Biblioteki Qt częścią standardu LSB Desktop

Strona główna Aktualności

O autorze

25 kwietnia 2006 grupa LSB wydała pierwszą wersję specyfikacji LSB-Desktop. Biblioteki Qt i Gtk+ stały się jej częścią, co jest następnym krokiem do standaryzacji biurkowego Linuksa. Projekt KDE i firma Trolltech ściśle współpracują z grupą LSB aby środowisko KDE stało się w przyszłości zgodne z LSB-Desktop.

Projekt KDE ogłosił, że jego główna biblioteka QT, którą tworzy Trolltech jest częścią dokumentu opisującego standard Linux Standard Base (LSB) w wersji 3.1. Nowy standard LSB zawiera bibliotekę Qt w wersji 3.3 i narzędzia wymagane do tworzenia aplikacji opartych o Qt. Oba te produkty są podstawą, na której jest zbudowane środowisko KDE. Dodatkowy standard zawiera Qt4, technikę nowej generacji, która zostanie użyta w nadchodzącej, czwartej wersji KDE.

LSB, grupa związana z organizacją Free Standards Group, pracuje nad stworzeniem standardowego środowiska operacyjnego dla platformy Linux. Umożliwia to programistom aplikacji budowanie jednej wersji oprogramowania, działającej pod każdym systemem Linux zgodnym z LSB, niezależnie od dystrybucji Linuksa. Włączenie biblioteki Qt do specyfikacji LSB przyniesie wiele korzyści dla aplikacji desktopowych.

KDE zawsze mocno wspierało otwarte standardy, oświadczył Olaf Schmidt z KDE. Nasi programiści KOffice wnieśli kluczowy wkład do standardu OpenDocument. Kod naszej przeglądarki internetowej Konqueror został zaadoptowany przez Apple i Nokię. Jesteśmy także aktywni w grupie Accessibility Workgroup of the Free Standards Group, gdzie pracujemy nad tym aby Linux był bardziej przystępny dla użytkowników zarówno sprawnych jak i niepełnosprawnych.

Standard LSB Desktop zapewnia wsparcie dla KDE poprzez umieszczenie w specyfikacji jego fundamentu, czyli biblioteki Qt. Trolltech i KDE mają swoich reprezentantów w grupie LSB i będą wraz z nią kontynuować prace aby zapewnić, że przyszłe produkty, w tym KDE, sprostają wymaganiom zawartym w przyszłych specyfikacjach LSB.

© dobreprogramy
s