wyparciu antycznych NAND w SSD (jak mogliśmy tego używać?) i całkiem udanej 3D XPoint, ich sukcesorem został Memrystor firmy HP Laboratories®, który jest nie tylko znacznie szybszy, trwalszy, ale i całkowicie eliminuje potrzebę wydzielonej pamięci operacyjnej (do tej pory znacznie szybszej niż pamięci masowe). W związku z czym musisz odpowiednio zadbać o partycjonowanie „dysku”, czyli de facto o bilans ilości pamięci używanej przez system operacyjny i procesor, i ilość pamięci używanej przez użytkownika.

Jako, że EximiusOS, dominujący system operacyjny na świecie jest bardzo oszczędny, wystarczy dla niego zarezerwować w porywach dosłownie groszowe 32GB (w razie potrzeby, zawsze możesz stworzyć dowiązanie symboliczne do katalogu na partycji użytkownika). A więc są to groszowe sprawy. Kolejną partycją powinno być "/home" (jeśli posiadasz drugi dysk to możesz albo katalog domowy ustawić właśnie na nim, albo w ogóle zrezygnować z partycjonowania i jeden przeznaczyć na OS, a drugi na resztę). Pamiętaj, że dla trzeciej partycji którą będzie używać procesor w roli cache i system w roli pamięci operacyjnej, musisz przeznaczyć więcej niż 64PB, a więc drugą partycję odpowiednio mniejszą niż maksymalna pojemność nośnika.

Pojedyncze kości pamięci 3D XPoint bez obudowy. W latach 2018-2025, ze względu na monopolistyczne ceny duetu Intel-Mikron®, obiekt westchnień wielu.

Archiwizacja

Komputer dla gracza nie byłby kompletny gdyby nie napęd płyt optycznych, tak znienawidzonych jeszcze zaledwie trzydzieści lat temu. A dziś? Święty gral każdej biblioteki, firmy, a nawet zwykłego użytkownika który niewielkim kosztem może magazynować dane całej rodziny (w tym m.in. wszystkie gry na wszystkie możliwe platformy) bez ryzyka ich utraty.

Nośniki 5D, niepozorne szkiełka które dziś mieszczą peta bajty danych, zdolne do przetrwania Układu Słonecznego, można schować w pudełku od zapałek.

Pierwsze nośniki 5D, które zostały przekazane UNESCO. Wyparły Digital Video Disc, Blu-Ray i Archival Disc.

A teraz tak zupełnie poważnie...

Wróćmy na teraźniejszą Ziemię. Powyższą śmiałą, przekolorowaną wizją komputera przyszłości, chciałem zwrócić uwagę na to jak szybko zmienia się otaczający nas świat (nie tylko technologia i technika). Wszystko się zmienia, wszystko płynie. Panta Rhei! Jeszcze nie tak dawno ustawialiśmy głowice w „kasetonie” do Commodore64, dziś na nośniku wielkości paznokcia można zmieścić kompletne oprogramowanie jakie powstało na wszystkich platformach 8 i 16 bitowych. Dawne superkomputery zajmujące kilka kondygnacji budynku, dziś każdy ma pod, na, a nawet nad biurkiem (i w kieszeni!). Nie tak dawno zbudowaliśmy pierwszy akcelerator cząstek, dolecieliśmy z kamerą do Plutona. Wciąż chorujemy na śmierć, ale już jutro, kto wie jak będzie… Chociaż nie, oczywiście że nie wszystko płynie. Niezmienna pozostaje ludzka głupota, mimo tego całego postępu pchanego przez nielicznych...

 

sprzęt porady inne

Komentarze

0 nowych
tylko_prawda   11 #1 24.02.2016 21:59

Czy tylko mi ostatnie zdjęcie przypomina oko? (Nie wiem dlaczego, ale kojarzy mi to się z służbami specjalnymi, które zapewniają bezpieczeństwo obywatelom, np NSA.)

Berion   16 #2 24.02.2016 22:11

@tylko_prawda: Pudło. To jest słynny Wielki Zderzacz Hadronów (w fałszywych kolorach). A w zasadzie kawałek, detektora.

