Bitcoiny za gotówkę – teraz w każdym sklepie sieci Żabka

Strona główna Aktualności

O autorze

Jednym z głównych problemów dla zainteresowanych kupnem bitcoinów jest zasilenie złotówkami (czy innymi walutami fiducjarnymi) konta w internetowej giełdzie. W większości wypadków wymaga to rejestracji i weryfikacji kont bankowych, przelewu i czekania. Popularna u nas giełda BitMarket.pl zaoferowała znacznie lepsze rozwiązanie, pozwalające zasilić swoje konto walutowe za gotówkę.

Teraz w panelu użytkownika serwisu można wybrać opcję Wpłać PLN, wprowadzić kwotę wpłaty do formularza, a następnie wydrukować kupon wpłaty. Z kuponem tym (oraz gotówką lub kartą płatniczą) należy następnie odwiedzić jeden z 3500 sklepów sieci Żabka. Niestety rozwiązanie nie jest w pełni anonimowe – przy pierwszej wpłacie konieczne jest wypełnienie w sklepie dokumentu rejestracyjnego, podanie danych takich jak imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania i telefon kontaktowy. Operator BitMarketu obiecuje jednak, że pracuje nad modyfikacją reguł weryfikacji tożsamości dla klientów gotówkowych.

Po wypełnieniu i podpisaniu formularza, dane klienta trafiają do systemu, a on sam otrzymuje spersonalizowaną kartę KIK (Karta Identyfikacji Klienta). Czas realizacji wpłaty to maksymalnie trzy dni, testy pokazały jednak, że księgowanie w rzeczywistości trwa kilka minut, nieporównywalnie szybciej niż w wypadku przelewu między bankami.

Prowizja za wpłatę to 1,89 zł do kwoty 500 zł, oraz 0,4% powyżej tej wartości wpłaty. Nie ustalono żadnych limitów kwotowych, choć warto przypomnieć, że każdy operator płatności musi raportować operacje powyżej 15 tys. euro do Generalnego Inspektora Informacji Finansowych.

Nie jest to pierwsza polska giełda, która umożliwia gotówkowe wpłaty – Bitcurex umożliwia swoim zweryfikowanym użytkownikom wpłaty gotówkowe poprzez Pocztę Polską. Wciąż najlepszym rozwiązaniem dla poszukujących możliwości anonimowego zakupu bitcoinów pozostaje serwis LocalBitcoins, choć oczywiście za anonimowość płacimy tam większym ryzykiem transakcji.

© dobreprogramy
s