Bezpieczeństwo nie jest priorytetem dla twórców oprogramowania

Strona główna Aktualności

O autorze

Producenci oprogramowania dostrzegają wagę bezpieczeństwa aplikacji, ale brak im zaangażowania na etapie ich tworzenia - wynika z badania przeprowadzanego na zlecenie firmy Symantec, w którym uczestniczyło 400 producentów oprogramowania ze Stanów Zjednoczonych.

Zdecydowana większość przedsiębiorców twierdzi, że przez ostatnie trzy lata projektowanie bezpiecznego oprogramowania zyskało na znaczeniu. 74% badanych przyznało, że bezpieczeństwo jest kwestią dużej wagi w procesie tworzenia oprogramowania, ale tylko 29% producentów przyznało, że zapewnianie bezpieczeństwa stanowiło część tego procesu. Jedynie 12% respondentów przyznało, że bezpieczeństwo jest zawsze kwestią nadrzędną w stosunku do dotrzymywania wyśrubowanych terminów i wprowadzania produktu na rynek szybciej niż konkurencja.

Procentowe wyniki ankiety zleconej przez Symanteca potwierdza życie. Konkurencja na rynku oprogramowania sprawia, że twórcy decydują się na wydawanie finalnych wersji produktów, które w nie zostały jeszcze w wystarczającym stopniu przetestowane pod kątem bezpieczeństwa. Wbrew powszechnym przekonaniom problem ten nie dotyczy tylko dużych producentów oprogramowania. Podobną tendencję można zaobserwować na rynku motoryzacyjnym, gdzie coraz częściej właściciele nowych modeli samochodów są wzywani do serwisów w celu usunięcia wadliwych części, które mogą zagrażać bezpieczeństwu.

Ankietę na zlecenie firmy Symantec przeprowadziła agencja Applied Research.

© dobreprogramy
s