Bezpłatne programy do aranżacji wnętrz i ogrodów (2016)

Strona główna Aktualności

O autorze

Łazienka

Niestety w zakresie programów do aranżacji łazienki nie mamy zbyt dużego wyboru. Jedynym bezpłatnym programem udostępnianym przez polskie firmy jest Moja Łazienka firmy KOŁO.

Podobnie jak w innych aplikacjach tego typu, obsługa Mojej Łazienki jest bardzo prosta. Projekt wnętrza rozpoczynamy od zdefiniowania kształtu i wymiarów pomieszczenia, a także kolorów ścian i podłogi (do wyboru są różne wzory). Następnie nanosimy okna, drzwi itp. Po wprowadzeniu danych odnośnie pomieszczenia można przystąpić do aranżacji wnętrza. Do wyboru jest bogata gama urządzeń sanitarnych z oferty producenta. Wszystkie elementy można dowolnie przestawiać, cały czas dostępna jest też trójwymiarowa i dość realistyczna wizualizacja. Wśród różnych widoków ciekawy jest szczególnie widok „Dowolny” dzięki któremu możemy przechadzać się po wirtualnej łazience. Gotowy projekt można zapisać lub wydrukować. Co ciekawe, producent udostępnia także kilka przykładowych projektów, które można modyfikować.

Przy projektowaniu łazienki także na pomoc może przyjść przeglądarkowa aplikacja Vista Planer ze strony IKEA. Aplikacja ma dostęp do całego katalogu producenta i od razu przy projektowaniu podlicza całkowity koszt wystroju. Meble i elementy wyposażenia można układać na ścianach lub w widoku z góry, a gotowy projekt można zobaczyć także w trzech wymiarach – wymaga to jednak czasu na renderowanie wizualizacji.

Projektowanie można zacząć od zera lub wybierając szablon początkowy. Po ustawieniu wymarzonych mebli można obejrzeć wizualizację z różnymi kolorami płytek na ścianach i podłodze. Plan można od razu wydrukować lub sprawdzić ich dostępność w najbliższym markecie IKEA.

Ogród

Czytelnicy wielokrotnie prosili nas o informacje na temat bezpłatnych programów do projektowania ogrodu. Ilość komercyjnych aplikacji służących do tego celu jest całkiem spora. Znalezienie bezpłatnej było jednak sporym wyzwaniem. Taką aplikacją jest Virtual Garden.

Bezpłatny program, produkcji BBC, służący do projektowania ogrodów. Idea obsługi programu jest zbliżona do innych, skierowanych do amatorskich zastosowań, narzędzi do planowania przestrzeni. W pierwszym kroku, Virtual Garden oferuje możliwość zdefiniowania wymiarów i kształtu ogrodu lub wczytanie przykładowego wzorca. Następnie, na dwuwymiarową płaszczyznę można nanieść różnego rodzaju kwiaty, krzewy i drzewa, a także inne obiekty (altany, sadzawki itp.). Efekt planowania można w każdej chwili podejrzeć na trójwymiarowej symulacji. Niestety program nie oferuje funkcji wydruku oraz, za sprawą technologii wykonania, pracuje dość wolno. Osobom nie władającym choćby w stopniu podstawowym językiem angielskim, kłopotów przysporzyć może też brak polskojęzycznego interfejsu.

Na szczęście jeden z polskich serwisów poświęconych tematyce ogrodnictwa - Poradnik ogrodniczy przygotował przewodnik do Virtual Gardena w języku polskim. Na stronach serwisu istnieje także możliwość pobrania polskich nazw roślin. Z pewnością, znacznie pomoże to w projektowaniu własnego ogrodu - bo narzędzie w gruncie rzeczy jest dość proste w obsłudze.

Realtime Landscaping Architect 2016 to świetny program do projektowania trawników, altanek, tarasów, patio, basenów, stawów, kaskad, podjazdów, ogrodzeń, rabat i wielu innych elementów ogrodu.

Realtime Landscaping Architect zawiera wszystkie narzędzia potrzebne do przygotowania planu ogrodu, prezentacji 3D (w postaci obrazów, filmów, a nawet aplikacji VR) oraz projektów CAD, potrzebnych do realizacji. Program bierze pod uwagę ukształtowanie terenu i pomoże nawet zaplanować system irygacyjny, instalację elektryczną i oświetlenie. Plany można rysować odręcznie, korzystając z dostarczonych tekstur materiałów, albo umieszczać gotowe modele różnych obiektów. Znajdziemy tu altanki, płotki, elementy podjazdów i ogrodzeń oraz kolekcję roślin z możliwością wizualizacji ich wzrostu i wyglądu w różnych porach roku. Program pozwala importować modele i szkice z plików DWG, DXF, SKP, 3DS i PDF. By pomóc sobie w projektowaniu, można importować także zdjęcia ogrodu.

Ogromną zaletą programu jest możliwość przełączania się między widokiem z góry i wizualizacją 3D w dowolnym momencie. Gotowy plan, wraz z listą materiałów i roślin, można wydrukować, korzystając z miar metrycznych i imperialnych.

Wersja próbna programu ma wszystkie potrzebne funkcje, ale jej biblioteka roślin i obiektów jest uboższa niż w pełnej wersji. Ponadto na obrazach i filmach pojawi się znak wodny, który jednak nie powinien przeszkadzać przy tworzeniu projektu na własne potrzeby. Pliki przygotowane w wersji próbnej programu można bez problemu importować do którejś z pełnych wersji po kupieniu licencji. Realtime Landscaping dostępny jest w trzech wariantach, różniących się możliwościami i ceną.

Podsumowanie

Z pewnością nie są to wszystkie bezpłatne programy z tej dziedziny. Warto podkreślić, że pominęliśmy też jedną odmianę programu Furnish Pro - przeznaczoną do projektowania biur, z racji występowania analogicznego programu IKEA Office Planner, dostosowanego do naszego rynku. Jeżli jednak ktoś z Czytelników ma jakieś nowe, ciekawe propozycje bezpłatnych programów, o których nie powyżej nie napisaliśmy, bardzo prosimy o kontakt na e-mail redakcyjny.

Wszystkie opisywane programy można pobrać w dziale PROGRAMY -> Dom -> Aranżacja wnętrz i ogrodów

1 3
© dobreprogramy
s