popularne tematy: porady

Poleasingowy iPad w rękach Albatrosa – czy warto kupić?

Tablet jest rzeczą, która powoli staje się rzeczą zapomnianą. Jednak są tacy fani jak ja, którzy potrzebują kompaktowego urządzenia do pracy, przeglądania neta i odpisania szybko na maila, oraz wypełnienia obowiązków zdalnego studenta. Przez prawie sześć lat takim sprzętem była Toshiba Encore II, czyli tani tablet z Windowsem 8.1. Ten sprzęt wytrzymał codzienne noszenie w plecaku pomiędzy podręcznikami, a zeszytami w czasach, kiedy chodziłem do technikum. Jednak zaznaczył się ząb czasu.

Manta TEL1711 w rękach Albatrosa

Od pewnego czasu posiadam drugi numer, ponieważ po pewnych sytuacjach stwierdziłem, że warto mieć drugi numer komórkowy. Jednak w zapasie miałem jedynie smartfony, a ja stwierdziłem, że noszenie dwóch smartfonów jest idiotyczne. Będąc niedawno w Auchanie, zakupiłem najtańszy w tym markecie telefon komórkowym, a jest to Manta TEL1711. Dziś na łamach swojego bloga chciałbym przedstawić ten, że model, który kosztował jedyne 34,99 zł.

A co w zestawie?

W zestawie znajdziemy: telefon, ładowarkę, baterię i instrukcję obsługi.

Cztery złote poszły w błoto – recenzja taniej karty dźwiękowej na USB

Miesiąc temu zamówiłem tanią kartę dźwiękową na interfejs USB z Gearbestu. Taka karta była mi potrzebna do korzystania ze słuchawek, gdyż zepsułem wyjście na słuchawki w obudowie komputera stacjonarnego. Dziś na łamach tego postu chciałbym ostrzec przed tanimi kartami dźwiękowymi na USB, które zalewają popularny w Polsce serwis aukcyjny.

Ile kosztowała Cię karta dźwiękowa na Gearbest, a za ile można kupić w Polsce?

Za swoją kartę dźwiękową zapłaciłem 4,11 zł, bo trafiłem na jakąś promocję. Obecnie ta karta na 

Konfiguracja protokołu komunikacyjnego SSH w Ubuntu

Od pewnego czasu wiele informacji związanych z Linuksem znajduję na swoim głównym komputerze. Realizowanie znalezionych informacji związanych z instalacją, konfiguracją systemu przypominało kombinowanie konia pod górę. Zawsze kończyło się laptopem na kolanach i przepisywaniu komend. Dziś na łamach swojego bloga chciałbym przedstawić konfigurację SSH na podstawie dystrybucji Linux Ubuntu 17.10.

Co to jest SSH?

Secure Shell (SSH) jest protokołem komunikacyjnym stosowanym w sieciach TCP/IP. Służy do zdalnego łączenia terminalowego z urządzeniami.

Google wyłączył aplikację YouTube dla telewizorów z roku 2012 i co teraz?

W dniu 30-stego czerwca roku bieżącego Google, czyli dostawca aplikacji YouTube dezaktywował ostatnie wydanie oparte o technologię Flash. Najbardziej dotknęła telewizory z roku modelowego 2012, które nie posiadają HTML5. Rozumiem, że aplikacja oparta o Flash nie była jakoś stabilna, bo na moim 32”Philipsie potrafiła się zawiesić, ale dało coś oglądnąć ze śmietnika zwanego YouTube.

Windows 10 i 7 na jednym urządzeniu — gdzie, co i jak?

Z Windowsa 10 korzystam od czasu premiery, czyli od 29 lipca 2015 roku. Przez ten okres wyrobiłem opinię, że ten system przypomina rollercoaster. Raz jest wszystko dobrze, a na drugi dzień wyskakuje jakiś problem. Na moim laptopie zainstalowałem obok dziesiątki Windowsa 7, ponieważ chciałem stabilny system do pracy z programami, które mam na swoim komputerze stacjonarnym. Dziś w swoim artykule chciałem pokazać jak skonfigurować laptopa, czy też komputer, który ma tablicę partycji GPT i działa w trybie UEFI.

Ubuntu – modyfikacja Grub i Unity

Do tej dystrybucji Linuksa wracam od czasu do czasu, kiedy nie chcę się bawić się w konfigurację. Ogólnie rzecz biorąc do Unity nie mam żadnego, ale, lecz powinni poprawić optymalizację środowiska graficznego. Program rozruchowy GRUB czasem w dystrybucjach jest odrzucany na bok i wygląda standardowo, lecz za pomocą mojego poradnika będziesz mógł spersonalizować. Ktoś napiszę po co, ale chcę zachęcić do dłubania w systemie.

Unity Tweak – cywilizowanie znienawidzonego środowiska graficznego

System domyślnie wygląda jak na ilustracji.

Co warto umieć z Linuksa na egzamin praktyczny?

Dla niektórych jak ja ostatnie tygodnie roku szkolnego Anno Domini 2016 kojarzą się z egzaminami związane z kwalifikacjami. Od pewnego czasu twórcy egzaminu zaskakują nas i wymagają od przyszłych informatyków umiejętności korzystania z Linuksa. Przeważnie organ zarządzający wymaga Ubuntu lub OpenSuse i one muszą być w środowisku GNOME, lub Unity. Niestety często to, co się uczymy z Linuksa, często są zapominane. W tym poście przedstawię kilka komend oraz napisanie skryptu.

Blogger od podstaw

Najlepszą platformą blogową poza Blogami Dobrych Programów jest Blogger. Blogger jest to usługa należąca do giganta Google. Jednak przedstawię etapy od założenia konta Google aż do publikacji. Kilka lat temu miałem bloga na w tej usłudze.

Początki

Zakładamy konto na Google. Nie będę przedstawiać, całego etapu rejestracji. Zatem przejdźmy do konkretów. Jeśli wejdziemy na blogger.com, po raz pierwszy to będziemy mieli to wyboru:

Ja polecam wybrać „Profil Bloggera”, bo nie będzie udostępniać naszych danych, jakie daliśmy gigantowi w wyszukiwaniu.

Elementary OS i dziewięcioletni komputer-Czy jest to możliwe?

Parę tygodni temu pisałem o Elementary OS i ta dystrybucja miała problem z wydajnością na dziewięcioletnim komputerze. Jednak za pomocą jednego narzędzia udało poprawić wydajność Elementary OS. Przejrzałem poprzedni post o tym systemie i znalazłem rozwiązanie niespójności interfejsu LibreOffice. Przejdźmy do konkretów.

Walka o stabilność

Do poprawy wydajności i stabilności tego niedorobionego systemu wykorzystałem narzędzie Elementary Tweks. W tym dziale przedstawię, jak zainstalować i co najlepiej ustawić.

Instalacja