Bezpieczeństwo przede wszystkim! - MBSA

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka dni temu informowaliśmy o przebudowie działu Programy w vortalu. Z kategorii Narzędzia wyodrębniliśmy wszystkie podkategorie programów mających na celu szeroko pojęte zabezpieczanie komputera, dodaliśmy kilka nowych i stworzyliśmy nową kategorię Bezpieczeństwo. Wszystko w trosce o podkreślenie jak ważna jest to obecnie tematyka.

W dniu dzisiejszym bazę tego typu programów uzupełniliśmy o kolejną pozycję. Microsoft Baseline Security Analyser (MBSA), bo o nim mowa, to stosunkowo mało znany ale bardzo pomocny (i co istotne darmowy) program do sprawdzania stanu zabezpieczenia systemów, aplikacji i serwerów firmy Microsoft. MBSA sprawdza listę dostępnych poprawek i aktualizacji bezpieczeństwa, a następnie porównuje ją z tymi, które są zainstalowane na komputerze. Ponadto umożliwia sprawdzenie innych potencjalnych słabych punktów bezpieczeństwa tj. niebezpiecznych ustawień konfiguracyjnych, zbyt prostych haseł, ustawień aktualizacji automatycznych itp. Po zakończeniu skanowania generowany jest przejrzysty raport. MBSA może być wykorzystywany zarówno do sprawdzania komputera, na którym jest zainstalowany, a także innych komputerów w sieci.

Program jest bardzo przydatny nie tylko dla administratorów serwerów ale też "zwykłych" użytkowników, którzy nawet na bieżąco aktualizując swój komputer, mogą sprawdzić czy nie zapomnieli o jakichś słabych punktach. Minusem MBSA dla szerokiego odbiorcy może być tak naprawdę jedynie anglojęzyczny interfejs programu, choć trzeba przyznać, że już podstawowa znajomość języka angielskiego sprawi, że obsługa będzie bardzo prosta.

Baseline Security Analyser można pobrać w dziale PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Inne programy zabezpieczające

© dobreprogramy
s