BitTorrent Chat: kolejna próba stworzenia bezpiecznego komunikatora, ale na jakiej licencji?

Strona główna Aktualności

O autorze

BitTorrent Inc. to już nie tylko wymiana plików w sieci P2P. W ostatnich miesiącach deweloperzy tej firmy pokazali kilka innych ciekawych projektów, z których każdy niesie w sobie wywrotowy potencjał. BT Live umożliwił łatwe uruchomienie własnego kanału telewizji internetowej, zaś BitTorrent Sync pozwolił na zdecentralizowane synchronizowanie danych między praktycznie dowolnymi urządzeniami, bez ograniczeń co do ich wielkości, zaś BitTorrent Bundle pozwolić ma artystom na rozpowszechnianie swoich treści w P2P – i zarabianie na tym bez pośredników. To nie koniec zastosowań technologii peer-to-peer – twórcy BitTorrenta chcą zbudować zdecentralizowany system komunikacji, odporny na zainteresowanie agencji takich jak NSA.

Komunikator o nazwie BitTorrent Chat jest na razie dostępny jako prywatna alfa i nie do końca wiadomo, na jakiej zasadzie działa. Christian Averill, dyrektor komunikacji BitTorrent Inc., wyjaśnił jedynie, że komunikator nie korzysta z żadnego centralnego serwera, na zasadzie podobnej do BitTorrent Sync, dostosowanej jedynie do wymogów komunikacji w czasie rzeczywistym. Na razie wymaga posiadania konta w BitTorrencie i wysyłając wiadomości tylko w ramach swojej sieci, ale w przyszłości ma być zgodny z protokołem SIP, standardem dla internetowych połączeń VoIP.

Szyfrowanie wszystkich połączeń między węzłami, a także brak serwerów, które mogłyby być przejęte przez napastników, czy to cyberprzestępców, czy agentów służb wywiadowczych, powinny pozwolić (o ile deweloperzy nie zawiodą w kwestii kryptografii) na stworzenie bezpiecznej platformy komunikacyjnej pod popularną marką. Czy jednak będzie to narzędzie, któremu można zaufać? Firma obiecuje, że wiadomości przesyłane przez użytkowników pozostaną pod ich kontrolą, będą prywatne, bezpieczne i wolne.

Nie wiadomo na razie, w jakiej technologii został wykonany sam klient, ale prawdopodobnie udostępnione zostaną wersje dla Windows, OS-a X i Linuksa, a z czasem także klienty mobilne. BitTorrent Inc. nie jest jednak znany z udostępniania kodu źródłowego swoich aplikacji, tak więc w kwestii siły zastosowanych zabezpieczeń będziemy musieli wierzyć firmie tej na słowo.

Zaproszenie do testów tego niewymagającego chmury komunikatora można otrzymać po rejestracji na stronie labs.bittorrent.com/experiments/bittorrent-chat.html.

© dobreprogramy
s