Autor edytował komentarz.
tylko_prawda   11 #3 24.02.2016 22:19

@Berion: "w fałszywych kolorach"
To się jednak tak mi nie pomyliło :P

Jaro070   17 #4 24.02.2016 22:59

Widząc tytuł spodziewałem się kolejnego takiego samego poradnika o składaniu komputera. Na szczęście się myliłem i przeczytałem świetny wpis!

Ciero   8 #5 24.02.2016 23:29

Bardzo fajnie się czytało. W końcu coś w stylu "future" na blogu. :)

byron_wolf   10 #6 24.02.2016 23:36

Świetny wpis :)

bystryy   12 #7 25.02.2016 05:55

Już widzę oczami wyobraźni, jak ktoś zainspirowany na poważnie wpisem biegnie do Komputronika czy Balty po te części ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #8 25.02.2016 08:23

Wreszcie jakiś powiew świeżości na blogu. Wrzucam to na główną strony. Sam pomysł na wpis świetny!

Tytuł wprowadza w błąd, no ale w kontekście wpisu jest wprost przeciwnie :)

Autor edytował komentarz.
Vidivarius   15 #9 25.02.2016 08:30

@Berion
Świetny wpis :)
Powiedz mi tylko jedno. Czy w tej wizji na granicy polsko-chińskiej spokój?

Assassin Z Gothica   8 #10 25.02.2016 08:30

Dziwna ta jednostka, aczkolwiek fajny pomysł.

irokiee   9 #11 25.02.2016 08:38

echhhh łezka w oku się kręci a pamiętacie polski BigOS 16 - to był dopiero system... Windowsy, Mac OS i Linuxy mogły się schować... a Blender XT z renderowaniem światów wirtualnych i budowanie modeli za pomocą łączy neuronowych... teraz to byle 3 latek drukuje sobie zabawki jakie sobie zechce na nano-drukarkach 3d... a nagrywanie filmów 3D? teraz wystaczy zrzut snów i mixowanie VR

Autor edytował komentarz.
irokiee   9 #12 25.02.2016 09:12

@bachus: ale za to na granicy polsko-chińskiej w województwie amurskim stale wyłapują jakiś nielegalnych chińczyków, próbujących dostać się w głąb Najjaśniejszej Rzeczypospolitej... maja dosyć ryżu i chcą polskiej kaszy...

Autor edytował komentarz.
eimi REDAKCJA  17 #13 25.02.2016 09:35

@Vidivarius: nie, ale na granicy chińsko-portugalskiej trwa ożywiona wymiana turystyczna.

irokiee   9 #14 25.02.2016 09:47

@Vidivarius: spokój - tylko nielegalni imigranci od czasu do czasu są wyłapywani... za to lotniskowiec ORP "Orzeł" z asystą wypłynął na ćwiczenia polsko-amerykańskie... piękny widok myśliwców Rybołów D/C na pokładzie... nawet trwały rozmowy o zakupie technologii płynnych laminatów dla zmiennej geometrii myśliwców dla ich F-45, ale nasz rząd odmówił ...

Autor edytował komentarz.
LamConcept   5 #15 25.02.2016 09:50

A w którym roku ruscy oddali nam tupolewa?

irokiee   9 #16 25.02.2016 09:54

@LamConcept: sami go wzięliśmy... jak zajęliśmy Moskwę w 2040... rzeczywiście był wybuch... bomba była w parówkach z cateringu...

Autor edytował komentarz.
januszek   22 #17 25.02.2016 09:57

Hehe, chciałbym jednak zwrócić uwagę, że Kakucho Kanona zjada opisywany tu sprzęt, zanim też jeszcze zdąży się włączyć... ;)

elmak   6 #18 25.02.2016 10:00

@tylko_prawda: Zapytaj lekarza on ci prawdę powie.

irokiee   9 #19 25.02.2016 10:00

@januszek: no tak kolega Berion zapomniał o bardzo istotnym elemencie - ekranach grawitacyjnych... inaczej rzeczywiście może dojść do opisywanego "zjadania"... wiadomo, że antymaterię trzeba trzymać w ryzach...

  #20 25.02.2016 10:05

A w stopce: "napisane z interfacu mózg-komputer"

banita71   8 #21 25.02.2016 10:28

Eeeee... nudy. Żartowałem. Świetny wpis :-).

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #22 25.02.2016 10:41

Świetnie się czytało, gratuluje pomysłu!

Ernest Magnus   9 #23 25.02.2016 10:41

@Berion: Do grania to może dobry ale pójdzie mi na tym teleportacja? Chce sobie podłączyć bo klasyczne podróże na zakrzywieniu horyzontu zdarzeń mnie wykańczają ;p

morqeo   4 #24 25.02.2016 11:04

Bardzo fajny artykuł poza kwestią "21 wieku" chyba, że społeczeństwo tak zgłupieje przez 30 lat, że przestanie zachowywać konieczność zapisu liczbami rzymskimi :v (Może to czepianie się szczegółów, ale razi w oczy :x)

pirx79   4 #25 25.02.2016 11:22

@tylko_prawda: Chyba kakaowe oko.

Berion   16 #26 25.02.2016 12:35

@Jaro070: A tak przewrotnie. Byłem ciekawy czy ktoś przypadkiem nie przeczyta tylko tytułu i nagłówków, nie popatrzy po obrazkach i nie zacznie już komentować. Ale na szczęście wszystko w normie. :)

@Ciero/@byron_wolf/@DjLeo/@banita71/@mordzio: Dzięki.

@bystryy: Przeczytałem Baltona. Ale to wektor czasu nie w tą stronę.

@Vidivarius: Szczerze powiedziawszy to marzy mi się unia słowiańska (tylko gospodarcza). Ale żeby miała sens to pewne państwo musiałoby zrezygnować z zapędów mocarstwowości, wszystkie rynki musiałyby stać się prawdziwie kapitalistyczne i wszyscy musielibyśmy sobie po wybaczać mordy, gwałty, rabunki etc. (no cóż, czyli głównie my innym...), wszystkie państwa musiałyby posypać głowę popiołem, ustalić wspólną historię itd. Nierealne... Także daleki jestem od budowania Rzeczypospolitej od Mazowsza po, powiedzmy, Alaskę (ale gdyby taki cud się wydarzył to pewnie bym nie narzekał :D).

@irokiee: EximiusOS wyparł BigOS. Prostota zwyciężyła. ;)
Blender potrafi już dziś renderować sceny do światów wirtualnych.
Wolałbym aby mózg na zawsze pozostał tajemnicą dla nauki. Szczególnie wszelkie odczyty lub nie daj Bóg i zapisy pamięci.

@Ernest Magnus: Teleportacja nie jest możliwa. :) Teleportując materię, kasujesz ją w miejscu źródłowym, a kopię odbudowujesz w docelowym. Podobno. ;] Także lepiej podróżować tradycyjnie, zakrzywiając czasoprzestrzeń.

@bachus: To ze świata równoległego. W 2047 panuje u nas król Grzegorz Braun I, zaraz po krUlu Korwinie Mikke, który okazał się bolszewickim agentem mającym na celu stały demontaż prawicy. ;p

@morqeo: Racja, poprawione. Dzięki.

Autor edytował komentarz.
bystryy   12 #27 25.02.2016 12:47

@Berion: "marzy mi się unia słowiańska (tylko gospodarcza)"

Wystarczyłaby Unia Wyszechradzka, również wojskowa.

Balta popularna jest na Pomorzu, bo ma tu kilka sklepów, choć osobiście z ich oferty nie korzystam ;)

Berion   16 #28 25.02.2016 12:50

@bystryy: A właśnie i wojskowa, zapomniałem.

Autor edytował komentarz.
  #29 25.02.2016 13:35

@Berion
"Jako, że EximiusOS, dominujący system operacyjny na świecie jest bardzo oszczędny, wystarczy dla niego zarezerwować w porywach dosłownie groszowe 32GB (w razie potrzeby, zawsze możesz stworzyć dowiązanie symboliczne do katalogu na partycji użytkownika). A więc są to groszowe sprawy. Kolejną partycją powinno być "/home" (jeśli posiadasz drugi dysk to możesz albo katalog domowy ustawić właśnie na nim, albo w ogóle zrezygnować z partycjonowania i jeden przeznaczyć na OS, a drugi na resztę). Pamiętaj, że dla trzeciej partycji którą będzie używać procesor w roli cache i system w roli pamięci operacyjnej, musisz przeznaczyć więcej niż 64PB, a więc drugą partycję odpowiednio mniejszą niż maksymalna pojemność nośnika."
Kto w dzisiejszych czasach wydziela prymitywne partycje skoro od kilku lat mamy nareszcie prawie-stabilny Btrfs2 który obsługuje przezroczyste szyfrowanie (AES-NG), kompresję (od przestarzałych już lzip, lzo, lz4 po nowoczesne xzip i lz8), deduplikację, wersjonowanie plików, itd. - a to wszystko per subwolumen który z założenia nie ma z góry określonej wielkości!
No i polecanie EximiusOS jest co najmniej śmieszne. To taki ChromeOS dzisiejszych czasów. Profesjonaliści korzystają z RHEL który może i wymaga kilkunastu-kilkudziesięciu TB, ale za to oferuje funkcje których na próżno szukać w polecanym przez Ciebie systemie dla laików.

