BlackBerry zwiększa wsparcie dla aplikacji Androida

Strona główna Aktualności

O autorze

Producent telefonów BlackBerry wprowadza rozwiązania, dzięki którym stanie się możliwe uruchamianie najnowszych aplikacji, napisanych dla systemu Android, na smartfonach z systemem BlackBerry 10.

Niedawne zmiany w narzędziach deweloperskich w znaczący sposób zwiększyły kompatybilność aplikacji stworzonych na system Google z nowymi modelami BlackBerry. Zapowiedziane rozwiązania mają tę kompatybilność rozszerzyć, przez co możliwe będzie uruchamianie aplikacji bez uprzedniej modyfikacji.

BlackBerry 10 oparte jest na systemie operacyjnym QNX, który należy do rodziny Unix. Na początku roku wprowadzone zostały rozwiązania umożliwiające otwieranie androidowych aplikacji w czymś w rodzaju maszyny wirtualnej, jednak nie wszystkie funkcje działały poprawnie. Najnowsza wersja systemu BlackBerry — 10.2.1 — wydana na początku listopada, dodała m.in. wsparcie dla Androida 4.2.2, komunikacji Bluetooth, map Open Street oraz sprawdzania pisowni. Na początku następnego roku zaplanowana jest aktualizacja oprogramowania, która umożliwi natywne uruchamianie aplikacji w formacie „.apk” o ile wszystkie wymagania sprzętowe zostaną spełnione.

Działania BlackBerry mają na celu odbudowanie pozycji firmy, która w trzecim kwartale 2013 roku posiadała 1,7% wpływu na rynku smartfonów, co dało jej czwarte, niemal nie liczące się, miejsce po Androidzie, iOS i Windows Phone. Telefony dawnego Research in Motion cieszą się jednak sporym zainteresowaniem wśród klientów biznesowych, a poczynania firmy są bacznie obserwowane.

© dobreprogramy

Komentarze