Beyond.pl wypowiedziało umowę Allegro. Zabrakło miejsca na własną chmurę?

Strona główna Aktualności

O autorze

Podobno wszystko odbyło się po dżentelmeńsku i bez wzajemnych żalów. Oficjalny komunikat mówi o rozminięciu się strategii i oczekiwań. Bez względu jednak na rzeczywiste powody, sytuacja jest jasna. Po siedmiu latach serwery Allegro znikną z poznańskiego centrum danych Beyond.pl.

Samo Beyond przyznaje, że to właśnie zaufanie właścicieli Allegro przyczyniło się do rozkwitu ich biznesu. Mogąc się pochwalić tak znakomitym klientem, Beyond przyciągało do siebie małe i duże biznesy internetowe, mimo że przecież oferta tego centrum danych ani nie była najtańsza, ani jakoś szczególnie innowacyjna. Czasy się jednak zmieniły, Beyond przestało być tylko dostawcą usług kolokacji, ambicje firmy sięgały dalej – w 2011 roku ruszyła jego własna chmura obliczeniowa e24cloud, oferująca zgodność na poziomie API z popularnymi usługami chmurowymi Amazonu, przy niższych cenach.

Michał Grzybkowski, prezes Beyond.pl twierdzi, że popyt na usługi jego centrum danych przewyższył podaż – i to może być rzeczywistym powodem wypowiedzenia umowy Allegro, którego infrastruktura niekoniecznie musi pasować do planów rozwojowych centrum danych. Obecnie Beyond.pl ma mieć już ponad 2,5 tys. klientów, a przychody z e24cloud stanowią ponad 60% całości.

Dalszy rozwój chmury wymaga inwestycji w kolejne ośrodki. Dlatego pod koniec 2015 roku ruszyć ma nowe centrum Beyond, podobno niedoścignione jeśli chodzi o zapewnianą wydajność energetyczną (tzw. wskaźnik PUE, czyli stosunek energii zużytej na przetwarzanie danych do całości energii zużytej przez centrum danych). Nowy ośrodek o łącznej powierzchni ponad 6 tys. m2, na który wydano już ponad 100 mln złotych, zapewnić ma PUE na poziomie 1,1, porównywalnym z ośrodkami Facebooka czy Google. To właśnie pozwolić ma poznańskiej firmie na utrzymanie konkurencyjnych cen, tak względem rodzimych jak i zagranicznych dostawców usług hostingowych.

Oficjalnie sami użytkownicy Allegro rozstania z Beyond.pl mają nie zauważyć. Serwery Allegro zostają w Poznaniu, trafiają do centrum danych firmy Talex. Umowę na usługi kolokacji w tym ośrodku podpisano do końca 2018 roku, jej szacunkowa wartość wynosi 12,4 mln złotych.

© dobreprogramy
s