Bezpieczeństwo przede wszystkim! - BitDefender

Strona główna Aktualności

O autorze

Od ponad miesiąca intensywnie rozbudowujemy listę programów służących do szeroko pojętego zabezpieczania komputera. Z kategorii Narzędzia w dziale Programy wyodrębniliśmy wszystkie podkategorie programów tego typu, dodaliśmy kilka nowych i stworzyliśmy nową kategorię Bezpieczeństwo. W tym cyklu pisaliśmy już o różnych nowododawanych do bazy programów w vortalu, bezpłatnych narzędziach do analizy stanu zabezpieczeń systemu, ochrony przed oprogramowaniem szpiegującym, ochrony prywatności i szyfrowania danych.

Dzisiaj rozszerzyliśmy bazę programów antywirusowych o produkty BitDefender. Wśród nich znalazł się m.in. BitDefender Free Edition 7.2, który może zainteresować część użytkowników głównie ze względu na fakt, że jest... bezpłatny. Co prawda w vortalu od dawna już znajduje się kilka darmowych programów antywirusowych, jednak ich licencje zezwalają wyłącznie na osobisty, domowy użytek. Bezpłatnych produktów antywirusowych, które mogą być wykorzystywane w firmach praktycznie nie ma. Mówić można jedynie o ClamAV, który pomimo, że nieustannie rozwijany to w dalszym ciągu jest niedopracowany, a jego funkcjonalność ograniczona. Ewentualnie można skorzystać z rocznego, bezpłatnego triala programu eTrust EZ Antivirus 2005, który jest oferowany przez Computer Associates, w ramach współpracy z Microsoft, dla legalnych użytkowników systemów operacyjnych firmy Microsoft.

Trzecim w grupie całkowicie bezpłatnych (również do użytku komercyjnego) programów antywirusowych jest umieszczona właśnie dzisiaj, ograniczona fukncjonalnie wersja programu BitDefender 7.2 oznaczona jako Free Edition. Pozwala na skanowanie (okresowe lub "na żądanie") komputera w poszukiwaniu wirusów, posiada moduł automatycznych aktualizacji bazy sygnatur wirusów, a także moduł kwarantanny dla plików zarażonych, które nie mogą zostać wyleczone. W stosunku do nowszej, płatnej wersji nie posiada rezydentnego, działającego "w tle" skanera Virus Shield, który kontrolowałby na bieżąco otwierane pliki i pocztę e-mail. Ogranicza to znacząco skuteczność programu i sprawia, że praca z nim jest bardziej uciążliwa. Dla wielu użytkowników problemem może być też anglojęzyczny interfejs programu - choć trzeba przyznać, że jego obsługa jest bardzo prosta.

Jak widać wersja bezpłatna programu posiada kilka dość istotnych ograniczeń. Można by rzec, że jest to produkt plasujący się pomiędzy skanerami antywirusowymi, a programami antywirusowymi. Jednak, jak to mówią, "darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda" ;-) Dla tych, którzy mimo to chcieliby posiadać w pełni funkcjonalny program antywirusowy, na bieżąco skanujący otwierane pliki i sprawdzający pocztę e-mail zachęcamy do zapoznania się z wersją testową nowszej edycji tego programu - BitDefender 8 Standard, która jest w pełni funkcjonalnym programem antywirusowym z polskojęzycznym interfejsem (również w wersji testowej). Warto także zwrócić uwagę na pakiet zabezpieczający BitDefender 8 Professional Plus, który posiada dodatkowo zaporę sieciową oraz moduł antyspamowy.

Jako ciekawostkę, warto zaznaczyć, że silnik BitDefendera występuje także w innych produktach. Program antywirusowy AntiVirenKit 2005 Professional oraz pakiet zabezpieczający AntiVirenKit InternetSecurity 2004, produkcji polskiej firmy G DATA Software, wykorzystują jako jeden z silników skanujących właśnie silnik BitDefendera.

Opisywane programy można znaleźć w odpowiednich kategoriach działu Programy

© dobreprogramy
s