reklama

Błąd w chkdsk w Windows 7?

Strona główna Aktualności

O autorze

W programie chkdsk zawartym w systemie Windows 7 zaobserwowano dosyć poważny błąd.

Powoduje on, że przy uruchomieniu programu z parametrem /R na partycji niesystemowej następuje wyciek pamięci. Zajętość fizycznej pamięci rośnie aż do poziomu 90% lub nawet wyższego. W niektórych przypadkach powoduje to niestabilne działanie systemu a nawet zawieszenie (BSOD).

W tej chwili Microsoft bada sprawę. Jak informuje Steven Sinofsky, firma na razie nie była w stanie odtworzyć błędu. Trwają stress-testy na 40 komputerach. Zaznacza jednak, że tak naprawdę duże zużycie pamięci przez chkdsk.exe jest oczekiwane. Założono bowiem, że w przypadku problemów z dyskiem użytkownik będzie chciał sprawdzić uszkodzone sektory w jak najkrótszym czasie zamiast korzystać z aplikacji. W tym celu dla przyspieszenia operacji chkdsk.exe używa prawie całej wolnej pamięci, zostawiając użytkownikowi co najmniej 50 MB.

Wiele serwisów opisało problemy z chkdsk.exe jako krytyczne i mogące opóźnić premierę Windows 7. Są to jednak reakcje mocno przesadzone. Wygląda bowiem na to, że nie ma żadnego wycieku pamięci a jedynie oczekiwane zachowanie programu. Natomiast niestabilność systemu występuje tylko na niektórych komputerach i prawdopodobnie spowodowana jest błędem w sterowniku chipsetu płyty głównej. Ponadto problem nie występuje gdy chkdsk uruchamiane jest przy starcie systemu. Warto zauważyć, że duże zużycie pamięci występuje także gdy używany jest graficzny odpowiednik chkdsk.exe. Działa on jednak w ramach explorer.exe i dla tego właśnie procesu obserwować można dużą zajętość pamięci. Analogiczne zachowanie jak w Windows 7 występuje także w Windows 2008 R2.

Niedługo wyniki testów powinny dać szczegółowe wyjaśnienie obserwowanych zachowań chkdsk.exe pod Windows 7/Windows 2008 R2.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama