Biegasz z Runkeeperem? Aplikacja śledzi użytkowników i spienięża ich dane

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Runkeeper to dostęna na Androida i iOS-a aplikacja przeznaczona dla osób uprawiających sport: dostępne są konfiguracje dostosowane do potrzeb biegaczy, rowerzystów, pływaków, itd. Dziś jednak dowiadujemy się, że Runkeeper posiada także inne funkcje, które przydatne są nie dla sportowców, ale dla twórców aplikacji.

Oczywiście podstawową i najważniejszą funkcją Runkeepera, która pozwala na przedstawianie statystyk odnośnie aktywności, jest śledzenie lokalizacji użytkownika. Jednak jak donosi serwis Android Authority, Runkeeper robi to także wtedy, gdy użytkownik nie ma w danej chwili ochoty korzystać z aplikacji. To jednak nie wszystko.

Następnie zebrane w ten sposób dane w tle są przekazywane pośrednio na serwery amerykańskiej firmy Kiip.me. Zajmuje się ona internetową reklamą, która opiera się na systemie nagród. Dane zebrane przez Runkeepera są zatem w praktyce spieniężane przez programistów aplikacji.

Dotarcie do tych informacji było możliwe w wyniku akcji, jaką przeprowadza aktualnie Norweska Rada Konsumentów. Jej eksperci testują popularne aplikacje pod kątem zgodności mechanizmów, szczególnie dotyczących przesyłania danych na zewnętrzne serwery, z żądanymi podczas instalacji uprawnieniami.

Możemy się zatem spodziewać, że podobne procedery zostaną wkrótce ujawnione także w przypadku innych aplikacji. Do Rady zgłoszono między innymi, że prywatne dane użytkowników bez ich zgody śledzić może np. Tinder.

Niestety nie należy się spodziewać szybkiego końca podobnych praktyk ze względu na to, że większość deweloperów zakłada działalność w Stanach, gdzie podobne praktyki – w przeciwieństwie do większości państw Europy i Unii Europejskiej – są zgodne z prawem, a Rada jest tam bezsilna.

© dobreprogramy