Komputery na Węgrzech — część 1 węgierski Graal

W sobotę wraz z „Bajtkiem” wspomniałem o tym, że informatyka na Węgrzech rozwijała się nieco bardziej dynamicznie niż w Polsce. We wpisie pojawił się węgierski komputer PRIMO, którego historia i konstrukcja zasłużyła na osobne wspomnienie, a więc zapraszam na Węgry.

Na wstępie muszę pewną rzecz wyjaśnić. Badanie węgierskiej drogi do PRIMO było tak pasjonujące, że ów wpis strasznie urósł, więc musiałem go podzielić na dwie części.

Recenzja zestawu dla początkujących - SERA - ALGOVEC UV + filtr BIOACTIVE 130

Na wstępie powiem tylko tyle, że SERA mi za nic nie płaci (w sumie to szkoda :D)... co gorsze to ja zapłaciłem za dwa filtry ich produkcji i kilka innych ;p Oceniam jedynie to co posiadam i porównuję do innych filtrów.

Jeśli komuś czytać się specjalnie nie chce - to zestaw dla mniej doświadczonych akwarystów, który pomoże im utrzymać należyty stan wody i podłoża.

Suma wszystkich strachów - Recenzja filtra kubełkowego - SERA PROFESSIONAL UVC XTREME 1200

Jak niektórzy wiedzą (i za co spora część pała do mnie "sympatią") mam dość techniczne podejście do akwarium i sporą część pracy "zrzucam" na sprzęt - który ma pracować i myśleć za mnie po odpowiednim ustawieniu.

Nie powiem, żeby ręka mi nie drżała kiedy wydawałem 1001 PLN na filtr. Zdecydowałem się jednak powierzyć sporą część "upierdliwości" związanej z filtracją firmie SERA. Dlaczego nie JBL? Dlaczego nie EHEIM? No więc...

Powiew świeżego powietrza: testy wentylatorów CM

Dziś na tapet wezmę temat mało popularny acz z punktu widzenia komputerowego entuzjasty bardzo istotny. Mianowicie pod moją opiekę trafiły wentylatory 120 mm marki Cooler Master. Każdy z posiadanych egzemplarzy różni się wykonaniem, kulturą pracy oraz oferowanymi możliwościami „personalizacji”. Postaram się porównać pięć modeli w różnych przedziałach cenowych, celem znalezienia przysłowiowego złotego środka dla użytkownika.

Zestaw wentylatorów w PC pełni dwojaką rolę.

Legend of Keepers: Career of a Dungeon Master. Symulator kierownika lochu [recenzja] +Konkurs!

Wiele jest tytułów na rynku elektronicznej rozrywki, zahaczających o szeroko pojętą tematykę zarządzania lochem. Należy tu wspomnieć klasyka typu Dungeon Keeper czy nie tak dawny War for the Overworld, które od pewnego czasu idą w zapomnienie przez rosnącą popularność gier postawionych na walki turowe. Idealnym przykładem takiej gry jest popularny Darkest Dungeon

Pierwsze wydanie Bonsole.

Po wielu znojach z próbą wykorzystania Gecko, jako silnika Bonsole, postanowiłem wykorzystać WebKit2 w wersji GTK+. Po jednym dniu pracy (i trochę dzisiejszego), wszystko zaczyna działać.

Czym jest Bonsole

Bonsole to zestaw narzędzi, który ma pomóc dodawać do narzędzi cui tryb bardziej przyjemny dla oka. W dodatku, jak libgreattao, daje możliwość użytkownikowi wpływania na prezentację. Bonsole jest przeglądarką internetową, która ma wyświetlać programy uruchomione na naszym komputerze. Niby nic rewelacyjnego, ale jednak...

Inteligentne akwarium smart - 3.0 - wbrew logice i utartym schematom - długi wstęp z przykładami.

Akwarysta, to taki typ człowieka, który często wie najlepiej, jego teorie są jedyne słuszne i za nic ma sobie zdanie innych. Akwarysta to też taki typ człowieka, który uważa, że "ja sobie nie poradzę?". No i mój ulubiony - Janusz Akwarystyki targający z radości trzciniaka jak tylko może komuś dowalić. 

A ja po prostu idę swoją drogą - sprawdzam różne rozwiązania i dobieram je tak, żeby było jak najprościej, jak najmniej obsługi i jak najwięcej radości z prowadzenia akwarium.

Microsoft Edge radzi sobie doskonale!

Tak jak pisałem jakiś czas temu, Edge rośnie w siłę. Ostatnie wyniki benchmarków wprawiły mnie w lekkie zdziwienie, bo okazuje się, że lanie dostaje już nie tylko Firefox (to już niemal tradycja), ale i Google Chrome.

Nowy Edge

Ostatnia stabilna kompilacja 80.0.361.69 radzi sobie doskonale. Edge działa niesamowicie płynnie, jest stabilny i już niedługo stanie się domyślną przeglądarką w systemie Windows10.

Fakt, Microsoft ma jeszcze dużo do zrobienia, ale Edge z wydania na wydanie staje się zauważalnie lepszy.