Bezpieczeństwo przede wszystkim! - Doc Scrubber

Strona główna Aktualności

O autorze

Kontynuujemy, zapoczątkowaną pod koniec kwietnia, rozbudowę bazy programów w vortalu o pozycje z zakresu bezpieczeństwa. Dzisiaj umieściliśmy dwa kolejne programy na które chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę. Tym razem są to narzędzia służące ochronie prywatności, a dokładniej usuwaniu ukrytych informacji zaszytych w dokumentach stworzonych za pomocą aplikacji pakietu Microsoft Office.

Pierwszym z nich jest Doc Scrubber, autorstwa firmy Javacool Software znanej m.in. ze Spyware Blastera i wielu innych ciekawych programów, o których pisaliśmy kilka dni temu. Program ten służy do przeglądania i usuwania ukrytych danych zaszytych w plikach DOC, które zostały stworzone za pomocą edytora tekstów Microsoft Word w wersji 97, 2000 lub 2002 (XP), choć jak sprawdziliśmy, powinien bez problemu usuwać także informacje z dokumentów stworzonych za pośrednictwem Microsoft Word 2003. Doc Scrubber pozwala na usunięcie danych m.in. o imieniu i nazwisku autora dokumentu, nazwie firmy, wersji dokumentu, nazwy szablonu, unikalnych identyfikatorach, komentarzy, daty ostatniego zapisu, ostatniej edycji, ostatniego wydruku, całkowitego czasu tworzenia dokumentu i wielu innych...

Drugim programem jest praktycznie nieznany program firmy Microsoft o nazwie Narzędzie do usuwania ukrytych danych. Jest to bezpłatny dodatek do aplikacji pakietu Microsoft Office XP i 2003. Pozwala na całkowite usunięcie ukrytych danych takich jak: komentarze, nazwisko użytkownika, poprzedni autorzy i edytorzy, podsumowanie informacji osobistych, znaczniki poprawek, opisy i komentarze makr VB, ścieżkę drukarki i wiele innych danych zaszytych w plikach utworzonych za pośrednictwem programów Word, Excel i PowerPoint. W stosunku do Doc Scrubera, dodatek ten usuwa więcej informacji o charakterze personalnym, nie ingeruje jednak w takie dane jak np. data ostatniej edycji czy całkowity czas tworzenia dokumentu. Program integruje się z aplikacjami jako dodatkowe polecenie "Usuń ukryte dane" w menu Plik. Może być także uruchamiany z wiersza poleceń dla wielu plików jednocześnie.

Oba narzędzia przydadzą się użytkownikom domowym, natomiast Narzędzie do usuwania ukrytych danych jest szczególnie przydatne w zastosowaniach biznesowych. Dzięki niemu można publicznie udostępniać nawet bardzo rozbudowane i tworzone przez wielu pracowników dokumenty bez obawy o to, że ktoś "wyciągnie" z nich poufne informacje, których udostępnianie jest dla nas niepożądane. Należy jednak pamiętać aby pozostawiać sobie wersje źródłowe dokumentów, ponieważ niektóre dane usuwane przez ten dodatek są używane przez pakiet Microsoft Office do funkcji współpracy, takich jak śledzenie zmian, komentarze lub wysyłanie do przeglądu. Niestety, Doc Scrubber ze względu na ograniczenia licencyjne nie może być wykorzystywany w firmach.

Doc Scrubber i Narzędzie do usuwania ukrytych danych dostępne są do pobrania w dziale PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Ochrona prywatności

© dobreprogramy
s