Bezpieczeństwo przeglądarek wg Secunii

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje serwis eWeek powołując się na raport firmy Secunia, ostatni rok był okresem wytężonych prac twórców przeglądarek internetowych nad bezpieczeństwem.

Z raportu wynika, że w wersjach drugiej i trzeciej popularnej przeglądarki spod znaku liska znaleziono w 2008 roku 115 luk. Jest to przeszło dwukrotnie więcej, niż liczba luk w Internet Explorerze i Safari. Biorąc pod uwagę czas opracowania poprawek w sytuacji upublicznienia informacji o dziurach, najlepiej w rankingu wypadła Mozilla. W ten sposób w ubiegłym roku zgłoszono trzy luki. Wszystkie usunięto. Przygotowanie łatki zajęło maksymalnie 86 dni. Dla porównania, w IE załatano tylko trzy z sześciu zgłoszonych w taki sposób błędów.

Trzy luki w Firefoksie ocenione zostały jako mniej krytyczne. W przypadku Microsoftu usterki nosiły różny wskaźnik ważności - trzy niezałatane luki oznaczone były statusami niekrytyczny oraz mniej krytyczny. Dwa poprawione błędy zdiagnozowano jako umiarkowane i wysokie. Ostatnie dwie dziury nosiły status mniej krytycznych. Jedna z luk w Internet Explorerze nie doczekała się poprawki od 294 dni.

Pełna treść raportu jest dostępna na stronach Secunii (format PDF).

© dobreprogramy