reklama

BlackBerry spróbuje samodzielnie stanąć na nogi z nowym CEO

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Okazuje się, że firma BlackBerry, mimo poważnych problemów, spróbuje samodzielnie stanąć na nogi. Po tygodniach ciekawych spekulacji na temat sprzedaży firmy, w których to przewijały się takie nazwy, jak Cisco, IBM, HP, Lenovo, a ostatnio nawet Facebook, przejęcie przez Fairfax Financial Holdings nie doszło do skutku. Zamiast tego w firmie zmienił się CEO. Fairfax, wraz z innymi inwestorami, dofinansuje BlackBerry kwotą miliarda dolarów.

John Chen, który ma „uratować” BlackBerry, ma już doświadczenie w takich sytuacjach. Jego portfolio zawiera między innymi imponujące podniesienie wartości firmy Sybase (niegdyś konkurent Oracle'a) z 362 milionów dolarów do 5,8 miliarda. Z perspektywy czasu jego działania wyglądają, jakby miał w kieszeni szklaną kulę — kiedy już ustabilizował sytuację firmy, wprowadził ją na rynek technologii mobilnych i łączności bezprzewodowej w czasach, kiedy wszyscy uważali, że można tam jedynie tracić pieniądze.

Z drugiej strony, jego dążenie do generowania pewnych zysków i operowanie tylko na tych polach, gdzie firma dobrze sobie radzi, uchroniła Sybase przed efektami bańki dot-comowej. Tym sposobem wyprzedził konkurencję, a z Sybase zrobił lidera, jednocześnie urzędując jako doradca w komisji do spraw eksportu przy rządzie Busha. Chen uchodzi także za eksperta w biznesowych relacjach Stanów Zjednoczonych z Azją. Od 2012 roku pracował jako doradca w firmie Silver Lake, gdzie wyspecjalizował się w zawężaniu pola działania firm lub zmienianiu ich działalności.

BlackBerry przede wszystkim potrzebuje stabilizacji i zapewnienia jej pracowników i klientów, że mogą na firmie polegać. Chen już zapowiedział, że mimo że dział produkujący urządzenia mobilne przynosi straty, nie będzie go zamykał. Nowy CEO firmy wierzy, że ma ona na tyle silną pozycję, że wytrzyma zwrot, a z dostępnych składników uda się złożyć coś trwałego.

Już to kiedyś robiłem. Już widziałem ten film — podsumował swoje nowe zadanie Chen. Stanowisko CEO kanadyjskiej firmy obejmie za 2 tygodnie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama