Beta Safari 4 udostępniona

Strona główna Aktualności

O autorze

Publiczna wersja testowa Safari 4 dla Windows oraz Mac OS X pojawiła się dziś na stronach Apple. Wygląda na to, że przeglądarka przeszła poważne zmiany, została przyśpieszona, poprawiono bezpieczeństwo przeglądania oraz interfejs użytkownika.

Najwięcej zyskała historia przeglądarki. Użytkownicy z pewnością docenią możliwość szybkiego przeszukiwania odwiedzonych stron, podobnego do przeszukiwania za pomocą Spotlight. To, w połączeniu z przeglądaniem historii z użyciem Cover Flow (podobnie jak okładki albumów w iTunes), prezentuje zupełnie nowe podejście do oglądania odwiedzonych wcześniej stron. Strony najczęściej odwiedzane zostaną przez przeglądarkę oznaczone jako ulubione i dodane do specjalnej listy Top Sites. Znajdujące się na niej strony będą śledzone a ich miniaturki, wraz z indykatorem zmian, wyświetlane na przeznaczonej do tego zakładce. Oczywiście o liczbie i kolejności stron decyduje użytkownik.

Interfejs przeglądarki uległ kilku kosmetycznym zmianom, które mają sprawić, aby zarządzanie zakładkami było bardziej eleganckie. Ale użytkownicy systemów Windows XP i Vista zobaczą coś więcej - natywny dla Windows wygląd przeglądarki. Paski narzędzi, ramki i inne elementy okna są identyczne jak w innych programach. W kwestii czcionek użytkownikowi pozostawiono wybór między antyaliasowanymi czcionkami Apple a czcionkami pochodzącymi z systemu.

Programistów ucieszy zestaw narzędzi developerskich dołączonych do przeglądarki. Dzięki nim w przeglądarce można zbadać strukturę strony, znajdować błędy w kodzie JavaScript, optymalizować kod, badać lokalne bazy danych i tym podobne. Safari 4 BETA, według testów Acid3 jest jedną z najbardziej zgodnych ze standardami przeglądarką i prawdopodobnie najszybszą. Również bezpieczeństwo przeglądarki wydaje się mieć wysoki poziom. Poza kontrolą rodzicielską przeglądarka zapewnia podstawową ochronę przez phishingiem oraz złośliwymi stronami, blokowanie wyskakujących okien i ciasteczek, oraz chroniący prywatność tryb pracy, w którym żadne informacje nie zostają zapisane.

Wersję testową przeglądarki dla Windows i Mac OS X można pobrać ze strony Apple. Na razie jest dostępna jedynie w języku angielskim. Pełna lista zmian dostępna jest na stronie projektu.

© dobreprogramy
s