Blaster zaskoczył specjalistów

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft oficjalnie potwierdził, że liczba infekcji robakiem internetowym Blaster przekroczyła przewidywania specjalistów branży.

Opierając się na liczbie pobrań narzędzi służących odwirusowaniu zarażonych komputerów, przedstawiciele Microsoftu szacują, że od sierpnia ubiegłego roku Blaster (znany także pod nazwa MSBlast) zainfekował ponad 8 mln maszyn pracujących na systemie operacyjnym Windows. Z kolei, jak podaje gigant z Redmond, ponad 16 mln osób skorzystało z usługi Windows Update do załatania dziur w systemie i wyczyszczenia komputera z użyciem dedykowanych specjalistycznych narzędzi.

W opinii Microsoftu liczba oddająca rzeczywistą ilość zarażonych komputerów jest bliska 16 milionom, podczas gdy specjaliści szacują, że bardziej realną i odpowiadającą faktycznej wielkości epidemii jest liczba 8 milionów. Dotychczas firmy antywirusowe szacowały, że Blaster zainfekował około 500 tys. komputerów. Tak więc okazało się, że liczba ta została przekroczona i to kilkanaście razy.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Symantec na próbce 2000 komputerów wynika, że po podłączeniu komputera do Internetu otrzyma on pakiet zawierający wirusa MSBlast w średnim czasie... jednej sekundy.

© dobreprogramy
s