Bill Gates chciał ACPI tylko pod Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

Światło dziennie ujrzał pochodzący z 1999 roku e-mail Billa Gatesa do współpracowników, w którym zastanawia się jak sprawić, aby rozszerzenia ACPI stały się dostępne głównie na platformie Windows.

ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) jest interfejsem służącym do zaawansowanego zarządzania konfiguracją i zasilaniem. Stał się on następcą pamiętanego zapewne jeszcze przez niektórych Czytelników APM (Advanced Power Management). ACPI zostało opracowane przez firmy HP, Intel, Microsoft, Phoenix i Toshiba a prace zakończyły się w grudniu 1996 roku. Trzy lata później, gdy na znaczeniu zaczął zyskiwać Linux, Gates stwierdził z przykrością, że system ten świetnie współpracuje z ACPI, mimo, że jego twórcy nie włożyli wysiłku w opracowanie ACPI a zrobił to Microsoft i jego partnerzy. W tej sytuacji Bill Gates rozważa dwa wyjścia. Jedno to takie zaprojektowanie API dla ACPI, aby pomimo swojej otwartości umożliwiało dobre działanie ACPI tylko pod Windows NT. Drugie to opatentowanie czegoś związanego z ACPI.

e-mail, oznaczony swego czasu jako wysoce poufny, dostępny jest wraz z innymi dokumentami sprawy antymonopolowej Comes v. Microsoft toczącej się w stanie Iowa.

© dobreprogramy

Komentarze