klisza   8 #30 25.02.2016 14:37

kiedyś był taki portal, wielkarzeczpospolita.net - Twój wpis mi o nim przypomniał ;)

--
edit
--

nadal jest ;) http://www.wielkarzeczpospolita.net

Autor edytował komentarz.
WODZU   18 #31 25.02.2016 14:44

Oksymoron w tytule zachęcił mnie do czytania :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #32 25.02.2016 15:27

Wpis świetny a Kalifat Niemiecki dopełnił sprawę:)

aak111   6 #33 25.02.2016 15:51

Jaka miła odmiana na "dp" :) Bardzo fajnie się czytało.

fiero   4 #34 25.02.2016 16:00

Jakże miło było się trochę pośmiać z pracy czytając to :)
Osobiście to ostatnie zdjęcie odrazu skojarzyło mi się z dyszą wylotową SU-37.

#r2d2#   13 #35 25.02.2016 16:15

Dobra tam, już odpuść sobie ten komputer, skup się na EximiusOS, bo nie mogę się doczekać pierwszego wydania beta. ;-)

Wowa Tatarin   12 #36 25.02.2016 18:51

można jeszcze coś takiego z przeszłości zrobić

  #37 25.02.2016 19:35

http://wielkarzeczpospolita.net/
Chyba koledze się daty pomyliły :-)

Berion   16 #38 25.02.2016 20:07

@Shaki81: Lepiej żeby nie było żadnych kalifatów w Europie, ale tak to się zapowiada, więc nie mogłem sobie odmówić wbicia im tej szpili.

@klisza: O tak, odwiedzałem ten serwis tak do czasu jak Macierz zrobiła z Burkina Faso poligon atomowy. ;p Potem mi się znudziło, ale wspominam miło.

@#r2d2#: Cały czas mi to chodzi po głowie. Naprawdę. :)

@Wowa Tatarin: Można, najlepiej osadzając czasowo w okolicach K-202.
Może kiedyś. :)

Berion   16 #39 26.02.2016 11:07

@Anonim (niezalogowany): Partycjonowanie lub przeznaczenie osobnego nośnika na użytek komputera zawsze będzie potrzebne - choćby dlatego, że skąd komputer ma wiedzieć ile może tej pamięci zabrać dla siebie? Mogłoby dojść do sytuacji, że wziąłby operacyjnej tyle, że nie starczyłoby miejsca do zapisu danych użytkownika.

Zrezygnować z tego można tylko w przypadku kiedy w UEFI2 ;) można na stałe przydzielić konkretną ilość cache dla procesorów i konkretną ilość pamięci operacyjnej np. w postaci pliku wymiany. Tylko, że wtedy dochodzi niepotrzebnie narzut systemu plików.

Autor edytował komentarz.
Lubieerror   8 #40 27.02.2016 20:24

@Berion: @Anonim Biedaki :D
Widać, że nie stać was na ImRichOS firmy American's Żurawina i musicie się męczyć z jakimiś półproduktami ;)

Widzicie! Co to za systemy jak sami ich nie używacie (UserAgent) :)

Berion   16 #41 27.02.2016 22:15

@Lubieerror: Może lubimy po prostu co polskie? A i Bogos z Eximiusem nie szpiegują nas. ;p

Jak ja zmieniłem sobie UA to DP nie chciały mnie logować.

Axles   18 #42 01.03.2016 14:32

Odkładałem przeczytanie wpisu kilka razy, ale cieszę się, że mogłem w końcu go ogarnąć bo żałowałbym gdybym przez przypadek odwlekł w nieskończoność.

Berion   16 #43 01.03.2016 16:30

@Axles: :)