Bitdefender 2016: efektywna ochrona przed ransomware wreszcie po polsku

Strona główna Aktualności

O autorze

Bitdefender 2016 zadebiutował w połowie września, jednak dopiero teraz trafia na nasz rynek w polskiej wersji językowej. Reklamuje się jako nie tylko standardowy pakiet antywirusowy, ale też narzędzie, które w szczególnym stopniu chroni nas przed szkodnikami typu ransomware, czyli coraz skuteczniejszym złośliwym oprogramowaniem, „porywającym” nasze pliki, szyfrującym je i żądającym okupu za wydanie klucza pozwalającego na deszyfrację.

Jak oceniają eksperci ze stowarzyszenia Cyber Threat Alliance, szkodniki takie jak CryptoWall w ostatnim roku przyniosły straty liczone już w setkach milionów dolarów. Nie dziwi więc chęć zaprojektowania antywirusa, który będzie zoptymalizowany pod kątem zwalczania takich właśnie zagrożeń. Bitdefender 2016 kontroluje więc aplikacje spoza białej listy, nie pozwalając im na dostęp do plików we wskazanych przez użytkownika folderach z dokumentami. Wykorzystuje w tym celu nie sygnatury, lecz mechanizm behawioralnej detekcji, blokując aplikację, jeśli podejmie ona próbę dostępu do danych użytkownika.

Zmiany dotknęły także ogólnego silnika antywirusowego, który by skuteczniej bronić przed polimorficznym malware wykorzystuje techniki maszynowego uczenia się i analizy próbek w izolowanym środowisku. Do tego nowa wersja programu przynosi ulepszoną zaporę sieciową, rozbudowany menadżer haseł oraz rozbudowany skaner do wykrywania podatności i niewłaściwych ustawień. Dzięki profilowaniu ustawień programu, Bitdefender 2016 będzie się też dopasowywał do trybu pracy użytkownika, minimalizując wykorzystanie zasobów systemowych. Ułatwiono również zarządzanie licencjami na program. Konsola Bitdefender Central daje dostęp do konta użytkownika, subskrypcji i list urządzeń, z jej poziomu można też otrzymać wsparcie techniczne.

Zaktualizowane, polskojęzyczne wersje poszczególnych wersji Bitdefendera znalazły się w bazie aplikacji naszego serwisu. Podstawową ochronę zapewnia Bitdefender Antivirus Plus, którego licencja na jedno stanowisko kosztuje 88,56 zł rocznie. Wersja Bitdefender Internet Security przynosi dodatkowo zaporę sieciową i kontrolę rodzicielską i kosztuje 121,77 zł rocznie za stanowisko. Najbardziej rozbudowana wersja Bitdefender Total Security to dodatkowa ochrona przed spamem, moduł optymalizacji systemu, moduł antykradzieżowy i szyfrowania plików – kosztuje 154,98 zł rocznie za stanowisko.

Oczywiście osoby dysponujące już licencją mogą zaktualizować swoją wersję pakietu całkowicie za darmo.

© dobreprogramy
s