popularne tematy: linux

Lenovo ThinkPad X230 – mały laptop bez kompromisów

Kilka miesięcy temu szukałem idealnego następcy tabletu Toshiba Encore II. Nie chciałem kolejnego tabletu (o ile produkują) z Windows 10 ani laptopa 2 w 1. Wpierw myślałem kupnie taniego laptopa z Auchan marki DGM model L141QH. Jednak po oglądnięciu recenzji stwierdziłem, że sprzęty takiego pokroju są produkowane z odpadów po produkcji tabletów z Windowsem. Alternatywą były poleasingowe notebooki. Skorzystałem z okazji na popularnym serwisie aukcyjnym i zakupiłem Thinkpada X230. Dziś na łamach swojego bloga chciałbym przedstawić swoje odczucia, swoją opinię na temat Thinkpada X230.

Ubuntu 18.04 LTS – dwa miesiące później z bionicznym bobrem

Byłem przyzwyczajony to tego, że w Ubuntu z wersji na wersję nic się nie działo, a jedynie poprawiało się bugi w systemie, aktualizowało się składniki systemu oraz paczkę tapet. Taki stan rzeczy zmienił się po premierze wydania 17.10, gdzie Unity zostało zmienione na GNOME oraz Ubuntu jest jedynie 64-bitowy. Dziś na łamach swojego bloga chciałbym przedstawić swoją opinię na temat pierwszego LTS-a z GNOME 3.

Najważniejsze zmiany

Brak partycji wymiany

Konfiguracja protokołu komunikacyjnego SSH w Ubuntu

Od pewnego czasu wiele informacji związanych z Linuksem znajduję na swoim głównym komputerze. Realizowanie znalezionych informacji związanych z instalacją, konfiguracją systemu przypominało kombinowanie konia pod górę. Zawsze kończyło się laptopem na kolanach i przepisywaniu komend. Dziś na łamach swojego bloga chciałbym przedstawić konfigurację SSH na podstawie dystrybucji Linux Ubuntu 17.10.

Co to jest SSH?

Secure Shell (SSH) jest protokołem komunikacyjnym stosowanym w sieciach TCP/IP. Służy do zdalnego łączenia terminalowego z urządzeniami.

Dell Inspiron 3542 – recenzja po ponad trzech latach użytkowania

Od listopada 2014 roku jestem użytkownikiem laptopa Dell Inspiron 3542. Ten laptop nie raz był bohaterem moich wypocin na moim blogu, a dziś chciałbym na łamach swojego bloga przedstawić opinię na temat tego laptopa po tak długim użytkowaniu.

Specyfikacja laptopa

Moim zdaniem ta konfiguracja laptopa, jest dobra do wykonywania podstawowych rzeczy takich jak: przeglądanie internetu, napisaniu dokumentu w Wordzie, oglądania serialów. Na tej konfiguracji dobrze działa CS GO, którego grałem na tymże laptopie.

Za co lubię środowisko K Desktop Environment?

Kde, Unity, Mate to są moje ulubione środwowiska graficzne i trochę jest mi szkoda, że Unity zostało zastąpione GNOME w przypadku Ubuntu, które ani jest ładne, ani niewygodne. Pierwsze spotkanie z KDE datuje na premierę wersji 11.10 Ubuntu. Unity po premierze Ubuntu 11.10 na poprzednim komputerze działało jak z krew nosa i trzeba było znaleźć alternatywę. Taa jasne spadłem wtedy z deszczu pod rynnę z Kubuntu 11.10, który działał, jak chciał.

Honor 5x ponad rok później

W kwietniu 2016 roku zakupiłem telefon Huawei Honor 5x, który miał mnie oswoić z platformą Android od nowa, ponieważ przez wiele lat byłem użytkownikiem Windows Phone. Gdyby Microsoft wiedział od samego początku, jak przyciągnąć użytkowników oraz deweloperów aplikacji do Windows Phone, a obecnie Windows 10 Mobile to zamiast Honora 5x miałbym jakąś Lumię. Dziś na łamach swego bloga chciałbym przedstawić swoje uwagi na temat ponad rocznego użytkowania tego, że smartphone.

Kubuntu 16.04.02 LTS, jako główny system — notatka z porzucenia Windowsa 10

Jakiś czas temu stwierdziłem, że Windows 10 nie jest potrzebny mi na używanym przeze mnie laptopie. Laptop od kilku miesięcy wykorzystuje tylko do przeglądania internetów, oglądania filmów i pisania postów na blog. Pierwotnie miał być Arch Linux, ale nie miałem zbytnio czasu na jego konfigurację. Czy Kubuntu ,jest dobrym pomysłem jako główny system. Wiem, że prawie rok temu opisywałem tę dystrybucję

KDE Neon – kilka słów o dystrybucji od KDE

KDE jest moim ulubionym środowiskiem graficznym. Polubiłem za to, że jest przyjazny w użytkowaniu, a aplikacje są dobrze zintegrowane z tym środowiskiem. KDE Neon jest dystrybucją, która jest stworzona przez twórców środowiska KDE i została oparta na Ubuntu.

Instalacja

Instalacja wygląda jak na załączonym filmiku.Czasem bywa jak w dniu wydania artykułu, że się nie da pobrać obrazu iso.

Spowodowane jest ciągłym udoskalaniem systemu oraz Plazmy. Obraz pobieramy i nagrywamy na płytę lub na pendrive przy pomocy Rufusa.

KDEnLive – tworzymy pierwszy filmik

Od wielu lat próbuje zostać czymś pokrojem gwiazd YouTube. Kilka prób, które ginęły w gąszczu katalogów na OneDrive. Dziś chciałbym w tym poście pokazać program, w którym lubię pracować z filmami. Jest to KDEnLive. Ten program niestety jest dostępny na platformę Linux

KDEnLive- instalacja

Instalujemy za pomocą Centrum Oprogramowania Ubuntu, lub za pomocą via Terminal

Ubuntu – modyfikacja Grub i Unity

Do tej dystrybucji Linuksa wracam od czasu do czasu, kiedy nie chcę się bawić się w konfigurację. Ogólnie rzecz biorąc do Unity nie mam żadnego, ale, lecz powinni poprawić optymalizację środowiska graficznego. Program rozruchowy GRUB czasem w dystrybucjach jest odrzucany na bok i wygląda standardowo, lecz za pomocą mojego poradnika będziesz mógł spersonalizować. Ktoś napiszę po co, ale chcę zachęcić do dłubania w systemie.

Unity Tweak – cywilizowanie znienawidzonego środowiska graficznego

System domyślnie wygląda jak na ilustracji.