BitTorrent Bundle pomoże twórcom w promocji i zarabianiu na swojej twórczości

Strona główna Aktualności

O autorze

Gdy w zeszłym tygodniu jeden z dyrektorów Netfliksa, Ted Sarandos, stwierdził, że za każdym razem gdy jego serwis wchodzi na nowy rynek, ruch sieciowy generowany przez klienty BitTorrenta znacząco się zmniejsza, wielu potraktowało to jako dowód na to, że jedynym skutecznym sposobem walki z piractwem jest zapewnienie użytkownikom wygodnego dostępu do legalnie rozpowszechnianych treści w Sieci. Czy jednak tak jest naprawdę? Firma BitTorrent Inc natychmiast skomentowała słowa Sarandosa, z jednej strony przyznając, że ułatwienie dostępu do dobrych treści ogranicza piractwo, z drugiej jednak zaprzeczając, jakoby przez Netfliksa wymiana plików przez torrenty ulegała zmniejszeniu. Jednocześnie też BitTorrent zaprotestował przeciwko utożsamianiu go z internetowym piractwem, podkreślając, że technologie P2P pozwalają dziesiątkom internetowych serwisów na efektywną i legalną dystrybucję treści.

Firma Brama Cohena, wynalazcy BitTorrenta, reaguje tak zawsze. W zeszłym roku uruchomiła nawet specjalną witrynę DoesBitTorrentEqualPiracy.com, na której przedstawia te wszystkie niepirackie zastosowania swojego protokołu. W końcu, jak utrzymuje Cohen, technologia ta powstała by przenosić dane, a nie by piracić filmy, sama zaś firma nigdy nie hostowała ani nie indeksowała torrentów do treści naruszających prawa autorskie. Ale firma swoje, a ludzie swoje – z jakiegoś powodu mało kto wierzy, że głównym zastosowaniem BitTorrenta jest pobieranie linuksowych dystrybucji.

Czy zmiana takiego wizerunku tej technologii jest w ogóle możliwa? Bram Cohen nie traci nadziei: kolejno wprowadzane usługi pokazać mają, że w torrentach nie chodzi o piractwo. Mogą służyć prowadzeniu internetowej telewizji bez własnego zaplecza sprzętowego (BitTorrent Live), mogą służyć jako narzędzie do synchronizacji plików między urządzeniami bez konieczności posiadania centralnego serwera (BitTorrent Sync), mogą też wreszcie służyć do skutecznej promocji treści (BitTorrent Bundle).

O tym ostatnim mogliście jeszcze nie słyszeć. To nowy format dystrybucji danych, który pozwala twórcom treści na zażądanie od użytkownika wybranej aktywności przed ich udostępnieniem. Taką aktywnością może być np. płatność elektroniczna, czy rejestracja przez e-mail w bazie danych. Jak pisze Matt Mason, wiceprezes BitTorrent Inc. na firmowym blogu: co jeśli sklep z nagraniem znajdowałby się w samym albumie? Co jeśli każdy utwór mógłby działać jako ulotka, niezależna witryna? Co jeśli mógłbyś wbudować kasę w każdy plik stworzony przez artystę? Mógłbyś wówczas dotrzeć do ludzi, którzy umykają tradycyjnym sklepom, a to pozostałe 40 procent Internetu. Mógłbyś budować treści, których wartość rośnie z upływem czasu, które stają się coraz potężniejsze za każdym razem, gdy są współdzielone.

W praktyce BitTorrent Bundle jest po prostu pakietem multimediów, torrentem umożliwiającym interakcje z użytkownikami. Jego tworzenie na razie jest możliwe tylko poprzez umowę z samą firmą, ale w przyszłości udostępnione mają być narzędzia, które każdemu pozwolą na takie wydawanie treści. Na razie możecie zapoznać się z jego możliwościami, odwiedzając stronę bundles.bittorrent.com/kaskade/. To zapis z trasy koncertowej DJ-a Kaskade, twórcy house i progressive house. Podając swój adres e-mail, otrzymujemy dostęp do torrenta zawierającego nie tylko nagranie wideo, ale też atrakcyjne dodatki – remiksy i książeczkę do wydrukowania.

Jeśli BitTorrent Inc. dotrzyma obietnicy i szybko wyda obiecane narzędzia do tworzenia własnych pakietów Bundle, to pomysł powinien chwycić, szczególnie wśród niezależnych twórców. Próbują oni przecież już nie od dzisiaj korzystać z torrentów do promowania swojej twórczości (wystarczy wspomnieć o inicjatywie Zatoki Piratów The Promo Bay), ale jak do tej pory nie mieli żadnej możliwości uzyskać z takich akcji mierzalnych efektów.

© dobreprogramy

Komentarze