Błąd w poprawce aktualizacji automatycznych

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawno było głośno o instalowanej po cichu nowej wersji plików odpowiedzialnych za aktualizacje automatyczne. Wydawało się, że jedynym problemem było przeprowadzanie tego procesu bez wiedzy użytkowników. Okazuje się jednak, że nowa wersja działa niepoprawnie jeśli wykonana zostanie naprawa systemu z płytki instalacyjnej.

Funkcja naprawy systemu jest bardzo przydatna gdy Windows sprawia problemy a sformatowanie partycji w celu ponownej instalacji oznaczałoby utratę wielu ustawień i aplikacji. Niestety, po przeprowadzeniu naprawy, przy próbie instalacji poprawek z Windows Update instalowana jest wersja 7.0.600.381 plików klienta WU, która nie działa prawidłowo i uniemożliwia ściągnięcie reszty aktualizacji. Użytkownik dostaje tylko lakoniczny komunikat informujący, iż wystąpił problem ze ściąganiem lub instalacją poprawek.

Przyczyną jest fakt, że ta wersja plików klienta WU nie jest rejestrowana w systemie. Rozwiązaniem jest więc instalacja jednej z poprzednich wersji a następnie najnowszej 7.0.600.381 lub też ręczne zarejestrowanie poleceniem regsvr32 z wiersza polecenia. Rejestracji wymagają następujące pliki: wuapi.dll, wuaueng1.dll, wuaueng.dll, wucltui.dll, wups2.dll, wups.dll oraz wuweb.dll.

© dobreprogramy