Bill Gates krytykuje Open Source

Strona główna Aktualności

O autorze

Przeciwko bezpłatnemu OpenSource (tzw. otwartemu oprogramowaniu, którego autorzy zrzekają się praw do niego na rzecz ogółu użytkowników) wypowiadali się mniej lub bardziej prominentni menedżerowie Microsoftu, nigdy jednak otwarcie nie krytykował go Bill Gates. Ale i tego sie doczekaliśmy. Najbogatszy czlowiek świata przebywał ostatnio w Japonii prowadząc rozmowy na temat oprogramowania dla \"e-państwa\" wprowadzanego także i przez rząd japoński.

Ponieważ ostatnio wiele instytucji rządowych (m.in. w Norwegii czy Niemczech) przechodzi z Windows na tańsze oprogramowanie typu Open Source - Gates roztoczyl przed Japończykami katastroficzną wizję \"e-państwa\" opartego na takim oprogramowaniu, okreslając je jako \"dostępne dla każdego - takze i dla hackera\". Na spotkaniu z przedstawicielami rządzacej partii liberalno-demokratycznej Gates uderzył dodatkowo w \"nutę gospodarczą\". \"Oprogramowanie Open Source oznacza mniej miejsc pracy i mniej podatków płaconych przez producentów oprogramowania\" - stwierdzil Gates. Zarzucił ponadto programistom open source, że \"prawdopodobnie tworzą to oprogramowanie \"w godzinach pracy i na sprzęcie pracodawcy\". \"Przecież z czegoś muszą zyć, a z pisania darmowego oprogramowania chleba nie będzie\" - powiedział właściciel Microsoftu.

Ostrą walkę o rynek japoński Microsoft rozpoczął we wrześniu 2002, po tym, gdy japońska komisja parlamentarna zarekomendowała Linux jako system operacyjny dla \"e-państwa\"

Źródło: Interia.pl

© dobreprogramy
s