Bezpieczeństwo przede wszystkim! - SpywareBlaster

Strona główna Aktualności

O autorze

W drugiej połowie kwietnia informowaliśmy o przebudowie działu Programy i wyodrębnieniu w nim nowej kategorii Bezpieczeństwo zawierającej bazę programów służących do szeroko pojętego zabezpieczania komputera. Pisaliśmy o tym, że ilość programów tego typu będzie sukcesywnie zwiększana. Właśnie dzisiaj zamieściliśmy kolejną wiekszą partię programów.

Jednym z nich jest SpywareBlaster 3.3, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę. To bezpłatny program chroniący przed nieświadomą instalacją niebezpieczengo oprogramowania szpiegującego (spyware) i reklamowego (adware) w postaci kontrolek ActiveX, dialerów i innych niebezpiecznych komponentów ingerujących w przeglądarki internetowe. Ogranicza dostęp do niebezpiecznych stron i blokuje tzw. ciasteczka (cookies) za pomocą których można śledzić poczynania w Internecie. Lista niebezpiecznych komponentów może być łatwo aktualizowana. Program pozwala też zrobić zrzut czystego systemu aby w przypadku infekcji łatwo można było odtworzyć prawidłowe ustawienia. W odróżnieniu od innych programów antyspyware, SpywareBlaster działa na zasadzie "zapobiegać", a nie "leczyć" - tj. nie usuwa już zainstalowanych komponentów spyware.

Doskonałym uzupełnieniem programu SpywareBlaster, jest SpywareGuard tego samego producenta. Jest to program, który na bieżąco chroni przed próbami instalacji komponentów szpiegujących z zainfekowanych plików EXE i CAB, umożliwia ochronę przed ich pobieraniem oraz ingerencją w ustawienia przeglądarki internetowej. SpywareGuard działa na podobieństwo oprogramowania antywirusowego - oprócz tego, że działa "w tle", umożliwia aktualizowanie bazy sygnatur niebezpiecznych komponentów, a także posiada wbudowane mechanizmy analizy heurystycznej pomagające w wykrywaniu nieznanych jeszcze lub zmutowanych komponentów typu spyware. Oprócz SpywareGuarda, w vortalu zamieściliśmy także kilka innych programów tego samego producenta - firmy Javacool Software. Mowa tu o programach MRU-Blaster 1.5, ID-Blaster Plus 2.0 i FileChecker 1.7 - dużo mniejszych ale równie pomocnych programów.

Użytkowników bardziej zaawansowanych, w szczególności administratorów dużych sieci komputerowych, może zainteresować ciekawy dodatek do programu Microsoft Visio Professional 2003, wykorzystujący możliwości programu Microsoft Baseline Security Analyser (MBSA to bezpłatne narzędzie do sprawdzania stanu zabezpieczenia systemów, aplikacji i serwerów firmy Microsoft, pisaliśmy o nim pod koniec kwietnia). Dodatek o nazwie Visio Connector for Microsoft Baseline Security Analyzer 1.0 umożliwia stworzenie diagramów w programie Visio przedstawiających stan zabezpieczenia komputerów sprawdzany za pośrednictwem narzędzia Microsoft Baseline Security Analyser (MBSA). Diagramy tworzone są na bazie szablonów diagramów sieciowych (podstawowe diagramy sieci). W trakcie ich projektowania pojawia się dodatkowe menu o nazwie MBSA, w którym zawarte są opcje pozwalające na interakcję z narzędziem MBSA.

Wszystkie programy można znaleźć w odpowiednich podkategoriach działu Programy

© dobreprogramy
s