Bill Gates przekazuje 600 mln. USD na walkę z gruźlicą

Strona główna Aktualności

O autorze

Bill Gates, przewodniczący rady nadzorczej i główny architekt oprogramowania Microsoft Corporation przekazał 600 milionów dolarów na światową akcję zwalczania gruźlicy (Global Plan to Stop Tuberculosis). W kampanii uczestniczy ponad 400 instytucji i organizacji z całego świata. Jej celem na najbliższe 10 lat jest pomoc blisko 50 milionom ludzi chorym na gruźlicę. Koszt operacji będzie ogromny - szacuje się, że budżet akcji musiałby wynieść aż 56 miliardów dolarów. Gates wcześniej dołożył jeszcze 300 milionów, co razem daje mu prawie miliard dolarów wkładu w kampanię ratowania życia.

Przekazanie pieniędzy odbyło się przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Razem z Billem Gatesem o darowiźnie poinformował także Gordon Brown, przedstawiciel rządu Wielkiej Brytanii. Kraj ten wesprze kampanię kwotą 75 milionów dolarów. Co 15 sekund ginie na świecie jeden człowiek chory na gruźlicę, choć jest to choroba całkowicie uleczalna - mówi Brown.

Bill Gates przekazał pieniądze w ramach działań fundacji, którą założył wraz z żoną, Melindą. Od wielu lat wspólnie wspomagają finansowo organizacje zajmujące się ratowaniem życia w krajach, w których nie ma wyrównanego dostępu do podstawowych form leczenia. Od założenia w 1994 roku fundacja wydała na ten cel już kilka miliardów dolarów.

© dobreprogramy
s