reklama

BlackBerry jest bliskie przejęcia

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

Niedługo po tym, jak BlackBerry ogłosiło fatalne wyniki za drugi kwartał 2014 roku fiskalnego, dla firmy pojawiła się iskierka nadziei. Przed zniknięciem z rynku ma ją uchronić konsorcjum dowodzone przez kanadyjski holding Fairfax Financial, które jest zainteresowane wykupieniem wszystkich dostępnych na giełdzie akcji. Strony podpisały już w tej sprawie list intencyjny i jeśli żadna z nich nie wycofa się, a do 4 listopada nikt nie zaproponuje lepszej oferty, umowa dojdzie do skutku.

W chwili obecnej Fairfax Financial posiada 10 proc. udziałów w BlackBerry. Za wykupienie pozostałej części konsorcjum zaproponowało stawkę 9 dol. od akcji, co w sumie oznacza, że firma wyceniana jest na ok. 4,7 mld dolarów. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, BlackBerry zostanie całkowicie przejęte i wycofa się z giełdy. Zaletą takiego przejęcia byłaby możliwość restrukturyzacji firmy bez natarczywego spojrzenia inwestorów z Wall Streetuważa Brian Collelo, analityk agencji Mornigstar. Jego zdaniem najważniejsze będzie to, czy BlackBerry odnajdzie się w roli niszowego dostawcy superbezpiecznych telefonów dla klientów biznesowych i rządowych.

Czy tak faktycznie się stanie? Prem Watsa, szef Fairfax Financial, póki co woli zachować szczegóły dla siebie. Będziemy kontynuować długofalową stategię […], skupiając się na dostarczaniu dopracowanych i bezpiecznych rozwiązań biznesowych dla klientów z całego świata — deklaruje. Nie brakuje jednak opinii, że takie podejście może się nie sprawdzić. Według Caroliny Milanesi z agencji Gartner, Windows Phone zajmuje obecnie na tyle dobrą pozycję, że może wykorzystać słabość rywala i zająć jego niszę.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama