„Beyond the Breach” — raport o cyberprzestępczości w 2013 roku

„Beyond the Breach” — raport o cyberprzestępczości w 2013 roku

„Beyond the Breach” — raport o cyberprzestępczości w 2013 roku
Redakcja
15.04.2014 22:58, aktualizacja: 16.04.2014 21:48

Jeśli rozpatrujemy problem cyberprzestępczości, to obecnie o wiele większym zagrożeniem od oprogramowania niszczącego dane są wszelkiego rodzaju włamania mające na celu złamanie zabezpieczeń i kradzież danych, w szczególności gdy dotyczy to danych firmowych. Jak sytuacja ta wyglądała w ubiegłym roku pokazuje nam firma Mandiant M-Trends w swoim raporcie „Beyond the Breach”. Znajdziemy w nim informacje o najważniejszych celach ataków, motywach, a także nowe „trendy” w świecie cyberprzestępczości. Czy mamy się czego obawiać, w szczególności gdy prowadzimy własne firmy? Wygląda na to, że tak.

Obraz

Według raportu, skróceniu uległ czas pomiędzy dokonaniem udanego ataku, a jego wykryciem. Dla wielu użytkowników wyniki mogą okazać się dziwne, niemniej wskazują one na to, że średnio wykrycie włamywacza trwa 229 dni. Po prostu dobrze przeprowadzony atak, którego celem nie jest niszczenie i sianie paniki, a chociażby kradzież poufnych informacji, może zostać niewykryty przez bardzo długi czas. Jeśli zaś chodzi o same włamania, to spośród badanych instytucji w 33% przypadkach wykryto tego typu zagrożenia i jest to spadek o 4% względem roku poprzedniego. Ciekawie wyglądają informacje dotyczące ataków typu phishing. W aż 44% przypadków atakujący postanowili podszyć się pod dział informatyczny firmy, aby nakłonić użytkowników do wykonania planowanych czynności, lub w celu uzyskania od nich informacji. Co więcej, poczta tego typu trafiała do odbiorców głównie w środku tygodnia. Czyżby to był okres najwyższej aktywności działów wsparcia technicznego?

Zgodnie z informacjami przedstawionymi w raporcie, głównym celem ataków staje się sektor prywatny. Na celowniku znajdują się zarówno instytucje jak i przedsiębiorstwa, za przykład czego podaje się działalność Syryjskiej Armii Elektronicznej, która dokonywała ataków, aby zwiększyć świadomość dotycząca politycznych problemów Syrii, jakie były katalizatorem do ich przeprowadzenia. Raport oczywiście nie daje nam przepisu na uchronienie się przed zagrożeniami. Pokazuje jednak, że cyberprzestępoczość to problem poważny, wskazuje też niektóre kierunku, na których zdecydowanie można się skupić podczas walki z nią.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)